• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Parafia pw. Św. Michała Archanioła zapraszają na "Dzień Kaszubski na Oksywiu", którego obchody odbędą się 16 kwietnia na terenie parafii przy ul. Płk. Dąbka 1 w Gdyni-Oksywiu.

kwi 5

piątek, godz. 17:00 - 19:00

Rotmanka,
Wstęp wolny
kwi 18

czwartek, godz. 16:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Program uroczystości:

godz. 16.00 - Msza św. w intencji ks. Antoniego Muchowskiego (1842-1915) w kościele pw. Michała
Archanioła.

godz. 16.45 - Złożenie kwiatów na grobie ks. Antoniego Muchowskiego i wspólna modlitwa.
Uroczyste przyjęcie imienia Ks. Antoniego Muchowskiego przez Młodzieżową Drużynę
Pożarniczą Ochotniczej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

godz. 17.00 - Wykład dr. Tomasza Rembalskiego - sekretarza Instytutu Kaszubskiego - "100 rocznica śmierci ks.
Antoniego Muchowskiego" oraz promocja książki "Spis stałych mieszkańców Gminy Oksywie z
1925 roku" (Dom Katechetyczny).

godz. 18.00 - Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Gdynia".

Ks. Antoni Muchowski urodził się 24 kwietnia 1842 r. w rolniczej rodzinie Jana i Anny w Foshucie, w parafii Stara Kiszewa, na styku Kaszub i Kociewia. Jako 12-latek został wysłany przez rodziców do Collegium Marianum w Pelplinie. Od 1856 r. uczył się w gimnazjum chojnickim i należał do organizacji filomackiej. W czasie kiedy uczęszczał do ostatniej, maturalnej klasy wybuchło powstanie styczniowe. W marcu 1864 r. Antoni Muchowski wraz z pięcioma kolegami dołączyli do szeregów powstańców w Nidzicy. Po walkach z Prusakami i Rosjanami i rozbiciu oddziału Muchowski został zatrzymany przez moskali. Pierwotny wyrok, śmierć przez powieszenie, zamieniono na chłostę i dożywotnie zesłanie na Syberię. Zbitego nahajkami młodzieńca wraz z innymi katorżnikami posłano pod eskortą do kopalni. Na szczęście w jego sprawie interweniował u rządu pruskiego poseł Julian i darowano mu wolność. Po 11-miesięcznej pieszej włóczędze Antoni Muchowski powrócił do domu wiosną 1869 r.

Dla dokończenia przerwanej nauki udał się do Wejherowa i w tamtejszym gimnazjum sposobił się do matury jako stypendysta Towarzystwa Pomocy Naukowej. W 1871 r. założył Koło Filomatów pod nazwą "Wiec". Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie. Wyświęcony 18 maja 1875 r. Posługę duszpasterską sprawował w Kościerzynie, Okoninie, Nowej Wsi Królewskiej i Ostródzie. Mimo szykan ze strony władz pruskich wspierał działalność towarzystw polskich, brał udział w wiecach i angażował się w akcję wyborczą polskich posłów. W 1892 r. dzięki poparciu ówczesnego biskupa chełmińskiego Leona Rednera, dziekana puckiego ks. Walentego Dąbrowskiego i chwilowemu zamieszaniu na szczytach ówczesnej władzy pruskiej został proboszczem oksywskiej parafii pw. Św. Michała Archanioła ‒ jednej z najstarszych i największych parafii na Pomorzu, liczącej wówczas ok. 6 tys. dusz w 18 miejscowościach. Ks. Antoni Muchowski zmarł 3 lutego 1915 r. w szpitalu Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Spoczął w Oksywiu na przykościelnym cmentarzu. W tym roku mija 100. rocznica śmierci ks. Antoniego Muchowskiego - tej rocznicy Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego poświęca uroczystości, które odbędą się 16 kwietnia 2015 roku. Ich głównymi punktami będą msza św. w intencji ks. Muchowskiego, uroczyste przyjęcie jego imienia przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Ochotniczej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz wykład dr. Tomasza Rembalskiego w miejscowym domu parafialnym.

Zobacz wnętrza świątyni, w której posługiwał ks. Muchowski

Opinie