Fundacja FLY

Fundacja FLY

Wybierz numer

517-383-828 693-996-088
b...@fundacjafly.pl pokaż
Zamknięte - otwarte od 8:30 więcej
 

TV Filmy

127

Fundacja FLY - krótko o nas

O nas

Fundacja FLY działa na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w szczególności seniorów. Realizuje szereg projektów oraz organizuje regularne zajęcia (artystyczne, ruchowe, komputerowe), lektoraty, wykłady, wycieczki, spotkania itp.
Fundacja FLY działa od czerwca 2012 roku w obszarze następujących obszarach pożytku publicznego:
działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym turystyki i krajoznawstwa ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej   nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania działalności charytatywnej
Główny obszar działania skupia się wokół działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym. Fundacja od początku prowadzi działania na rzecz aktywizacji osób starszych w oparciu o wolontariat. W latach 2012-2015 projekty „Ciągle młodzi” oraz „Aktywni dla siebie, aktywni dla innych”, dofinansowane w ramach Rządowego Programu ASOS 2012-2013 oraz ASOS 2014-2020 (roczne dofinansowanie od 150 000 do 200 000 zł), skierowane były do ponad 800 gdyńskich seniorów. W 2016 roku powołany został Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY, który obecnie zrzesza ponad 1600 seniorów i ponad 90 wolontariuszy prowadzących zajęcia - wykłady popularnonaukowe, lektoraty, warsztaty nowoczesnych technologii, zajęcia artystyczne i hobbystyczne. 700 osób uczestniczy w regularnych zajęciach rekreacyjno-ruchowych. Ponadto w latach 2013-2019 Fundacja prowadziła Kosakowski Klub Seniora w sąsiadującej z Gdynią gminie Kosakowo (projekt obejmował 80 seniorów i angażował 15 wolontariuszy). Fundacja od 2013 roku wydaje miesięcznik społeczno-kulturalny dla seniorów i ich rodzin „Gdyński IKS Informacje – Kultura – Społeczeństwo”. Gazeta tworzona przez wolontarystyczny zespół redakcyjny drukowana jest w nakładzie 10.000 egz. i kolportowana bezpłatnie do wszystkich dzielnic Gdyni (biblioteki, sklepy, urzędy, przychodnie, kluby seniora itp.). Rozchodzi się w 100%.
Drugim obszarem działania jest turystyka senioralna. Od 2012 roku Fundacja FLY organizuje wycieczki dla seniorów: jednodniowe, weekendowe i kilkudniowe (krajowe i zagraniczne). Wszystkie wycieczki krajowe opracowują wolontariusze Fundacji, są programami autorskimi. Wycieczki zagraniczne organizowane są w partnerstwie z biurem podróży. Program i organizacja podporządkowane są potrzebom i możliwościom osób starszych. W 2017 roku zorganizowano 9 wycieczek jednodniowych, 6 wycieczek weekendowych, 13 wycieczek tygodniowych oraz 6 wycieczek zagranicznych W 2018 roku zorganizowano 11 wycieczek jednodniowych, 8 wycieczek weekendowych, 15 wycieczek tygodniowych oraz 5 wycieczek zagranicznych. W 2019 roku zorganizowano 14 wycieczek jednodniowych, 8 wycieczek weekendowych, 16 wycieczek tygodniowych oraz 11 wycieczek zagranicznych. W 2020 roku zaplanowano podobną liczbę wycieczek, ale z powodu pandemii od marca część terminów przesunięto, część odwołano. W wycieczkach dla seniorów w 2019 roku wzięło udział ponad 2000 osób.
Trzecim polem działania Fundacji jest ochrona i promocja zdrowia. Fundacja od 1 czerwca 2020 prowadzi Centrum Rehabilitacji z szerokim zakresem zabiegów kinezyterapii, masaży, laseroterapii. Sala ćwiczeń wyposażona jest w sprzęt rehabilitacyjny zapewniający ogromne możliwości prowadzenia ćwiczeń: 3 UGULe (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego),  rowery stacjonarne (pionowy i poziomy), atlas do ćwiczeń; stolik z przyrządami do ćwiczeń dłoni i nadgarstka; fotel do rehabilitacji stawu kolanowego i barku i inny. Oferujemy konsultacje z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie zabiegi poprawiające stan zdrowia.
Kolejnym obszarem jest praca na rzecz edukacji gdyńskiej młodzieży z niezamożnych rodzin z problemami w nauce. Fundacja od 2013 roku prowadzi Klub Młodzieżowy FLY, w którym 40 beneficjentów otrzymuje nieodpłatne indywidualne korepetycje, możliwość udziału w zajęciach rozwijających pasje, pomoc w rozwoju umiejętności miękkich, przydatnych w przyszłości. W Klubie zaangażowanych jest 16 wolontariuszy. Warunkiem udziału w klubie jest motywacja kandydata do uzupełnienia braków i podciągnięcia się w nauce. Program przynosi bardzo dobre efekty.
W zakresie działalności charytatywnej w 2013 roku z inicjatywy seniorów powstał pierwszy w Trójmieście sklep charytatywny „Z głębokiej szuflady”. Do sklepu przyjmowane są rzeczy nowe bądź używane w dobrym stanie, które nie są już potrzebne mieszkańcom, m.in. rzeczy pozostające np. po likwidacji mieszkań czy generalnych porządkach i zmianie wystroju, meble, drobny sprzęt elektroniczny, porcelanę, szkło, obrusy, sztućce, książki, płyty CD, filmy, płyty winylowe, kasety VHS, zabawki i artykuły dziecięce, ubrania, torebki, buty, apaszki, artykuły domowe, obrusy, serwetki, sztućce, dekoracje, zabawki i artykuły dziecięce, ubrania, książki, prasę, multimedia... Podarowane przedmioty po odświeżeniu i wycenie są wystawiane do sprzedaży w symbolicznych cenach. Dochód ze sklepu przeznaczony jest na prowadzenie Klubu Młodzieżowego FLY. Daje też zatrudnienie 4 osobom, w tym 3 z niepełnosprawnością. Sklep działa 6 dni w tygodniu i cieszy się dużą popularnością.