Klub Filmowy Kosmos

znajduje się w Scena Muzyczna Gdańsk

Klub Filmowy Kosmos

Wybierz numer

515-394-696
s...@gak.gda.pl pokaż
Godziny otwarcia więcej
Ocena 6.0 (1 ocena) + Oceń
 • Zdjęcie 1/3 - Klub Filmowy Kosmos Gdańsk 4
 • Zdjęcie 2/3 - Klub Filmowy Kosmos Gdańsk 3
 • Zdjęcie 3/3 - Klub Filmowy Kosmos Gdańsk 2
 

O nas

Nadeszła piąta edycja filmowych spotkań, które swoją nazwą nawiązują do kultowego kina funkcjonującego kiedyś na Oruni. W każdy piątek o godz. 18:00, od 3 lutego aż do końca kwietnia, w siedzibie Sceny Muzycznej GAK przy ulicy Nowiny 2b, organizowane są pokazy wraz z prelekcjami i rozmowami przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane są przez filmoznawców znanych z poprzednich edycji filmowego klubu: Joannę Dołęgę, Weronikę Orzechowską, Mikołaja Lewalskiego i Wojciecha Zejdę. Bilety w cenie 8 złotych można kupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed seansami lub przez portal bilety24.pl.  

Program obecnej edycji Kosmosu podzielony jest na trzy kategorie: „Gatunkowa Supernowa”, czyli świeże, nietypowe i intrygujące kino gatunkowe, „Nasz Wszechświat”, zawierający nagradzane filmy dokumentalne z całego świata oraz „Na Ziemi” – kategoria, w której znajdują się produkcje, które z zaangażowaniem i wrażliwością przyglądają się różnym ważnym tematom.

Właśnie dlatego 3 lutego rozpoczniemy naprawdę z wysokiego „C”. Podczas Klubu Filmowego Kosmos będzie można obejrzeć, klasyfikowany jako horror,  „Midsommar. W biały dzień”, opowiadający o młodziej parze, która w czasie wakacji odwiedza odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Poznaje przy tym ekscentryczne, miejscowe tradycje, które mogą doprowadzić do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. W następnym tygodniu natomiast (tj. 10.02) obejrzymy film „Tylko kochankowie przeżyją” kultowego już reżysera, Jima Jarmusha. Pokaże nam on historię krwiopijców, którzy w towarzystwie małych problemów, będą odbudowywali swój związek sprzed lat. W trzecim tygodniu lutego Kosmos zaserwuje widzom francuski dramat historyczny „Stracone złudzenia” (17.02), zdobywcę 7 nagród Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Film opowie o upadku młodego mężczyzny, który marzył o pisarskiej karierze, a zostaje dziennikarzem. Luty zamknie nominowany do tegorocznego Oscara film „Blisko”, który swoją polską premierę będzie miał tydzień przed projekcją na Oruni. Jest to opowieść o nietypowej przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców.

Marzec otwiera „Projekt Floryda” (3.03), laureat 13 różnych nagród, a także produkcja nominowana do Oscara w 2018 r. w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy (za rolę Willema Dafoe). Jest to dramat opowiadający o losach sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, które żyją w motelu na obrzeżach Disneylandu. Tydzień później (10.03) w programie Kosmosu western o poszukiwaniu miłości życia „Slow West”, a dwa tygodnie później – 17 marca – mocny film „Nitram”. Prezentuje on losy młodego chłopaka, dokonującego największej masakry w historii Australii. 24 marca pokazany zostanie film „Ja, Daniel Blake”, zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Jest to historia stolarza, który po wypadku potrzebuje opieki, a gdy poznaje samotną matkę w podobnej sytuacji, bierze sprawy w swoje ręce. Marzec zamknie polski dokument „Lombard” z 2022 roku, który zaskakuje humorem. Opowiada o Joli i Wieśku, którzy próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek.

Trzy kwietniowe filmy to: „W pętli ryzyka i fantazji” (14 kwietnia,) „Czerwony żółw” (21 kwietnia) i „Zagubieni” (28 kwietnia). Pierwszy to japoński melodramat, który opowiada o losach trzech kobiet, których życie toczy się inaczej, niż to zaplanowały. „Czerwony żółw” zaś to nominowana do Oscara w 2017 roku wyjątkowa i bardzo wymowna animacja, w którym nie pada… żadne słowo. Według niektórych, jest to jednak jedna z najlepszych animacji, jakie powstały w historii. Tegoroczny Kosmos zamknie film „Zagubieni”, czeska produkcja łącząca w sobie cechy komedii i dramatu. Pokazuje losy 90-letniej  papugi, Pana P, która należała niegdyś do francuskiego premiera Edouarda Daladiera, odpowiadającego za podpisanie układu monachijskiego. Tenże właśnie ptak zostaje porwany przez przechodzącego kryzys wieku średniego dziennikarza Pavela, co powoduje komplikacje życia obu istot. W 2017 roku film był czeskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Ta edycja Klubu Filmowego Kosmos, tak jak poprzednie, nawiązuje do tradycji oruńskiej kinematografii – otwartego w 1962 roku, a nieistniejącego już dziś kina Kosmos. Kino funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej (dziś Trakt Św. Wojciecha). Koszt uczestnictwa w pojedynczym spotkaniu Klubu to 8 złotych. Bilety można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed poszczególnymi seansami lub przez portal bilety24.pl. Szczegółowy repertuar, jak zawsze, można na bieżąco znaleźć na fanpage’u Sceny Muzycznej GAK na Facebooku lub w specjalnie przygotowanej grupie Klubu Kosmos (adres: fb.com/groups/KFKOSMOS).

Wydarzenie odbędzie się w lokalu administrowanym przez Gdańskie Nieruchomości.

PROGRAM:

03.02. godz. 18.00 – „Midsommar. W biały dzień” /2019/ reż. Ari Aster
Młoda para w czasie wakacji odwiedza odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Wkrótce dowiaduje się o ekscentrycznych miejscowych tradycjach. (źródło: filmweb.pl)

10.02. godz. 18.00 – „Tylko kochankowie przeżyją” /2013/ reż. Jim Jarmusch
Para krwiopijców odbudowuje swój związek sprzed lat. Na przeszkodzie staje im młodsza siostra wampirzycy. (źródło: filmweb.pl)

17.02. godz. 18.00 – „Stracone złudzenia” /2021/ reż. Xawier Giannoli
Historia kariery i upadku młodego mężczyzny, który marzył o pisarskiej karierze, ale został dziennikarzem. (źródło: filmewb.pl)

24.02. godz. 18.00 – „Blisko” /2022/ reż. Lukas Dhont
Zmysłowa opowieść o przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców. (źródło: filmweb.pl)

03.03. godz. 18.00 – „The Florida Project” /2017/ reż. Sean Baker
Historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. (źródło: filmweb.pl)

10.03. godz. 18.00 – „Slow West” /2015/ reż. John Maclean
Siedemnastolatek wyrusza w podróż, poszukując miłości życia. Towarzyszy mu tajemniczy mężczyzna o imieniu Silas. (źródło: filmweb.pl)

17.03. godz. 18.00 – „Nitram” /2021/ reż. Justin Kurzel
Młody chłopak dokonuje w Port Arthur największej masakry w historii Australii. (źródło: filmweb.pl)

24.03. godz. 18.00 – „Ja, Daniel Blake” /2016/ reż. Ken Loah
Stolarz, po tym jak uległ wypadkowi, potrzebuje opieki społecznej. Kiedy poznaje samotną matkę w podobnej sytuacji, postanawia jej pomóc. (źródło: filmweb.pl)

31.03. godz. 18.00 – „Lombard” /2022/ reż. Łukasz Kowalski
W mieście zwanym "polskim Detroit", Jola i Wiesiek próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek. Przy ulicy Wytrwałych 1, każdego dnia walczą o przetrwanie, wspierając jednocześnie mieszkańców zubożałej, poprzemysłowej dzielnicy, udowadniając tym samym, że siła tkwi we wspólnocie. (źródło: filmweb.pl)

14.04. godz. 18.00 – „W pętli ryzyka i fantazji” /2021/ reż. Ryûsuke Hamaguchi
Los sprawia, że życie trzech kobiet toczy się inaczej, niż sobie zaplanowały. (źródło: filmweb.pl)

21.04. godz. 18.00 – „Czerwony żółw” /2016/ reż. Michaël Dudok de Wit
Rozbitek trafia na bezludną wyspę. Mężczyzna pragnie z niej uciec, lecz zmienia swoje nastawienie, gdy odkrywa jej tajemnice. (źródło: filmweb.pl)

28.04. godz. 18.00 – „Zagubieni” /2015/ reż. Petr Zelenka
Pan P to 90-letnia szara papuga należąca niegdyś do francuskiego premiera Edouarda Daladiera, który odpowiadał za podpisanie układu monachijskiego. Tenże ptak zostaje porwany przez przechodzącego kryzys wieku średniego dziennikarza Pavela. (źródło: filmweb.pl)

Najczęściej zadawane pytania

Jak można kupić bilety?
Bilety można kupić przez portal bilety24.pl oraz stacjonarnie, przed wydarzeniem.
W jakie dni organizowane są seanse?
Klub Filmowy Kosmos funkcjonuje wyłącznie w piątki, o godzinie 18:00. Bieżąca edycja rozpocznie się 3 lutego, a zakończy się 28 kwietnia.
Ile kosztuje wstęp na jedno spotkanie Kosmosu?
Bilet na jedno spotkanie Klubu Filmowego Kosmos kosztuje 8 złotych.
Jak wyglądają spotkania Klubu?
Przed filmem następuje krótka prelekcja, następnie oglądany jest film, a później odbywa się dyskusja z prowadzącymi Klub.
Czy obecnosć na dyskusji jest obowiązkowa?
Nie, ale zachęcamy do poznania szczegółów na temat filmu i jego interpretacji.

Oceny (1)

Marta
Termin usługi: luty 2023

Wspaniałe miejsce, prowadzone przez osoby z pasją i wiedzą. Przybywa nas od zeszłych edycji, do tego wracają te same osoby i otwieramy się na siebie coraz bardziej podczas dyskusji. Oby tak dalej!

Kina

6.0
 • obsługa:
  6
 • repertuar:
  6
 • nowości:
  6
 • komfort:
  6
 • przystępność cen:
  6
 • ocena ogólna:
  6