Fundacja Theatrum Gedanense

Powstała w 1990 roku, jej inicjatorem był prof. Jerzy Limon, anglista, szekspirolog, humanista. Głównym celem Fundacji była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, otwartego w 2014 roku, który nawiązuje do XVII wiecznej Szkoły Fechtunku w Gdańsku, pełniącej rolę pierwszego teatru publicznego w Polsce. Profesor Jerzy Limon był Dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do swojej śmierci w marcu 2021 roku.

Patronem Fundacji Theatrum Gedanense jest JKW Książę Walii a patronem honorowym Sir Peter Hall. Wieloletnim przyjacielem, promotorem Fundacji i jej honorowym patronem był także najwybitniejszy polski reżyser Andrzej Wajda. Honorowymi członkami Fundacji byli Stanisław Barańczak i Günter Grass.

Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. Międzynarodowe projekty Fundacji wielokrotnie zyskały uznanie Komisji Europejskiej otrzymując dofinansowanie w ramach Programu Kultura.

Działania artystyczne i edukacyjne Fundacji realizowane są przy współpracy z administracją publiczną: Ministerstwem Kultury, Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Gdańska. Od początku swojej działalności Fundacja działa na rzecz promocji kultury Miasta i Regionu. Organizowała także wydarzenia artystyczne, służące promowaniu kultury polskiej za granicą.

  • "Bardzo podoba mi się idea rekonstrukcji Teatru Szekspirowskiego. To ważne nie tylko dla środowisk twórczych, które zyskają nowe, wyjątkowe miejsce, ale także dla turystów odwiedzających Gdańsk i oczywiście dla jego mieszkańców."

    Magdalena Cielecka
  • "Gdański Teatr Szekspirowski według projektu Renato Rizziego jest dla mnie kolejnym dziełem sztuki architektonicznej. Chciałbym mocno podkreślić absolutną wyjątkowość tego obiektu, jakiego próżno szukać w całej Europie."

    Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
  • "Powstanie tego teatru będzie wielkim pomnikiem naszej przynależności do kultury Zachodu, a polskiego teatru do wielkiej historii teatru europejskiego. GTS będzie wspaniałym potwierdzeniem ciągłości tradycji polskiego teatru, polskiej szkoły w duchu dzieła wielkiego stradfordczyka."

    Jerzy Stuhr
  • "Gdański Teatr Szekspirowski budzi kontrowersje, ale to bardzo ważna i potrzebna instytucja. Pozwoli na wykreowanie prestiżowej oferty kulturalnej, która ma szansę stać się wizytówką miasta Gdańska, regionu i kraju."

    Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska
  • "Miłośnicy Szekspira! Zapomnijcie o Edynburgu! Jedźcie do Gdańska na niesamowity Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, podczas którego występują teatry z całego świata."

    Prof. Jay L. Halio (University of Delaware)