Wrzeszcz (Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny)

adres
Gdańsk

Napisali o nas

O nas

Wrzeszcz to jedna z najważniejszych dzielnica Gdańska. Położona jest w obrębie najważniejszych szlaków komunikacyjnych obejmujących Trójmiasto. Stanowi zaplecze handlowe-usługowe Gdańska.

Wrzeszcz położony jest w obrębie najważniejszych szlaków komunikacyjnych, obejmujących Trójmiasto. Wzdłuż alei Grunwaldzkiej, przy której znajduje się centrum dzielnicy, przebiega wiele linii autobusowych i tramwajowych. Na dworcu we Wrzeszczu zatrzymują się niemal wszystkie pociągi dalekobieżne oraz SKM. Poprzez ul. Słowackiego można dostać się do obwodnicy trójmiejskiej oraz portu lotniczego.

Zabudowa dzielnicy jest bardzo zróżnicowana. Pierwsze wzmianki o Wrzeszczu pojawiają się w XIII wieku. Jednak dopiero w XVIII rozpoczęło się tutaj budownictwo mieszkaniowe. Początkowo osiedlali się tutaj bogaci mieszczanie, który stawiali dla siebie okazałe rezydencje (część z nich przy ul. Jaśkowa Dolina przetrwała do dzisiaj). Z biegiem czasu we Wrzeszczu powstawały także pierwsze zakłady przemysłowe, m.in. nieczynny już browar. We Wrzeszczu swoją okazałą siedzibę posiada także Politechnika Gdańska.

Po wojnie wiele budynków wzdłuż al. Grunwaldzkiej zostało wyburzonych. Miejsce wąskiej ulicy z szynami tramwajowymi w jezdni zajęła szeroka aleja, przy której postawiono nowe obiekty wykonane w stylu socrealistycznym. Wiele z nich, często niedocenianych, jest dzisiaj zeszpeconych nieudolnymi termomodernizacjami. Na szczęście bez szwanku z działań wojennych wyszły pozostałe rejony tej dzielnicy. Praktycznie w całości zachowała się rezydencjonalna zabudowa okolic ul. Sobótki czy wypełniona typowymi miejskimi kamienicami ul. Wajdeloty. Cechą szczególną przedwojennej architektury Wrzeszcza są strzeliste wieżyczki wieńczące zabudowę narożników ulic.

Już przed wojną we Wrzeszczu powstawało wiele sklepów. Jednak dopiero w latach PRL Wrzeszcz zyskał miano dzielnicy handlowej. Na wrzeszczańskich targowiskach można było dostać praktycznie wszystko. Jedno z najbardziej znanych mieściło się w miejscu dzisiejszego centrum handlowego Manhattan. Na początku lat 90-tych, w sąsiedztwie dzisiejszego targowiska powstała także jedna z pierwszych restauracji McDonalds. Lata 90-te zmieniły wygląd samego targowiska. Powstały schludne budki drewniane, które z biegiem czasu ustąpiły miejsca dzisiejszemu obiektowi handlowemu. Na kolejny duży obiekt Wrzeszcz musiał czekać kilka lat. W 2006 roku otwarto Galerię Bałtycką, która szybko stała się jednym z najpopularniejszych centrów handlowych w Gdańsku.

Niestety budowa tak dużych obiektów w samym centrum dzielnicy, a zarazem powstanie wielu sklepów wielkopowierzchniowych w aglomeracji, spowodowało wymarcie głównej ulicy, przy której skupiało się niegdyś życie dzielnicy. Dzisiejsza al. Grunwaldzka pełna jest różnego rodzaju instytucji finansowych. Zniknęły z niej praktycznie wszystkie sklepy spożywcze czy odzieżowe. Brakuje także kawiarni oraz restauracji.

Wolny czas można spędzić w jednym z wielu klubów studenckich położonych w sąsiedztwie akademików Politechniki Gdańskiej. Ponadto warto także czasami zajrzeć do budynku Żak-u, w którym regularnie są organizowane wystawy, a także seanse kinowe.

Galeria zdjęć

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Wrzeszcz (Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny)