Polska najlepsza w Olympic Hopes w Gdyni

28 maja 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Angela Kosoulieva w Turnieju Nadziei Olimpijskich zdobyła trzy medale indywidualne, a z reprezentacją Polski wygrała w konkurencji drużynowej. Angela Kosoulieva w Turnieju Nadziei Olimpijskich zdobyła trzy medale indywidualne, a z reprezentacją Polski wygrała w konkurencji drużynowej.

Trzy gdyńskie gimnastyczki artystycznej triumfowały w barwach reprezentacji Polski w konkurencji drużynowej Olympic Hopes. Indywidualnie trzykrotnie na podium stawała Angela Kosoulieva. Natomiast w Baltic Rhythmic Gymnastics Junior Cup gospodynie zdobyły cztery medale. Ten z najcenniejszego kruszcu wywalczyła Natalia Wiśniewska. Dwudniowe zawody w hali przy ul. Górskiego zgromadziły międzynarodową obsadę. Dla biało-czerwonych był to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy, która za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się w Baku.

W ramach Olympic Hopes rozegrano pięć konkurencji. Juniorki rywalizowały drużynowo oraz indywidualnie w finałach z poszczególnymi przyborami.

W rywalizacji drużynowej zaprezentowało się siedem zespołów, w tym dwa polskiej. W każdym z czterech przyborów do rywalizacji można wystawić po dwie zawodniczki, a do klasyfikacji końcowej liczyły się noty sześciu najlepszych z ośmiu ćwiczeń.

Wygrała Polska I. Trzy punktowane układy należały do Natalii Koził, dwa do Angeli Kosoulievej (obie SGA Gdynia), a jeden do Sonii Pijanowskiej (Energetyk Poznań). Ponadto w biało-czerwonych barwach zaprezentowała się Julia Wiśniewska (UKS Jantar Gdynia).

Łączna nota zwyciężczyń wyniosła 85,599 punktu. Nieznacznie słabszy wynik uzyskały Francuzki (85,284). Brąz wywalczyły Niemki (82,301), a druga polska drużyna (Julia Woźniak SGA Gdynia, Julia Kondzioła UKS Błękitna Szczecin) z notą 75,850 uplasowała się na 5. miejscu.

W finałach z poszczególnymi przyborami najlepsze okazały się jednak Francuzki. Trzykrotnie zwyciężyła Camilie Ay (obręcz, maczugi, piłka), a po układzie ze wstążką z wygranej cieszyła się Axelle Jovenin.

Polskie gimnastyczki poprzestały na trzech medalach srebrnych i tyluż brązowych. Trzykrotnie na podium wchodziła Kosoulieva (druga z maczugami i piłką, trzecia ze wstążką). Kozioł była druga po układzie ze wstążką, a na najniższy stopień podium weszły: Wiśniewska (obręcz) i Pijanowska (piłka).

Trzeci turniej Baltic Rhythmic Gymnastics Junior Cup rozgrywany był w wielobojach indywidualnych w pięciu kategoriach wiekowych. Zawodniczki zaprezentowały się w dwóch układach.

Wśród gimnastyczek urodzonych w 2002 roku trzy rywalki zza wschodniej granicy nie zagroziły Polkom, które zajęły dziewięć czołowych miejsc. Zwyciężyła Natalia Wiśniewska (Jantar) z notą 26,450 punktu przed Weroniką BerniakAleksandrą Chełmecką (obie Sokół Kraków).

Dwie zawodniczki gospodyń stanęły na podium w najmłodszej kategorii, ale przystąpiły do niej wyłącznie Polki. Druga była Laura Banaczek, a trzecia Marcelina Mądry (obie SGA). Najlepsza okazała się Weronika Abratańska (Sokół).

Natomiast czwarty medal dla Gdyni wywalczyła Adrianna Budnik w roczniku 2005. Przedstawiciela UKS Jantar zajęła trzecie miejsce. Wygrała Alina Melnyk (Ukraina) przez Magdaleną Karcz (Sokół).

Pod dyktando przyjezdnych przebiegała również rywalizacja rocznika 2003. W niej najlepszej z Polek, Alicji Dobrołęckiej (Legion Warszawa) udało się stanąć tylko na najniższym stopniu podium. Zwyciężyła Ukrainka ze Lwowa, Khrystyna Pohranychna przed Rosjanką z Samary, Mariią Asanową. Najlepsza z gdynianek, Kornelia Pacholec (SGA) była piąta.

Również 5. lokata w rywalizacji rocznika 2004 stała się udziałem Wiktorii Wójtowicz (Jantar). W tej konkurencji podium obsadziły wyłącznie krajowe zawodniczki. Wygrała Bianka Kondzioła (Błękitna Szczecin) przed Alicją Gabinecką (Kusy Szczecin) oraz Wiktorią Adamczyk (Sokół Kraków).

Publiczność zgromadzona w Gdynia Arena mogła obejrzeć także widowiskowe układy poza konkursem. Zaprezentował się m.in. polski skład w układach zbiorowych na tegoroczne mistrzostwa Europy (Natalia Sobolewska, Zuzanna Klajman, Lillanna Walczak, Julia Namaczyńska, Aleksandra Kubiak).

Obok nich za dwa tygodnie do Baku pojadą juniorki: Kosoulieva, Kozioł, Pijanowska i Wiśniewska.

Mistrzyni Polski seniorek - Anna Czarniecka, dla której w tym roku docelowym jest start w mistrzostwach świata w Turcji, przygotowała w Gdyni układ pokazowy.

Gimnastycznym kibicom przypomniała się Anna Kwitniewska. Była mistrzyni Polski i olimpijka z Atlanty (1996) zaprezentowała się w akrobacjach powietrznych na kole.