KLUB SENIORA

*SPOTKANIA SĄ BEZPŁATNE


Tematy spotkań Klubu Seniora w 2024 r.


KWIECIEŃ 2024


23 kwietnia 2024

Wycieczka do Błotnika na pola tulipanów

Planowaliśmy tą wycieczkę zorganizować już w zeszłym roku, ale tulipany za szybko przekwitły. Teraz nam się udało, bo pogoda zmieniła się na tyle, że wegetacja przystopowała.
To było piorunujące wrażenie. Pola tulipanów niczym w Holandii i wszystkie można było samemu zerwać. Piękne kolory, kształty i rozmiary.
Każdy z nas przywiózł z tej wyprawy bajecznie kolorowy bukiet, który będzie nam cieszył oko w wazonie jeszcze przez kilka dni.

18 kwietnia 2024

Występ zespołu: Cuorteto Re! Tango

To piękny, profesjonalny koncert na wysokim poziomie artystycznym.
Zespół w składzie:
Paweł Nowak – bandoneon
Łukasz Perucki – skrzypce
Paweł Zawada – instrumenty klawiszowe
Maciej Sadowski – kontrabas
zafundował nam podróż po pięknych dźwiękach tanga, które zauroczyły licznie zgromadzoną publiczność w Centrum Kultury na Morenie.
Tango opowiada o życiu, związkach i miłości. A jego hipnotyzującą siłę wiernie oddała para taneczna: Beata i Marcin Darkowicz.
Pięknie dziękujemy Radzie Dzielnicy za wsparcie finansowe tego wydarzenia.

17 kwietnia 2024

„Wizyta w Muzeum Bursztynu”

Odwiedziliśmy dzisiaj Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku. To pierwsza nasza wizyta w tym miejscu, bo poprzednia była w Katowni.
To wspaniałe miejsce gdzie każdy może odkryć niezwykłą historię bursztynu. Wśród tysiąca eksponatów znajdują się nie tylko bryłki bursztynu z całego świata, zatopione w nich rośliny i zwierzęta (inkluzje), ale także arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej. Jesteśmy zauroczeni tym miejscem.

11 kwietnia 2024

Koncert Zespołu Wagabundy „Piosenki z dawnych lat”

Centrum Kultury na Morenie gościło nas dzisiaj na koncercie znanego nam z wcześniejszych występów: Zespołu Wagabundy. To był wspaniały i melodyjny koncert piosenek Bazunowych, które początek swój miały w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Z przyjemnością wróciliśmy na ten moment do czasów, kiedy to przemierzaliśmy malownicze szlaki turystyczne na rajdach i obozach wędrownych.

4 kwietnia 2024

Spotkanie z Przewodniczącym Zarządu Rady Dzielnicy Piecki – Migowo

Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Piecki – Migowo pan Łukasz Świacki był dzisiaj naszym gościem. Tematem spotkania były projekty realizowane w naszej okolicy w latach 2019 – 2024, które sfinansowała nasza Rada Dzielnicy. Spotkanie z Panem Łukaszem to podsumowanie obecnej kadencji w oparciu o materiały ilustrowane fotografiami i filmami. Było to przypomnienie tego co widzimy na co dzień, kiedy przemieszczamy się po naszej okolicy i kiedy bierzemy aktywny udział w realizacji projektów.


MARZEC 2024

21 marca 2024

„Jajeczko”
To było radosne spotkanie wszystkich klubowiczów przy świątecznym stole. Wielkanoc za tydzień, więc tradycyjnie spotykamy się by podzielić się jajeczkiem, zjeść żurek i białą kiełbaskę, oraz życzyć sobie wszelkiej pomyślności i rodzinnego ciepła. Tradycyjnie też gościmy przedstawicieli Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni „Morena” oraz Pana Łukasza z Rady Dzielnicy. W tym roku honorowym gościem była Pani Gabrysia Dudziak, która oczarowała nas swoją wypowiedzią i zaangażowaniem w sprawy seniorów.
Dziękujemy i życzymy wszystkim wesołych Świąt.

14 marca 2024

Zespół „Klenczon Projekt”
To było wspaniałe godzinne „mocne uderzenie”. Zespół „Klenczon Projekt” wraz ze swoim charyzmatycznym wokalistą: Tadeuszem Rzącą, rozniecił prawdziwy ogień w naszych sercach. Piosenki Krzysztofa Klenczona znamy wszyscy, więc razem z Zespołem tworzyliśmy jedną muzyczną rodzinę. Klimat lat sześćdziesiątych to zawsze wabik na dużą frekwencję, dlatego sala pękała w szwach. Koncert został zorganizowany przy wsparciu Rady Dzielnicy.
Dziękujemy.

7 marca 2024

Muzyka szkocka i irlandzka – zespół muzyczny

Przed Dniem Kobiet spotykamy się by wysłuchać żywiołowego koncertu zespołu: „Wild Rover”. Zespół pochodzi z Trójmiasta a jego frontmanem jest Wojciech Szafrański znany nam z chóru męskiego „Zawiszy Czarnego”. To jest cudowna podróż po obu stronach Atlantyku z muzyką folkową. Jesteśmy zachwyceni.
Dopełnieniem spotkania jest wizyta Zarządu Spółdzielni”Morena”, który obdarowuje wszystkie nas kobiety smacznymi prezentami.
Dziękujemy


LUTY 2024

29 lutego 2024

Polski taniec narodowy w nowej odsłonie

Tańce narodowe to symbol naszej historii, oznaka polskości i dumy narodowej. Zaliczamy do nich: krakowiaka, poloneza, mazura, oberka i kujawiaka. I te właśnie tańce w odsłonie turniejowej przedstawił nam istniejący od 50 lat Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, który wraz ze swoją choreografką Mileną Jurczyk był gościem dzisiejszego wieczoru w Centrum Kultury.
To była prawdziwa muzyczna uczta. Kolorowe stroje, porywające tańce, piękni młodzi ludzie, którzy te tańce nam przedstawili i o nich opowiedzieli.
Na co dzień zespół występuje na terenie Uniwersytetu Gdańskiego i tam też dostaliśmy zaproszenie na ich występy. Zaproszenie przyjęte – na pewno będziemy.
Występy zorganizowała i sfinansowała Rada Dzielnicy Piecki-Migowo.

22 lutego 2024

Wizyta policjantów

W dzisiejszym dniu policjanci z Komisariatu Policji VIII w Gdańsku spotkali się z nami by przeprowadzić zajęcia w ramach bezpieczeństwa osób starszych. Omówili różne metody działań oszustów oraz sposoby jak się ich ustrzec.
Aktywność naszą wykazaliśmy w zadawaniu pytań, bo każdy z nas ma przykłady ich nieuczciwego działania takich jak: wiadomości SMS, rozmowy telefoniczne lub bezpośrednie odwiedziny w naszych mieszkaniach.

15 lutego 2024
Przedszkole „Misia Wojtka” Babciom i Dziadkom
Wreszcie się doczekaliśmy. Około 80 dzieci zdrowych i uśmiechniętych przybyło do nas przedstawić piękną historię rodem z PRL, okraszoną tańcem, śpiewem i słowem mówionym. Było jak zwykle zabawnie i wzruszająco. Dzieci napracowały się bardzo. A my ich trud nagrodziliśmy gromkimi brawami i lizakami. Dziękujemy i czekamy na kolejne równie atrakcyjne występy.

08 lutego 2024
„Zabawa walentynkowa”
14 lutego tradycyjne Walentynki, a my już dzisiaj bawiliśmy się na wspaniałej potańcówce. Skorzystaliśmy z okazji i uczciliśmy 80-te urodziny Janki, Jadzi i Stanisława. Odśpiewaliśmy tradycyjne „STO LAT” i wznieśliśmy toast lampką szampana za naszych JUBILATÓW.

01 lutego 2024
„Przygotowanie roślin domowych do nowego sezonu wegetacyjnego”
Wiosna za pasem więc musimy zadbać o kwiaty doniczkowe w naszych mieszkaniach. Pomogła nam w tym dzisiaj Pani Gosia z kwiaciarni „Złocień” na Morenie. Było o przesadzaniu, rozmnażaniu i dbaniu o rośliny, a także o ich wpływie na człowieka. Dowiedzieliśmy się też, które z roślin mają szkodliwe działanie na nasze zwierzęta domowe i jak można zrobić nalewkę z aloesu. Wykład był bardzo ciekawy i pouczający.
Od dzisiaj kupując kwiaty do naszych domów zwrócimy uwagę na szczegóły o których mówiła Pani Gosia.


STYCZEŃ 2024

25 stycznia 2024
„Spotkanie przy kawie z piosenką”
W dzisiejszym dniu miały przyjść do nas dzieci z Przedszkola misia Wojtka by uświetnić nam Dzień Babci i Dziadka, ale choroby zrobiły spustoszenie w ich szeregach. W zastępstwie przyszedł nasz dobry znajomy z Ukrainy – Pan Wołodymyr, który przy wtórze akordeonu zaśpiewał piosenki ze swojego kraju i nasze przeboje sprzed lat. Przerywnikiem były opowieści o jego babci, dzięki której uczęszczał do szkoły muzycznej.
Dziękujemy za piękny koncert.
A występ naszych maluchów odbędzie się w innym terminie i czekamy na niego z utęsknieniem.

11 stycznia 2024
„Jak bawiono się w Gdańsku w latach 1945 – 1950″
Dzisiejszy wykład prowadziła pani dr Aneta Kwiatkowska z PAN Biblioteki Gdańskiej. Przedstawiła nam zabawy jakie miały miejsce w naszym mieście w oparciu o dokumenty życia społecznego jakim są: afisze, plakaty, odezwy, bilety, znaczki, zaproszenia itp. Pani Aneta mówiła o zabawach organizowanych w czasie uroczystości państwowych oraz organizowanych przez różne podmioty jak: kluby, restauracje, hotele, domy studenckie i zakłady pracy. Słuchaliśmy wykładu z zainteresowaniem bo okraszony był ilustracjami i muzyką.

10 stycznia 2024
„Śnieżne Boże Narodzenie”
Holenderski Maestro – Andre Rieu zaprosił nas dzisiaj do kina, byśmy bezpiecznie zjednoczyli się w muzyce, tańcu, śpiewie i radości. Prywatna orkiestra Andre w skład której wchodzi od 80 do 150 muzyków z 15 różnych krajów, przeniosła nas w świat nie zapomnianych wrażeń. Po seansie wychodziliśmy z kina zauroczeni, szczęśliwi i w wesołych nastrojach. Koncert odbył się w rodzinnym mieście Maestro w Maastricht i pozwolił nam choć na 2,5 godziny powrócić pamięcią do Świąt Bożego Narodzenia, które tak niedawno obchodziliśmy w gronie naszych najbliższych.

04 stycznia 2024
„Spotkanie przy kawie”
To pierwsze spotkanie w nowym 2024 roku. Cieszymy się, że rozpoczynamy go z nową energią, nie najgorszym zdrowiem i z chęcią do działania. Lampka szampana wypita na spotkaniu niech będzie symbolem wesołych, pełnych zabaw i humoru spotkań jakie czekają nas w tym roku.
Niech kojarzy się z sukcesem i nową nadzieją.


Tematy spotkań Klubu Seniora w 2023 r.



GRUDZIEŃ 2023

14 grudnia 2023
„Spotkanie opłatkowe”
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż więc spotykamy się na uroczystej klubowej wigilii w rozszerzonym gronie. Jest z nami Zarząd Spółdzielni „Morena”, Przewodniczący Rady Nadzorczej i przedstawiciel Rady Dzielnicy.Tradycyjnie jest opłatek, barszczyk czerwony z pasztecikiem i ryba po grecku. Umila nam uroczysty nastrój Pani Kasia Rogalska – śpiewając kolędy. Jest bardzo wzruszająco bo wspominamy nasze wigilie sprzed lat, kiedy to nasi rodzice szykowali nam wieczerzę. Łzy z oczu płynęły same i naprawdę trudno je było powstrzymać.
Życzymy wszystkim zdrowych, pachnących choinką rodzinnych Świąt.

07 grudnia 2023
„Uzależnienia a zdrowie”
Uzależnienia: to krok w kierunku destrukcji całego organizmu. Papierosy, alkohol, narkotyki leki przyjmowane poza kontrolą zaburzają jego pracę i doprowadzają do całkowitego wyniszczenia. Szczególnie narażone są dzieci i osoby 60 plus. Stąd dzisiejszy wykład, który poprowadził psychoterapeuta-pan Radosław Nowak. Słuchaliśmy wykładu z zainteresowaniem , bo wiemy , że jeśli pojawią się problemy to wyjście z nałogu jest procesem długotrwałym i wymaga dużej wytrwałości.


LISTOPAD 2023

30 listopada 2023
Szkolnych wspomnień czar
Obchody ,,Dni Seniora” tak jak co roku kończymy w Szkole Podstawowej nr 1 na Morenie. Czekały tu na nas laurki wykonane przez dzieci, koncert i słodki poczęstunek. Zawsze miło spędzamy tu czas, bo występy są wzruszające a poczęstunek wspaniały. Tym razem młodzież przypomniała nam nasze lata młodzieńcze oraz, okres miłości szkolnych i prywatek. Wspólne śpiewanie piosenek „Czerwonych Gitar” spowodowało, że niejednemu z nas pojawiła się łezka w oku i wróciły dawne wspomnienia.

30 listopada 2023
Zabawa andrzejkowa
Po spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1, w godzinach popołudniowych, odbyła się zabawa z okazji przypadających w tym dniu ANDRZEJEK. Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale.

29 listopada 2023
Wyjście do kina na film „Chłopi”
Film „Chłopi” wykonany techniką malarską, tą samą co „Twój Vincent” – to pełnometrażowa adaptacja powieści Władysława Reymonta ukazująca życie wiejskie pod koniec XIX wieku na tle czterech pór roku.
Film zrealizowany z 40 tysięcy obrazów olejnych malowanych przez ponad 100 artystów z różnych krajów. Wyśmienita gra aktorów, przepiękne kolory i równie kolorowa muzyka stworzona przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego tworzą magiczny pejzaż dopełniający obraz.
„Chłopi” to polski kandydat do nagrody Oscara. Trzymamy Kciuki!

23 listopada 2023
Powróćmy jak za dawnych lat
Taki tytuł nosi przedstawienie wyreżyserowane przez Panią Joannę Bernacką – Szreder , a zagrane przez Seniorów z Kabaretu 60+ , którzy wspaniale zagrali swoje role . Gratulujemy pani Asi i aktorom i czekamy na więcej .

20 listopada 2023
Geloterapia – terapia śmiechem
Terapia śmiechem to metoda leczenia oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, łagodzi konflikty, frustrację. Już ponad dwa tysiące lat temu mówił to Arystoteles. Przebywanie wśród osób z poczuciem humoru, oglądanie komedii, czytanie pozytywnych wiadomości to codzienne sposoby na wprowadzenie w nasze życie założeń geloterapii / nauki śmiechu /. Wykonując proste czynności, ćwiczenia bawiliśmy się wspaniale, śmiechu było co niemiara.
Projekt został sfinansowany przez Gdańskie Centrum Wolontariatu.

16 listopada 2023
Historyczny strój kaszubski a fenomen kaszubskiego stroju świetlicowego
Dzięki Radzie Dzielnicy Piecki-Migowo odwiedziła nas dzisiaj z wykładem kostiumolożka i scenografka pani Iwona Ewa Klinger. Przedstawiła nam dwa filmy swojego autorstwa: „Wywoływacze gdańscy” i „Co z tym haftem Teodoro?”. Na podstawie tych filmów mogliśmy zrozumieć pochodzenie i genezę stroju kaszubskiego i wpływ wielokulturowości na jego wygląd. To był ciekawy wykład i chętnie spotkamy się jeszcze z Panią Iwoną n.p. przy robieniu kwiatów z bibuły.

15 listopada 2023
Wycieczka do Grudziądza
To był pierwszy raz odkąd pamiętamy, kiedy musieliśmy użyć parasolek, bo Gdańsk pożegnał nas deszczem. Potem już było lepiej i udało nam się zwiedzić urokliwe miasto Grudziądz w dobrej pogodzie. Zwiedzanie zaczęliśmy od zespołu obronnych murów miejskich i spichrzów, które górują przy nadwiślańskich błoniach. Tuż obok Park Świata czyli zebrane tablice z różnych stron Polski i świata z nazwą: Grudziądz. Dalej przechodząc przez Bramę Wodną spacerujemy przepięknymi uliczkami i alejką z kolorowymi parasolkami.
Kolejny punkt na naszej trasie to: Bazylika Kolegiacka św. Mikołaja Bpa z obrazem Matki Bożej Łaskawej, Kościół św. Franciszka Ksawerego oraz Wieża Klimek z pięknym widokiem na cały Grudziądz. Druga część naszej wycieczki to termy i piramida, gdzie zażywamy mocy uzdrawiającej solanki. Nie obyło się też bez ćwiczeń z aerobiku wodnego i sauny. Zrelaksowani i pokryci warstwą soli zjadamy pyszny obiad w restauracji, w której obsługuje m.in. robot-kotek.
To był wspaniały i pełen wrażeń dzień, na którego koniec Grudziądz żegna nas subtelnym zachodem słońca. Do zobaczenia!

09 listopada 2023
Koncert akordeonowy Pawła Nowaka
Dzisiejszy koncert, który sfinansowała Rada Dzielnicy Piecki-Migowo , składał się z dwóch części.
Pierwsza to, przepiękne autorskie kompozycje Pana Pawła, napisane do filmów: „Kamienne serce” i „Opowieści babci Iwonki”.
Druga część to muzyczne hity wykonane z prawdziwą wirtuozerią ,godną najlepszych mistrzów akordeonu.
To był wspaniały koncert i doceniamy to, że wszystkie utwory grane były z pamięci.
Sala pękała w szwach co oznacza, że Pan Paweł ma wśród nas – mieszkańców Moreny mnóstwo fanów.


PAŹDZIERNIK 2023

26 października 2023
„Z muzyką pięknie żyć”
To był wspaniały koncert!
Pani Basia Sutt wraz ze swoją znakomitą ekipą w składzie:
Marcin Pomykała – tenor
Antonina Pomykała – skrzypce
Emilia Grażyńska – pianino
Marek Górski – gitara,
odwiedziła nas już kolejny raz.
Koncert odbył się dzięki dofinansowaniu z Rady Dzielnicy Piecki-Migowo a tematem były pieśni neapolitańskie i inne równie znakomite utwory.
Najbardziej podobały nam się: Zacznij od Bacha i Żółte kalendarze.
Zauroczyła nas też gra córki Pana Marcina: Antoniny.
Życzymy jej wspaniałej kariery muzycznej, bo talent to ona ma na pewno!
Sala wypełniona była po brzegi, co świadczy o dużym zainteresowaniu takimi koncertami.
To prawda, że z muzyką pięknie jest żyć…….

19 października 2023
„XV Bal Miejski Seniora”
W tym samym dniu co wykład Pani Kasi tylko na godzinę 18.00 byliśmy zaproszeni przez Panią Prezydent do Amber EXPO na uroczysty bal z okazji Dni Seniora. Bal ten to podziękowanie dla aktywnych seniorów za ich pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnego środowiska. Kto był to nie żałował, bo nie zabrakło tańców, dobrej muzyki, wyborów Króla i Królowej balu. Była dobra zabawa bo uświetnił ją występ zespołu „Wanda i Banda” z Wandą Kwietniewską.

19 października 2023
Filmowe miasteczka na dawnych Kresach
To już kolejne spotkanie, które finansuje Rada Dzielnicy a dotyczy polskich śladów na Kresach. Tym razem Pani Kasia Węglicka przybliża nam ludzi i miejsca, które zagrały w filmach. Nie zapomina również o miejscach, które ze względu na swój urok mogłyby zaistnieć na wielkim ekranie. Podróż dotyczy: Łotwy, Litwy i Ukrainy. Było jak zwykle bardzo ciekawie o czym świadczyła „cisza jak makiem zasiał” przepełniająca naszą salę.

12 października 2023
Zabawa urodzinowa.
Pięć naszych koleżanek obchodzi w tym roku swoje pełne urodziny: czyli 80 i 85. Nie wszystkie chciały uroczyście je z nami obchodzić. Usprawiedliwiamy to postępowanie, bo wiemy jak kobiety są wrażliwe na temat swojego wieku. Był tort truskawkowy, symboliczna lampka szampana i prezenty dla jubilatek. W tytule informacji jest bal i to on wypełnił resztę naszego spotkania.
Zabawa była przednia bo lubimy się bawić w swoim gronie.

11 października 2023
Kino: „Zielona granica” Agnieszki Holland.
Film opowiada o sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej i w znacznej mierze oparty jest na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się obok nas. Film nakręcony jest w biało-czarnych barwach co bardziej potęguje nastrój i grozę jego obrazu. „ Zielona granica” otwiera oczy i trafia prosto w serce, bo każdy z nas może być zmuszony do dokonania wyboru między dobrem a złem.
Dziękujemy reżyserce za odwagę w wyrażaniu swoich uczuć i zachęcamy wszystkich do obejrzenia tego filmu.

06 października 2023
Wernisaż Jadzi Burdzickiej.
Nasza koleżanka z Klubu Seniora – Jadzia Burdzicka miała dzisiaj w Centrum Kultury na Morenie swój wernisaż. Udostępniła nam do oglądania 31 swoich ciekawych i pięknie wykonanych prac. Wystawę przyszło oglądać mnóstwo gości. Było uroczyście i przyjacielsko, bo Jadzia trochę opowiadała o swoich dziełach, jak i również odpowiadała na pytania zainteresowanych jej twórczością. Bardzo nam się Jadziu podobało.
Gratulujemy zdolności i zapału oraz czekamy na kolejne prace.

05 października 2023
Rozśpiewana Morena
A mnie jest szkoda lata…….
Tymi słowami piosenki rozpoczął się dzisiejszy koncert, sponsorowany przez Radę Dzielnicy. To już kolejne spotkanie z grupą „Wagabundy” z cyklu „Rozśpiewana Morena”. Tematem przewodnim tym razem była: jesień. Zespół wystąpił w starym składzie plus Krzysztof Perycz na bębnie.
Było nastrojowo, nostalgicznie i tematycznie, bo przecież jesień zawitała już do nas 23 września.

03 października 2023
Chełmno miasto zakochanych
W tym dniu wyjechaliśmy na kolejną wycieczkę . Kierunek – Chełmno miasto leżące nad Wisłą w województwie kujawsko- pomorskim . Dawniej główne miasto Zakonu Krzyżackiego . W okresie II Wojny Światowej Chełmno poniosło minimalne straty, dzięki czemu jest bogate w zabytki. Zachował się głównie cały obwód murów miejskich , Ratusz i sześć gotyckich kościołów . My zwiedziliśmy dawny Parafialny Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny z relikwiami św. Walentego , Ratusz oraz Zespół Klasztorny Sióstr Miłosierdzia z Kościołem Św. Jana Ewangelisty (dawny Klasztor Cystersko – Benedyktyński). Nasza Pani przewodnik – historyczka i wielka lokalna patriotka pokazała nam również nowszą część Chełmna z Parkiem Miniatur Zamków Krzyżackich i ławeczkami dla zakochanych .
To był piękny październikowy dzień z temperaturą 26-27 stopni ,zakończony pysznym obiadem , Chcemy do tego pięknego miasta wrócić jeszcze raz.


WRZESIEŃ 2023

28 września 2023
Bursztynowe gody
W tym samym dniu co wykład pani Kasi, ale o godz.18 w budynku Filharmonii na Ołowiance odbyła się uroczystość Bursztynowych Godów, czyli 44 lecie par małżeńskich. Już od pięciu lat organizowana jest ona w Gdańsku przez władze naszego miasta. Było zgłoszonych 68 par, dla których czekały piękne wiązanki kwiatów i pamiątkowe statuetki – oczywiście z wtopionymi bursztynami. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Anny Jurksztowicz z zespołem. Nie zabrakło też szampana i poczęstunku.
Też tam byliśmy bo kilka zaproszeń dostał i nasz Klub.

28 września 2023
Polskie ślady na dalekiej Ukrainie
Przetrwało wiele miejsc związanych z naszymi rodakami. A przybliżyła nam je pani Kasia Węglicka, która od wielu lat przemierza ziemie kresowe już dziś zapomniane i mało znane. Miejsca jakie nam przywołała to: Charków, Kijów, Mariupol, Chersoń, Żytomierz, Sumy, Odessa, Starobielsk i Kamieniec. A nazwiska naszych rodaków związane z tymi miejscami to: Henryk Siemiracki, Seweryn Potocki, Tadeusz Czacki, Aleksander Mickiewicz, Michał Giedroyč, Alfred Fedecki, Władysław Horodecki czy Jakub Wajda. Lubimy te spotkania z panią Kasią bo wiemy, że próbuje ona ocalić od zapomnienia jak najwięcej miejsc i ludzi związanych z naszą historią.

26 września 2023
Grzybobranie
Nic tak nie dopełnia bożonarodzeniowej wigilijnej kolacji jak samodzielnie zebrane grzyby. Stąd nasza wyprawa do Wiela. Marzeń było co niemiara a rzeczywistość brutalna. Grzybów nie było! Nawet wytrawni grzybiarze, których wśród nas nie brakuje, zebrali pojedyncze okazy. W zamian za to mogliśmy raczyć się spacerami na świeżym leśnym powietrzu, pięknymi kojącymi widokami jeziora i smakowitymi posiłkami. Wyprawa na grzyby przeistoczyła się w super wyjazd integracyjny, dzięki któremu jeszcze bardziej zawęziliśmy nasze relacje.

21 września 2023
Spotkanie z piosenką żeglarską.
To była druga muzyczna wachta z Gdańską Grupą Folkową. Były szanty, pieśni kubryku, tradycyjne pieśni angielskie i irlandzkie o tematyce morskiej wykonywane na gitarach, fileciku i harmonijce ustnej. Niektóre z nich to własne kompozycje zespołu. Gdańska Grupa Folkowa wystąpiła w składzie: Ryszard Linert, Bogdan Edwardson i Maciej Paszko. Atmosfera była wspaniała bo razem z zespołem wspólnie śpiewaliśmy niektóre utwory.
Dziękujemy Radzie Dzielnicy za sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

20 września 2023
Wycieczka na Kaszuby.
Piękna pogoda, uśmiechy na twarzach, autokar wypełniony po brzegi, więc rozpoczynamy pierwszą w tym sezonie wycieczkę. Na trasie Żukowo i zwiedzanie poklasztornego kościoła NMP, który kiedyś stanowił własność zakonnic norbertanek. Następny punkt na naszej trasie to Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Oprowadza nas po nim młody przewodnik – pasjonat tego miejsca. Przybliża nam historię powstania Centrum i rzeczy tam zgromadzonych. Dalej na trasie znajduje się Sikorzyno, gdzie oglądamy odrestaurowany dwór rodzinny Wybickich. Kolejne miejsce to Ogród Botaniczny w Gołubiu, gdzie zgromadzono około 7 tys. różnych odmian roślin, pochodzących z różnych stref klimatycznych świata, głównie zagrożonych wyginięciem. Wycieczkę kończymy pysznym obiadem we Wdzydzach.
Było super i na pewno powrócimy tam jeszcze nie raz.

14 września 2023
Spotkanie przy kawie z Mieszczkami gdańskimi.
Na dzisiejsze spotkanie zaprosiliśmy Mieszczki gdańskie czyli rodowite gdańszczanki, które niejednokrotnie uświetniają wydarzenia i imprezy organizowane w naszym mieście. Panie zaprezentowały się w pięknych historycznych strojach głównie przez nie uszytych. W pierwszej części spotkania zaprezentowały nam dawne tańce wykonane właśnie w tych strojach. Druga to już nowoczesna część i w strojach z naszej epoki. Występ bardzo nam się wszystkim podobał czego dowodem były liczne brawa.
Paniom Mieszczkom gratulujemy inwencji i odwagi – bo przecież tak jak my wszyscy są seniorkami.

12 września 2023
,,Miłość mieszka pośród nas „
To już drugie w tym roku nasze wyjście do kina na koncert Andre Rieu. Tym razem to letni koncert plenerowy transmitowany z rodzinnego miasta maestra czyli Maastricht. Orkiestra i wokaliści przyjęci byli przez mieszkańców wspaniale i wzruszająco. Wszyscy bawili się w podniosłych nastrojach tańcząc i śpiewając razem. Piękne utwory tematem związane z miłością doprowadzały do łez. To było kolejne niezapomniane przeżycie móc uczestniczyć w tym spektakularnym koncercie muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Kolejny koncert w grudniu i na pewno pójdziemy go obejrzeć .

 

7 września 2023
Rozpoczęcie sezonu 2023/2024 w Klubie Seniora.
Minął kolejny rok naszych spotkań w Klubie Seniora na gdańskiej Morenie. Od dzisiaj zaczynamy kolejny sezon z nadzieją na miłe spotkania w gronie naszych koleżanek i kolegów. Jakie będzie te następne pół roku? Po propozycjach jakie przedstawiła nam nasza przewodnicząca Jadzia widać, że będzie ciekawe w różne wydarzenia. Oby tylko dopisywało nam zdrowie i siły. Na spotkaniu wybraliśmy nowe czyli stare nasze władze (bo jeśli się coś sprawdza to po co zmieniać).
Życzymy im owocnej pracy i dziękujemy za ich chęci i zaangażowanie.


LIPIEC 2023


13 lipca 2023
W dniu dzisiejszym w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Pomorskie dla Seniorów” w kategorii „Zwyczajna – Niezwyczajna Seniorka”. Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w tej kategorii otrzymała przewodnicząca naszego klubu – Jadwiga Szajder.


CZERWIEC 2023

23 czerwca 2023
Koncert muzyczny
Dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdańsku pan mgr Tomasz Menter zaprosił nasz klub na koncert z okazji DNIA TATY. Uczniowie wykonali utwory muzyki klasycznej na fortepian , gitarę i flet a chóry dziecięcy i młodzieżowy piosenki m.in. filmowe.
Dziękujemy za zaproszenie i życzymy wielu sukcesów.

21 czerwca 2023
Księżniczka czardasza
Na deskach Opery Bałtyckiej obejrzeliśmy operetkę Irme Kalmana pt. „Księżniczka czardasza” w reżyserii debiutującego Jerzego Snakowskiego – znawcy i popularyzatora opery i teatru muzycznego. Debiut reżysera okazał się bardzo udany. Bawiliśmy się wspaniale przy słynnych melodiach w wykonaniu świetnych artystów. Duże brawa dla całego zespołu pracującego przy wystawieniu operetki.

20 czerwca 2023
Grill w „Dzikim Gonie”
W Parku Jaśkowej Doliny gdzie mieści się restauracja DZIKI GON odbyło się spotkanie seniorów kończące sezon 2022/2023.
Były m.in. kiełbaski, karkówka z rożna, chleb ze smalcem …. Podziękowaliśmy zarządowi klubu za całoroczną pracę.
Przy wspaniałej orkiestrze, w świetnych humorach i słonecznej pogodzie cudownie spędziliśmy czas.

16 czerwca 2023
Dzisiaj odbyło się pierwsze z zaplanowanych dwóch spotkań z zespołem „Wagabundy”, finansowane przez Radę Dzielnicy Piecki-Migowo i Centrum Kultury na Morenie.
Zespół w składzie: Dorota Kuczyńska, Ryszard Dubiela i Wojciech Klocek przedstawili nam piosenki turystyczne, rajdowe i żeglarskie głównie wykonywane na „Bazunach”. Nie obyło się też tradycyjnie bez wspólnego śpiewania, bo wszystkie te piosenki tkwią w zakamarkach naszych serc pomimo upływu tylu dekad.
Już po wakacjach kolejne spotkanie z zespołem na drugiej części p.t.:”Rozśpiewana Morena”.

14 czerwca 2023
Parada Seniorów
Spod Fontanny Neptuna w Gdańsku wystartowała Parada Seniorów 2023 organizowana przez Miasto Gdańsk i Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. To wyjątkowe wydarzenie dedykowane jest osobom, które chcą spędzić czas w radosnej atmosferze. W Parku św. Barbary na uczestników czekały atrakcje m.in. dancing z muzyką na żywo, stoiska edukacyjne, poczęstunek i występy. Nasz klub wyróżniał się pośród tłumu czerwonymi makami. W konkursie tanecznym Jola z Heniem zajęli pierwsze miejsce. Członkowie Kabaretu 60 + zaprezentowali piosenki o tematyce morskiej.
To było radosne świętowanie przy pięknej pogodzie.

02 czerwca 2023
Na dzisiejsze zebranie każdy przyniósł ze sobą butelkę plastikową po napoju, która miała nam posłużyć jako instrument perkusyjny.
Tymi butelkami wystukiwaliśmy różne rytmy utworów i piosenek, które grał nam pan Wołodymyr na swym akordeonie. Nie zabrakło też ćwiczeń oddechowych i wspólnego śpiewania piosenek takich jak: „Jarzębina czerwona”, „Głęboka studzienka” czy „Ładne oczy masz”. To było kolejne spotkanie z panem Wołodymyrem i na pewno będziemy je długo pamiętać. Pokazał nam jak dobrze muzyka na nas wszystkich wpływa i że dzięki niej lubimy się bardziej.


MAJ 2023

26 maja 2023
Wspólnie z Radą Dzielnicy zorganizowaliśmy koncert z okazji Dnia Matki. Przepiękne utwory operowe, operetkowe, musicalowe i muzykę popularną prezentowali wspaniali wykonawcy: Marcelina Wilczewska i Robert Hennig a akompaniowała im na pianinie Emilia Grażyńska.
Całość poprowadziła rewelacyjna i dobrze nam już znana z poprzednich spotkań Pani Basia Żurowska-Sutt. To ona swoim wdziękiem, humorem i kompetencją wprowadza nas w świat muzyki klasycznej czyniąc ją bardziej dostępną i zrozumiałą.
Dzisiejsze utwory poświęcone były tematowi: matka, wiosna i miłość. Słuchaliśmy utworów takich kompozytorów jak: Mozart, Lehar, Moniuszko, Petersburski, Loewe i Wars. Te utwory to najwspanialsze prezenty jakie my matki dostałyśmy dzisiaj z okazji naszego święta.
Bardzo za nie dziękujemy.

19 maja 2023
Kolejna świetna zabawa taneczna. Humory wszystkim dopisały o czym świadczy poniższe zdjęcie.

12 maja 2023
Dzięki szczodrości Rady Dzielnicy i Zarządu Spółdzielni „Morena” przenieśliśmy się w świat francuskiej piosenki. Koncert „Piaf po polsku” to zbiór najpiękniejszych piosenek Edith Piaf śpiewanych w polskich tłumaczeniach. Wykonawcy to Dorota Lulka – śpiew i Paweł Nowak – akompaniament na akordeonie. To był wyjątkowy i emocjonalny koncert, a odbył się w roku w którym obchodzić będziemy 60 rocznicę śmierci wielkiej piosenkarki (11 październik 1963r). Niesamowity klimat koncertu budowała interpretacjami aktorskimi Dorota Lulka a Paweł Nowak swoimi aranżacjami.
To była prawdziwa magiczna uczta dla nas wszystkich.

09 maja 2023

To był piękny majowy dzień z temperaturą około 20 stopni i bez żadnej chmurki na niebie. W taki dzień wycieczka po prostu musi się udać.
Pierwszy nasz cel to wieś ANIOŁOWO położona niedaleko Pasłęka. Tu czekają na nas warsztaty z lepienia aniołków .Ale też i miła niespodzianka: czyli regionalne ruchanki upieczone przez panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz rozwoju Wsi Aniołowo. Następny cel to Elbląg. Tutaj zaliczamy pyszny obiad z deserem i spacer z przewodnikiem po Starówce. Następny i zarazem ostatni punkt naszej wycieczki to Kanał Żeglugi na Mierzei Wiślanej. Jest to nowa inwestycja, bo z 17 września 2022 r. A celem jest skrócenie i otwarcie szlaku morskiego na Bałtyk. Wycieczka super!
Na koniec krótka informacja, że wykonane przez nas aniołki nie odbiegały urodą od tych wykonanych przez artystów z Aniołowa.


KWIECIEŃ 2023

27 kwietnia 2023
W kinie Kameralnym Cafe obejrzeliśmy polsko – brytyjską koprodukcję, „Dzień i Noc” – dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i tajemnych obrzędach ludowych. Jest to kino artystyczne, festiwalowe, opowieść o sile kobiet i potrzebie bliskości w życiu każdego z nas. Jest to film, który pokazuje młodość oraz jesień życia zwyczajnych kobiet i oddaje hołd ich doświadczeniom, uczuciom i wrażliwości.
W głównej roli wystąpiła Sandra Korzeniak, a muzykę skomponował światowej klasy kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares.

17-21 kwietnia 2023
W tych dniach byliśmy na wycieczce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wrocławia, gdzie odwiedziliśmy Afrykarium, obejrzeliśmy Panoramę Racławicką i spacerowaliśmy po rynku. W kolejnych dniach byliśmy w Twierdzy Kłodzkiej i Skalnym Mieście. Zwiedziliśmy browar w Broumov i wzięliśmy udział w degustacji aż pięciu piw w nim produkowanych. Wszyscy zachwycaliśmy się Pragą i jej wspaniałymi zabytkami. W drodze powrotnej do Gdańska byliśmy w Kaplicy Czaszek i kopalni złota w Złotym Stoku.
Seniorzy, którzy nie wzięli udziału w wycieczce bawili się na zabawie w piątek 21 kwietnia.

14 kwietnia 2023
Dzisiaj gościliśmy panią doktor Anetę Kwiatkowską z biblioteki PAN, która przedstawiła bardzo ciekawy temat „Od afisza do „znaczka kopciuszka”, czyli o ulotnych zbiorach słów kilka”.
Pani Aneta prelekcję rozpoczęła od historii powstania biblioteki PAN, która sięga 25 sierpnia 1591 roku, kiedy zatonął statek tuż przed wejściem do portu a podróżujący nim markiz Joannes Bernardinus Bonifacius d’Oria został uratowany wraz z większą częścią księgozbioru. 22 VI 1596 r. została otwarta Biblioteka Rady Miasta Gdańska. Zbiory rękopiśmienne Biblioteki Gdańskiej PAN liczą ponad 10 000 jednostek, w tym 380 rękopisów średniowiecznych i około 2500 z XVI – XVIII wieku. Do najcenniejszych zbiorów należy komplet dzieł Joannesa Heveliusa. Pani Doktor omówiła też wszystkie rodzaje dokumentów gromadzonych w bibliotece od tych najdawniejszych po dokumenty życia codziennego teraźniejszych np.akty chrztu, zakładki, bilety menu, zaproszenia …
Bardzo dziękujemy pani Aneto za przekazane nam informacje.


MARZEC 2023

 

31 marca 2023
To była duża niespodzianka !
Nasze uroczyste spotkanie Wielkanocne zaszczyciła Prezydent miasta Gdańska – pani Aleksandra Dulkiewicz. Brawom nie było końca, bo tak zaszczytnego gościa w naszym klubie jeszcze nie było.
Przybyli również przedstawiciele Zarządu, Rady Nadzorczej Spółdzielni oraz Rady Dzielnicy Piecki – Migowa. Była też pełnomocnik Prezydent Miasta do spraw seniorów. Święto zobowiązuje, więc nie zabrakło tradycyjnych potraw, jak jajko, żurek i biała kiełbasa. Były też ciasta i zajączki z czekolady od Zarządu S- ni. Nie zabrakło życzeń i słów zachwytu nad pracą Pani Prezydent na rzecz seniorów. Spotkanie zakończyło się jedną wielką sesją zdjęciową i na długo pozostanie w naszej pamięci .
Dziękujemy Pani Prezydent !

24 marca 2023
Odwiedził nas dzisiaj Pan Adam Jarosz z Uniwersytetu Gdańskiego, który dzięki zdjęciom i opisom przybliżył nam Paryż i jego największe zabytki. Było o: Wieży Eiffla uznanej za symbol tego miasta, grobie Napoleona Bonaparte znajdującym się w Pałacu Inwalidów, Katedrze Notre – Dame, Bazylice Sacre – Coeur wybudowanej na szczycie wzgórza Montmartre, Łuku Braterstwa wykonanym z białego marmuru, Panteonie, gdzie znajdują się pochowane szczątki sławnych ludzi (m.in. Marii Skłodowskiej).
Pan Adam przybliżył nam też osobę francuskiego architekta Le Corbusiera – przedstawiciela modernistycznego stylu. Jego projekty to budynki oparte na wolnostojących słupach, mające charakterystyczne poziome, długie okna i płaskie dachy z otwartą przestrzenią wykorzystaną na ogrody czy baseny.
Było ciekawie i pouczająco.

17 marca 2023
Terapia śmiechem to metoda oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres i frustrację . Pomaga też łagodzić konflikty między ludźmi. Tą metodę zastosowały u nas w klubie dwie panie psycholożki : Sylwia i Ania . Było mnóstwo zabawy i oczywiście szczerego śmiechu . Dzięki temu nasze organizmy stymulowane zostały do wydzielania endorfin – czyli hormonu szczęścia . Zajęcia zadziałały na nas przeciwbólowo i rozluźniająco , zarówno na ciało jak i duszę .
Pamiętajcie ; stare chińskie przysłowie mówi , że minuta śmiechu przedłuża życie o godzinę !

03 marca 2023
Przechodząc ulicami Lwowa ciężko nie trafić na kawiarnię lub restaurację. W mieście jest ich masa, ale tylko niektóre warte są polecenia ze względu na ich historię, wystrój czy menu. Dzisiejszym przewodnikiem po tych lokalach był Pan Wołodymyr – Ukrainiec mieszkający obecnie w naszym kraju. To dzięki niemu i jego filmom byliśmy dzisiaj z wizytą w Kopalni kawy, w dawnej przedwojennej Kawiarni Matematyków mieszczącej się w „Atlas Delux”, czy „Leopolis Grand Cafe” z pysznymi ciastami i tortami i innych nie mniej ciekawych. Wycieczkę po lwowskich kawiarniach zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem przy wtórze akordeonu. Spotkania z panem Wołodymyrem są bardzo ciekawe i będą jeszcze kontynuowane.


LUTY 2023

24 luty 2023
Dr Anna Cieplińska zapoznała nas dzisiaj z ,,Kopertą życia”, która ma pomóc służbom medycznym i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa seniorów. Dzięki niej załoga karetki będzie miała wgląd w przygotowane wcześniej informacje, które mogą być potrzebne podczas udzielania pomocy choremu. Są na niej zapisane podstawowe informacje – imię i nazwisko, PESEL, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki …. ,,Kopertę życia” należy umieścić w lodówce (na górnej półce drzwi), czyli w miejscu łatwo dostępnym dla ratowników. Na zakończenie spotkania każdy Senior otrzymał taką kartę dla siebie i członka rodziny.

17 luty 2023
Dzisiaj bawiliśmy się na ostatniej zabawie karnawałowej. Okazją do wspólnej zabawy przy muzyce były minione walentynki i zbliżający się śledzik . Jak zwykle humory dopisały.

10 luty 2023
Zaproszeni byliśmy dzisiaj do XX Liceum Ogólnokształcącego na Morenie by w sali widowiskowej szkoły obejrzeć monodram wystawiony i wyreżyserowany przez pana Roberta Cyrta pod tytułem ,, Proces”. Była to inscenizacja białych wierszy z tomiku poetyckiego Zbigniewa Herberta ,, Raport z oblężonego miasta”, których tematem jest Polska i jej historia obejmująca okres niewoli. Było to bardzo przejmujące przedstawienie o czym świadczy głęboka cisza panująca na sali. Byliśmy wszyscy mocno zauroczeni i będziemy tam przychodzić częściej.
 
 
 
 
3 luty 2023
Pomimo zamieci, która spowodowała duże korki na drogach cierpliwie czekaliśmy na występ gwiazdy wieczoru. Pochodzący z Trójmiasta zespół ,,Wagabundy” w składzie: Dorota Kuczyńska, Ryszard Dubiela i Wojciech Klocek uraczył nas piosenkami, które pamiętamy z rajdów, obozów i romantycznych wieczorów spędzanych przy ogniskach. Dzięki tekstom piosenek wyświetlanych na ekranie mogliśmy włączyć się do wspólnego śpiewania. Było bardzo muzycznie, sentymentalnie ale i radośnie. Czekamy na więcej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

STYCZEŃ 2023

30 stycznia 2023
Wybraliśmy się do kina na cudowną muzyczną podróż do Dublina. Naszym przewodnikiem był maestro Andre Rieu i jego wspaniała orkiestra. Nowy rok i karnawał to odpowiedni czas na taki koncert. Piękna muzyka popularna, wspaniałe arie operowe i operetkowe zadziałały jak najlepszy lek na nasze serca. Dołączyliśmy do kilkuset tysięcy ludzi na całym świecie, którzy za pośrednictwem kinowych retransmisji cieszyło się tym koncertem. To była wspaniała uczta i wszyscy wyszliśmy z niej zauroczeni.

27 stycznia 2023
Dzisiaj bawiliśmy się na pierwszej w tym roku zabawie karnawałowej. Frekwencja i humory dopisały. Bawiliśmy się wspaniale i oby takich super zabaw było więcej.

25 stycznia 2023
Po ogromnym sukcesie w miastach całego świata i my obejrzeliśmy niezwykle angażującą zmysły wystawę multisensoryczną największych dzieł VINCENTA VAN GOGHA. Na wystawie w AMBER EXPO widzieliśmy setki obrazów wyświetlanych jako wieloformatowe tętniące kolorami płótna. Autorzy wystawy skupili się również na na listach VAN GOGHA do jego brata THEO. Korespondencja braci była bowiem nie mniej ważna niż malarstwo, gdyż w niej odzwierciedlał on swoje poglądy na świat i samego siebie. Są one świadectwem talentu literackiego malarza. Cykl wizualny wystawy został wzbogacony nastrojową muzyką.
Polecamy wszystkim.

20 stycznia 2023
Odwiedziły nas dzisiaj przedszkolaki z „Misia Wojtka”, aby zaprezentować seniorom program artystyczny jaki przygotowali z okazji Dnia Babci i Dziadka. Był to bardzo wzruszający występ i niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łezka w oku. Bardzo im serdecznie dziękujemy i oczywiście zapraszamy do nas częściej. W podziękowaniu za piękny występ dzieci otrzymały słodycze i baloniki, ale przede wszystkim gorące serca od nas.

13 stycznia 2023
To pierwsze organizacyjne nasze spotkanie w nowym roku, więc uczciliśmy je toastem szampana. Znowu jesteśmy o rok starsi więc toast za zdrowie wszystkich jest tu na miejscu. A że humory nam dopisują to czekamy na kolejne nasze klubowe spotkania z niecierpliwością i z ciekawością.


Tematy spotkań Klubu Seniora w 2022 r.


GRUDZIEŃ 2022

16 grudnia 2022
Wigilia u Moreniaków
Wreszcie doczekaliśmy się tego upragnionego dnia. Czekaliśmy na ten moment cały rok. Dużo przygotowań, zakupów i nerwów ale uff…… wszystko się udało. Był barszczyk z pasztecikiem, dorsz po grecku, makowiec i mandarynki. Były również prezenty od Zarządu i Rady Spółdzielni w formie czekoladek. Dla uświetnienia tego spotkania zespół muzyczno-wokalny Bazuna wspólnie z nami śpiewał kolędy. Było bardzo muzycznie, nastrojowo i rodzinnie również dzięki łamanym opłatkom i składanym życzeniom. W ten też wieczór uhonorowana została nasza Przewodnicząca Jadzia o której my, Zarząd i Rada Spółdzielni nie zapomnieliśmy. Były kwiaty, prezenty i to w takich ilościach, że musiała wracać do domu taksówką.

11 grudnia 2022
„Don Kichot” Ludwika Minkusa, należący do kanonu spektakli baletowych.
Centralne postaci w balecie to para zakochanych: Kitri i Basilio, których na swej drodze spotyka błędny rycerz – Don Kichot. W balecie mogliśmy zobaczyć 50 tancerzy w różnych odsłonach. Widzieliśmy tańce hiszpańskie, triady, cygański tabor i torreadorów. Wystąpiło też 20 uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, którzy spisali się znakomicie.

08 grudnia 2022
Od zeszłego roku stało się tradycją zapalanie choinki znajdującej się na naszym osiedlu u zbiegu ulicy Bulońskiej i Rakoczego. W tym roku uroczyście odpalono ją w obecności zastępcy prezydenta miasta Gdańska Piotra Borawskiego i radnych dzielnicy. Nie mogło też zabraknąć naszych kolegów i koleżanek z klubu. Były występy dzieci z klubu Winda, czerwony barszcz z restauracji Fresco i dwóch Mikołajów, którzy dla wszystkich mieli słodkie lizaki i z którymi można było sobie zrobić zdjęcie.

08 grudnia 2022
Kontynuacją klimatu świątecznego było dzisiejsze spotkanie z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr.1 na Gdańskiej Morenie.
W zakres spotkania wchodziło: piękne świąteczne przedstawienie wykonane przez uczniów klas trzecich, śpiewanie z nimi kolęd oraz słodki poczęstunek. Było bardzo miło i wzruszająco. Niespodzianką dla nas były prezenty, samodzielnie wykonane przez młodzież szkolną. Patronem spotkania była Rada Dzielnicy Piecki Migowo, dzięki wsparciu której realizowane już były projekty dla naszej społeczności.

05 grudnia 2022
Odwiedziliśmy dzisiaj Bibliotekę Gdańską Państwowej Akademii Nauk, gdzie zwiedziliśmy nowo otwartą wystawę zatytułowaną ,,Efemeryczny znaczy ulotny”. Zgromadzone tam były : afisze, plakaty, nekrologi, kartki pocztowe, ulotki reklamowe, etykiety zapałek i wiele, wiele innych wydawałoby się zbędnych dla nas rzeczy, a które odżyły tam na nowo. Doktor Aneta Kwiatkowska wprowadziła nas w świat zgromadzonych przez siebie dokumentów życia społecznego z dawnych lat do współczesności. Każdy z nas ma takie w swoich domowych archiwach, więc postanowiliśmy je przejrzeć i dostarczyć do Biblioteki.

02 grudnia 2022
Odwiedził nas dzisiaj Pan Michał Wrzesiński – wielki pasjonat podróży i literatury. Razem ze swoją żoną upodobał sobie Australię i ten kraj stał się ich drugą ojczyzną . Podróżowali po nim z przyczepą campingową robiąc mnóstwo zdjęć charakteryzujących faunę i florę tego miejsca. Mieliśmy przyjemność obejrzenia ich znaczną ilość i jednocześnie wysłuchać opowieści okraszonych piękną poezją autorstwa pana Michała.

 
 
01 grudnia 2022
Chcąc poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wybraliśmy się do kina na polską komedię : „Listy do M” część 5. Było zabawnie ale nie brakowało też wzruszających momentów, co jest charakterystyczne dla całej tej serii filmowej. Teraz w dobrym nastroju będziemy czekać na Świętego Mikołaja, który mamy nadzieję odwiedzi nas na spotkaniu opłatkowym w dniu 16 grudnia.
 

LISTOPAD 2022

25 listopada 2022
Zbliżają się ANDRZEJKI , więc 25 listopada postanowiliśmy zorganizować sobie zabawę. Nasi klubowicze bawili się wyśmienicie i długo jeszcze będą pamiętać te skoczne tańce przy fajnej muzyce.

18 listopada 2022
To drugi dzień po 92 urodzinach naszej najstarszej koleżanki Lusi. Spotkanie miało uroczysty charakter. Były życzenia, duży tort, kwiaty, prezent i odśpiewane 200 lat. Drugą część spotkania uświetnił piosenkami Beatlesów i Nalepy zespół muzyczny. Wszyscy bawiliśmy się świetnie i mamy nadzieję, że za rok w tym samym gronie będziemy obchodzić kolejne urodziny naszej jubilatki.

17 listopada 2022
Dziękujemy KABARETOWI 60 + za pełne humoru przedstawienie pt. ,,Parostatkiem w piękny rejs „, które wyreżyserowała pani Joanna Bernacka – Szreder . BRAWO cały zespół!!! Bawiliśmy wspaniale.

04 listopada 2022
Jak dbać o stopy.
Tematem dzisiejszego spotkania była pielęgnacja stóp, które są podstawą utrzymania naszego ciała, więc musimy o nie dbać. Mówiła o tym pani Klaudia, podolożka ,  i zachęcała do odwiedzenia jej gabinetu, który mieści się na nowym osiedlu Garnizon. Było bardzo ciekawie, więc na pewno skorzystamy z zaproszenia. Tym bardziej że wszyscy dostaliśmy 20 procent zniżki na pierwszy zabieg.


PAŹDZIERNIK 2022

21 października 2022
Bale i zabawy na Kresach.
Piękna opowieść pani Kasi Węglickiej o balach i zabawach magnatów, szlachty i pospólstwa na Kresach. A zabawy możnowładców to nie tylko tańce. Organizowano kilkudniowe biesiady, polowania, kuligi z pochodniami. Przygotowania do balu trwały kilka tygodni i były kosztowne.

14 października 2022
Potańcówka
Tradycyjnie z okazji Dni Seniora obchodzonych corocznie w październiku odbyła się zabawa taneczna. Do tańca przygrywał zespół z Żukowa. Zabawa była świetna.

13 października 2022
Świętujemy z Wilkami Morskimi w Zejmanie
„Moreniacy” Dni Seniora świętowali w Klubie Ludzi Morza mieszczącym się w Bramie Nizinnej – ZEJMANIE. Czas spędzony w klubie żeglarskim uważamy za bardzo udany. Wspólnie z zespołem Gdańska Grupa Folkowa śpiewaliśmy pieśni morza, szanty. Frontmen zespołu, pan Rysiek, zabawiał nas morskimi opowieściami. Spotkanie częściowo sfinansował Gdański Fundusz Senioralny. Projekt przybliżył seniorom miejsce spotkań żeglarzy jakim jest klub Zejman.

7 października 2022
,,Pod wspólnym dachem. Wielokulturowe Pomorze”
Na wstępie spotkania obejrzeliśmy animowany film na temat wielokulturowego Pomorza, w którym zobaczyliśmy wiele ciekawych zawiłości historycznych oraz teraźniejszości Pomorza. Odbyliśmy podróż od Bałtyku do Tatr, od Gotów do Łemków. Po filmie odbyła się ciekawa dyskusja na w/w temat.

5 października 2022
Integracyjne grzybobranie
Coroczne, tradycyjne grzybobranie odbyło się we Wielu, nad jeziorem Wielewskim. Gościliśmy w ośrodku eFki i na brak grzybów nie narzekaliśmy. Była też kawa i ciasto, obiad i ognisko z kiełbaskami.


WRZESIEŃ 2022

30 września 2022
TATARZY NA KRESACH
Dawne ziemie Rzeczypospolitej zamieszkiwali ludzie różnych nacji i wyznań. Wśród nich byli Tatarzy, którzy osiedlili się tam dobrowolnie, przywożąc swoje obyczaje, tradycje, religię, kuchnię. Dali tej ziemi wybitnych synów, żołnierzy czy architektów. Byli też tacy, którzy przybywali jako nieproszeni „goście”, biorąc w jasyr, niszcząc wioski i miasteczka. Czy ślady ich obecności można jeszcze dziś odnaleźć? Czy ich szlakiem może poprowadzić wieszcz? Co pozostało z tego kresowego „orientu”? O tym to była opowieść Kasi Węglickiej a zainteresowanie tematem było jak zwykle ogromne.

21 września 2022
Kociewie – cuda przyrody i nie tylko
Wycieczka na Kociewie została częściowo dofinansowana przez Gdański Fundusz Senioralny. W Brusach-Jaglie zwiedziliśmy skansen pszczelarstwa i muzeum Pana Józefa Chełmowskiego zwanego ,,Kaszubskim Leonardo da Vincim „. W Fojutowie obejrzeliśmy zabytek architektury hydrotechnicznej wzorowany na antycznych, rzymskich budowlach, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czarnej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. W osadzie leśnej Wirty zwiedziliśmy arboretum, najstarszy Leśny Ogród w Polsce. Po smacznym obiedzie w restauracji ,,Pod Kasztanami ” w Zblewie udaliśmy się do Miradowa, pierwszej na Kociewiu winnicy ,,Pod Orzechem” na degustację wina.

16 września 2022
„Muzyczne jesienne kolory” to temat kolejnego spotkania z operą, które to wydarzenia bardzo polubili seniorzy. Są pełni podziwu i zachwytu dla śpiewaków i prowadzącej spotkanie panią Żurawską-Sutt

13 września 2022
Rośliny inwazyjne, lecznicze i użytkowe
Na spacerze w lesie otaczającym zbiornik retencyjny na Jasieniu pan Włodek Chojnacki, emerytowany adiunkt Wydziału Biologii UG, bardzo ciekawie opowiadał o roślinach leczniczych, użytkowych i inwazyjnych rosnących na tym terenie. Przekazując nam bogate informacje ubarwiał je śmiesznymi anegdotami z okresu swojej pracy ze studentami. Roślin rosnących o tej porze roku spotkaliśmy mnóstwo np. nawłoć kanadyjska, marchew pastewna, bylica pospolita, żmijowiec, skrzyp koński, wiesiołek, chmiel, lucerna dzika, kocanka piaskowa, kocie łapki, krwawnik, tatarak, nawłoć kanadyjska, żarnowiec miotlasty…
Mimo trzygodzinnego spaceru i odrobiny deszczu wszyscy byliśmy zachwyceni wiedzą pana Włodka. Wróciliśmy do domów zadowoleni i szczęśliwi.

09 września 2022
Zebranie sprawozdawczo – wyborcze
Po przerwie wakacyjnej odbyło się dzisiaj zebranie sprawozdawczo wyborcze w klubie. Po sprawozdaniu z działalności klubu za IX 2021 – VI 2022 wybrano zarząd. Przewodniczącą klubu ponownie została Jadwiga Szajder a zastępcą Roman Markowski. Do zarządu dołączyli Jola i Henio Kloska. Skarbnikiem została Wanda Nurek. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i omówieniem propozycji spotkań klubu od IX do XII br.


CZERWIEC 2022

28 czerwca 2022
Grill
Ostatnie spotkanie MORENIAKÓW zostało zorganizowane na strzelnicy i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem . Frekwencja wyniosła 90% składu osobowego klubu . Zabawa była wspaniała. Nie zabrakło grillowanej kiełbaski , karkówki i chleba ze smalcem . Do zobaczenia po wakacjach !!!

25 czerwca 2022
Seniorzy, wielbiciele opery spotkali się z Jerzym Snakowskim na uroczystej gali z okazji 100 spotkania z Opera?Si!. Program artystyczny w wykonaniu świetnych solistów był bardzo bogaty. Usłyszeliśmy znane utwory z oper i operetek z komentarzem pana Jerzego. Czekamy na następne odcinki Opera?Si!

24 czerwca 2022
Dzisiejsze spotkanie klubu to pogaduszki przy kawie , które upłynęły w bardzo spokojnej , miłej atmosferze. Rozmawialiśmy o tym które tematy spotkań cieszyły się największym zainteresowaniem , czym chcemy się zająć po przerwie wakacyjnej . Padły konkretne propozycje wycieczek , spotkań z ciekawymi ludźmi .

10 czerwca 2022
Montaż słowno- muzyczny
Zespół „Jesienne Róże” istniejący przy oddziale ZNP przedstawił montaż składający się z wierszy i piosenek z okazji Dnia Matki i wiosny. Panie z zespołu to emerytki. Większość ma ponad 80 lat. Należy podziwiać ich chęci, zaangażowanie i pamięć. Nasi Seniorzy byli bardzo wzruszeni słuchając pięknych utworów o Matce.

3 czerwca 2022
Zabawa taneczna Ostatnia zabawa przed wakacjami.
Jak zwykle Seniorzy bawili się wspaniale, szczególnie przy bardzo „szybkich” melodiach.


MAJ 2022

31 maja 2022
Wyjście do Multikina
Grupa przyjaciół wybrała się tradycyjnie na długi weekend na wyspę Bornholm. Incydent między dziećmi wywołał falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami? Warto zobaczyć .
KONCERT ZESPOŁU MUZYCZNEGO.

27 maja 2022
W wiosennym blasku
Wspaniały koncert dofinansowany z Gdańskiego Funduszu Senioralnego poprowadzony przez panią Barbarę Żurawską – Sutt. Wykonawcami byli artyści operowi: Julia Iwaszkiewicz – sopran, Kamil Pękala – baryton, Karolina Vallo – Sutt – skrzypce i Aleksandra Bieg – Piaseczna – fortepian.

21 i 22 maja 2022
OPERA „WEHIKUŁ CZASU”
Z Opery Bałtyckiej nasz klub otrzymał zaproszenia na operę ,,Wehikuł czasu ” Francesco Bottiglieri. Jest to opera dla młodzieży i dorosłych. Z libretta opery przekonaliśmy się czy 15- letni Antek, wielki fan fizyk , wspólnie z Moniką zrozumieli pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila.

20 maja 2022
KONCERT ZESPOŁU MUZYCZNEGO.
Bernard Dornowski i Bogusław Olszonowicz przez 1,5 godziny grali i śpiewali wszystkim nam znane i lubiane piosenki z naszej młodości zespołu Czerwone Gitary . Koncert był finansowany przez Radę Dzielnicy Piecki Migowo. Jak zwykle frekwencja dopisała. Przyszło ok. 150 osób – szczególnie seniorów.

9-13 maja 2022
WYCIECZKA DO KRAKOWA I OKOLIC.
W czasie wycieczki pod wodzą naszej pilotkI, Pani Bożenki zwiedziliśmy w Krakowie m.in. Wawel, Muzeum Czartoryskich, Kościół Mariacki i dzielnicę Kazimierz. Byliśmy we Wieliczce ,w magicznym mieście aniołów Lanckoronie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Tarnowie i najpiękniejszej i najbardziej kolorowej wsi w Polsce – Zalipiu. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie odwiedziliśmy Jaskinię Nietoperzy, Zamek Pieskowa Skała i Maczugę Herkulesa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6 maja 2022
SPOTKANIE PRZY KAWIE.
Na dzisiejsze spotkanie zaprosiliśmy Antoniego Zygmunta . Przy akompaniamencie jego gitary bawiliśmy się śpiewając znane nam piosenki .
 

KWIECIEŃ 2022

26 kwietnia 2022
Wyjście do OPERY BAŁTYCKIEJ ,,AIDA” Giuseppe Verdiego
To opowieść o miłości , poświęceniu i władzy w czasach starożytnych . Osią opery jest miłość niemożliwa do spełnienia pomiędzy tytułową etiopską niewolnicą a egipskim dowódcą.

21 kwietnia 2022
ATRAKCJE KOŚCIERZYNY I NIE TYLKOtak zatytułowaliśmy projekt, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z WOLONTARIATU.
W ramach wycieczki wysłuchaliśmy koncertu w muzeum akordeonów w wykonaniu pana Piotra Nowaka.  W Starym Browarze Kościerskim dowiedzieliśmy się jak dawniej i obecnie wygląda produkcja piwa. Byliśmy na degustacji piw produkowanych w Kościerzynie. Po obiedzie zwiedziliśmy PARK MINIATUR w STRYSZEJ BUDZIE.

9 kwietnia 2022
Dzisiaj odbyła się kolejna zabawa. Jak zwykle Seniorzy bawili się wspaniale. Do tańca przygrywał zespół pana Jarka .

8 kwietnia 2022
WIELKANOC U MORENIAKÓW
Tradycyjnie przy jajeczku, żurku i białej kiełbasie oraz miłej atmosferze składaliśmy sobie życzenia wielkanocne. Każdy Senior otrzymał słodki upominek.

1 kwietnia 2022
SPOTKANIE Z RADĄ DZIELNICY.
Seniorzy są bardzo zainteresowani sprawami naszej dzielnicy. Poprosiliśmy Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy o przedstawienie realizacji ubiegłorocznych projektów projektów budżetu. Pan Łukasz Świacki przedstawił sprawozdanie z wydatków oraz wyniki ankiety.


MARZEC 2022

25 marzec 2022
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – INDOCHINY
Piotr Wnuk pasjonat podróży w stylu wagabundy odwiedził 45 krajów. Uwielbia schodzić z utartych szlaków. Szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe, codzienne życie. Pan Piotr opowiedział o trzech wielomiesięcznych podróżach, w których odwiedził Wietnam, Laos, Kambodżę oraz Birmę. Przemieszczał się lokalnym transportem, autostopem, rowerem i pieszo. Pokazał m.in. zjawiskową wietnamską naturę, zachwycające pola ryżowe. Opowiedział o ciężkiej pracy Khemów pracujących na roli. Scharakteryzował Akha mieszkających przy granicy z Chinami. To było  bardzo ciekawe spotkanie. Dowiedzieliśmy się dużo o Indochinach.

18 marzec 2022
SAMOTNOŚĆ A POZYTYWNOŚĆ – JAK ZADBAĆ O ZDROWIE W CZASIE PANDEMII
Psycholog Pani Małgorzata Kaźmierczak przedstawia problemy z którymi spotykaliśmy się w okresie pandemii. Powiedziała o ich przyczynach, do czego mogą doprowadzić i jak z nimi walczyć.

15 marzec 2022
DAR SERCA
Dla MAM z Ukrainy pracujących w jednej z firm w naszym mieście, które ściągnęły swoje dzieci z zagrożonego wojną kraju zorganizowaliśmy zbiórkę odzieży i przyborów szkolnych. Dzieci są w wieku 5 – 13, dwie dziewczynki i trzech chłopców. Mamy podały wiek dzieci, pleć i np. rozmiary butów.

11 marzec 2022
MOC W ZIOŁACH ZAKLĘTA
Pani Urszula – z zamiłowania zielarka propagująca zdrowy tryb życia przekazała nam swoją wiedzę o ziołach , ich wpływie na nasze zdrowie. Dowiedzieliśmy się kiedy i gdzie je zbierać i jak podawać do potraw. Niektóre nazwy słyszeliśmy po raz pierwszy np. bluszczyk kurdybanek.

4 marzec 2022
SPOTKANIE PRZY KAWIE
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet spotkaliśmy się przy kawie i ciastkach . Wysłuchaliśmy kilku piosenek w wykonaniu pani Lipiany . Każda Seniorka otrzymała zestaw kosmetyków firmy ZIAJA . 10 marca obchodzony Dzień Mężczyzn , więc i nasi panowie otrzymali po kosmetyku .


LUTY 2022

25 luty 2022
MOJA DROGA DO PISARSTWA.
Spotkanie z gdańskim pisarzem Michałem Wrzesińskim , który zaczął pisać w wieku 67 łat. Wydał dwie powieści , dwa tomiki poezji i jeden z zbiór opowiadań . Pisarz opowiedział o swojej drodze do pisarstwa. Przeczytał kilka wierszy i fragmenty powieści .

18 luty 2022
ZABAWA KARNAWAŁOWA
Seniorzy lubią się bawić i dlatego zorganizowaliśmy pierwszy w tym roku zabawę taneczną. Kondycja i humory dopisały .

11 luty 2022
ZESPÓŁ GALICIA FOLK BAND
Z okazji Walentynek wysłuchaliśmy koncertu zespołu ukraińskiego . Zespół ze Lwowa zaśpiewał piosenki polskie i ukraińskie przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec i bardzo ciekawego instrumentu – bandury.

04 luty 2022
SPOTKANIE Z TAŃCEM
Pan Szymon Ludwiki poprzez naukę podstawowych kroków salsy zachęcał seniorów do udziału w zajęciach tanecznych. Bardzo wielu seniorów gorliwie ćwiczyło z instruktorem.


STYCZEŃ 2022

28 stycznia 2022
MUZYKA BEZ ZMARSZCZEK
Niezwykły koncert – pełen wzruszeń, ciepła i humoru. W muzyce mogliśmy znaleźć piękno i prawdziwe opowieści płynące z głębi serca. Wysłuchaliśmy muzyki, która mimo poważnego wieku ciągle pozostaje młoda. Wystąpili artyści ,którzy mają na na swoim koncie sukcesy na scenach operowych a także estradach nie tylko w Polsce .
Wystąpili :
ROBERT HENNIG – śpiew, wokalista , aktor Teatrów Muzycznych w Gdyni i Warszawie
KAZIMIERZ MILEWSKI – saksofon i klarnet – Opera Bałtycka i zespoły jazzowe
ROBERT JAKUBIEC – trąbka zespoły jazzowe w Polsce i Europie
ALEKSANDRA BIEG – PIASECZNA – fortepian , pedagog w Akademii Muzycznej w Gdańsku Program opracowała i prowadziła
BARBARA ŻUROWSKA – SUTT – laureatka prestiżowych nagród .

 

 
 
 
 
21 stycznia 2022
Mimo szalejącej pandemii coronovirusa bawiliśmy się , z zachowaniem środków bezpieczeństwa,na zabawie noworocznej.
 
 
14 stycznia 2022
SPOTKANIE Z KANTOREM GMINY ŻYDOWSKIEJ
Nowy Rok rozpoczęliśmy od spotkania z Karolem Kołodziejem , kantorem z Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP, który opowiedział o żydowskiej obrzędowości i tradycji. Seniorzy byli szczególnie zainteresowani obchodzonym od piątkowego wieczoru do zapadnięcia nocy w sobotę świętem zwanym szabasem /szabatem/. W czasie trwania szabasu obowiązuje całkowity zakaz pracy. Po prelekcji Kantor wykonał kilka pieśni w języku hebrajskim.
 
 

 
Tematy spotkań Klubu Seniora w 2021 r.
 

GRUDZIEŃ 2021

17 grudnia 2021
SPOTKANIE OPŁATKOWE
Przy tradycyjnych potrawach- barszczu z pasztecikiem, rybce, krokiecie z grzybami i makowcu spotkaliśmy się aby tradycyjnie życzyć sobie zdrowia w tak trudnym czasie i podzielić się opłatkiem. Wspólnie przy wtórze gitary, na której grał Tomek Zygmunt, śpiewaliśmy kolędy.
Wszystkie osoby na spotkanie przyszły z paszportami covidowymi.

10 grudnia 2021
5-LECIE KLUBU ,,MORENIACY”
Z okazji 5-lecia naszego klubu seniora zrzeszającego 100 członków zorganizowaliśmy wieczór z piosenką. Mogliśmy wspólnie pośpiewać znane piosenki biesiadne i szanty, które grał członek zespołu ZAWISZA CZARNY – KAMIL BADZIOCH. Koleżanka ELA napisała wiersz z okazji jubileuszu, którego fragment zamieszczamy.

8 grudnia 2021
CHOINKA NA DZIELNICY
W dniu dzisiejszym w naszej dzielnicy odbyło się uroczyste odpalenie dzielnicowej choinki. W uroczystości wzięła udział m.in. Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Gierszewski. Nie zabrakło też nas Seniorów. Podczas uroczystości odbył się koncert kolęd, był gorący i słodki poczęstunek, można było zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem.

7 grudnia 2021
BO WE MNIE JEST SEKS
„Bo we mnie jest seks”, to film o największej ikonie polskiej popkultury, Kalinie Jędrusik. To historia wzlotów i upadków jej zawrotnej kariery. Wydarzeniom z życia towarzyszy atmosfera szalonej zabawy środowiska ówczesnej śmietanki towarzyskiej. W rolę zjawiskowe aktorki i piosenkarki wcieliła się Maria Dębska.

3 grudnia 2021
Teatrzyk 60+
Kabaret 60+ zaprezentował nam przedstawienie pt. ,,Bajki dla dorosłych” w reżyserii Joanny Bernackiej- Szreder. Aktorzy zagrali trzy humorystyczne scenki okraszone muzyką i piosenkami. 


LISTOPAD 2021

26 listopada 2021
Andrzejki
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Jest to też wieczór wróżb, kiedyś wyłącznie matrymonialnych, przeznaczonych wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt.
My zorganizowaliśmy zabawę taneczną. Bawiliśmy się wspaniale.

19 listopada 2021
DZIEWCZYNY Z KRESÓW
Kim były Anna KREPSZTUT i babcia RÓZIA z Puszczy Wolskiej. Ciekawostki o Maryli Wereszczakównej, Emilii Plater. Ordonka i Zofia Wańkowiczówna. Dziewczyny z barykad powstania warszawskiego i kuzynka wielkiego Conrada . Piękna Britynka i tragiczna Gertruda Komorowska. Sławna Barbara Radziwiłłówna i wiele innych kobiet z Kresów. O nich piękną polszczyzną opowiedziała pani Katarzyna Węglicka .

13 listopada 2021
Ratujemy kulturę w dobie pandemii.
Zakończyliśmy realizację projektu finansowanego przez Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Projekt polegał na zakupie biletów do Opery Bałtyckiej na na niezwykłe spotkania ze znawcą opery Jerzym Snakowskim. Mieliśmy możliwość wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrywać nieznane dotąd dzieła.

12 listopada 2021
KASZUBSKI ROK OBRZĘDOWY
O tradycjach i obrzędach Kaszubów  np. Jastre ,  ścinanie kani,  święcie plonów i Bożym Narodzeniu opowiedziała pani Iwona Klinger- Niemczyk muzeolog ze Skansenu Wdzydze Kiszewskie.
Obejrzeliśmy też film stworzony przez panią Iwonę ,,Opowieści babci Iwonki”.

 
 
 
 
 
5 listopada 2021
LATA XX-te , LATA XXX -te
Zespół JESIENNE RÓŻE istniejący przy ZNP przedstawił program ,w którym znalazły się najpopularniejsze przeboje pierwszej połowy XX wieku. Przeniosły one nas w świat naszych rodziców . Usłyszeliśmy ,,Tango Milonga’ , ,,Już nigdy ” , przeboje z filmów , a także szczególnie bliskie sercu Polaków melodie Warszawy np. ,,Bal na Gnojnej” , ,,Czarna Mańka ” oraz znane walce tamtego okresu .
 
 
 
 
 
 
4 listopada 2021
Młodzież ze Szk. Podstawowej zaprosiła członków naszego klubu na spotkanie z okazji Dni Seniora i Święta Niepodległości.
Najpierw wysłuchaliśmy piosenek naszej młodości z Kabaretu Starszych Panów, a następnie wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne .
Był też słodki poczęstunek .
 
 
 
 
 
 

PAŹDZIERNIK 2021

22 października 2021
ZAPOMNIANE CMENTARZE KRESOWE
Przełom października i listopada to czas zadumy.
Pani Kasia na prelekcji przywołała wspomnienia o miejscach szczególnych na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – o starych znanych i mniej istniejących w naszej świadomości cmentarzach – Rossa , Łyczaków , Polski Cmentarz w Żytomierzu, Bajkowy w Kijowie ……

19 października 2021
Wyjście do MULTIKINA
Świetnie bawiliśmy się na filmie ,, NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE” , komedii inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrowskiego , legendarnego celebryty półświatka .
15 października 2021
Urodziny Naszych Jubilatów.
W ubiegłym roku z powodu pandemii coronovirusa nie mogliśmy uczcić jubileuszu naszych wspaniałych seniorek ,które obchodziły 90 -te urodziny – LUSIA i WALERIA. W tym roku dołączył do nich 85 -latek MIREK i 80 -latki DONATA i JANECZKA. Życzymy im wielu lat w takiej kondycji w jakiej są obecnie.

 
 
 

7 października 2021
Wycieczka śladami bohaterów filmu ,,Kamerdyner”.
Obejrzeliśmy pałace i dworskie rezydencje należące do pruskich junkrów – rodów von Below, von Krokow, von Grass. Zwiedziliśmy muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. Odwiedziliśmy Piaśnicę – miejsce masowej zbrodni na narodzie polskim. Zapoznaliśmy się z losami Antoniego Abrahama – zwanego królem Kaszubów , który w Wersalu domagał się przyłączenia Pomorza i miasta marzeń – Gdyni do Polski.


WRZESIEŃ 2021


30 września 2021
Tradycyjnie , jak każdego roku o tej porze roku pojechaliśmy na grzyby do ośrodka wypoczynkowego w Szarlocie koło Kościerzyny . Grzybów nie było dużo , ale mieliśmy piękną pogodę , rejs łodzią po jeziorze , pyszny obiad i deser. Humory wszystkim dopisały i myślimy już o następnym wyjeździe.

13-17 września 2021

Wycieczka na Podlasie

Zwiedzanie Podlasia rozpoczęliśmy od wizyty w barokowej synagodze w Tykocinie. Następnie był Supraś gdzie obejrzeliśmy gotycko-bizantyjski Monastyr oraz muzeum ikon. W Kruszynianach/ była siedziba Tatarów/ piękny drewniany meczet tatarski. Ponadto byliśmy m.in. w Sokółce, Bohonikach ,Sejnach/ Biała Synagoga/. W Białymstoku widzieliśmy barokowy pałac i ogrody Branickich. Spacerowaliśmy po Biebrzańskim Parki Narodowym a w Wilkasach zachwyciliśmy się jedynym w Polsce Muzeum Wilka.


CZERWIEC 2021

24 czerwca 2021
Wycieczka do Łeby.
Pierwszym etapem wycieczki było Gniewino i wjazd na wieżę widokową KASZUBSKIE OKO. W Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim zwiedziliśmy skansen, w którym zapoznaliśmy się z życiem codziennym Kaszubów w XIX wieku. Zobaczyliśmy Zagrodę Gburską i Rybacką a w niej chatę kaszubską oraz zabudowania gospodarcze.

Po obiedzie w Rybnie w Sali Perłowej udaliśmy się do Łeby. Do ruchomych wydm dojechaliśmy meleksami. Część z nas weszła na najwyższą wydmę – Łączkę. Powrotną drogę do Rąbek pokonaliśmy pieszo idąc brzegiem morza . Byliśmy z siebie bardzo dumni , bo było to ponad 7 km. Nasza koleżanka, 90-letnia za pokonanie tej trudnej trasy została nagrodzona brawami. Wracając do Gdańska ponownie w Rybnie zatrzymaliśmy się na grilla.

 
 
 
 
 
17 czerwca 2021
Wyjście do kina
W ramach ratowania polskiej kultury w czasie pandemii wybraliśmy się do Multikina na na film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej ,, Śniegu już nigdy nie będzie”.
 
10 czerwca 2021
Wycieczka na Żuławy
Wycieczka rozpoczęła się w Trutnowych , gdzie zobaczyliśmy jeden z najbardziej zadbanych domów podcieniowych . W gospodzie ,, Nowy Holender ,, przewodnik opowiedział o kulturze i zwyczajach dawnych mieszkańców – menonitów. W Cyganku zwiedziliśmy Parafię Grekokatolicką Po obiedzie , w Tujsku , udaliśmy się do Muzeum Ziemi Żuławskiej . W drodze powrotnej ponownie w Tujsku mile spędziliśmy czas przy grillu.

MAJ 2021


27 maja 2021
Integracyjne spotkanie w MUZEUM VOLKSWAGENA w PĘPOWIE.
W Pępowie byliśmy po raz drugi. Spotkanie zostało sfinansowane przez GDAŃSKI FUNDUSZ SENIORALNY. Właściciele muzeum przygotowali nam poczęstunek – kiełbaski z grilla, pyszny chleb ze smalcem i napój owocowy. Obejrzeliśmy kolekcję około 50 samochodów marki Volkswagen i kolekcję 1500 samochodowych miniaturek. Pogoda i humory dopisały. We wspaniałych nastrojach wracaliśmy SKM-ką do Gdańska.
 
 
 
 
 
 
20 maja 2021
Historyczny spacer po Królewskiej Dolinie z przewodnikiem.
Nikt z Seniorów naszego klubu nie wiedział , że w pobliżu Moreny znajduje się tak piękne miejsce jak  królewska Dolina z zabytkowym pałacykiem ,bramą wjazdową / w opłakanym stanie / , trzema stawami, kaskadą , dawną lodownią i wspaniały drzewostanem. Zobaczyliśmy gmach dawnego instytutu dla głuchoniemych. Spacer zakończyliśmy wejściem na górę SOBÓTKA z której rozciąga się wspaniały widok .
 
 
 
 
 
 
13 maja 2021
Z powodu pandemii spotkaliśmy się w ogródku przy Czecha 2 , żeby omówić plany klubu od kwietnia do czerwca . Frekwencja dopisała. Seniorzy są spragnieni kontaktów międzyludzkich.

LUTY-MARZEC 2021


Z inicjatywy pani mecenas Agnieszki Kapa – Sokalskiej Gdańska Izba Adwokacka przeprowadziła dla Seniorów trzy spotkania online z tematów , które interesują seniorów. Były to prelekcje : Senior jako pacjent, jako konsument i jako spadkodawca. Każdy mógł zadać pytanie i otrzymał wyczerpującą odpowiedź. Brawo Pani Agnieszko !!!

STYCZEŃ 2021


Po wielu latach społecznej pracy i pięciu latach prowadzenia klubu seniora MORENIACY pani JADWIGA SZAJDER została uhonorowana I miejscem w konkursie organizowanym przez Miasto Gdańsk pn. AKTYWNI SENIORZY 2020 w kategorii ,, Aktywna Seniorka „.

Nagrodę wręczył Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu DAWID JARZĘBSKI.


 
Tematy spotkań Klubu Seniora w 2020 r.
 

GRUDZIEŃ 2020


1 grudnia 2020
Odbyło się drugie spotkanie z cyklu Spotkanie z duchami – EBERHARD FERBER KRÓLEM GDAŃSKA . Oba spotkania były finansowane przez Centrum Wolontariatu w Gdańsku . Także było zrealizowane metodą hybrydową. Ferber był pierwszym z rodu urzędnikiem miejskim. Ławnikiem został w wieku 33 lat. Ferber był bardzo kolorową i wyrazistą postacią. Poznaliśmy jego działalność i barwne życie od wzlotów i upadków. Nie na darmo był nazywany królem Gdańska.
 
 
 

LISTOPAD 2020


23 listopada 2020
Projekt Spotkanie z duchami – Związki rodziny Uphagenów z dzielnicą Piecki – Migowo został zrealizowany metodą hybrydową . Część seniorów zalogowała się na Messengerze a kilkoro było na telefonie głośnomówiącym. Wszyscy przed spotkaniem dostali zdjęcia dotyczące poruszanego tematu. Rodzina Uphagenów za życia wniosła wiele kolorytu do naszego miasta i naszej dzielnicy. Fakty, mity i ciekawostki seniorom przedstawiła Pani Bożenka. Opowieść sięgnęła roku 1493, kiedy Morena była wsią.
Johann Uphagen wziął w 1698 roku w dzierżawę Piecki. Za sprawą tej rodziny powstał w 2 połowie XVIII wieku rokokowy dworek istniejący do dziś. Poznaliśmy też inne dworki wybudowane przez Uphagenów.
 
 
 

PAŹDZIERNIK 2020


6 października 2020
Gdańskiej Marinie odbyło się spotkanie na jachcie ,,ANTICA” z właścicielem jednostki kapitanem jachtowym Jerzym Wąsowiczem od którego dowiedzieliśmy się o historii powstania jednostki i 6-letnim rejsie dookoła świata. Zwiedziliśmy wnętrze jachtu i poznaliśmy jego wyposażenie. Czekała tam na nas kawa, herbata i ciasteczka. Po ustaniu pandemii mamy nadzieję na krótkie rejsy Anticą z kapitanem po zatoce.
 
1 października 2020
BASTIONY, KTÓRE BRONIŁY GDAŃSKA – projekt finansowany przez Centrum Wolontariatu.
Pod wodzą pani Bożenki, przewodnika turystycznego, zwiedziliśmy bastiony zlokalizowane w okolicach Dolnego Miasta – bastion św. Gertrudy i przylegającą do niego Bramę Nizinną, która łącząc się z bastionem Żubr broniła dostępu do miasta od strony Żuław i Traktu Tczewskiego. Inne bastiony typu holenderskiego to: Wilk, Wyskok, Miś . Widzieliśmy unikalny w skali kraju zabytek siedemiastowiecznej hydrotechnicznej sztuki inżynieryjnej – Śluzę Kamienną . Przeszliśmy opływem Motławy obserwując ptactwo i roślinność tego terenu. Pogoda nam sprzyjała dlatego ponad 30 – osobowa grupa wróciła zadowolona z poszerzonymi wiadomościami o tym mało odwiedzanym miejscu w Gdańsku .
 

WRZESIEŃ 2020


24 września 2020
Jak co roku jesienią wybraliśmy się do SZARLOTY koło KOŚCIERZYNY na INTEGRACYJNE GRZYBOBRANIE – w ramach projektu Rada Dzielnicy Piecki – Migowo opłaciła autokar.
Na grzyby pojechało 50 seniorów. Dopisała pogoda i obfity wysyp grzybów. Tradycyjnie pływaliśmy łodzią po jeziorze ,chętni zażywali kąpieli, zjedliśmy pyszny obiad a przed wyjazdem była kawa i ciasto.
 
 
17 września 2020
Projekt ,,Zwiedzanie stadionu ENERGA” sfinansowany przez Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Stadion zwiedzaliśmy w dwóch grupach, które objęło zakątki i lokalizację , których nie zobaczy się przychodząc na mecz. Widzieliśmy szatnie zawodników, salę konferencyjną , kaplicę stadionową i miejsca z których zawodnicy wychodzą na boisko, a także Muzeum Lechii Gdańsk.
 
10 września 2020
Po sześciu miesiącach nie widzenia się spotkaliśmy się na placu przy ul. Czecha, żeby omówić dalszą działalność klubu w dobie pandemii. Uzgodniliśmy, że nasze spotkania będą odbywać się na powietrzu w pełnym reżimie sanitarnym. Będą realizowane projekty na które otrzymaliśmy finanse z Centrum Wolontariatu i Rady Dzielnicy Piecki – Migowo.

MARZEC 2020


5 Marca 2020
Przed zbliżającym się Dniem Kobiet umilił nam spotkanie kabaret RETROSPEKCJA. Wspaniali aktorzy przedstawili wiele zabawnych skeczy i piosenek. Każda z Pań otrzymała słodką bombonierkę.
Był też słodki poczęstunek.
 
 

LUTY 2020


27 Lutego 2020
W ramach Programu Edukacyjnego pt. Adwokat przydaje się w życiu adwokat Sławomir Koroluk w bardzo przystępny sposób omówił temat ,,Senior jako spadkodawca”. Członkowie klubu stwierdzili, że chcą więcej tego rodzaju spotkań.
20 lutego 2020
Dzisiaj, w Tłusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków. W takim słodkim dniu zaprosiliśmy z gitarą naszego dobrego znajomego Tomka Zygmunta. Był to wspaniały dzień piosenki i humoru. Po wspólnym
śpiewaniu każdy mógł popisać się indywidualnie. Odważnych nie brakowało.
 
 
13 lutego 2020
Po 16 miesiącach zabiegania zawitała do nas wspaniała aktorka Teatru Wybrzeże pani Dorota Kolak. Termin spotkania był kilka razy przekładany z uwagi na zobowiązania pani Doroty. Oprócz teatru gra
ona również w serialach i filmach oraz wykłada w szkole muzycznej. Na spotkaniu aktorka opowiedziała co jest dla niej ważne w życiu i pracy. Oparła się przy tym o litery alfabetu .Pani Dorota żywo interesowała się spotkaniami naszego klubu . Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
 

6 lutego 2020
Archeolog i podróżnik KATARZYNA MASIN ma pasję, która pozwala jej spełnić marzenia z dzieciństwa i o dziwo pokonać trudności związane z chorym kręgosłupem. Wspólnie z panią Kasią obejrzeliśmy filmy TAJEMNICE PERU i INDIANIE OKANAGAN opatrzone Jej komentarzem. W ten sposób poszerzyliśmy swoją wiedzę o tym mało znanym kraju i jego mieszkańcach w dawnych czasach.

 
 

STYCZEŃ 2020


30 stycznia 2020 r.
Dzisiaj spotkanie z mgr Natalią Rykowską nt. DIETA W PROFILAKTYCE CUKRZYCY. Dowiedzieliśmy się co może być przyczyną zachorowania na tą podstępną chorobę, które produkty mają wysoki indeks glikiemiczny, a które niski i można je bezpiecznie spożywać. Ważny u chorych jest też ruch. Zalecany jest np. spacer 2-3 razy w tygodniu po 60 minut.
23 stycznia 2020 r.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z PRZEDSZKOLA MISIA WOJTKA zrobiły seniorom niespodziankę w postaci pięknej pastorałki. Występ dzieci zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd.
16 stycznia 2020 r.
Pan Aleksander , obywatel Ukrainy, mieszkający w naszym mieście, z własnej inicjatywy zorganizował dla  nas mini koncert własnych utworów i piosenek Wysockiego. Piosenki stworzone przez pana Aleksandra
przypadły nam do gustu i zaprosiliśmy naszego gościa do nas w przyszłości.
 
 
10 stycznia 2020 r.
Zabawa noworoczna. Tradycyjnie seniorzy bawili pełni werwy i humoru , a po hucznej zabawie sprzątanie.
 
 
 
 
 
 
8 stycznia 2020 r.
Na pierwszym spotkaniu w Nowym 2020 roku gościliśmy chór ze Szkoły Podstawowej Nr 2 , który prowadzi pan Jarosław Bazylewicz. W wykonaniu chóru wysłuchaliśmy pięknych kolęd . Wszyscy seniorzy dołączyli się do wspólnego śpiewania.
 

 
Tematy spotkań Klubu Seniora w 2019 r.
 

GRUDZIEŃ 2019


 
19 grudzień 2019 r.  – Spotkanie opłatkowe. 
 
Na spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nie zabrakło gości – członków zarządu i rady nadzorczej naszej spółdzielni oraz wice przewodniczącego Rady Miasta Gdańska pana Piotra Gierszewskiego.
Była bardzo miła atmosfera. Na gitarze kolędy grał Tomek Zygmunt.
 
 

12 grudzień 2019 r. –Zabawa z papierem _ ORIGAMI.

Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozszerzyła się w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską . W robieniu tradycyjnego origami nie należy ciąć, kleić i ozdabiać.

Na spotkaniu, które poprowadziła pani Ania z biblioteki na Manhattanie zrobiliśmy 3 składanki, które jednak ozdobiliśmy.

 

5 grudzień 2019 r. – URZEKAJĄCY LAOS

Pan Piotr WNUK – pasjonat podróży w stylu wagabundy, przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, rowerem, motorem lub pieszo – bardzo ciekawie opowiedział o zwyczajach mieszkańców Laosu, o tym jak smakują niektóre insekty, które dla niego przyrządzali,, jak wytwarza się lokalny alkohol, cegły chałupniczym sposobem …

 


3 grudzień 2019 r. – KRĘGLE 

Zakończyliśmy turniej kręgli. Odbyło się 5 spotkań. Zdobyte punkty z poszczególnych spotkań zaliczyliśmy. W ten sposób wyłoniliśmy zwycięzców. I miejsce – Jerzy. II miejsce – Jadwiga. III miejsce – Małgosia.


LISTOPAD  2019

29 listopada 2019 r. – ZABAWA ANDRZEJKOWA

 
Tradycyjnie bawiliśmy się na zabawie z okazji Andrzejek, gdyż jest to ostatnia okazja do zabawy przed okresem Adwentu.
 

28 listopada 2019 r.MUZEUM BURSZTYNU 

Muzeum mieści się w Wieży Więziennej przy Drodze Królewskiej. Swoją działalność rozpoczęło w 2006 roku.W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 2000 okazów naturalnego bursztynu, współczesne dzieła sztuki i wyroby z bursztynu oraz zabytkowe przedmioty.
 

22 listopada  2019 r.  – KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA      

Operetka komiczna Stanisława Moniuszki z elementami historii  i polityki z odniesieniami do chwili obecnej zrealizowania w ramach obchodów 200 rocznicy urodzin kompozytora.

21 listopada 2019 r.

Przed południem gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 gdzie wysłuchaliśmy pięknego programu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A po południu za sprawą pani Kasi Weglicka ponownie przenieśliśmy się na KRESY zachwycając się PERŁAMI architektury KRESOWEJ.
 
 

15 listopada 2019  r. –  Koncert zespołu Klenczon Projekt

Za sprawą zespołu KLENCZON PROJEKT seniorzy przybyli tlumnie na występ i przypomnieli sobie piosenki CZERWONYCH GITAR z lat swojej młodości.


13 listopada 2019  r. –  Chór Jarosława Bazylewicza  i koncert ,,Polska Niepodległa”  

Po raz trzeci gościliśmy chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 prowadzony przez pana Jarosława Bazylewicza, który zaprezentował nam pieśni patriotyczne związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.


7 listopada 2019  r. – Wycieczka do Malborka

Zamek w Malborku jest przykładem średniowiecznej architektury obronno – rezydencyjnej. Jest największym zamkiem w Europie. Był wznoszony w kilku etapach od 1280 do połowy XV wieku przez zakon krzyżacki. Po zwiedzaniu tego wspaniałego zabytku w restauracji PIWNICZKA zjedliśmy smaczną zupę gulaszową.


PAŹDZIERNIK 2019


24 października 2019 r. –  Znane i nieznane szlaki literackie na Kresach.

Pani Kasia Weglicka, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, specjalizująca się w sztuce Kresów Wschodnich piękną polszczyzną opowiedziała o polskich znanych i nieznanych literach zamieszkujących i tworzący na Kresach. Temat Kresów bardzo zainteresował członków klubu i zaproszonych mieszkańców LWSM ,,Morena”.


17 października 2019 r. – Uzależnienia.

Psycholog Jarosław Zabojszcz przedstawił ryzykowne zachowania wśród seniorów, czyli nadużywanie leków, suplementów diety i manipulacje wśród seniorów.


10 października 2019 r. – Spotkanie z aktorem Teatru Miniatura Panem Jackiem Gierczakiem i emerytowanym aktorem Panem Leszkiem Kowalskim.

Obydwaj Panowie swój występ rozpoczęli od serii pięknych pieśni z okresu międzywojennego. Przerywnikiem były anegdoty i scenki kabaretowe. Rozbawili 80 osobową salę, która gorąco oklaskiwała aktorów.


4 października 2019 r. – ZABAWA

Nasi Seniorzy bardzo lubią spotkania z muzyką do tańca. Zawsze jest wesoło, nikt nie siedzi przy stole.Wszyscy się ruszają w takt muzyki. Przecież ruch to zdrowie i my z tego chętnie korzystamy.


WRZESIEŃ 2019


26 września 2019 r. – IMPREZA INTEGRACYJNA W SZARLOCIE k/KOŚCIERZYNY

Autokarem dojechaliśmy do Szarloty. W ruch poszły kosze i nożyki. Las przywitał dzieląc się z nami darami natury. Były maślaki, podgrzybki, prawdziwki i kanie. Po grzybobraniu pływaliśmy łodziami po jeziorze Osuszyno,
a później pyszny obiadek, odpoczynek przy ognisku i grilowane kiełbaski. A wszystko to na świeżym powietrzu.
Wracaliśmy wypoczęci i bardzo zadowoleni.


19 września 2019 r. – SUPLEMENTY DIETY OKIEN DIETETYKA MGR NATALII RYKOWSKIEJ

Interesujący wykład, który przybliżył nam wiele informacji dot. witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak się odżywiać korzystając z produktów naturalnych a nie suplementów diety.


12 września 2019 r. – MORENIACY W KOSMOSIE

Moreniacy jako dzieci Wszechświata. Na tle portretu Kopernika przedstawiona została sylwetka członków naszego klubu jako mieszkańców nieograniczonej przestrzeni Wszechświata.


4 września 2019 r. – ZEBRANIE PO WAKACJACH

Pierwsze spotkanie po długiej przerwie wakacyjnej. Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Skład zarządu klubu nie uległ zmianie.Ponownie zostali wybrani:
Jadwiga Szajder – przewodnicząca
Wojciech Paruszewski – vice przewodniczący
Emilia Żak – skarbnik
 

CZERWIEC 2019

 
13 czerwiec 2019 r. – PRZED WAKACJAMI
 
Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami obejrzeliśmy przedstawienie pt. BAJKI DLA DOROSŁYCH w reżyserii pani ASI BIERNACKIEJ-SZREDER, a wykonanym przez nasze koleżanki i kolegów z TEATRZYKU 60+.
Później bawiliśmy się przy skocznej muzyce.
 

6 czerwiec 2019 r. – W MUZEUM VOLKSWAGENA

Odwiedziliśmy Muzeum Volkswagena w Pępowie. Największe muzeum tej marki w Polsce i Europie Środkowej, powstało z zamiłowania jedynej rodziny do starych modeli  Volkswagena.
Po obejrzeniu samochodów rozpaliliśmy grilla. Czas spędzony w Pępowie minął bardzo przyjemnie, bo i pogoda dopisała.
 
 
 
 
 
 
 
 

MAJ 2019


6-10  maj  2019 r. – WYCIECZKA AUTOKAROWA

Zwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni, zamek w Łańcucie, miasto Rzeszów. Przejechaliśmy trasą ZŁOTEJ PODKOWY, gdzie zobaczyliśmy zamki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie. Ostatnim punktem było zwiedzanie w Lwowie  Cmentarza Łyczakowskiego i cmentarza Orląt Lwowskich. Wróciliśmy z niedosytem i chęcią powrotu do tego pięknego miasta.


9 maja  2019 r. – JAK NALEŻY DBAĆ O SŁUCH

Wysłuchaliśmy wykładu na temat: „Jak należy dbać o słuch”. Prowadzące spotkanie panie zbadały chętnym seniorom słuch i omówiły aparaty stosując które powinniśmy czuć się komfortowo.

16  maj  2019 r. – URODZINY
Uroczystość 80-lecia Mariana i 85-lecia Gieni. Nie obyło się bez życzeń 100 lat, prezentów i dmuchania świeczek na jubileuszowym torcie. A po życzeniach tańce, jak to na imprezie bywa.


23  maj  2019 r. – REJS STATKIEM PO TRAWIE

Wyjątkowa i niepowtarzalna wycieczka statkiem po suchym lądzie, czyli jedynym na świecie działającym system pochylni, po Kanale Elbląskim, gdzie statek, by pokonać różnicę poziomów wody, za pomocą wózków torowych porusza się suchym grzbietem pochylni.   Podczas wycieczki na całej trasie rejsu kapitan statku opowiadał o historii i ciekawostkach związanych z Kanałem Elbląskim oraz systemie pochylni. Po rejsie w przytulnym Dworki Sople zjedliśmy smaczny obiad.


30  maj  2019 r. – PARK ORUŃSKI

Zwiedziliśmy Park Oruński, trzeci co do wielkości ( 19 ha ), położony nad potokiem Oruńskim . Już w XVI wieku Orunia była miejscem wypoczynku Gdańszczan. W 1918 roku prywatny dotychczas ogród został testamentem przez córkę właścicielki Emilię Hoene przekazany miastu. W parku mieści się siedziba Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej . 25 XI 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w nim pomnik Tatara Rzeczypospolitej.


KWIECIEŃ 2019


4 kwiecień  2019 r. – SMAKI KOREI

Pani Marzena opowiedziała nam o swoim pobycie w Korei Południowej. Opierając się na wykonanych przez siebie zdjęciach przedstawiła życie mieszkańców kraju, warunki mieszkaniowe, urbanistyczne małych miast, komunikację. Pokazała duże sklepy, które swoim wyglądem i zaopatrzeniem nie odbiegają od naszych sklepów. Obejrzeliśmy wędrówkę przez targowiska owocowo-warzywne i rybne gdzie sprzedaje się na miski. Na zakończenie przyrządziła kilka potraw koreańskich połączonych z degustacją.
Była to bardzo interesująca prezentacja.

 


 8 kwietnia  2019 r. – opera STRASZNY DWÓR

Wybraliśmy się do Opery Bałtyckiej na najbardziej znane dzieło Stanisława Moniuszki operę STRASZNY DWÓR. Utwór o silnym zabarwieniu patriotycznym, posiadający jednocześnie cechy romantyczne jak i komediowe.

11 kwiecień  2019 r. – DIETA DLA MÓZGU

Dietetyk kliniczny mgr Natalia Rynkowska omówiła zagadnienie „DIETA DLA MÓZGU”
Przybliżyła nam: DIETĘ DASH, DIETĘ ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ i DIETĘ MIND.
Wskazała też suplementy diety które mogą przyjmować osoby w naszym wieku.


18 kwiecień  2019 r. – SPOTKANIE WIELKANOCNE

Odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne. Podzieliliśmy się jajeczkiem. Zostaliśmy poczęstowani pysznym żurkiem z białą kiełbasą i chrzanem. Każdy członek klubu otrzymał czekoladowego zajączka i czekoladę.
Spotkanie minęło w miłej atmosferze.


25 kwiecień  2019 r. – WIOSENNA POTAŃCÓWKA

Odbyła się „wiosenna potańcówka”. Seniorzy bawili się przy muzyce granej przez zespół panów Ryśka i Jarka.


MARZEC 2019


7 marzec  2019 r. – Odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Po życzeniach każda z Pań otrzymała słodką bombonierkę i wysłuchała koncertu piosenek THE BEATLES w wykonaniu zespołu YESTER DAY.


14 marzec  2019 r. – Z okazji Dnia Kobiet zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 1 gdzie obejrzeliśmy przedstawienie ,,HUMOREK” w wykonaniu klasy trzeciej i balladę A. Mickiewicza ” PANI TWARDOWSKA”, którą wspaniale zagrali szóstoklasiści. Wzięliśmy też udział w quizie ” MILIONERZY – WIEDZY O ADAMIE MICKIEWICZU”, w którym wygraliśmy po 2 miliony złotych bez kół ratunkowych.


17 marzec 2019 r.
Wizyta w Operze Bałtyckiej.
Obejrzeliśmy dzieło Julesa Masseneta ” THAIS”- piękną operową opowieść o niespełnione miłości.


20 marzec 2019 r.
W Teatrze Wybrzeże byliśmy na adaptacji tragedii Eurypidesa ” TROJANKI” w realizacji Jana Klaty. Zachwyciliśmy się grą Doroty Kolak, Cezarego Rybińskiego, Katarzyny Figury…


21 marzec  2019 r. – W multikinie widzieliśmy film Władysława Pasikowskiego ” KURIER”, który opowiada o burzliwych i pełnych napięcia wydarzeniach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego z czasów II wojny światowej, kiedy pełnił funkcję kuriera AK.


28 marzec  2019 r. – Dzisiaj naszym gościem był śpiewający na galeonie „LEW” bard gdański ANDRZEJ STARZEC. Spotkanie minęło w miłej atmosferze. Śpiewaliśmy piosenki morskie i o Gdańsku. Do każdej piosenki pan Andrzej opowiedział anegdotę o historii jej powstania.


LUTY 2019


7 luty 2019 r. – Zabawa przed Walentynkami oraz występ KABARETU 60+


13 luty 2019 r. – Urząd Marszałkowski o godz 11.00 – Prelekcja na temat fresku „NIEBO POLSKIE” (wstęp wolny)


28 luty 2019 r. – Pani Kasia przedstawiła trzy różne tańce flamenco. Każdy z innym przyborem, małym i dużym wachlarzem oraz chustą. Po pokazie uczyła kroków hiszpańskiego tańca.


STYCZEŃ 2019



10 stycznia 2019 r. – Koncert chóru Szkoły Podstawowej nr 2.

 
 

24 stycznia 2019 r. –  spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1. Zerówki i klasy trzecie przygotowały dla Seniorów program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka.


31 stycznia 2019 r. –  100-lecie piosenki harcerskiej – krąg instruktorów ZHP KORZENIE


Seniorzy z energią nastolatków!

Jest ich ponad setka, a energia, którą mają wystarczyłaby dla tysiąca osób! W Klubie Seniorów „Moreniacy” są osoby od 58 do 90 (!) roku życia.

Chodzą na spektakle, biorą udział w warsztatach oraz bawią się na dansingach. Seniorzy z Moreny mogą uczyć młodych ludzi jak żyć pełnią życia i wykorzystać dobrze wolny czas! Klub często dla seniorów stanowi drugi dom w którym spotykają się z przyjaciółmi. Spotkania działają terapeutycznie, pozwalają radzić sobie z problemem samotności i bezczynności, które często dopadają osoby starsze.

Zarząd Klubu stanowią dwie aktywne Panie: Jadwiga oraz Emilia. Genialne działające na rzecz skuteczności całego Klubu. Pani Jadwiga posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne i ciekawe pomysły. Natomiast Pani Emilia ma duże doświadczenie organizacyjno – urzędnicze, jako były pracownik Urzędu Miasta Gdańsk. We dwie potrafią zdziałać cuda!

Dlaczego warto brać udział w spotkaniach organizowanych przez Klub Seniora?

Chodzę do Klubu Seniora, bo lubię ludzi i lubię tutaj chodzić. Kiedyś byłam przewodniczącą. Sławka

Przychodzę na Spotkania Klubu, by miło spędzić czas. Są interesujące spotkania z ciekawymi ludźmi. Dużo chodzimy do Opery, do Teatru. Teraz czekam na wycieczki, które będą niedługo zorganizowane. Jadwiga

Chodzę do Klubu, bo teraz mam czas dla siebie. Chcę być między ludźmi i pobawić się oraz pojeździć na ciekawe wycieczki. Ewa

Ja się przede wszystkim rozwijam w tym klubie, a poza tym bardzo miło spędzam czas. Organizacja jest naprawdę dobra. Do tego świetna atmosfera. W Centrum Kultury sporo się dzieje, moje wnuki są bardzo zadowolone z warsztatów tam prowadzonych. Wszyscy razem się wspieramy. Uwielbiam zajęcia z zumby gold z Panem Bartkiem oraz zajęcia sportowe prowadzone na Żylewicza w Klubie Sportowym. Elżbieta

Lubię kontakt z ludźmi w moim wieku. Integrujemy się, miło spędzamy razem czas. Nie lubię marnowania czasu przed telewizorem. Ala

Bardzo lubię chodzić do Klubu. Jest w nim bardzo sympatyczne towarzystwo. Wolny czas spędzam w miłym gronie. Organizowane są ciekawe spotkania aktorskie oraz występy dzieci. Oby tak dalej! Ewa