• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Magyar Piknik (1 opinia)

Zapraszamy na MAGYAR PIKNIK w ramach Tygodnia Węgierskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

To festyn pełen atrakcji:
- warsztaty kulinarne dla dzieci
- potrawy regionalne
- węgierskie tradycje świąteczne - degustacja potraw regionalnych i węgierskiego wina
- spotkanie z przewodniczką Mártą Éles o turystyce i miejscach wartych odwiedzenia na Węgrzech
- koncert zespołu KOBZOS
- możliwość zakupu węgierskich przysmaków oraz wina

Poznajcie z nami Węgry! Tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie. Będą opowieści o węgierskich tradycjach świątecznych i najciekawszych zakątkach tego pięknego kraju. Będzie okazja do posmakowania oraz kupienia regionalnych potraw oraz win. Dorośli będą mogli podpatrywać szefów kuchni podczas live-cookingu, a dzieci podczas warsztatów kulinarnych nauczą się robić m.in. tradycyjną węgierską pastę. Wisienką na torcie będą towarzyszące całemu Węgierskiemu festynowi występy zespołu KOBZOS: Andrea Navratil - śpiew i László Demeter - śpiew, koboz.

TRZY ZŁOTE JABŁKA. WĘGIERSKIE PIEŚNI ŚWIĄTECZNE
Prezentowane na koncercie pieśni z towarzyszeniem kobozu powiązane są w cykl ułożony z wielkich świąt roku. Pieśni te były nie tylko śpiewane podczas liturgii, ale również w domu. Większość z wykonywanych dziś pieśni wywodzi się z tradycji mołdawskich Czangów (Czangowie to Węgrzy, którzy żyją w części Mołdawii należącej dziś do Rumunii), gdyż węgierskie pieśni religijne przetrwały w ich dawnej, pierwotnej formie głównie w tym regionie - kultura tej grupy etnicznej zachowała niemal niezmienione cechy i elementy średniowiecznej muzyki europejskiej. Nasz sposób wykonywania pieśni zachowuje w zasadzie ich autentyczny kształt, choć niektóre z nich zostały zaaranżowane przez muzyków. Kompilacja zatytułowana "Trzy złote jabłka" pokrywa się z cyklem wielkich chrześcijańskich świąt, od Adwentu i Narodzenia do Zesłania Ducha Świętego. Sam zaś tytuł nawiązuje do trzech największych uroczystości: Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Pięćdziesiątnicy.

Zespół muzyki tradycyjnej KOBZOS został założony w roku 2006 i początkowo wykonywał głównie węgierskie pieśni religijne z akompaniamentem instrumentów. Repertuar poszerzał się stopniowo, a dziś poza pieśniami religijnymi zespół wykonuje muzykę z różnych regionów Węgier, prowadzi warsztaty taneczne (Domy Tańca) zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, rozmaite zajęcia dla dzieci, a także koncerty muzyki dawnej oparte na muzycznych tematach średniowiecznej Europy. Członkowie zespołu, zarówno wspólnie, jak i indywidualnie, są laureatami licznych nagród, m.in. Nagrody Młodych Mistrzów Muzyki Ludowej, "Nagrody Bezeredj" Ministerstwa Dziedzictwa i Kultury, Nagrody im. Beli Bartoka czy Węgierskiej Nagrody Sztuki.

zespół KOBZOS:
Andrea Navratil - śpiew
László Demeter - śpiew, koboz

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Polak, Węgier – dwa bratanki,
    i do szabli, i do szklanki,
    oba zuchy, oba żwawi,
    niech im Pan Bóg błogosławi.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • folk / reggae / world , rock / punk , dancing
    kwi 27
    sobota, g. 21:00
    Gdańsk Wrzeszcz
    Folk Night