• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Finisaż Imbalance. Rozmowa o ekologii

Zapraszamy na finisaż wystawy "Embalance" i dyskusję o współczesnej ekologii. Spotkanie poprowadzi Spotkanie poprowadzi Elżbieta Rutkowska, kierowniczka trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej przy Nowych Ogrodach 35 w Gdańsku.

Gwałtowna urbanizacja, wyczerpywanie paliw kopalnych oraz emisja gazów cieplarnianych to tylko kilka z czynników, które przekonują, iż człowiek musi wziąć odpowiedzialność za degradację środowiska postępującą w zawrotnym tempie od rewolucji przemysłowej XVIII wieku. Naomi Klein prognozuje, że jeśli utrzymamy obecny kurs, ludzkości zostało co najwyżej 50 lat. Za tą granicą rozciąga się świat postapokaliptycznych pustkowi i życie wyjęte z przygód Mad Maksa.

Śmieci porzucone w lesie, buldożery, plamy ropy - trafiwszy do zasobów masowej wyobraźni i reprodukowane w nieskończoność, te obrazy tracą na sile oddziaływania. Myśląc i rozmawiając o zjawiskach, których stały się symbolem, powinniśmy starać się przywrócić im moc, zwłaszcza że granica między globalną katastrofą ekologiczną a górą odpadów na pobliskiej łące ulega zatarciu - jedno generuje drugie i na odwrót.

Współcześnie ekologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina aktywizmu i nauki, przedmiot politycznych oraz marketingowych rozgrywek, a także dyskurs, który aktywnie poszukuje języka zdolnego uchwycić bieg zmian, które zmiany klimatyczne wymuszają na naszej codzienności. W związku z interdyscyplinarną - i egalitarną - naturą nowej ekologii finisaż wystawy "Imbalance" zdecydowaliśmy się zorganizować w formie otwartej dyskusji.

Tematy zasygnalizowane na ekspozycji spróbujemy wspólnie przemyśleć podczas rozmowy w trójmiejskiej świetlicy Krytyki Politycznej. W charakterze ekspertek wystąpią profesor Małgorzata Latałowa z Wydziału Biologii UG i dr Monika Żółkoś z Wydziału Filolologicznego UG, jednak spotkanie będzie miało charakter otwarty - każdy będzie mógł wyrazić swoje odczucia, lęki i nadzieje związane z kondycją środowiska naturalnego na świecie i w najbliższym otoczeniu.

W swojej pracy naukowej prof. Małgorzata Latałowa koncentruje się na przeszłości środowiska przyrodniczego oraz relacji człowiek-środowisko w perspektywie setek i tysięcy lat, łącząc biologię z geologią i archeologią. W pracy badawczej szczególnie pociąga ją interdyscyplinarność. Od 1993 r. kieruje zorganizowaną przez siebie Pracownią Paleoekologii i Archeobotaniki w Katedrze Ekologii Roślin na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zainteresowania naukowe dr Moniki Żółkoś skupiają się na humanistyce nieantropocentrycznej i animal studies, interesuje się też dyskursami postzależnościowymi oraz gender studies ze szczególnym uwzględnieniem feministycznej historii polskiego dramatu i teatru. Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zajęcia z szeroko rozumianych studiów kulturowych, jest też dyplomowaną nauczycielką jogi. Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Opinie

  • wystawa , wernisaż , finisaż
    kwi 19-5.05

    Gdańsk, Galeria WL4 - Mleczny Piotr
    For real -wystawa