Najlepszy fast food Gdańsk

Oceny (8)

Michał
Termin usługi: lipiec 2024 

Ogólnie to dramat po względem czekania na dania zarówno na miejscu jak i na wynos. Nie polecam bo TP strata czasu.

Fast food

1.0
Mariola
Termin usługi: lipiec 2024 

Wszystko było super

Fast food

6.0
Monika
Termin usługi: marzec 2024

Byłam po 3 Shake. Czekałam 30 min totalne nieporozumienie

Jedzenie na wynos

1.0
Dawid
Termin usługi: sierpień 2017 

Obsługa chodzi szukając niewiadomo czego byle jak najmniej ludzi obsługiwać. Często stoją wielce zamyśleni. 3osoby w kolejce. Czas obsługi ? Okolo 20-30min do samego złożenia zamówienia plus ok 15 czekania na zamowienie.

Fast food

2.7
Sławomir Kaźmierski
Termin usługi: maj 2017 

Wczoraj wieczorem(20.30) spotkałem się z dziwnym zachowaniem pani obsługującej okienko dla zmotoryzowanych. Po złożeniu zamówienia za około 39 zł w okienku podałem banknot 100złotowy. Pani szybko wydała mi resztę zawiniętą w paragon. Zanim zdążyłem rzucić okiem na resztę której było 11 zł pani zniknęła. Gdy się pojawiła zwróciłem jej uwagę że zapłaciłem banknotem 100-złotowym . Jaka reakcja? Otworzyła kasę i dała mi 50 złotych.Niby reakcja prawidłowa, ale dlaczego nie usłyszałem słowa "przepraszam". Nie zauważyłem żadnego zażenowania zaistniałą sytuacją.W dalszej części obsługi czułem dziwny chłód. Nie zwróciłem uwagi bezpośrednio i na miejscu ponieważ inaczej to wydarzenie w tym momencie oceniałem.(zmęczeni pracą ,rutyna,zły dzień) Dopiero rozmowa z osobą mi towarzyszącą wszystko mi unaoczniła.

lotka
Termin usługi: październik 

Faktycznie, jest tak, że bardzo często mylą to co jest wydawane a to co zostało zamówione. Mega minus, sam się zastanawiam czy robią to specjalnie, czy są tak roztrzepani... sama jakość jedzenia - mięso ok, frytki - zawsze straszne flaki. Na plus obsługa w fkc dostawa. Mega miła kierowniczka, również pracownicy dowożący zawsze kulturalni i mili. Jak pojawia się problem, od razu jest kilka opcji rozwiązania - żadnych pretensji, zawsze z przeprosinami. obsługa na miejscu (mam doświadczenie tylko z drive) - najczęściej w pozycji "wywalone na wszystko" choć zdarzają się wyjątki.

Rafał
Termin usługi: 02.01.2016 

Dzisiaj (02.01.2016r.) wracając do domu, żona namówiła mnie na kanapki z KFC (na Miałkim Szlaku mieliśmy po drodze). Zamówienie jakie złożyliśmy na Drive było proste a jednak obsługa nie była w stanie sobie z nim poradzić. Mianowicie zamówiliśmy 3x duże frytki, 2x Zinger Łagodny (dla dzieci), 1x Zinger i 1x Zinger z serem. W drodze (w samochodzie) żona chciała dać dzieciom frytki, okazało się że wydano nam 2x frytki (na rachunku skasowali 3x frytki). Do tego były na samym dole torby włożone w taki sposób, że cała zawartość torebek wysypała się do dużej torby. Weryfikując pozostałą część zamówienia, okazało się że spakowano w sumie 3x Zinger (1x Zinger z serem i 2x Zinger Grilowany - na ostro) a nie 4x jak zamawialiśmy (na rachunku kasowali 4x). Zingerów grilowanych dzieci i tak nie zjedli, bo były za ostre. Poza tym kanapki były tak spakowane, że wyglądały jakby już ktoś je przeżuł i zwrócił. Była to moja druga wizyta w tej konkretnej (na Miałkim Szlaku) restauracji i po raz drugi sprzedany produkt nie ma nic wspólnego z tym co restauracja KFC ma w swojej ofercie (wcześniej zamówiłem kubełek skrzydełek, w którym panierka odpadała od kurczaka od samego patrzenia).

Fast food

1.2
maria
Termin usługi: 2015-05-09 god 13,25 

Dzisiaj skorzystałam z usługi KFC na Miałki Szlaku.Kasjerka nr 26 nie była zbyt miła i nie wydała mi zapłaconych 4 porcji frytek.Przyjechałam do domu i dopiero wtedy zobaczyłam brak.Pierwszy raz spotkałam się z takim potraktowaniem klienta w tym lokalu.Nie było dużego ruchu.

Fast food

2.0