• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zawód z klasą po klasie z zawodem

Elżbieta Michalak
21 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Trójmiejskie licea ogólnokształcące jako jedne z niewielu w Polsce prowadzą klasy policyjne, lotnicze, psychologiczne czy klasy straży granicznej. Trójmiejskie licea ogólnokształcące jako jedne z niewielu w Polsce prowadzą klasy policyjne, lotnicze, psychologiczne czy klasy straży granicznej.

Twoje dziecko marzy, by zostać lotnikiem, policjantem, albo psychologiem? By rozwijać swoją pasję nie musi czekać na studia, może to robić już w liceum. Zajęcia judo i kurs hiszpańskiego to za mało, teraz w ogólniakach popularność zdobywają tzw. klasy "innowacyjne".



Trójmiejskie licea ogólnokształcące dają coraz większe możliwości i jako jedne z niewielu w Polsce prowadzą klasy policyjne, lotnicze, psychologiczne czy klasy straży granicznej, a ich absolwenci to studenci nie tylko uczelni mundurowych, ale też kierunków prawniczych, administracyjnych, czy językowych.

Jednym z nich jest IV Liceum Ogólnokształcące w Nowym Porcie, które tylko z pozoru wygląda jak zwykły ogólniak. To właśnie w tej szkole w 2009 r. powstała klasa policyjna, a w 2010 r., dzięki współpracy z Morskim Oddziałem Straży Granicznej - klasa straży granicznej. Obie cieszą się wśród uczniów olbrzymim powodzeniem.

- W obu klasach strojem codziennym jest mundur. Młodzież nosi błękitne koszule z pagonami oraz granatowy krawat w klasie policyjnej i analogiczne umundurowanie, tylko w odcieniu zieleni, w straży granicznej. Dziewczęta noszą ciemne spodnie lub spódnice - mówi Teresa Masłowska, dyrektor szkoły. - Mundury obowiązują od poniedziałku do czwartku, a w piątek jest dzień kolorowy.

Czy to dobrze, że w LO tworzone są klasy z elementami wiedzy o zawodzie?

Takie klasy dają możliwość nauki konkretnego fachu i zdobycia cennych informacji jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Nie dają jednak uczniom żadnych uprawnień i nie przygotowują ich formalnie do wykonywania zawodu, ale z pewnością wzmagają potencjał i pomagają realizować swoje marzenia.

- Wybrałem klasę policyjną ponieważ było toć coś nowego, co wydawało się ciekawe. Słyszałem, że zajęcia mają prowadzić prawdziwi policjanci, że na uczniów czeka wiele ciekawych zajęć, z samoobroną i technikami obezwładniającymi - mówi Krzysztof Maj, uczeń trzeciej klasy. - I ani trochę się nie zawiodłem, a dodatkowo mogłem uczestniczyć w zajęciach z ruchu drogowego, które bardzo przydały się podczas kursów przygotowawczych do egzaminu z prawa jazdy.

W klasie policyjnej uczniowie mogą uczyć się takich przedmiotów, jak: prewencja, prawo karne, uprawnienia policji, kryminologia i kryminalistyka, praktyka policyjna. Zajęcia odbywają się zarówno w szkole (z pracownikami Komendy Wojewódzkiej) jak i poza nią, m.in. w areszcie, na komisariatach, czy w innych jednostkach specjalnych.

- Dzięki umowie z Komendą Wojewódzką, w ramach której współpraca ze szkołą jest możliwa, uczniowie mieli okazję odwiedzić Izbę Dziecka, areszt, kilka komisariatów, laboratorium kryminalistyczne, jednostkę specjalną w Złotej Karczmie i wiele innych - dodaje Teresa Masłowska. - Pozwala to uczniom zaznajomić się z zawodem policjanta i charakterystyką tej służby tak, aby ich decyzje dotyczące zawodu były w pełni świadome i przemyślane.

Podobnie jest w przypadku klasy o profilu straży granicznej. - W klasie straży granicznej uczymy się historii tej jednostki, prawa i administracji. Zajęcia prowadzone są przez pracowników Straży Granicznej. Wybrałam tę klasę głównie dlatego, że wiążę swoją przyszłość z mundurem - mówi Natalia Rosińska, uczennica IV LO.

Mundur obowiązuje też w XII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Tam uczniowie mogą wybrać naukę w jednej z dwóch utworzonych na zasadzie innowacji klas, w tzw. klasie wojskowej, z rozszerzonym programem przysposobienia obronnego, historii i języka angielskiego lub w tzw. klasie psychologicznej, gdzie poznaje się podstawy psychologii, a zajęcia wzbogacają warsztaty czy treningi umiejętności społecznych.

Do obu klas nie brakuje chętnych, a konkurencja wciąż rośnie. Nabór jest otwarty, nie ma testów ani egzaminów. Obowiązuje elektroniczny system rekrutacji, więc każdy może wziąć w niej udział.

- Oprócz warsztatów i treningów prowadzimy zajęcia w terenie, coroczne wakacyjne wyjazdy na obóz do Garczyna, organizowane we współpracy z  WKS Flota, Akademią Marynarki Wojennej. Są też zajęcia strzeleckie, odbywające się na szkolnej strzelnicy - mówi Irena Szafranek dyrektor XII LO w Gdyni.

Oryginalnością wykazało się też XV Liceum Ogólnokształcące na Zaspie. Powstała tam pierwsza w Trójmieście klasa lotnicza, która funkcjonuje na zasadzie rozszerzonych zajęć z języka angielskiego, geografii i matematyki oraz z awioniki. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców Aeroklubu Gdańskiego. Organizowane są również szkolenia praktyczne, które odbywają się w czasie wakacyjnych obozów sportowych.

- Młodzi ludzie interesują się dziś wszystkim i niczym. Dlatego ideą utworzenia klasy lotniczej była chęć obudzenia w uczniach prawdziwych zainteresowań, pomoc w ich odnalezieniu i szansa na ich realizację - mówi Teresa Łytkowska, dyrektor XV LO w Gdańsku.

Warunki przyjęcia do klas nietypowych są na ogół takie same, jak do pozostałych klas ogólnokształcących. O przyjęciu decyduje więc liczba punktów uzyskanych na egzaminie gimnazjalnym oraz za oceny końcowe. Jednak by dostać się do klasy lotniczej uczeń musi przejść dodatkowo testy sprawnościowe i badania lekarskie.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (19) 2 zablokowane

  • ale po Euro 2012 pracowników wielu służb będą wyrzucać z pracy, bo juz nie będzie trzeba tylu funkcjonariuszy to raz, a dwa kryzys(słowo klucz), a trzy kto zatrudni byłego policjanta ze stażem np 2-3 lat ?

    • 17 7

  • bardzo dobrze

    Bo po co komus dzisaj WOS, historia, geografia czy biologiaPracy z takiej nauki nie będzie

    • 5 28

  • mylący tytuł "zawód z klasą po klasie z zawodem"

    klasa nie jest z zawodem ani nie daje zawodu, tylko ewentualnie przygotowuje do szkoły, która daje zawód...

    • 18 1

  • (4)

    i pozniej mamy takich milicjantów, pograniczniaków urzędników itp po szkole bez żadnego doświadczenia w jakimkolwiek zawodzie, bez żadnej wiedzy o normalnym uczciwym życiu za własne nie OBYWATELSKIE pieniądze... zupełne oderwanie od rzeczywistości

    • 7 8

    • ty malkontencie poszedles do pracy i od razu miales super doswiadczenie! Prawda? Doswiadczenie nabywa sie wlasnie poprzez prace, ktora kiedys trzeba rozpoczac! Ci uczniowie, nie zdobywaja zadnego zawodu, a jedynie wieksza, anizeli przecietna wiedze w danej materii. Przed nimi jeszcze wiele lat nauki, aby ich marzenia sie spelnily. Co ku.wa znaczy "... bez żadnej wiedzy o normalnym uczciwym życiu za własne nie OBYWATELSKIE pieniądze..." Jaki masz problem? Wszedzie wszyscy pier.dola "obywatelskie pieniadze". Sadze, ze sam siedzisz na "kuroniu", dorabiasz "szara strefe" badz kombinujesz na lewo i prawo jak zrobic w konia fiskusa, a tu sie prujesz i udajesz zapracowanego "za swoje" obywatela. Daj tym jeszcze dzieciakom spokoj. To, ze twoje wloczy sie po galeriach, nie znaczy, ze mozesz szczekac na innych. Amen

      • 8 0

    • (1)

      I jeszcze jedno. Jak ci sie Polska nie podoba, to jako czlowiek konstytucyjnie wolny, mozesz opuscic ten kraj i zamieszkac w Chinach, gdzie jest rownouprawnienie i swobody obywatelskie do woli

      • 8 2

      • jeszcze niewiele brakuje i Chiny, abstrahując od doktryny politycznej, będą miały bardziej liberalną gospodarkę niż państwa Unii Europejskiej... jeśli już tak nie jest.

        • 0 0

    • tak a niby ty to skończyłeś co harward? ciekawe bardzo każdy kiedyś zaczynał... Utrzymanie się w tej szkole kosztuje i to dużo... mundurki, wycieczki to nie jest za darmo za to się płaci i to grubą kase!!!

      • 0 0

  • dobry sposób aby w wieku 35 lat zostac emerytem policyjnym. (2)

    Oj, w szkole nauczycielom roboty nie zabraknie.

    • 2 12

    • (1)

      można zostać agentem a potem posłem

      • 8 1

      • a potem po prostu zwykłym osłem.

        • 0 0

  • Wpisz się, jeśli masz pozytywne doświadczenia z policją...

    ... i nie dajesz się naciągnąć na medialną nagonkę na nich ;)

    • 9 4

  • przyszły policjant

    Ludzie ale was nosi. Dobrze że powstają takie klasy, ciekawe są programy ale nie oznacza to że 100% absolwentów uda się np do Policji czy do SG. Mogą sie rozwijać naukowo np kryminalistyka,bezpieczeństwo węwnetrzne itd. Mam nadzieję że także dyscyplina jest w szkole bo tego w "normalnych " szkołach brakuje.Co do tego że po Euro będą zwalniać. Otóż to błędne twierdzenie. Jest ponad 7000 tysięcy wolnych miejsc bo policjant korzysta ze swojego prawa do wcześniejszej emerytury. Wiadomo żeby zostać policjantem jak ja trzeba przejść selekcje, jakby ktoś z was nie wiedział i 90% ochotników odpada na Mulit :PTak więc trochę optymizmu miejcie jak partie które wybraliście :PPozdrawiam przyszły Policjant :)

    • 5 1

  • Szkoda tylko, że istniejące szkoły przyzakładowe, a ściślej zwiazne z nimi przedsiębiorstwa nie zapewniały w przeszłości, a tym badziej teraz, pracy tym absolwentom, którzy chcieli rozpocząc życie zawodowe, zamiast studiów, np. Energa, EG, TP SA, itp.

    • 3 1

  • dobrze że sa takie klasy

    Rozszerzają zainteresowania i wiedzę uczniów poza przepisowe średniactwo.

    • 3 0

  • masakra (2)

    Jestem uczenicą klasy policyjnej i jakoś nie potwierdzam zdania , mojego kolegi z klasy;)
    klasa nie spełnia programu który był przedstawiony w ulotkach oraz na początku roku szkolnego.
    a zajęcia które mamy do niczego nas nie przygotowują ,ani nic nam nie daja,
    ponieważ są prowadzone w słaby sposób. oraz nasza wychowawczyni wogule nie przykłąda się do tego aby byly organizowane wycieczki pod katem policyjnem
    Mundury może i sa. ale i tak kazdy ma je gdzieś i nosi byle jak lub wogule nie nosi
    Klasa policyjna i to liceum jest do tragiczne i nikomu nie polecam
    Klasa Policyjna miala miec rozszerzona historie a tak na prawde jest podstawowa tak samo z polskim itd.
    az szkoda pisac

    • 2 0

    • A ja chciałam tam iść....

      • 0 0

    • "wogule", mówisz?

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane