• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

6. Kongres Urbanistyki Polskiej - Jutro Miasta

Dyskusja prezydentów i burmistrzów o ich wizjach przyszłości miast, poszukiwanie nowych form uczestnictwa społeczeństwa w kształtowaniu rozwoju miast, budowanie pomostów między urbanistami z Europy Środkowej i Zachodniej - to tylko niektóre tematy 6. Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się w Gdyni w dniach 20-22 czerwca. Gdynia będzie nie tylko miejscem obrad, ale także partnerem merytorycznym Kongresu, a tematy gdyńskie będą otwierały sesje mobilne w dniu 21 czerwca.

maj 20-21

poniedziałek - wtorek

Gdańsk
bilety 750 - 950 zł
Temat Kongresu - Jutro miasta - jest oczywistym i zamierzonym nawiązaniem do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda "Miasta-ogrody jutra" ("Garden Cities of Tomorrow"), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących nasze współczesne myślenie o mieście. My jednak odwracamy to pytanie - bardziej niż o wizjach miasta przyszłości chcemy dyskutować o przyszłości miast, które już dzisiaj zamieszkuje większość ludności świata. Chcielibyśmy zobaczyć w globalnej i europejskiej perspektywie jak będą funkcjonować nasze miasta za dekadę czy ćwierćwiecze. Co my, jako urbaniści, powinniśmy zrobić, aby funkcjonowały one lepiej, aby stawały się miejscem realizacji życiowych aspiracji wielu ludzi. Co muszą zrobić politycy, zarówno ci aktywni na szczeblu lokalnym, jak i ci działający na szczeblu krajowym czy europejskim, by jakość życia w miastach była coraz lepsza? I wreszcie, jak sami mieszkańcy mogą przyczynić się do tego, aby miasta stawały się coraz lepszym miejscem do życia?

Kongresowi będą towarzyszyły dwie wystawy na placu Grunwaldzkim. Pierwsza to "Wielkie projekty urbanistyczne w Polsce w XXI wieku". Celem wystawy będzie pokazanie współczesnych wielkich projektów urbanistycznych, czyli projektów zagospodarowania obszarów miejskich na nowe, wielofunkcyjne zespoły zabudowy (wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu ha i więcej), które powstały w naszym kraju w ostatnich latach. Druga z nich będzie prezentowała najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce, nagrodzone w konkursie pod tą samą nazwą, organizowanym corocznie przez TUP i Związek Miast Polskich. Wystawy będą eksponowane już od poniedziałku 11.06.

Kongres jest organizowany wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP). Podobnie jak podczas poprzednich edycji Kongresu, jednym z partnerów jest Związek Miast Polskich. Prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prezes TUP, spodziewa się, że do Gdyni przyjedzie około 600 uczestników, a wśród panelistów znajdą się takie sławy światowej urbanistyki jak Joris M.J. Scheers, David Amborski i Klaus R. Kunzmann.

Towarzystwo Urbanistów Polskich, jedno z najstarszych stowarzyszeń urbanistów w Europie, aktywnie działa od 1923 roku jako rzecznik interesu społecznego oraz profesjonalnego w projektowaniu, planowaniu, zagospodarowaniu i użytkowaniu przestrzeni polskich miast, miasteczek i obszarów wiejskich.

Od 2003 roku, Towarzystwo organizuje Kongresy Urbanistyki Polskiej, które odbywają się w cyklach trzyletnich i stanowią platformę dyskusji o najważniejszych wyzwaniach przed jakimi stają polskie miasta.

Pierwszy Kongres odbył się w Gdańsku, kolejny, w 2006 we Wrocławiu, następnie w 2009 w Poznaniu, w 2012 w Lublinie oraz w 2015 w Łodzi. Dyskusje kongresowe ogniskowały się wokół następujących tematów: Miasto - wspólne dobro i zbiorowy obowiązek (2003), Urbanistyka w działaniu - teoria i praktyka (2006), Nowa urbanistyka - nowa jakość życia (2009), Odpowiedzialni za miasto (2012) i wreszcie Powrót do centrum (2015).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    100-200 zł
Warunkiem uczestnictwa w kongresie jest wypełnienie i przesłanie do dn. 01/06/2018 r. formularza oraz uiszczenie opłaty kongresowej w ciągu 14 dni od daty rejestracji (w przeciwnym razie rejestracja zostanie anulowana). www.kongrestup.pl/rejestracja--registration.html

dla członków Towarzystwa Urbanistów Polskich - 100 PLN
dla studentów i doktorantów - 100 PLN
dla pozostałych uczestników - 200 PLN

UROCZYSTA KOLACJA* - 80 PLN
*OPCJONALNA

Opinie