Teatr Pinezka

80-391 Gdańsk, Kołobrzeska 37/5 Mapka
509-746-209
t...@wp.pl pokaż
teatrpinezka.prv.pl
 
zgłoś do aktualizacji

Napisali o nas

  • Z Pinezką w 30 lat dookoła świata
    Z Pinezką w 30 lat dookoła świata 18 stycznia 2011 (14 opinii) Zna ich niemal każde dziecko. Wielki czerwony klaun, kilka postaci na szczudłach i duży rudy pies. Przenoszą widzów dużych i małych do magicznego świata baśni. I czynią to z...

O nas

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek i marionetek.

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatr Pinezka nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie nie mając bariery językowej.

Wielu ludzi przewinęło się przez Teatr Pinezka, niektórzy czasami występują gościnnie. Obecni, stali współpracownicy to: Przemysław Grządziela, Iwona Cichosz i pies Ciacho.

Przemysław Grządziela po Gdańskiej Szkole Baletowej przez 17 lat pracował zawodowo jako solista baletu m.in.w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego i Ewy Wycichowskiej, Operetce Wrocławskiej, oraz był aktorem -mimem we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Obecnie nadal tańczy gościnnie w spektaklach Polskiego Teatru Tańca oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Teatr Pinezka występował na festiwalach teatralnych w Avignone, Paryżu, Lionie, Edynburgu, Londynie, Ankarze, Kijowie, Lwowie, Wilnie, Moskwie, Kaliningradzie, Krasnoarmiejsku, Salonikach, Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Stuttgardzie, Budapeszcie, Wiedniu, Zurichu, Sztokcholmie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador), oraz na wielu festiwalach w Polsce. Reprezentował polską kulturę na Wystawie Światowej EXPO'92 w Sewilli /Hiszpania/, na EXPO'2000 w Hanowerze /Niemcy/, oraz na Targach Kultury i Sztuki w Umea w Szwecji.

Teatr zdobył nagrody: dwukrotnie 1 miejsce na Baltic Festiwal Karlshamn '97,' 99 /Szwecja/, 2 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów w Łodzi'99, 3 miejsce na Clown Festiwal Montbeliard'98 /Francja/, 3 miejsce na International Wandertheater Radebeul'96 /Niemcy/, oraz wiele wyróżnień. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsko-Białej'98 Przemysław Grządziela otrzymał nagrodę POLUNIMA za najlepszą kreację aktorską.

Przemysław Grządziela jest autorem wielu choreografii do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych, m.in. "Pamiętaj o mnie" -Teatr Lalka w Warszawie, "Tristan i Izolda"- Baj Pomorski w Toruniu, "Balladyna", "Pinokio"-Teatr Polski w Poznaniu, "Ramdam"- Ośrodek Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, "Księga Dżungli" Teatr Dramatyczny w Bielsku-Białej, "Kopytko i Kwak" Teatr Animacji w Poznaniu, "Jaś i Małgosia", "Kot w Butach" Teatr Pinokio w Łodzi, "Ferdynand Wspaniały" Teatr Groteska w Krakowie, "Baktus i Karius" Teatr Lalek w Łomży. Gościnnie grał lwa i był asystentem choreografa w spektaklu "Androkles i lew" w reż. Erwina Axera w Teatrze Nowym w Poznaniu. Zainscenizował także i wyreżyserował sztukę pt. "Mimika" według Wojciecha Bogusławskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Przemysław Grządziela wykładał pantomimę na Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez dziesięć lat prowadził warsztaty pantomimy podczas Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu oraz prowadzi w kraju i za granicą warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży: "Plastyka ruchu i pantomima", "Sztuka cyrkowa", "Teatr Lalek" i "Klaunada".

Iwona Cichosz - Miss Polski Nieslyszacych 2008, Miss Astera na Miss Deaf World 2008 w Pradze, dwukrotna zwyciezczyni Ogolnopolskiej Olimpiady Jezyka Migowego. Od 5-ciu lat aktorka i asystentka Teatru Pinezka.

Zdjęcia

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »