• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wrzesień - czy wszystkie dzieci idą do szkoły?

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza do udziału w debacie "Wrzesień - czy wszystkie dzieci idą do szkoły? O dzieciach pozostających w trudnej sytuacji życiowej". Spotkanie, które odbędzie się 22 września 2017 r., będzie forum wymiany myśli i doświadczeń ludzi pracujących z młodzieżą w różnych obszarach jej aktywności. Celem spotkania jest podnoszenie kompetencji pedagogów, nauczycieli, animatorów w ich pracy z młodzieżą, która osobiście lub pośrednio zmuszona była skonfrontować się z dramatyczną sytuacją życiową.

kwi 24

środa, godz. 17:00

Wstęp wolny
cze 13

czwartek, godz. 8:50

bilety 250 zł
ulgowy 150 zł
W tym celu zorganizowano trzy panele dyskusyjne, poświęcone sposobom skutecznego przeciwdziałania następstwom problemów i dysfunkcji o podłożu emocjonalnym, zdrowotnym, ekonomicznym a także wynikającym z konieczności budowania własnej tożsamości w nowym otoczeniu. W roli dyskutantów pojawią się praktycy z ogromnym doświadczeniem (terapeuci, psychologowie, nauczyciele, pracownicy służby więziennej, weterani, pracownicy hospicjów), którzy podzielą się swoją wiedzą ze słuchaczami. Po każdym panelu przewidziano czas na pytania od publiczności.

Oficjalne dane Komendy Głównej Policji za 2016 r. mówią o 25% wzroście przestępczości wśród nieletnich w stosunku do 2015 r. Polska młodzież staje się także coraz bardziej agresywna, o czym wiadomo chociażby z licznych przekazów medialnych. Choć w 2016 r. ogólna liczba samobójstw młodzieży w Polsce zmalała, śmierć kogoś z bliskiego otoczenia zawsze wywołuje szok i traumę. To tylko część problemów dzisiejszej młodzieży, z którymi stykają się w szkołach i muzeach pedagodzy, nauczyciele, edukatorzy, czy animatorzy kultury. 

W Gdańsku zamieszkuje oficjalnie ok. 5 tys. imigrantów, głównie z Ukrainy i Czeczenii. Nieoficjalnie jest ich od 10 do 15 tys., a wśród nich osoby niepełnoletnie. Nasza młodzież zna przekazy medialne pokazujące bestialstwo trwającej na Bliskim Wschodzie wojny. Podczas trzeciego panelu poruszymy problem wpływu wojny na życie ludzkie, nie tylko w wymiarze współczesnym, ale również w wymiarze historycznym. Odpowiemy na pytania jak rozmawiać z uczniami o wojnie, wynikającym z niej i często niedostrzeganym cierpieniu przybyłej do Polski młodzieży.

Aby wziąć udział w debacie, należy przesłać zgłoszenie na adres m.kryger@mhmg.pl do 18 września. Udział w debacie jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Max. liczba - 150 słuchaczy.

Natomiast następnego dnia odbędą się warsztaty Choroba terminalna w rodzinie z perspektywy dziecka. W ramach warsztatów poruszone zostaną następujące zagadnienia: jak dziecko pojmuje chorobę - zmiany rozumienia w zależności od wieku, jak dziecko rozumie śmierć - zmiany rozumienia w zależności od wieku, jak myślenie o chorobie i śmierci dorosłego wpływa na sposób radzenia sobie dziecka, w czym dzieciom należy pomagać, a czego warto się od nich uczyć. Warsztaty poprowadzi Kamila Bubrowiecka, psycholog pracujący w Hospicjum Pomorze Dzieciom i specjalizujący się w zakresie opieki hospicyjnej.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy przesłać zgłoszenie na adres m.kryger@mhmg.pl do 11 września. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Max. liczba - 15 uczestników.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz UNICEF Poland.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej muzeum mmm.mhmg.pl w zakładce Wrzesień, czy wszystkie dzieci idą do szkoły?

Program:
22 września (piątek), Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety:
9:00-11:00 panel 1: Choroba, śmierć, utrata bliskiej osoby
11:00-13:00 panel 2: Ekonomia, uzależnienia i przestępczość
13:00-15:00 panel 3: Wojna, emigracja, problemy z adaptacją 
23 września (niedziela), Ratusz Głównego Miasta, Sala Edukacyjna:
Warsztaty Choroba terminalna w rodzinie z perspektywy dziecka 9:00-12:00

Opinie