• Zdjęcie 1/2 - Pomnik króla Jana III Sobieskiego Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/2 - Pomnik króla Jana III Sobieskiego Gdańsk 3
 

TV Filmy

635

Już montują świąteczne lampki w Gdańsku

O nas

Pomnik króla Jana III Sobieskiego został ufundowany przez miasto Lwów i odsłonięty 20 listopada 1898 r.
Pomnik Jana III Sobieskiego, jest dziełem lwowskiego rzeźbiarza Tadeusza Barącza, odlanym w brązie w wiedeńskiej firmie Artura Kruppa.

Początkowo, od 1898 r., pomnik zdobił skwer na Wałach Hetmańskich, w najbardziej reprezentacyjnym spacerowym ciągu Lwowa, tzw. Corso.

Jedyny król Rzeczypospolitej, pochodzący z najbliższych okolic Lwowa przedstawiony został w narodowym stroju, w żupanie i kontuszu, na wspiętym rumaku, przeskakującym obalone działo, kosz faszynowy i strzaskaną lawetę. Postać króla była zwrócona twarzą na południowy wschód, skąd najczęściej nadchodziło niebezpieczeństwo dla Lwowa.

Gdy w lipcu 1944 Lwów został ponownie zajęty przez ZSRR, powstał projekt, by Sobieskiego przerobić na... Bohdana Chmielnickiego. W 1950 przekazano go jednak władzom polskim.

Przez 16 lat stał w parku w Wilanowie, po czym przewieziono go do Gdańska i ustawiono na jednym z głównych placów Starego Miasta - Targu Drzewnym. Ponowne odsłonięcie miało miejsce 26 czerwca 1965. Pomnik usytuowano tak, że król zwrócony jest w kierunku zachodnim. Oryginalna tablica z tekstem "Królowi Janowi III miasto Lwów" została ukryta i zamontowana dopiero po 1989.

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście