• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wykłady i spacery o Biskupiej Górce. Lokalni Przewodnicy

Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa!

kwi 25

czwartek, godz. 17:30

Gdańsk Śródmieście, plac przy pomniku Jana...
bilety 30-50 zł
maj 2

czwartek, godz. 10:00

Wstęp wolny
Harmonogram wykładów znajduje się na:
www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.

- Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta - Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce, wykłady i spacery od 24 kwietnia do 16 czerwca.
- Zagłębimy się w najdawniejsze dzieje Gdańska, Biskupiej Górki i wsi Chełm oraz jak, co roku odwiedzimy miejsca na co dzień niedostępne - czekają na nas fortyfikacje i Schronisko Młodzieżowe im. Paula Beneke. Przybliżymy też zagadnienia przyrodnicze związane z lasem Biskupiej Górki. Opowiemy także co wspólnego z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ma John Ronald Reuel Tolkien, twórca niezwykłej krainy fikcji, która od lat zachwyca kolejne pokolenia czytelników na całym świecie - mówi Magdalena Kamrowska, Lokalna Przewodniczka po Biskupiej Górce.

Miejsce wykładów: Gdańska Szkoła Wyższa ul. Biskupia 24b, start spacerów: ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW NA BISKUPIEJ GÓRCE
24 kwietnia, godz. 18.00 | prof. dr. hab. Klemens Bruski, Powstanie Biskupiej Górki oraz wsi Chełm i jej najdawniejsze dzieje do końca XVI wieku - wykład

15 maja, godz. 18.00 | Ryszard Derdziński, Tolkienowie z Gdańska - wykład

25 maja, godz.10.00 | Anna Perz, Schronisko Młodzieżowe na Biskupiej Górce - spacer. Uwaga: obowiązują zapisy od 30.04 do 10.05: przewodnicy.bg@gmail.com.

26 maja, godz. 11.00 | Wojciech Ostrowski, Schronisko Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce - spacer. Uwaga: obowiązują zapisy od 15.05: przewodnicy.bg@gmail.com


12 czerwca, godz. 18.00 | Stanisław Biskup, Ochrona przyrody i jej elementy na Biskupiej Górce - wykład

16 czerwca, godz. 11.00 | Stanisław Biskup, Ochrona przyrody i jej elementy na Biskupiej Górce - spacer. Start: ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym

Opinie