Teatr Cynada

Teatr Cynada

Wybierz numer

667-959-694
b...@cynada.pl pokaż
  • Zdjęcie 1/3 - Teatr Cynada Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/3 - Teatr Cynada Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/3 - Teatr Cynada Gdańsk 2
 

O nas

"Cynada jest teatrem ruchu, gdyż nie ma niczego, co pozostawałoby w bezruchu" - Bożena Eltermann.
Założony w 1998 roku przez Bożenę Eltermann Teatr Cynada jest teatrem tańca, teatrem ruchu. Odnosi się do ekspresjonizmu niemieckiego. Ten europejski nurt i jego prekursorzy Rudolf von Laban i Mary Wigman reprezentują inne podejście formalne do sztuki tańca niż amerykański taniec współczesny, który rozpowszechnili w XX wieku Isadora Duncan, Martha Graham czy Doris Humphrey.

Teatr ruchu to teatr chwili. Estetyczny. Niemoralny, bo prawdziwy. Oparty na relacji z widzem, który decyduje, co ogląda. Zamknięty w pewnych ramach, a jednocześnie wykraczający poza granice.

Bożena Eltermann - założyciel i reżyser Teatru Cynada. Od lat jest związana z trójmiejską sceną teatru tańca. W latach 1989 - 1995 Eltermann była solistką Teatru Ekspresji, będącego prekursorem teatru tańca w Polsce. Przez jedenaście lat prowadziła studio w dawn. Stoczni Gdańskiej współtworząc wraz z Markiem Kakareko od początku jej powstania Kolonię Artystów w Stoczni. Teatr jest wspierany przez Fundację Grawitacja.

Spektakle Teatru Cynada: "Heretycy, Heterycy, Hedoniści, Celebryci" (2011), "Hexelolita" ( 2009), "Punkt Zwrotny" (2008), "Tanzschule" (2006), "waran@las.piniowy" (2003), "Książę z Liliami" (2001), "Tranquila" (1999), "Cynada" (1998)

Oprócz licznych rodzimych produkcji Eltermann brała również udział w międzynarodowych projektach, gdzie współpracowała z choreografami, takimi jak Mellisa Monteros (USA), Paula Ros (Kanada), Maikki Hauru (Finlandia), Mariola Brillowska (Niemcy).