Fakty i opinie

stat

"Za segregowanie śmieci zapłacę więcej"

Ofert sprzedaży pojemników nie brakuje - do wyboru, do koloru.
Ofert sprzedaży pojemników nie brakuje - do wyboru, do koloru. mat. prasowe

Pan Mirosław z Gdyni wyliczył, że segregacja śmieci mu się nie opłaca, bo za dzierżawę pojemników do surowców w sumie zapłaci więcej niż gdyby wrzucał wszystko do jednego kubła. - Nikt nikomu nie każe płacić za wynajem, a worki na surowce są w Gdyni za darmo - ripostują urzędnicy.Zadeklarowałeś segregację śmieci?

tak, i mam zamiar sumiennie tego przestrzegać

32%

tak, ale tylko po to, by płacić mniej, przecież i tak na wyspiskach są sortownie

25%

nie, bo nie widzę w tym sensu i nie mam czasu na takie zabawy

43%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1300
Pan Mirosław mieszka w domu jednorodzinnym i według stawki powierzchniowej za nieposegregowane śmieci miał płacić 58 zł miesięcznie. W jego przypadku dochodzi jeszcze koszt dzierżawy pojemnika - to kolejne 8 zł, czyli w sumie 66 zł miesięcznie.

- Po reklamie w mediach i zapowiedziach naszych urzędników postanowiłem segregować śmieci, bo to miało być 50 proc. tańsze. Policzyłem jednak, że za śmieci segregowane zapłacę 39 zł, ale do tego muszę mieć cztery pojemniki: na papier, szkło, plastiki i śmieci zmieszane. Miesięczna dzierżawa każdego kosztuje 8 zł, co daje sumę 71 zł. "Oszczędność" na segregacji równa się więc dopłacie 7 zł miesięcznie - denerwuje się nasz czytelnik.

Tej deklaracji dziwią się gdyńscy urzędnicy, którzy przypominają, że w domach jednorodzinnych obowiązuje tzw. "system workowy". Sanipor - który wygrał przetarg na odbiór odpadów we wszystkich sektorach, na które podzielona została Gdynia, dostarcza te worki mieszkańcom domów jednorodzinnych za darmo.

- Nikt nikogo nie zmusza ani do posiadania pojemników, ani do ich dzierżawy od Saniporu czy jakiejkolwiek innej firmy. Reasumując: worki na surowce są za darmo, a jeśli już ktoś chce mieć inny pojemnik, to może używać własnego i nic nie musi dopłacać - podkreśla Bartosz Frankowski, naczelnik wydziału środowiska w gdyńskim magistracie.

Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych posiada własny pojemnik na odpady zmieszane, bo to się po prostu opłaca. Można go kupić za mniej niż 100 zł, a tyle kosztuje rok wynajmu pojemnika od firmy wywozowej. Z tym, że po roku oczywiście nadal musimy płacić, a pojemnik nadal nie jest naszą własnością. Jeśli ktoś nie chce jednak używać worków, zakup trzech kolejnych plastikowych pojemników to jednak spory jednorazowy wydatek.

- Gdzie mam trzymać te worki: w domu, w piwnicy, czy w garażu? Wiadomo nie od dziś, że taki worek bardzo łatwo rozerwać, uszkodzić i śmieci rozsypią się w piwnicy. Nie będę segregował! - kończy pan Mirosław.
Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 591)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.