fot. Andrzej Gojke/KFP
W czwartek o godz. 21:25, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł biskup archidiecezji gdańskiej, Zygmunt Pawłowicz.
Zygmunt Pawłowicz pochodził z Gdańska. Urodził się 18 listopada 1927 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał po wojnie - 20 września 1952. W latach 1952-1957 pracował jako wikariusz w parafiach na terenie Gdańska i Sopotu.
Później, do roku 1964, był notariuszem kurii biskupiej w Oliwie. W latach 1964-1966 był proboszczem w Stegnie, zaś w latach 1966-1985 pełnił podobną funkcję w Brzeźnie.
W międzyczasie, od roku 1974 roku, wykładał też teologię fundamentalną i religiologię w Diecezjalnym Seminarium Duchownym. Był również autorem ponad 100 publikacji, dotyczących tych właśnie zagadnień.
Biskupem został w roku 1985. Powołał go sam Jan Paweł II, a sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Józefa Glempa. Uroczystość odbyła się w Bazylice Mariackiej. Urząd biskupa pomocniczego sprawował do 1 maja 2005 roku. Od tego czasu Zygmunt Pawłowicz przebywał na emeryturze.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 22 marca br., o godz. 11:00 w Katedrze Oliwskiej.
















Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.