Gdańsk Śródmieście

adres
Gdańsk

O nas

1000 letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto Bałtyckiej Europy. Większość zabytków skupionych jest na ul. Długiej, równoległych do niej uliczkach oraz Długim Pobrzeżu.

1000 letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto 'Bałtyckiej Europy'. Rozpoczynając zwiedzanie należy wiedzieć, że Gdańsk jest miastem hanzeatyckim. Większość zabytków skupionych jest na ul. Długiej, równoległych do niej uliczkach oraz Długim Pobrzeżu. Najlepiej rozpocząć zwiedzanie od Bramy Wyżynnej i dalej pójdziesz szlakiem Drogi Królewskiej. Za Bramą Wyżynną znajduje się Katownia, w której działa Muzeum Bursztynu.

Zaraz za Katownią istnieje Złota Brama i obok niej Dwór Bractwa św. Jerzego. Na przestrzeni ograniczonej z jednej strony Teatrem Wybrzeże, a z drugiej katownią mieści się jeden z największych parkingów, Targ Węglowy, który w okresie wakacyjnym jest wykorzystywany jako miejsce takich imprez jak Feta i Jarmark Dominikański.

Ulica Długa to główny trakt w Głównym Mieście. Znajduje się przy niej wiele odrestaurowanych kamieniczek z XVI-XVII w. Jedną z nich jest Dom Uphagena - Oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska. Nad średniowieczną zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz Głównego Miasta (warto wejść do środka i zobaczyć przepięknie odrestaurowane wnętrza).

Dokładnie naprzeciw Ratusza znajduje się kamienica, w której mieści się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami, książkami i pamiątkami. Tu można także zamówić usługę przewodnicką. Idąc dalej na poszerzonym odcinku ul. Długiej - Długim Targu, znajduje się symbol Gdańska - Fontanna Neptuna. Za fontanną piękny Dwór Artusa i nieopodal Złota Kamieniczka, a także Nowy Dom Ławy z wyglądającą do turystów panienką z okienka.

Kolejnymi atrakcjami wartymi obejrzenia są Zielona Brama (znajdująca się na końcu Długiego Targu), urocze Długie Pobrzeże, przeciwległa Wyspa Spichrzów (niestety wciąż w gruzach) oraz siedziba Muzeum Morskiego i Ołowianka, gdzie latem odbywają się koncerty Filharmonii Bałtyckiej.

Przy Długim Pobrzeżu usytuowany jest Żuraw i Brama Mariacka, przez którą przechodząc trafimy na uliczkę Mariacką, uważaną za jedną z najładniejszych w Europie, prowadzącą do największego w Polsce Kościoła Mariackiego. Będąc w tej okolicy nie można pominąć wizyty w Muzeum Archeologicznym, największej placówce archeologicznej północnej Polski, ze zbiorem 27 tys. eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych i przyrodniczych. Muzeum oferuje również możliwość podziwiania panoramy Gdańska z wieży widokowej.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Galeria zdjęć

Opinie + dodaj ocenę


3.8

w kategorii

Dzielnice i osiedla

 • usługi i handel:
  2
   
 • lokalizacja:
  6
   
 • bezpieczeństwo:
  3
   
 • ocena ogólna:
  4
   
średnia ocena (max 6)
3.8
 

Zapomniane atrakcje turystyczne...

Bardzo dobry opis. Niestety zostal pominiety smietnik w podwórzu przy ul PIWNEJ 1/2 3/4. Opis sobie daruje bo każdy moze przyjść, wdepnac i powachac. Smietnik latwo znalezc bo znajduje sie jedyne 300 metrow od ratusza. W tym roku obchodzi 60-lecie ale nigdy nie bylo tak źle. Uważam nawet ze w smutnych komunistycznych czasach byl bardziej zadbany. Byly nawet róże i sprzątanie dwa razy dziennie. Wiem o czym pisze bo wacham go od ponad 50 lat. Zreszta takich miejsc w okolicy jest więcej. Wstyd proszę Państwa, po prostu wstyd.

 • Mieszkaniec (mężczyzna, pow. 40 lat)
 • Termin skorzystania z usługi: Od 1964
 • Polecam innym: nie
  • usługi i handel:
   2.0
    
  • lokalizacja:
   6.0
    
  • bezpieczeństwo:
   3.0
    
  • ocena ogólna:
   4.0
    
  średnia ocena (max 6)
  3.8