• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Free Cities Festival - weź miasto w swoje ręce!

Wolność - wartość wpisana w historię i mentalność mieszkańców Gdańska. Niegdyś głoszona na sztandarze Gdańska, potem rozbrzmiewająca pod stoczniowymi dźwigami, dziś także ma swoją doniosłość.

w każdy poniedziałek (do 17.06), godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 120 - 350 zł
Free Cities Festival też nawiązuje do idei wolności. Będzie stanowić forum wymiany najlepszych, oryginalnych i skutecznych, a przede wszystkim konkretnych rozwiązań dotyczących życia wspólnot samorządowych. Dyskurs wokół tych sposobów polepszenia jakości życia mieszkańców mają prowadzić - właśnie - sami mieszkańcy, czyli osoby najlepiej znające problemy swojego miasta czy dzielnicy. Festiwal będzie kreować wizję poszczególnych wspólnot - wizję oddolną, obywatelską, niepolityczną.

Wydarzenie stanowić będzie przestrzeń dla różnych wydarzeń, "kuźnię pomysłów", forum wymiany myśli, różnych form dialogu na temat polityk miejskich i procesów zachodzących w miastach. Czynnymi uczestnikami festiwalu (referentami, prelegentami) będą lokalni działacze społeczni, działający w strukturach organizacji pozarządowych, ruchów miejskich czy innych nieformalnych grup. Tym razem to sami mieszkańcy nakreślą wizję swoich wspólnot. Liczymy, ten głos będzie wysłuchany przez decydentów, dlatego też zapraszamy wszystkich do partnerskiego dialogu.


PROGRAM:

19 maja - sobota

12.00 - otwarcie Festiwalu i przywitanie gości; dla chętnych przejazd rowerowy po terenach stoczniowych

MODUŁY RÓWNOLEGŁE:

Zbuduj sobie miasto!

Miasto to wspólnota mieszkańców, a więc nas wszystkich. Żyjąc, pracując, przemieszczając się czy relaksując budujemy miasto - chcąc tego, czy też nie. Proces ten nie zawsze jest świadomy i intencjonalny. Dlatego też podczas festiwalu przedstawimy najciekawsze, najnowsze i najbardziej inspirujące praktyki - przepisy - na miasto. Weźmy sprawy w swoje ręce i ZBUDUJMY SOBIE MIASTO!

14.40 - 15.20 "Tajniki wpływania na lokalne władze" - Stowarzyszenie Miasto Wspólne (SALON)

15.20 - 16.20 "Jaki jest gdański sąsiad?" - spotkanie przedstawicieli różnych trójmiejskich rad dzielnic

16.40 - 17.20 "Kooperatyw, czyli inny typ mieszkania" -Agata Twardoch, pracownia 44STO/Politechnika Śląska (SALON)

17.00 - 19.00 Wystawa i gra planszowa "Młodzi urbaniści projektują miasto" - studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (drużyny 4-5 osobowe)

Kurs życia w mieście

Życie w mieście staje się nie lada wyzwaniem. Dlatego zapraszamy na KURS ŻYCIA W MIEŚCIE, podczas którego zaprezentujemy jak łatwo, szybko i przyjemnie zmierzyć się z wszystkimi "miejskimi" przeciwnościami losu. Jak przeżyć we współczesnym mieście? Jaki uniknąć godzinnych korków i towarzyszących im irytacji? Z jakich usług społecznych skorzystać? Odpowiedzi na te - i na inne liczne pytania - już na festiwalu.

17.20 - 18.00 "Aplikacje, które ułatwiają życie - jak z nich korzystać?" (SALON)

18.00 - 18.40 "Mobilność na żądanie i zautomatyzowana oraz ich potencjalne skutki" - mgr inż. arch. Piotr Marek Smolnicki (SALON)

Salon urody miejskiej
Pastelowe elewacje, krzykliwe reklamy, omszałe skrzynki elektryczne, zaniedbane skwery. Podnosząc wzrok znad smartfona właśnie to zobaczysz. Widok do najprzyjemniejszych nie należy. A co, gdyby nasze miasta wysłać do kosmetyka-plastyka, który przywróci im dawny blask? W ramach SALONU URODY MIEJSKIEJ dowiesz się, jaki mamy wpływ na jakość przestrzeni, ale też jak założyć sąsiedzki ogród i jak okiełznanie reklam zmieni nasze miasta.

12.00 - 12.40 "Estetyzacja przestrzeni publicznej" - dr hab. Iwona Dzierżko-Bukal (SALON)

12.40 - 13.20 "Jaki mamy wpływ na jakość przestrzeni?" - Agnieszka Lasota (SALON)

od 12.40 Wystawa projektów "Skwer Kołobrzeska","Park nad Potokiem Oliwskim" i "Sztuka na skrzynkach" - Anna Maria Czarzasta

13.20 - 16.30 Warsztaty "Miejskie ogrody" - Małgorzata Zamorska (OGRÓD):

Jak założyć ogród sąsiedzki? - Małgorzata Zamorska, inicjatorka Ogrodu Społecznego Wrzeszcz (ok. 30 osób, 1,5 godziny)

Ogród na balkonie (ok. 20 osób, 1,5 godziny)

13.20 - 14.00 "Po co nam Uchwała Krajobazowa?" - ​dr inż. arch. Piotr Czyż (SALON)

14.00 - 14.40 "Budynki i szyldy - czy może być lepiej?" - Stowarzyszenie Traffic Design (SALON)

InterGRACJA

W ramach modułu porozmawiamy o różnych wymiarach sąsiedzkości i samoorganizacji. Często naprawdę niewiele potrzeba do tego, żeby lepiej poznać osoby, które mijamy na co dzień w drodze do pracy, a których historii nie mieliśmy dotychczas okazji poznać. Małe działania mogą tymczasem zrobić wiele dobrego dla sąsiedzkich społeczności - wystarczą dobre pomysły i znajomość osób/instytucji, które pomogą nam w ich wdrożeniu. Organizacja sąsiedzkiej integracji, cele i zasady działania spółdzielni socjalnej, poznawanie kultury imigrantek i imigrantów - to tematy, którym przede wszystkim poświęcimy naszą uwagę. Będzie dużo praktycznych wniosków i inspiracji!

12:00 - 13:00 "Jak to zrobić?/how to do? - dobre przykłady organizacji integracji sąsiedzkiej. Wykorzystanie dobrych praktyk "- Sylwia Bruna i Bartosz Rief, Europejskie Centrum Solidarności

14.00 - 16.00 Warsztaty "ABC stowarzyszonej spółdzielni" (PLAŻA)

15.20 - 16.00 "Imigrant sąsiadem - sąsiad imigrantem" - przedstawiciel Centrum Wsparcia Integracji Imigrantek i Imigrantów (SALON)

16.00 - 16.40 "Jak system integracji działa w innych krajach?" - Karel Doliński, przedstawiciel gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek (SALON)

18.00 - Rozstrzygnięcia i wyniki: Gra miejska Urbest Stocznia i konkurs fotograficzny

21.00 - Muzyczne podsumowanie wieczoru

Zwieńczeniem Festiwalu będzie występ w nurcie muzyki elektronicznej duetu Lua Preta - polskiego DJa i producenta Metalcut oraz wokalistki pochodzącej z Luandy znanej pod pseudonimem Supa Gia G.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

TARG RZECZY ZUŻYTYCH

Idzie wiosna, a twoja szafa kipi od swetrów i szalików, których po zimie masz serdecznie dość? W dodatku nie ma gdzie upchnąć kolejnej książki, a coś z tyłu głowy podpowiada, że w minutę wybierzesz dziesięć takich, których już nigdy więcej nie weźmiesz do ręki. Z pomocą przychodzi TARG RZECZY ZUŻYTYCH! Przynieś coś niepotrzebnego, ale nadal w dobrym stanie i wymień się z kimś, kto też chciałby przewietrzyć swoją szafę.

GRA MIEJSKA URBEST STOCZNIA

Okazja do świetnej zabawy, ale przede wszystkim do poszerzania swojej wiedzy o dziejach Stoczni. To może być jedna z najbardziej pochłaniających atrakcji, podczas której przenikniemy do serca stoczni, poznamy jej najskrytsze sekrety rozwiązując zagadki i rywalizując z innymi uczestnikami. Uczestnicy GRY MIEJSKIEJ będą musieli odkrywać miejsca, fakty, błyskawicznie rozwiązywać zagadki i walczyć z czasem. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

PUNKT NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH

Festiwal jest nie tylko przyjemny i sympatyczny, ale i praktyczny. Jeżeli macie pytania prawne, gryzą Was wątpliwości, chcecie się upewnić w przekonaniu, to serdecznie zapraszamy! W trakcie trwania Festiwalu otwarty będzie PUNKT NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH. Zaproszeni przez nas prawnicy - adwokaci i radcowie prawni, udzielać będą informacji prawnych w sprawach różnego rodzaju - cywilnych, w tym rodzinnych i spadkowych, z zakresu prawa pracy, administracyjnych czy karnych. Otwartych będzie jednocześnie kilka stanowisk. Obowiązuje zasada, kto pierwszy się zapisze na spotkanie z prawnikiem, ten lepszy.

Festiwal został objęty akcją "Niebieski Parasol Radcy Prawnego" Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Porady świadczyć będą:

- r.pr. Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku
- r.pr. Tomasz Sokołów
- r.pr. Cezary Dowbor
- Dariusz Majorek (dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON w Gdańsku)

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zrób ciekawe, artystyczne, zabawne - po prostu przykuwające uwagę zdjęcie z przebiegu wydarzenia i wrzuć go na instagram lub/i fb oraz oznacz hasztagiem #fcf. Dwaj autorzy najlepszych zdjęć - wybranych przez głosowanie serduszkami na fb oraz wytypowany przez organizatorów - otrzymają nagrody w postaci wiecznej chwały oraz koszulkę z logo FCF wyprodukowaną przez spółdzielnię socjalną.

GDYŃSKA RYBKA

Podczas FESTIWALU będzie można nabyć Rękodzieła wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną - przypinki, kubki, koszuli z logo Festiwalu. Dochody z zakupu gadżetów pomogą w dalszym rozwoju Fundacji Gdyńska Rybka.

Wszystkie instytucje, organizacje i osoby zainteresowane czynnym udziałem we Free Cities Festiwal (prezentacja, udział w dyskusji) proszone są o kontakt mejlowy z przedowniczącym Rady Festiwalu.

dr Jakub H. Szlachetko
biuro@im.edu.pl

Opinie