Fakty i opinie

stat

Zobacz wtorkowe zaćmienie Słońca

We wtorek czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Będzie ono dobrze widoczne także w Polsce, a publiczny pokaz z komentarzem ekspertów przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.Zaćmienia Słońca zawsze są efektownym zjawiskiem.
Zaćmienia Słońca zawsze są efektownym zjawiskiem. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Pokaz dla publiczności zaczyna się o godz. 8:30, kilka minut przed początkiem zaćmienia. Zakończy się po godz. 11. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta zaprezentowany zostanie obraz z teleskopu, a komentatorem będzie dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora MHMG.

Częściowe zaćmienie będzie można oglądać w całej Polsce, ale problemem może być zachmurzone niebo. Ale na to też jest metoda.

- Poczyniono starania uzyskania obrazu z obserwatoriów astronomicznych we Włoszech, Szwajcarii, Izraelu, Słowacji i Uzbekistanie. Wprawdzie w każdym z tych miejsc Słońce będzie przesłonięte w mniejszym stopniu niż w Polsce, ale szanse na lepszą pogodę są większe - mówi Monika Kryger, kierownik działu edukacji, promocji i PR-u MHMG.

Maksymalne zaćmienie przypada na godz. 9:36, a zakończy się o godz. 11:05. Zasłonięta ma być spora część tarczy słonecznej.

- W całym 2010 roku mieliśmy jedynie nieco ponad 50 dni bez plam słonecznych - mówi Maciej Mickiewicz z portalu Kosmonauta.net - Dla porównania w roku 2009 - aż 260. Jest to wyraźny sygnał, wskazujący na rosnącą aktywność słoneczną. W 2011 roku można się spodziewać większej ilości plam słonecznych oraz różnych wydarzeń z nimi związanych, takich jak rozbłyski słoneczne, efektowne protuberancje oraz zorze polarne. Same protuberancje są bardzo efektownym przejawem aktywności słonecznej, a ich obserwacje możliwe są tylko przy zastosowaniu zaawansowanych instrumentów optycznych - dodaje Maciej Mickiewicz.
Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 38)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.