Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku

Wybierz numer

58 520-57-00
z...@gdansk.gda.pl pokaż
Ocena 3.2 (2 oceny) + Oceń
 

Oceny (31)

Niedzielny pasażer
Termin usługi: wrzesień 2023

Porażka, u kierowcy niemożna kupić normalnie biletu chociaż mniemana pandemia już oficjalnie została zakończona. Jak mają problem żeby sprzedawać bilety w okienku u kierowcy to niech przynajmniej postawią na każdym przystanku automat.

Komunikacja miejska

1.0
Justa
Termin usługi: sierpień 2023

Odważni ludzie z honorem pozrywało swego czasu szmaty okupanta Polski powiewające na autobusach gdańskich to teraz zdrajcy z gdańskich autobusów na wyświetlaczach piszą solidarni z Ukrainą. Nie jestem solidarna i wielu nie jest a tchórzy którzy uciekli z własnego kraju w żaden sposób nie należy wspierać. Place za bilet i nie życzę sobie takich napisów czy flag najeźdźcy mojego kraju. Kierowcy nie mieli nawet odwagi czy honoru zdjąć tych szmat ukraińskich nawet w dzień święta flagi narodowej. Wstyd i hanba. Dla kogo wy pracujecie?

Komunikacja miejska

5.4
Przemek
Termin usługi: lipiec 2023

Gdańsk to jest jednak miasto absurdów im większe miasto tym większa patologia jechałem piątką w stronę strzyży Zatrzymałem się przy Politechnice aby zdążyć na n14 gdzie który obok przystanek opery Bałtyckie jest nieobsługiwany A następny w centrum onkologii nie zatrzymuje się to jest po prostu chore zarządzanie mega wręcz pos**ne

Lucy
Termin usługi: czerwiec 2023

Notorycznie spóźnienia linii tramwajowej 11 z Ujeściska.! To naprawdę zakrawa już na absurd, tramwaje nie stoją w korkach a ciągle spóźniają się, i to z przystanków początkowych. Czy ktoś to może słońcu zweryfikować i skorygować?

Mieszkaniec Górek Wschodznich
Termin usługi: luty 2023

Odkąd nie ma N9 na górkach wschodnich moja opinia zmieniała się diametralnie. Nie mam jak wrócić do domu przez tych skurczysynów!

Anna
Termin usługi: styczeń 2023

Nowa trasa dla autobusów jeżdżących przez ujescisko to porażka, było źle i jest jeszcze gorzej, kto normalny wydłuża czas jazdy autobusów zamiast poprawić jakość i szybkość dojazdów do pracy. Gdańsk na najgorszą komunikację miejską jaką widziałam.

Tony
Termin usługi: październik 2022

Bardzo ciężkie czasy mamy a kierowcy zachowują się jakby łaskę robili ze pracują i wykonują rzetelnie swoje obowiązki odjeżdżają z przystanku Brama wyżynna sprzed nosy gdyż dwa pojazdy przegubowe w zatoczce zasłaniają trzeci pojazd gdy już się dojrzy to biegiem trzeba lecieć na koniec przystanku i ten odjeżdża z przed nosa sytuację mają miejsce dzień w dzień

Aga
Termin usługi: wrzesień 2022

Autobus linii 232!!!! Dwa razy w tygodniu spóźnia się po 20 minut albo nie przyjeżdża wcale nie wiem bo muszę jeździć innymi autobusami. Linią 50 i płacić za bilet. Spóźniam się do pracy. To jest strasznie irytujące. Dziś wyszłam na wcześniejszy i też się spóźnił!

Bartłomiej
Termin usługi: wrzesień 2022

Po raz kolejny automat stwierdził że zamiast pełnej reszty wyda mi 10gr, mimo ze wczesniej jak nie miał jak wydać poprostu nie wydawał, mając ostatnie 20zl na przyjazd i powrót do pracy nie oddał mi reszty, a kupiłem w jedną stronę. Kanarów później nie interesuje tłumaczenie, a interes się kręci. Nie polecam co chwilę są jakieś problemy (...).

Teodor 70+
Termin usługi: sierpień 2022

W czwartek 11.08.2022 r. jechałem z Gdańska do Brzeźna tramwajem "3" motorniczy lub tramwaj "3314". O 15,53 byliśmy na przystanku Sternicza na, którym kilka osób chciało wysiąść, jednak żadne z tylnych (3) drzwi nie można było otworzyć, ktoś krzyknął, że z przodu drzwi są otwarte i ludzie wysiadają. Więc zaczęliśmy przepychać się do przodu, jednak tramwaj ruszył. Niestety, musieliśmy jechać do pętli - Dom Zdrojowy. Udałem się do motorniczego i mówię, że chcieliśmy wysiąść jednak żadnych drzwi nie można było otworzyć. Motorniczy ze spokojem odpowiada, że u niego wszystko było w porządku. Otóż nie było w porządku! Bo gdyby chciał z obowiązku spojrzeć przed ruszeniem w lusterko to zobaczył by, że ludzie nie mogą wysiąść i coś jest nie tak. Teraz kilka osób musiało iść na pieszo do poprzedniego przystanku z bagażami w upale, dzięki motorniczemu, który nie dopatrzył obowiązku skontrolowania w lusterku sytuacji przed ruszeniem. To tramwaj jest dla Nas, czy My dla tramwaju. Gdyby motorniczy zdobył się na "przepraszam" to by dużo zmieniło. Jednak do tego potrzeba przyzwoitej kultury osobistej, niestety, ale tego zabrakło motorniczemu. PS. Liczę, na to, że dyrekcja wyciągnie wnioski, aby w

Kola
Termin usługi: sierpień 2022

Niektórzy kierowcy to jakieś nieporozumienie niby trzymają się przepisów dotyczących przewozów jeśli chodzi o rowerzystów ale jeśli chodzi o wózki to już maja to w nosie, rozumiem że rower i wózek jednocześnie nie mogą być przewożone ale to samo dotyczy wózków w większości autobusów jest miejsce na jeden wózek ponadto spotkałem się już z sytuacją że kierowca mnie wysadził pomimo że nie było żadnego wózka , kiedy powiedziałem mu że jadę do pracy to opryskliwie stwierdził że powinienem jechać godzinę wcześniej kontakt z ZTM nie przyniósł żadnego rezultatu. Pomimo kilku maili żadnej reakcji.

Kolah
Termin usługi: lipiec 2022

Nie rozumiem jednego dlaczego w autobusie mogą znajdować się nawet 4 wózki a jak jest nawet w niektórych przypadkach pusty autobus to nie możesz jechać z rowerem bo cię nie wpuszcza lub w środku trasy wywala cię z autobusu

Lucyna
Termin usługi: lipiec 2022

Kierowca nr służbowy 5021 - linia 118 kierunek Jeleniogórska. 06/07/2022 g. 16:00. bardzo chciałam podziękować i pochwalić kierowcę autobusu 118, który patrzy w lusterka i zaczekał aż dobiegnę do pojazdu, który ruszał spod dworca Gdańsk Główny. Dodatkowo tą uprzejmość okazywał każdemu, komu brakowało kilku-kilkunastu kroków. Brawo dla tego Pana! Życzę Mu najlepszego i oby więcej takich aktów dobroci było wśród nas.

Mieszkaniec pobliskiej wsi
Termin usługi: kwiecień 2022

Czy można by wreszcie naprawić problemy w komunikacji 171? Jako mieszkanka Chwaszczyna od ponad 6 lat czekam na zsynchronizowanie informacji na temat autobusów gdyńskich i gdańskich tej linii. Przecież to niedorzeczne, że pytając w punkcie obsługi dostaję odpowiedź "my nie wiemy czy autobus przyjedzie, bo to z innego miasta i nie mamy takich informacji". Co mnie to, że to autobus innego miasta jak to jedna linia? W dodatku te niemożliwe opóźnienia, w najgorszym przypadku czeka się na autobus po 50 minut. W najlepszym, tylko 20. Proszę to naprawić.

Mieszkanka
Termin usługi: czerwiec 2022

Absolutnie skandaliczne jest istnienie takiej organizacji opłacanej z podatków mieszkańców miasta. Złodziejstwo i robzójj w biały dzień. Ceny komunikacji miejskiej najwyższe w Polsce! W Warszawie bilet na autobus, tramwaj, metro i SKM kosztuje przy zakupie kwartalnym 150 zł w Trójmieście 230! A połączeń dużo mniej, nachodzące na siebie godiznny odjazdów. Komunikacyjne mafia. Mam nadzieję, że w końcu ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za te niedorzeczność.

Ilona
Termin usługi: czerwiec 2022

Najbardziej bezużyteczna i niezorganizowana komunikacja miejska w Polsce z jaką miałam do czynienia. Kupno biletu graniczy z cudem, na stronie informacja o możliwości kupna w autobusie na konkretnych liniach, a kierowca twierdzi, że biletów nie sprzedają (126 konkretnie), biletomatów jak na lekarstwo, na obrzeżach to już zapomnijcie o takim cudzie techniki. Częstotliwość kursów też woła o pomstę do nieba. Nie wspomnę już o próbach przemieszczania po całym Trójmieście. Uczcie się od GOP-u ,albo zapomnijcie, że pożegnanie się że statusem najbardziej zakorkowanej konurbacji w Polsce. Ta firma technicznie i mentalnie tkwi jeszcze w poprzedniej epoce.

Nika
Termin usługi: czerwiec 2022

Hit. Już któryś raz autobus linii 118 nie przyjechał wcale. Ja rozumiem spóźnienia, ale weźcie chociaż przyjedźcie.

Adrian
Termin usługi: czerwiec 2022

Z ostatniej chwili...Dotyczy linii 171, a dokładnie autobus nr.8505 g.14:30 na odcinku ul wiejska 01 do ronda pan w autobusie rozumie ze mu sie spieszyło bo był korek ale to nie znaczy że jedzie na zderzak i jeszcze wymachuje paluszkiem jak sygnalizuje mu sie ze jest za blisko auta. Informuje ZTM Gdańsk ze jeśli nadal nie będą autobusy zachowywać bezpiecznej odległości i zachowywać się niebezpiecznie ta i ostatnia akcja tego nr 171 zostanie uwieczniona na filmie i przekazana odpowiedniej instytucji państwowej. Dość łamania przepisów bezpieczeństwa i jazda na zderzak 5 cm od pojazdu!!! Nie odpuszczę!!!!. Lokalny przewodnik

Oburzony pasażer
Termin usługi: kwiecień 2022

Dnia dzisiejszego tj. 14 kwietnia 2022r napotkalem nie przyjemna sytuację mianowicie kierowca płci żeńskiej nie dość że spóźniła się o 15 minut to w dodatku ze swoim oburzeniem wręcz uniosła głos mówiąc że ona także nie ma przerw, kierowca płci żeńskiej bardzo nie kulturalna, pasażerów traktuje z góry, ponadto nie wykazuje żadnej skruchy z tym że jest niegrzeczna wręcz jeszcze rozmawia Z koleżanka/kolega o tym iż pasażerowie są tacy i tacy. Żenujące zachowanie. Nr wozu: 2751

Mia
Termin usługi: marzec 2022

Autobus Lini nr 171 notorycznie się spóźnia albo w ogóle nie przyjeżdża. Gdynia Sojowa odjazd 8.51 dnia 07.03.2022 przyjechał 9.52.I tak jest bardzo często czy są to godziny szczytu czy też nie.Gdansk zróbcie inny rozklad żeby ludzie nie marzli na przystankach.Przeciez wypłaty dostajecie z naszych pieniędzy!