• Ekologiczne, ekonomiczne
    źródła ciepła i chłodu

    Chłodnictwo Gdynia.
  • Ekologiczne, ekonomiczne
    źródła ciepła i chłodu

    Klimatyzacja Gdynia.
  • Ekologiczne, ekonomiczne
    źródła ciepła i chłodu

    Wentylacja Gdynia.
  • Ekologiczne, ekonomiczne
    źródła ciepła i chłodu

    Automatyka przemysłowa Gdynia.
  • Ekologiczne, ekonomiczne
    źródła ciepła i chłodu

    Instalacje przemysłowe Gdynia.

ul. Polska 15, 81-339 GDYNIA

+48 602 277 883

Chłodnictwo

Klimatyzacja

Wentylacja

Instalacje przemysłowe

Automatyka przemysłowa

CHŁODNICTWO, KLIMATYZACJA, WENTYLACJA, INSTALACJE PRZEMYSŁOWE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Sadowski Sp. z o.o. rozpoczęła
działalność w 1990 roku.

Specjalizujemy się w wykonywaniu projektów, dostawach i montażach, uruchomieniach oraz w serwisach urządzeń, instalacji w wyżej wymienionych branżach.

W 1990 roku inżynier Andrzej Sadowski założył firmę specjalizującą się w projektowaniu, wykonawstwie, serwisie: instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz przemysłowych.

Rdzeniem firmy stali się fachowcy, którzy pracowali z Założycielem Sadowski Sp. z o.o. od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

To On w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku nawiązał współpracę z kapitałem inwestycyjnym mającym swoje korzenie w Danii, Austrii, Niemczech. Na bazie tej współpracy, doświadczeń powstała firma, która po dziś dzień utrzymuje kontakty biznesowe, które powstały około 40 lat temu.

Powodzenie firmy zależne jest od ludzi, którzy ją współtworzą, od ich wiedzy, doświadczenia, pasji, ludzi, którzy dzięki bezpośrednim kontaktom zaufali nam i powierzyli zadania decydujące o powodzeniu ich przedsięwzięć.

Dzięki nowoczesnej strukturze zarządzania, naszej elastyczności, posiadanej wiedzy, doświadczeniu jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby naszych Klientów.

Nasi Klienci to Ludzie zatrudnieni w dużych firmach ale również Ci, którzy postanowili założyć własne firmy.

W każdej z branż ich działalności najważniejszym jest zachowanie ciągłości produkcji.

Produkcja piwa, przetwórstwo ryb, mleka, drobiu, mięsa, owoców i warzyw to procesy wymagające sprawnie działających urządzeń, instalacji wielu branż, które nawzajem siebie uzupełniają, każde z osobna są niezbędnymi dla ciągłości działania linii produkcyjnych.

Proces związany z projektowaniem instalacji chłodniczej zaczyna się w chwili gdy przyjmiemy zapytanie ofertowe i rozpoczynamy tworzenie oferty. Zaczynamy zbierać informacje o potrzebach naszego potencjalnego Klienta i dostosowywać, szukać rozwiązań, które będą dla Niego tymi najbardziej satysfakcjonującymi. Po podpisaniu umowy zaczynamy realizację. Robimy projekt wykonawczy, który jest przekazywany Szef monterowi. Po kompletacji nasi Pracownicy zaczynają montaż urządzeń, zbiorników, rurociągów, stacji zaworowych. Zgodnie z procedurami wynikającymi z Dyrektywy Unii Europejskiej, naszej kontroli jakości dokonywany jest odbiór wewnętrzny. Po tym rurociągi wymagające izolacji zimnochronnej są izolowane. Po spełnieniu odpowiednich procedur zgodnie z ustaleniami, z Przedstawicielem Klienta uruchamiamy instalację chłodniczą. Podpisujemy protokół i …… Czekamy na kolejne zapytanie ofertowe zadowolonego Klienta.

To właśnie Ludzie, którzy nam zaufali i są zadowoleni z współpracy pomiędzy nami tworzą tą firmę.

Gdy rozmawiamy z młodymi ludźmi, by zachęcić ich do nauki szeroko pojętego chłodnictwa, opowiadamy im o naszej pracy, jej efektach. Gdy rozpoczynamy mówić o znaczeniu naszej branży w zakładach przetwórstwa spożywczego, lubimy przedstawiać maszynownie chłodnicze oparte o sprężarki śrubowe, tłokowe jako serca bez, których tak wielkie organizmy nie byłyby w stanie funkcjonować.

Cząsteczki, z których składa się czynnik chłodniczy tłoczone są przez sprężarki do skraplaczy, które odbierają ciepło gorących par powodując w wyniku oddziaływań praw fizyki ich skroplenie. Już ciekły czynnik trafia do zbiornika płynu. W wyniku mechanicznie wytworzonej różnicy ciśnień w instalacji chłodniczej czynnik chłodniczy dostaje się do zbiornika pośredniego po drodze, dzięki spadkowi ciśnienia i właściwościach termodynamicznych amoniaku schładzając się, do odpowiedniej temperatury. W układzie pompowym ciekły amoniak tłoczony jest przez pompy amoniakalne do wymiennika ciepła, parownika, który znajduje się na przykład w tunelu chłodniczym. Tam odbiera ciepło produktu stając się z powrotem gazem. Sterowanie procesem zależne jest również od zaworów i automatyki chłodniczej. Zostaje on odprowadzony do zbiornika lub bezpośrednio zasysany przez sprężarkę, która tłoczy  go do skraplacza natryskowo wyparnego.

Działając w branży chłodniczej, przemysłowych instalacji możesz wpływać na jakość życia ludzkości chociażby poprzez możliwość długiego przechowywania owoców i warzyw ale też jakość wytwarzanej żywności.

Wysoką jakość sprzedawanego towaru

Dbałość o każdego klienta

Konkurencyjne ceny

Doradztwo i fachowa obsługa

Szybki termin realizacji zamówień

Opieka naszego serwisu
jest kompleksowa