- 1 Zajęcia dla aktywnych w Sopocie i Gdyni
- 2 Jak przełamać jesienną demotywację? (38 opinii)
- 3 Czy da się schudnąć bez biegania i siłowni? (12 opinii)
- 4 Strzelać jak Robin Hood albo Hawkeye (26 opinii)
- 5 Weekend, 12-13 października, dla aktywnych (6 opinii)
- 6 Nie zestarzejesz się, gdy w to będziesz grać (15 opinii)
Bieganie. Najczęstsze kontuzje i jak ich unikać?
Uprawianie biegania nawet na poziomie amatorskim wiąże się z ryzykiem odniesienia kontuzji. Każdy biegacz musi liczyć się z tym, że prędzej czy później dojdzie do jakiegoś przeciążenia. - Na podstawie moich doświadczeń mogę powiedzieć, że nie znam zawodnika - czy to amatora, czy zawodowca, który nie miał żadnej kontuzji - są mniejsze i większe urazy - mówi Radosław Dudycz, wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polski na dystansach półmaratonu i maratonu. Jakie są najczęstsze urazy biegaczy i jak ich unikać?
- Jakie są najczęstsze kontuzje biegacza?
- Urazy doświadczonych biegaczy
- Jak biegać, by nie mieć kontuzji?
- Trzeba próbować unikać kontuzji
Blisko 6-godzinne show w Ergo Arenie
Jakie są najczęstsze kontuzje biegacza?
Kontuzje głównie wynikają z przeciążeń treningowych. Z reguły odbywa się to tak, że zawodnicy zaczynający przygodę z bieganiem biegają za szybko i za dużo. W związku z tym później mają problemy np. z kolanami, stawami biodrowymi, a także ścięgnem Achillesa.
- To trzy bardzo kluczowe miejsca w ciele, z którymi biegacze najczęściej mają problemy. Wynikać może to ze złego doboru butów lub złej techniki biegu. W stosunkowo prosty sposób można to wyeliminować. Problemy z kolanami mogą pojawić się również, gdy celem biegacza jest schudnięcie przez bieganie, a jego stawy nie są jeszcze przygotowane do takiego wysiłku i lepszym rozwiązaniem na początek byłby naprzemienny marsz z wolnym truchtem zamiast ciągłego biegu - wyjaśnia Radosław Dudycz, rekordzista kraju w maratonie w kategorii mężczyzn do lat 40.
Urazy doświadczonych biegaczy
Z kontuzjami zmagają się także doświadczeni biegacze. Przetrenowanie może różnie się objawiać u poszczególnych zawodników. Mogą o nim świadczyć już zwykłe bóle mięśni, ale może to być też np. zmęczeniowe pęknięcie piszczeli. Bardziej zaawansowanych zawodników dotyczą zwykle poważniejsze dolegliwości, co związane jest także z ich większą odpornością na ból.
- Jeśli ktoś trenuje dosyć długo, to zdarzają się przykładowo naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda, ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego), problemy z mięśniami pośladkowymi. Kontuzje często wynikają z braku treningu ogólnorozwojowego. Dodatkowo przy braku rozciągnięcia dochodzi jeszcze rwa kulszowa. Takie urazy biegacze mają z reguły po kilku latach trenowania - dodaje Dudycz.
Trójmiejska Liga Hokeja wystartowała.
Jak biegać, by nie mieć kontuzji?
- Niestety dużo biegaczy zapomina, że trzeba się rozgrzać, aby uniknąć kontuzji. Jak to właściwie zrobić? Dla jednego rozgrzewką może być kilometr lub dwa truchtu, by dopiero później wykonywać ćwiczenia rozciągające - wymachy, odmachy i krążenia w ruchu. Niektórzy wolą przed biegiem tylko się rozciągać przez 5 czy 10 minut. Ja preferuję pierwsze rozwiązanie. Dla amatorów kilometr czy dwa truchtu są sposobem na dogrzanie organizmu i wtedy mięśnie oraz stawy lepiej się rozciągną, a tym samym przygotują do wysiłku - kontynuuje nasz rozmówca.
Biegacze mają także inne sposoby na unikanie urazów. Przykładem jest rolowanie po treningu oraz joga. Każdy musi sam się przekonać, co dla niego jest najlepsze. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości zawodnika i jego predyspozycji.
Trzeba próbować unikać kontuzji
- Ostatnio odzywają się do mnie osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Niestety popełniły błędy, o których wcześniej powiedziałem i dlatego podjęły decyzję, żeby rozpocząć współpracę z trenerem. Oby częściej przyczyną takiej decyzji była chęć poprawienia wyników, a nie problemy zdrowotne - podsumowuje Dudycz.
Jesteś twardy? Sprawdź się w futbolu amerykańskim
Opinie wybrane
-
2021-11-24 06:41
Zyski przeważają nad potencjalnymi urazami (2)
Bieganie daje tak dużo korzyści zdrowotnych że nie należy bać się ryzyka kontuzji. Lepiej mieć drobne kontuzje i być ogólnie sprawnym i zdrowymi niż być otyłym leniem co tylko potrafi z kanapy do samochodu dojść. Ćwiczymy z umiarem i rozsądkiem a kontuzje nigdy nie będą poważne.
- 32 12
-
2021-11-24 08:40
Samo bieganie nie zapewnia ani bycia ogólnie sprawnym, ani pozbycia się otyłości.
- 9 2
-
2021-11-24 08:14
Sypanie ogólnikami jak na wiecu wyborczym :D
- 8 0
-
2021-11-25 12:02
mam wrazenie
Że dział pasje i emocje, aktywne trójdziasto itp jest najczęsciej czytany przez ludzi, którzy nie mają pasji i nie chcą miec
- 2 0
-
2021-11-24 08:53
nie lubie (2)
biegac ale raz w tygodniu musze i tylko w lesie gdzie jest miekko i duzo gorek hehe rozgrzewka max 10 min dobre buty nie najedzony to moje zasady swiata nie zwojowalem haha i tak 6km a drugi trening to sprinty na 60m mieszane cardio .Najlepiej lubie rower,boksowanie na worku,plywanie i silownie .Ale ogolnie polecam bieganie takze na +
- 7 5
-
2021-11-24 15:15
Lepiej kup sobie poradnik j.polskiego w piśmie.
- 1 6
-
2021-11-24 12:05
zdecydowanie!
interwały fajnie poprawiają kondycję
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.