• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Paweł Łukaszewski. Światowa prapremiera podczas gali wręczania Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2 opinie)

kwi 25

czwartek, godz. 19:00

bilety 37-100 zł
ulgowy 22-90 zł
Kup bilet
lis 22

piątek, godz. 18:00, 20:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
PAWEŁ ŁUKASZEWSKI. ŚWIATOWA PRAPREMIERA PODCZAS GALI WRĘCZENIA POMORSKIEJ NAGRODY ARTYSTYCZNEJ

Sala Koncertowa
Koncert symfoniczny

Wystąpi:
Łukasz Długosz - flet
Agata Kielar-Długosz - flet
Vladimir Kiradijev - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:

I. Strawiński
Divertimento z baletu Pocałunek wróżki

P. Łukaszewski
Wings Concerto na dwa flety i orkiestrę kameralną

S. Rachmaninow/O. Respighi
5 Études-Tableaux

Koncert Galowy z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej na stałe zagościł w repertuarze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. To najważniejsze wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego, kierowane do środowiska artystycznego naszego regionu, zostanie przyznane już 27 kwietnia.

PNA ustanowiono w 1998 roku. Nagroda ta honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie. Rokrocznie przyznawane są trzy równorzędne nagrody za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, Pomorska Nadzieja Artystyczna dla młodego, rokującego wielkie nadzieje na przyszłość twórcy, nagroda honorowa dla Mecenasa Kultury oraz Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana przez marszałka województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury.

Na koncert zaprasza Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

W ramach koncertu odbędzie się prawykonanie "Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto" jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów - Pawła Łukaszewskiego. Wykonawcami koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a partie solowe zostaną powierzone uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia, wybitnym interpretatorom muzyki współczesnej Agacie Kielar­-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. Udział w projekcie artystów o unikalnym na skalę światową dorobku twórczym oraz wysoki poziom wykonawczy prezentowanego dzieła stanie się gwarantem atrakcyjności, unikatowości projektu oraz przyczyni się do popularyzacji i utrwalenia nowych jakości i walorów muzyki współczesnej wśród szerokiego grona odbiorców.

Przed koncertem odbędzie się konferencja prasowa, podczas której kompozytor Paweł Łukaszewski przedstawi okoliczności powstawania dzieła oraz wprowadzi widzów w tajniki pracy twórczej. Do udziału w konferencji zostaną również zaproszeni studenci Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Konferencja zakończy się spotkaniem studentów z kompozytorem oraz solistami. Celem spotkania będzie przybliżenie młodym twórcom i odbiorcom niezawodnej sztuki komponowania, twórczości oraz unikatowej estetyki charakteryzującej twórczość kompozytora. Udział w dyskusji przyczyni się do przybliżenia specyfiki stylistyki muzyki współczesnej, powszechnie uznanej za trudną oraz hermetyczną oraz jej popularyzacji również wśród młodego grona odbiorców.

-----

PAWEŁ ŁUKASZEWSKI
Kompozytor; ur. 19 września 1968, Częstochowa. Syn Wojciecha Łukaszewskiego. W 1987 ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Częstochowie. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie: w latach 1987-92 w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla oraz w latach 1991-95 w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego (dyplom z wynikiem celującym). W 1994 ukończył również Studium Menadżerów Kultury przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1996 - dwuletnie Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z oceną celującą). Podczas studiów uczestniczył ponadto w wielu kursach specjalizacyjnych, m.in. w Kursie Muzyki Komputerowej w Warszawie (1992), w Wakacyjnych Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu Dolnym (1992, 1993), Kursie Muzyki Współczesnej w Krakowie (1993) i Kursie Muzycznej Grafiki Komputerowej w Warszawie (1993-95). Paweł Łukaszewski prowadzi aktywną działalność jako organizator życia muzycznego. Od 1992 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia "Musica Sacra". W latach 1992-93 był Sekretarzem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a od 1995 jest Sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia "Laboratorium Muzyki Współczesnej" w Białymstoku. W 2001 pełnił funkcję Redaktora Naczelnego miesięcznika "Muzyka21".

Jego utwory wykonywane były we Francji, Niemczech (Festiwal "Unerhörtemusik" w Berlinie), we Włoszech (Festival Internazionale di Musica Contemporanea "Musica Viva" w Rzymie), Belgii, Monaco, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Islandii, Danii, Kanadzie (5th Edmonton New Music Festival), Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz w Polsce, (m.in. na Festiwalach: Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie, "Forum Młodych Kompozytorów" w Krakowie, "Muzyka w Starym Krakowie", "Wratislavia Cantans", "Laboratorium Muzyki Współczesnej" w Białymstoku, "Warszawskie Spotkania Muzyczne", "Legnica Cantat", "Conversatorium Muzyki Organowej" w Legnicy, "Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego" we Wrocławiu). Jego utwory zostały zarejstrowane na 30 płytach CD. W 1999 kompozycja Winterreise na orkiestrę smyczkową (1993) została zaprezentowana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pod dyryrekcją Jerzego Maksymiuka na prestiżowym koncercie "The Last Night of the Proms" w Krakowie, który odbywał się pod patronatem Księcia Kentu. W 2001 kompozycja Ave Maria a due cori misti a cappella (1992) była wykonana podczas Inwestytury Rycerskiego Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie w Katedrze Wrocławskiej. Wielokrotnie przyznawano mu stypendia, m.in. Stypendium Urzędu Miasta Częstochowy (1993), Stypendium ZAiKS-u (1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2003), Stypendium Fundacji im. Prof. Bogdana Suchodolskiego w Warszawie (1995) oraz Stypendium Funduszu Promocji Twórczości przy Ministrze Kultury i Sztuki (1996).

Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1988 - wyróżnienie na Konkursie Wspólnoty Akademickiej w Krakowie za Modlitwę na chór mieszany a cappella (1988), w 1994 - II nagrodę na II Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za Winterreise oraz wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za Arrampicata na orkiestrę (1992), w 1995 - I nagrodę ufundowaną przez "Orfeo" - Fundację Bogusława Kaczyńskiego na Konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie również za Arrampicata, w 1996 - II nagrodę na V Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku za Recordationes de Christo moriendo na mezzosopran i orkiestrę kameralną (1996), w 1998 - II nagrodę na 27 Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji za Dwa motety wielkopostne na chór mieszany a cappella (1995), a w 2003 - dwie III nagrody ex aequo na Konkursie Kompozytorskim "Pro Arte" we Wrocławiu. Ponadto został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za twórczość kompozytorską (1995), Medalem za Zasługi i Nagrodą Kanclerza Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie (1998), Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Nagrodą im. św. Brata Alberta (2006). Paweł Łukaszewski od 1996 do 2001 pracował jako asystent w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 2000 uzyskał tytuł naukowy doktora w zakresie kompozycji. Od 2002 na stanowisku adiunkta pełni funkcję Kierownika Pracowni Kontrapunktu przy Katedrze Kompozycji warszawskiej uczelni.

---

ŁUKASZ DŁUGOSZ
Został uznany przez krytyków za "jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji". Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium (Niemcy), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryż oraz Yale University w New Haven (USA). Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu (Francja), Monachium (Niemcy), Odense (Dania), Viggiano (Włochy). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic. Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(Polska), Zeit-Preis ( Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy). Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia. W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

---

AGATA KIELAR-DŁUGOSZ
W 2003 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Kamionki, studiowała również w Hochschule für Musik w Weimarze u prof. Wally Hase (2003/2004). Ukończyła solistyczne studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater pod kierunkiem prof. Andrasa Adojána (2006) oraz w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium w klasie Phillippe Boucly (2007). Brała udział w licznych mistrzowskich kursach fletowych m.in. u Petera Lukasa Grafa, Jeanne Baxtresser, Philippe'a Bernolda, Jeana Claude Gérarda, Jacques'a Zoona, Ransoma Wilsona. Jest laureatką wielu krajowych konkursów fletowych oraz konkursów międzynarodowych m.in. "Fredrich Kuhlau" w Uelzen w Niemczech, Padwie i Ovadzie we Włoszech oraz Timisoarze w Rumunii. W 2007 roku otrzymała III nagrodę na prestiżowym VI Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. "Leonardo de Lorenzo" w Viggiano we Włoszech. Otrzymywała wiele stypendiów m.in. Komisji Fulbrighta, KAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich. Od 2006 jest stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. Koncertuje jako solistka z czołowymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Jako solistka oraz kameralistka występuje za granicą w wielu krajach Europy oraz USA. BPracowła w orkiestrach: Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Obecnie jest członkiem w Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracuje również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury, a w 2008 została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury "Młoda Polska". Od 2007 roku pracuje na stanowisku asystenta w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Opinie (2)

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016

    Kuratorów wystawy 'Fete Funebre' było dwoje: Mariola Balińska i Jacek Kornacki.

    • 3 0

  • A kto jest nominowany?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.