Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury

81-506 Gdynia, ks. bpa Jana Bernarda Szlagi 3 Mapka
693-947-213
m...@kurtynamalykack.pl pokaż
www.kurtynamalykack.pl
 
zgłoś do aktualizacji
Godziny otwarcia
codzienniecałą dobę

O nas

Tworzymy przestrzeń dla Nowej Kultury. Wspieramy teatr pełen dobrych wartości i piękna.

Nasza historia

Zaczęło się…
… od doświadczeń Amatorskich Grup Teatralnych „Nazaret” i „Przystań”, które już od kilku lat działają na terenie Archidiecezji Gdańskiej. W swoim dorobku mają tak duże sztuki, jak: Misterium Męki Pańskiej „Noc ponad miastem”, które doczekało się adaptacji przez Radio Gdańsk do formy słuchowiska radiowego, „Przed sklepem jubilera” w oparciu o tekst Karola Wojtyły czy „Król Wschodzącego Słońca” wg scenariusza ks. Adama Piekarzewskiego SDB.
 
Występowali w różnych miejscach, dostając zaproszenia na spektakle przygotowane w zaciszach szkół, salek parafialnych czy bibliotek – spektakle piękne, poruszające, uczące, ale prezentowane dla niewielkich grup odbiorców. To wówczas zrodził się pomysł, aby zrobić coś większego. Z jednej strony stworzyć przestrzeń zdolnym i ambitnym miłośnikom teatru, by mogli pokazać szerszej publiczności swój artystyczny dorobek i podzielić się swoją pasją z innymi. Z drugiej zaś strony dać szansę widzowi, by mógł zobaczyć i doświadczyć piękna teatru, w którym to człowiek i jego wartości grają główne skrzypce.

Pomysł został spisany…
… w projekcie pod nazwą „I Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016 przy parafii Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku”. Uzyskał aprobatę Rady Dzielnicy, dzięki czemu udało się pozyskać środki pieniężne na realizację projektu w ramach pilotażowego programu Urzędu Miasta Gdyni „Przyjazna dzielnica”. Tak przystąpiliśmy do realizacji pierwszej edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016.

Kurtyna 2016…
… zakończyła się sukcesem większym niż się spodziewaliśmy. Na tyle dużym, że postanowiliśmy kontynuować ideę Przeglądu Teatrów Amatorskich w kolejnych latach. Każda edycja to dla nas nowe doświadczenia, nowi ludzie, nowe, pozytywne emocje i niezwykle ciepłe przyjęcie zarówno ze strony publiczności, jak i samych artystów, biorących udział w Festiwalu. I to właśnie nadaje sens naszym działaniom i daje energię na kolejne edycje Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna.
 
Czas na budowę...
.... trzy edycje Kurtyny to z roku na rok coraz większy rozmach wydarzenia. W 2018 wystąpiło 18 zespołów z różnych części Polski, każdą grupę ugościliśmy, nakarmiliśmy, napoiliśmy, zapewniliśmy nocleg. A z drugiej strony dla ponad 600 widzów zapewniliśmy wartościową rozrywkę przez 7 wieczorów. Ostatniego dnia wzbogacając o koncert Zespołu niemaGotu, twórców Hymnu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Naszą coraz pilniejszą potrzebą jest budynek większy i bardziej przystosowany do potrzeb teatru niż gościnne progi Parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku.

Zdjęcia

Opinie + Oceń

opinia

Niby amatorski a taki profesjonalny

Każdego roku jestem pod wielkim wrażeniem tego przedsięwzięcia - ekipa 30 osób po pracy albo podczas urlopu buduje w kościele profesjonalną scenę i przez tydzień dostarcza wielkich emocji. Wielki szacun. I co roku coś nowego. Tym razem aż 18 spektakli, wspaniały koncert na zakończenie i chyba jakieś nowe światełka (nie wiem dokładnie, nie znam się). Serdeczne pozdrowienia i do zobaczenia za rok!!

  • Monika
wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »