Napisali o nas

O nas

Forsterówka to modrzewiowy dworek na Wyspie Sobieszewskiej w którym podczas II Wojny Światowej rezydował gauleiter Albert Forster. Z powodu likwidacji Domu Wczasowego, została zamknięta również Forsterówka, która jest niedostępna dla zwiedzających.

Forsterówka podczas wojny była jednym z budynków niemieckiego kompleksu wojskowego w Orlu (Wyspa Sobieszewska). W skład tego kompleksu wchodziły także koszary Wehrmachtu oraz szkoła SS. Podczas II Wojny Światowej w modrzewiowym dworku rezydował gauleiter Albert Forster, któremu podczas wojny podlegało Wolne Miasto Gdańsk i jego okolice.

Po wojnie wszystkie te budynki zostały przejęte przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Na terenie kompleksu zorganizowano Dom wczasowy FWP "MEWA" przyjmujący turystów do dnia dzisiejszego. W Forsterówce natomiast urządzono dla wczasowiczów kawiarnię, którą gorąco polecamy. Przebywając w niej, w salonie dworku, możemy poczuć się świadkami historii. Tutaj, w maju 1937 r., przybył na rozmowę z Forsterem Carl Burckhard, komisarz Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku.

Obecnie Forsterówka znajduje się na liście obiektów oczekujących na wpis do rejestru zabytków kultury. Podziemny, osobisty schron Forstera, znajdujący się zaraz obok jego dworku, ma być eksplorowany i w niedalekiej przyszłości udostępniony do zwiedzania. Legenda głosi, że w nim właśnie schowano Bursztynową Komnatę...

Zdjęcia

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »