• Zdjęcie 1/5 - Pomnik Poległych Stoczniowców Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/5 - Pomnik Poległych Stoczniowców Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/5 - Pomnik Poległych Stoczniowców Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/5 - Pomnik Poległych Stoczniowców Gdańsk +2 1
 

TV Filmy

4037

Serce z chryzantem na placu Solidarności

O nas

Monument upamiętniający ofiary grudnia 70 powstał na podstawie projektu: Bogdana Pietruszki, Roberta Peplińskiego, Elżbiety Szczodrowskiej-Peplińskiej i Wiesława Szyślaka.
Trzy krzyże wysokie na 42 metry zdobią sceny z życia stoczniowców.
Na placu Solidarności stoi pomnik upamiętniający ofiary Grudnia 70, zaprojektowany przez Bogdana Pietruszkę, Roberta Peplińskiego, Elżbietę Szczodrowską-Peplińską i Wiesława Szyślaka.

Trzy krzyże wysokie na 42 metry zdobią w ich dolnej partii płaskorzeźby z życia stoczniowców. Krzyże, zbudowane na planie trójkąta, mają nieregularne, spękane kształty.

Krzyże wykonane zostały w Stoczni Gdańskiej z blachy dostarczonej przez Hutę Batory, płaskorzeźby zaś ze stali nierdzewnej.

W dwudziestą rocznicę tragedii Grudnia '70 pomnik zyskał odnowioną formę.

Krzyże, symbol cierpienia, upamiętniają trzech pierwszych zabitych przez MO i Ludowe Wojsko Polskie stoczniowcow. Spinające je kotwice to znak nadziei, nawiązanie do lat 1956,1970 i l976.

Stoczniowcy czekali na upamiętnienie poległych kolegów dziesięć lat. Mimo obietnic złożonych na początku 1971 r. władze PRL nie zgodziły się na jakiekolwiek formy upamiętnienia.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Tuż obok placu Solidarności, po drugiej stronie stoczniowego muru, znajduje się rozległy trawiasty plac, zwany 'przestrzenią wolności'. Ta nieco pompatyczna nazwa została zaczerpnięta od tytułu koncertu Jeana-Michela Jarre'a, francuskiego kompozytora muzyki elektronicznej, który zagrał tu 26 sierpnia 2005 r. Jego koncert uświetnił obchody 25 lecia wydarzeń sierpniowych z 1980 r.

Od tego czasu na tym terenie odbywają się masowe imprezy muzyczne, m.in. studenckie juwenalia oraz koncert Davida Gilmoura, wokalisty i gitarzysty grupy Pink Floyd.