stat
Impreza już się odbyła

Dr Hackenbush (38 opinii)

Relacja z imprezy

Dr.Hackenbush to kolejna, wielka legenda. Poświęcono im kiedyś bardzo dobry artykuł w którejś z "Machin" - i tam właśnie odsyłam wszystkich, którzy chcą poznać różnicę między Dr.Hackenbushem a duetem Fred Standard & William Cox.
"W każdym razie przeróbki rockowych standardów w ich wykonaniu to jedne z największych bluźnierstw, jakie wyszły spod ręki polskich muzyków. "You really got me" jako "nie ufaj nigdy kurwie", "Out of time" jako "jędza jędza jędza" - żaden polski muzyk nie poszedł tak daleko, niczyje przegrywane kasety nie były tak wstydliwie chowane pod poduszką, nie obiegły tylu podstawówek, cel i koszar. Dr. Huckenbush grał rocka "szczerego i dla wszystkich" - bo ich twórczość jest jak pierwszy, archetypalny dowcip z brodą. Pierwszy jest zawsze świetny, następne już nie śmieszą - a poza tym ta muzyka to Najgłupsza Rzecz na Świecie, tak durna, jak i świetna." /Jakub Żulczyk/

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Skład zespołu:

Andrzej "Zmora" Rdultowski - git, voc

Jacek "Jaco" Jankowski - git.basowa

Aleksander Szmidt - perkusja


Dr Hackenbush: Gramy dla publiczności!


Po ćwierć wieku milczenia na scenę wraca legenda polskiej sceny niezależnej początku lat 80. - dr Hackenbush. Choć minęło tyle lat, to nadal są popularne przeróbki coverów w stylu "Nie ruszaj k..., czy "To on, ten skur..." O muzyce, tekstach i przyszłości rozmawiamy z Andrzejem "Zmorą" Rdułtowskim.


Krzysztof Wójcik: Co się stało, że wracacie na scenę?

Andrzej "Zmora" Rdułtowski: Minęło 25 lat, a my w naszych materiałach nie mamy nic na life. Nagrywałem w tym czasie płyty studyjne i tak pomyślałem, że przydałoby się coś żywego. Z nową energią. Po prostu straciłem ochotę na nagrywanie studyjne. Liczę, że przyjdą ci co chcą przyjść. Ten koncert, to taki gest dla naszej publiczności. Myślę, że tym ludziom to się po prostu należy.

Jakie kawałki będzie można usłyszeć na koncercie w "Uchu"?

Zagramy cały przekrój naszej działalności. Od naszych przeróbek coverów, po kawałki z innych płyt. Chodzi o proste postpunkowe granie i płynącą z tego energię. Chcemy, żeby na koncercie materiał był zwarty i prosty.

To będzie już stały powrót dr Hackenbusha?

Nie liczę na jakąś wielką trasę koncertową po Polsce. Dr Hackenbush, to nisza. Jednak mogę powiedzieć, że będą koncerty. Można powiedzieć, że po tym Uchu wydarzenia same się wydarzą. Dopóki gram, jakieś niespodzianki też przygotuję.

Nie boisz się, że jacyś obrońcy molarności przyczepią się do waszych wulgarnych kawałków?

Tego się nie boję. Nikogo w niewolę nie biorę, żeby słuchał naszej muzyki. Nikogo nie zmuszam, żeby słuchał naszej muzyki. Słuchanie, to wolny wybór. Te koncerty zagramy dla naszej publiczności.

Jakich widzów się spodziewasz?

Wydaje mi się, że przekrój wiekowy będzie dość duży, ale wiem, że nadal nas słuchają też młodzi ludzie. Dostaję maile i rozmawiam, to wiem, że słuchają nas też gimnazjaliści.

Pewnie ludzi, którzy was słuchają zainteresuje skąd pomysły na covery z wulgarnymi tekstami?

To stare pytanie i zawsze pada. Tak naprawdę, to trudno powiedzieć. Po prostu mieliśmy ochotę coś takiego robić. To była po prostu wena. Nie mieliśmy żadnego wzorca do naśladowania i to tak samo z siebie powstało. To był spontan. Nasze początki były nieprzewidywalne. Potem wszystko zaczęło się układać.

Początkowo graliście dla kumpli.


Tak było. Chcieliśmy coś nagrać, żeby puścić na imprezie z kumplami. Jednocześnie wiedzieliśmy, że wywołamy szok u świętojebliwych. Teraz mamy stałą publiczność i jest nam z tym dobrze.

Wasze kawałki słucha już kilka pokoleń. Coś zarobiliście na muzyce?

Nikt nie myślał, że będzie coś dochodowego. To rynek spowodował, że materiał okazał się komercyjny. Kiedyś zgłosił się do nas gość, który zaproponował nam współpracę, jednak mam świadomość, że większość naszych kawałków krąży w drugim obiegu i tak pewnie pozostanie.

Rozmawiał Krzysztof Wójcik

Opinie (38) 10 zablokowanych

 • ;) polecam dla osó, ktorzy obrażają się na wszystko

  Jeżeli treści na koncercie będą trzymały poziom tych utworów sprzed 18-20 lat to zapraszam na koncert słuchaczy Radia Maryja

  • 0 0

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Jeeeee

  "To on ten s............, p.................,k.............. on ciągle w........... mnie"

  • 0 0

 • Boli mnie cewa, o k... boli mnie cewa!

  nie poszedłem na to i nie poszedłem na tamto do Ucha,
  ale na Dr. Hackenbusha ide, nie ma bata!
  kawałki Hackenbusha robiły furorę na pierwszych letnich koloniach!
  Łezka sie kręci w oku!

  • 0 0

 • do redaktora i wszytkich napalonych na te kultowe "covery"

  Dr. Hackenbush to polska grupa muzyczna wykonująca rock, powstała w 1975. Zespół jest często mylony z innym projektem Andrzeja Rdułtowskiego pod podobną nazwą Dr. Huckenbush......ktory to powstały w 1981. Wykonywała covery znanych, światowych grup rockowych z własnymi, wulgarnymi tekstami.....
  racja???czy sie bledne dane??

  • 0 0

 • Hackenbush Hunckenbush Fred Standart itp

  Odnośnie koncertu, to będzie tam cały przekrój twórczości Andrzeja, czyli od światowych hiciorów nafaszerowanych bluzgami wykonywanych tak naprawdę przez duet Fred Standart & Wiliam Kox!, przez rockowe kawałki Dr. Hackenbusha, po dzisiejsze najnowsze dokonania Andrzeja, tj. płyty Jabole oraz Betoman (tytuły utworów na płytach mówią same za siebie).

  Polecam zapoznać się z oficjalna strona Doktora: http://www.dr.hackenbush.vn.pl/

  • 0 0

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • kupie sobie mlot ..... rozpierdole plot....

  bo dlugi jest sasiada....

  • 0 0

 • nie ma drugiej takiej kosy w całym świecie

  ale jatka, co za dzien

  • 1 0

 • Bilety już zakupine :)

  .......na taki koncert to musowo trzeba iść :D

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • ciężkie brzmienia , muzyka alternatywna , rock
  cze 24
  czwartek, g. 20:00
  Gdańsk, Hard Rock Cafe
  Koncert Rebel Duo
 • folk / etno / world , muzyka alternatywna , pop
  cze 25
  piątek, g. 20:00
  Sopot, Teatr BOTO
  Leepeck w BOTO ogródku