• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z bolącym kręgosłupem na rehabilitację - ile poczekamy?

Michalina Domoń
5 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Ból kręgosłupa może lokalizować się na każdym jego odcinku: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym lub dawać objawy bólowe do kończyn. Często jedynym sposobem na to, by ból ustąpił jest rehabilitacja. Ból kręgosłupa może lokalizować się na każdym jego odcinku: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym, guzicznym lub dawać objawy bólowe do kończyn. Często jedynym sposobem na to, by ból ustąpił jest rehabilitacja.

Kiedy dokucza nam ból najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy po tabletkę. Tymczasem nie zawsze jest ona rozwiązaniem. W przypadku bólu kręgosłupa niezbędna może okazać się rehabilitacja. Jak się o nią ubiegać i ile poczekamy w Trójmieście?



Twój najlepszy, domowy sposób na ból kręgosłupa to:

- Ból szyi, pleców, ale też uczucie zmęczenia, drętwienie kończyn, zawroty głowy, wzdęcia i zaparcia, bolesne miesiączki - wszystkie te objawy mogą świadczyć o problemach z kręgosłupem. Nie powinniśmy ich bagatelizować i liczyć na to, że ból minie razem z zażyciem przeciwbólowej tabletki.

Ból, mimo że nie jest chorobą, jest sygnałem, że coś się dzieje w naszym organizmie. Jest jak czerwona kontrolka w samochodzie. Jeśli weźmiemy tylko tabletkę, to tak, jakbyśmy wyłączyli tę lampkę bez usuwania przyczyny - mówi Jacek Rafało, specjalista od chorób kręgosłupa z Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Revimed.

Warto więc być uważnym, a podczas wizyty u lekarza dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Pamiętajmy, że możemy poprosić lekarza rodzinnego i specjalistę o skierowanie na rehabilitację. To oni decydują o zabiegach, które miałyby zostać nam przepisane.

- W każdej sytuacji, kiedy pojawia się ostry zespół bólowy kręgosłupa, zabiegi powinny być wykonane jak najszybciej. Na pewno objawy korzeniowe - czyli promieniowanie do kończyn, ubytki czucia, zaburzenia ze strony zwieraczy, kwalifikują się do szybkiej pomocy - mówi Aldona Przeperska-Nawrot, kierownik zakładu Zakład rehabilitacji przy Copernicus, Podmiot Leczniczy Sp.z o.o. przy Nowych Ogrodach w Gdańsku.

Niestety, na rehabilitację odbywaną w ramach kontraktu z NFZ trzeba w Trójmieście poczekać. Czas oczekiwania w każdej placówce jest inny.

- Oczekiwanie do lekarza rehabilitacji jest dosyć długie, natomiast jeśli chodzi o zabiegi fizykalne w naszej placówce są one realizowane na bieżąco - dodaje Aldona Przeperska-Nawrot. - W nagłych przypadkach przyjmujemy z dnia na dzień, w przewlekłych pacjent rozpoczyna rehabilitację w ciągu dwóch, trzech tygodni. O tym, czy przypadek jest nagły, decyduje lekarz, który wystawia skierowanie.

Jakie zabiegi najczęściej są zalecane przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa?

- Ból kręgosłupa to bardzo szeroki temat. Każdy pacjent jest inny i potrzebuje innego rodzaju pomocy. Najczęściej jednak mamy do czynienia z bólami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi, w przypadku których podstawą rehabilitacji powinny być ćwiczenia - mówi lekarka.

Najwięcej pacjentów czeka jednak na masaże. - Korzystają z nich z wielką chęcią, choć nie biorą pod uwagę, że sam masaż nie wzmocni kręgosłupa, bo najważniejszą częścią rehabilitacji są właśnie ćwiczenia - dodaje Aldona Przeperska - Nawrot.

Zabiegi fizykalne zalecane najczęściej przy bólach zwyrodnieniowo - przeciążeniowych kręgosłupa to różnego rodzaju prądy i lasery. Najczęściej pacjent kierowany jest na serię dziesięciodniowych zabiegów. Dzienna rehabilitacja trwa od 1 do 2 godzin. Potem niezbędna jest profilaktyka.

- Jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego kręgosłupa. Dlatego po powrocie do formy najważniejsze są systematyczne ćwiczenia i przestrzeganie zaleceń lekarza co do codziennych, rutynowych czynności - jak siedzimy, jakie ruchy wykonujemy - dodaje Aldona Przeperska.

Jak sami możemy sobie pomóc w dolegliwościach bólowych? - Bardzo odciąża leżenie. Pomocne jest też wiszenie na drążku, ćwiczenia rozciągające czy ciepły prysznic - mów Jacek Rafało.

Co, jeśli mamy już skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu? Jak znaleźć placówkę, w której moglibyśmy pojąć rehabilitację? Pomocne informacje możemy uzyskać w Wydziale Spraw Świadczeniobiorców, pod nr 58 32 18 626/635.

- To czasem lepsze rozwiązanie, niż szukanie informacji w internecie, na stronach placówek, czy na stronie NFZ - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. - Znajdziemy tu wykaz placówek i wskazówki dotyczące średniego czasu oczekiwania. Obecnie pracujemy jednak nad informatorem internetowym, gdzie będzie podawany pierwszy możliwy termin wizyty. Wtedy pacjent będzie mógł zadecydować, czy czekać na wizytę czy nie.

Według danych NFZ średni czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 36 dni. W nagłych przypadkach, gdy lekarz zadecyduje o niezwłocznej potrzebie podjęcia rehabilitacji, termin ten redukuje się do kilu dni i wówczas pacjent czeka około tygodnia.

Czy są szanse, że sytuacja się poprawi? - Do świadczeń rehabilitacyjnych staramy się dokładać pieniądze w ciągu roku, bo jest na nie duże zapotrzebowanie. Jeśli podmiot nam wykaże, że kontrakt był niedoszacowany i posiadamy jeszcze pieniądze - nie ma z tym problemu. Niestety nie wiemy, czy sytuacja się poprawi, czy będą dodatkowe pieniądze. Robimy co możemy, żeby ją polepszyć - mówi Mariusz Szymański.

Bez kolejki zapiszemy się na zabieg prywatnie. Cena jednego wynosi średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy serii zabiegów koszt rehabilitacji wzrasta nawet do kilkuset złotych.

Miejsca

Opinie (64) 7 zablokowanych

  • Zkręgosłupem nie ma żartów (5)

    Nogę czy rękę możesz mieć plastikową czy metalową, nawet oko szklane, ale kręgosłupa niestety nie, więc trzeba o niego dbać i go wzmacniać właśnie ćwiczeniami, najelpiej codziennymi, ew. 3-5 razy w tygodniu i to naprawdę pomaga... Nie dodano w artykule że basen jest też świetny na kręgosłup i prawidłowa postawa ciała np. przy siedzeniu przy biurku/komputerze (dopasowanie biurka, krzesła i monitora też ma duże znaczenie). A dodając do tego wszystkiego dobre odżywianie, mam tu na mysli brak nadwagi to jesteśmy wygrani w walce z bólem kręgosłupa!

    • 25 1

    • Piękna bajka

      a bajka dlatego, że prawidłowa dieta, waga ciała, budowa ciała (odpowiednio rozbudowane grupy mięśni), dostosowane stanowisko pracy, regularne ćwiczenia

      to nie jest to gwarancja braku problemów z kręgosłupem, szczególnie w przypadku osób wysokich 190 cm <

      "przeciążeniowe" takie słówko pada w artykule i nadmiar aktywności nawet przy właściwym zachowaniu pozostałych aspektów wyżej wymienionych, może doprowadzić do bólu

      powiem więcej należy również doliczyć stany zapalne wywołane zmianami przeciążeniowymi

      URZĘDNICY jak zawsze "robią wszystko co w ich mocy" - czyli biorą prowizję od braku usług lub ich nieterminowego wykonywania

      Mniej urzędników = więcej pieniędzy w systemi

      • 12 1

    • Ja też poproszę poradę (3)

      Pracuję na nogach po 12 h dziennie, nie stoję w miejscu, lecz chodzę i dźwigam, nawet śniadanie jem w pracy stojąc. Mam momenty, że nie daję rady z bólu, ciągle na tabletkach. Nie mogę iść na l4 ani zwolnić się...

      • 3 5

      • Cwiczenia

        Ćwiczenia można znaleźć w necie, ale najlepiej żeby ktoś pokazał. I codziennie 10min + basen

        • 4 1

      • BEZPŁATNE BADANIE I TERAPIA W BÓLU KRZYŻA METODĄ McKENZIEGO (1)

        w ramach pracy doktorskiej prowadzonej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zapraszamy osoby w wieku 18-45 lat, nieoperowane z powodu bólu dolnego odcinka kręgosłupa, z przynajmniej jedną diagnozą lekarską (badanie obrazowe: RTG, rezonans magnetyczny, TK), potwierdzającą zmiany zwyrodnieniowe dolnego odcinka kręgosłupa.
        693 555 662

        • 0 1

        • 18-35 lat jak w ogłoszeniu na nastepnej stronie.

          Pozdrawiam,

          • 0 1

  • rehabilitacja (1)

    co to za udoskonalenie ,,,,ze trzeba teraz czekać kilka m-cy na wizytę u dra.,póżniej następnych kilka na zabiegi,aż człeka szlak trafi albo pojedzie nogami do przodu,ja sam miałem w kwietniu możliwość przekonania się,lekarz w listopadzie a komisję lekarską miałem na czerwiec,chodziło o wpis że uczęszczam na zabiegi,i jestem stałym pacjentem byłej przychodni na dyrekcyjnej,gdzie takich problemów nie doświadczyłem od 15 co najmniej lat.Życzę zdrowia służbie zdrowia,bo pacjent nie liczy się,przepisy itylko przepisy

    • 34 0

    • tylko prywatnie

      ja sobie znalazłem w Gdańsku specjalistyczną klinikę. Masażyści faktycznie znający się na rzeczy. Ceny przystępne. Rezonans też prywatnie, bez czekania, bez kolejek.
      rąbać NFZ.

      • 0 1

  • a jezeli ktos chcialby cwiczyc tak jak ta pani na zdjeicu (2)

    to przestrzegam ruch jest ZA GLEGOKI i nie moze minac guza czaszki :) bo dopiero rehabilitacja wam sie zacznie :)

    • 13 4

    • Ten ruch NIEDOZWOLONY!!!

      Są bardzo duże przeciążenia stawów barkowych! Ten portal jak zwykle "zabłysnął" znajomością tematu!

      • 6 1

    • ogólnie...

      to z rehabilitacją należy uważać, znam przypadki, w których rehabilitacja kręgosłupa polegająca na rozciąganiu skończyła się ekspresową jazdą na zabieg operacyjny.
      Nie we wszystkich gabinetach rehabilitacji wiedzą co robią, nawet w specjalistycznym sanatorium w Sopocie.

      • 2 0

  • Rehabilitacja na ul. Jaskółczej (1)

    Do lekarza rehabilitanta zapisałam się w czerwcu- wizyta na początku sierpnia.
    Zostałam zapisana na zabiegi na 30 października. Ale juz 18 sierpnia mogłam skorzystać z rehabilitacji. 10 zabiegów, 3 rodzaje, łącznie około półgodziny.
    Przychodnia przy ul. Jaskółczej...

    • 7 1

    • ja czekałem 3 tygodnie

      tylko mi pasowały godziny gdzie większość ludzi jest w pracy

      • 4 0

  • (2)

    "Według danych NFZ średni czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 36 dni."
    ładna fantazja - dziwne ze realny czas oczekiwania to od 3 mcy do pól roku..

    • 42 0

    • Pewnie biora pod uwage czas oczekiwania rowniez w prywatnych klinikach, ot, wychodzi ladna srednia

      • 0 0

    • rehabilitacja

      W przychodni na Stogach terminy do lekarza rehabilitanta są na połowę września 2014 :)

      • 1 0

  • Rehabilitacja? W naszym dzikim kraju panuja dzikie przepisy i zacofanie.......

    Na termin do dr. rehabilitanta czeka sie ok. 2 miesiace po to aby otrzymac od niego kartke z zalecanymi zabiegami. Glupota i strata czasu. Nastepna beznadzieja-oczekiwanie 5-6 miesiecy na rehabilitacje, z reguly 10 tzw. zabiegow. Zgroza. Przy schorzeniach kregoslupa, wypadajacych dyskow nie do przyjecia. Oczywiscie placi sie prywatnie, na to licza owi lekarze i rehabilitanci. W niemczech skierowanie na rehabilitacje wypisuje lekarz specjalista i to wystarcza, nastepnie robi sie terminy u wybranego rehabilitanta, ktory ma podpisana umowe z kasa chorych. Czas oczekiwania ok. 3-5 dni. Kiedy u nas bedzie to mozliwe?

    • 40 1

  • Tylko majac kogos z rodziny , kto pracuje w np. szpitalu, to sie czeka krotko na rehebilitacje refundowana przez NFZ , max 1 m-c. Bo oni zalatwiaja swoim po znajomosciach. A ty zwykly czlowiek potem musisz dlugo czekac w kolejce, bo wlasnie ci wszyscy po plecach zajmuja ci miejsca..

    • 23 2

  • Aż samo przejdzie

    • 8 0

  • Chyba kogoś pokręciło

    36 dni? Chyba 36 tygodni.... Pilne ??? Kogo obchodzi , ze na skierowaniu jest pilne. Kłamstwo wierutne. Bzdura. Wprowadzacie w błąd ludzi. Proszę zadzwonić do pierwszej z brzegu przychodni. Czas oczekiwania to rok.

    • 48 0

  • do p.Michaliny

    co sądzi o tych wpisach pani redaktor,czy ludzie wymyślają-co jest w polsce reformowane lub dla dobra pacjentów poprawiane ,jest coraz gorsze lub bardzo droższe lub niedostępne

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane