- 1 Zajęcia dla aktywnych w Sopocie i Gdyni
- 2 Jak przełamać jesienną demotywację? (38 opinii)
- 3 Czy da się schudnąć bez biegania i siłowni? (12 opinii)
- 4 Strzelać jak Robin Hood albo Hawkeye (26 opinii)
- 5 Weekend, 12-13 października, dla aktywnych (6 opinii)
- 6 Nie zestarzejesz się, gdy w to będziesz grać (15 opinii)
Cheerleaderki na wózkach wystąpią w USA
Cheerleaders Flex Pomorze, czyli pierwsze polskie cheerleaderki na wózkach wystąpią w Stanach Zjednoczonych. Trójmiejska grupa otrzymała zaproszenie na kwietniowe mistrzostwa świata w Orlando, gdzie wystąpi wspomagana przez Galaxy Team MDK Gdynia. - Połączenie sił zespołu na wózkach z pełnosprawnymi dziewczynami to wyzwanie, ale występ za oceanem to dla moich podopiecznych spełnienie marzeń - mówi trenerka Monika Matusiewicz-Herrmann. Grupa poszukuje aktualnie wsparcia sponsorów, bo całkowity koszt wyjazdu wyniesie kilkadziesiąt tysięcy zł.
Przyszłoroczne mistrzostwa świata cheerleadingu sportowego odbędą się w dniach od 26 do 28 kwietnia. W tych prestiżowych zawodach organizowanych przez International Cheer Union, po raz pierwszy rozegrana zostanie konkurencja paracheer, czyli dla niepełnosprawnych cheerleaderek poruszających się na wózkach.
Pierwszy tego typu zespół w Polsce powstał w Trójmieście w 2014 roku. To właśnie prowadzone przez Monikę Matusiewicz-Herrmann Cheerleaders Flex Pomorze otrzymały zaproszenie na występ w Orlando. Zespół został wytypowany przez Polską Federację Tańca.
- W pokazie musi wziąć udział przynajmniej szesnaście zawodniczek. Nasza grupa liczy obecnie siedem dziewczyn, ale to nie problem. Zgodnie z przepisami łączymy bowiem siły z zespołem Galaxy Team MDK Gdynia, czyli grupą stuprocentowo pełnosprawnych zawodniczek. Połączenie sił zespołu na wózkach z pełnosprawnymi dziewczynami to dla nas wyzwanie i innowacja, ale występ za oceanem to dla moich podopiecznych spełnienie marzeń - mówi Matusiewicz - Herrmann.
Trenerka z wykształcenia jest pedagogiem, ale większość trójmiejskich fanów sportu zna ją z występów Flex Sopot, czyli formacji prezentującej układy taneczno-artystyczno-gimnastyczne m.in. podczas meczów trójmiejskich ligowców. W przygotowaniach do przyszłorocznych zawodów oprócz niej grupie pomagają trenerka Galaxy Team MDK Gdynia Anna Kwietniewska i Małgorzata Wrońska z Polskiej Federacji Tańca. Ścisła współpraca całej trójki ma pomóc stworzyć choreografię, w której oceniane będą elementy taneczne, wartości techniczne i artystyczne oraz czystość ich wykonania.
PIERWSZA W POLSCE SEKCJA CHEERLEADEREK NA WÓZKACH
- Normalnie trenujemy raz w tygodniu, ale w ramach przygotowań do tej imprezy zajęcia mamy nawet trzy razy częściej. Nasz wyjazd wspomoże Polska Federacja Tańca, ale oprócz tego musimy szukać sponsorów. Sam zespół liczył będzie w sumie osiemnaście dziewczynek, a pamiętajmy, że każda z siedmiu na wózkach potrzebuje mieć ze sobą opiekuna. Dochodzi wyżywienie, przeloty, stroje i przygotowanie zaplecza technicznego. To duże przedsięwzięcie, więc koszty się mnożą i mogą wynieść kilkadziesiąt tysięcy zł - wyjaśnia Matusiewicz-Herrmann.
Jak przyznaje trenerka, założenie grupy było sporym wyzwaniem. Pomysł przyszedł z zewnątrz od Stowarzyszenia "Nie Sam" skierowanego do niepełnosprawnych. Ostatecznie projektem zajął się Flex Sopot. Sprawę w swoje ręce wzięli obecna trenerka i Maciej Szpinda. Nie było łatwo dotrzeć z informacją do rodziców i utworzenie grupy zajęło kilka miesięcy.
Pomogło studio Maj Film Produkcja Filmowa, które na tyle zainteresowało się inicjatywą, że stworzyło film o grupie. Pierwszy występ dziewczynek miał miejsce w 2014 roku na zamkniętym pokazie w Ergo Arenie. Później otwierały m.in. galę "Gdynia bez barier" w Teatrze Muzycznym. Zaprezentowały się także podczas Międzynarodowego Turnieju Rugby na wózkach Mazovia Cup 2015 w Legionowie czy na meczach siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk.
ZOBACZ FRAGMENTY FILMU "CHEERLEADERKI"
- Na początku musiałam sobie wyobrazić jak chciałabym, aby te występy wyglądały. Musiałam usiąść na wózku inwalidzkim i zobaczyć, jak można się przemieszczać na nim wykonując efektowne obroty, dodać pracę rąk z pomponami i co można zrobić, by w całości przyniosło to fajny efekt. To było dla mnie zderzenie z rzeczywistością. Pierwszy trening kosztował nas bardzo dużo stresu. Sama tańczę i prowadziłam wcześniej dzieci, ale nigdy osoby niepełnosprawne. Na szczęście okazało się, że praca z nimi niczym się nie różni. To wyłącznie kwestia dobrania odpowiednich układów - wyjaśnia trenerka Cheerleaders Flex Pomorze.
W zespole występują dziewczyny w wieku od 9 do 18 lat. Poruszają się na wózkach aktywnych, czyli z lekko skośnymi kołami. Występy z grupą to dla nich odskocznia od innych aktywności fizycznych, które najczęściej są ukierunkowane bezpośrednio na rehabilitację.
- Nasze treningi to dla nich również istotny element rahabilitacji, bo znakomicie wpływa na koordynację i wyczucie ciała. To wszystko jest jednak wartością dodaną. Na pierwszym miejscu jest pasja i chęć tworzenia drużyny. To nie są żmudne ćwiczenia w placówkach, ale pasja i zabawa. Dziewczyny mogą wspólnie się spotkać, coś stworzyć i zaprezentować. Każda dziewczynka chce się pięknie ubrać, delikatnie umalować i otrzymać oklaski. Pokazujemy im, że mają taką samą siłę i potencjał robienia fajnych rzeczy jak wszyscy inni. Tutaj nikt nie myśli o nich w kategorii osób niepełnosprawnych, ale jako zawodniczek i tancerek - kończy Matusiewicz-Herrmann.
Zajęcia Cheerleaders Flex Pomorze są bezpłatne, a nabór do grupy prowadzony jest przez cały czas. Szczegółowych informacji na jej temat można zasięgnąć na Facebooku oraz pod numerem telefonu do trenerki: 504-699-364.
Opinie (14) ponad 10 zablokowanych
-
2016-12-20 15:45
Brawo Wiktoria! :)
- 19 1
-
2016-12-20 16:38
Trzymał kciuki!!!
- 14 1
-
2016-12-20 17:08
(3)
BRAWO!!!!! jesteście piękne powodzenia
- 22 2
-
2016-12-21 00:25
(2)
Piękne inaczej, hyhy.
Warto znać swoje własne ograniczenia i zdawać sobie z nich sprawę. A nie oszukiwać się.- 1 10
-
2016-12-21 08:58
bardzo fajna inicjatywa (1)
czy wg Ciebie ktoś z niepełnosprawnością nie może żyć normalnie i "nie zauważać" swoich "ubytków"? ;)
- 5 0
-
2016-12-21 23:09
powinien żyć normalnie
ale warto znać swoje mocne i słabe strony, ja np do nba bym nie startował i do mistera polonia tym bardziej ;) jestem w tych kwestiach niepełnosprawny ;)
- 0 0
-
2016-12-20 18:00
gratulacje
Gratulacje. Miałem zaszczyt gościć wspaniałe dziewczyny na pikniku senioralnym w czerwcu 2016. To co zobaczyliśmy to pozytywny szok.
- 12 1
-
2016-12-20 18:18
Kiedy hokej na wozkach (2)
mojemu dziadkowi musieli amputowac oba nadgarstki co przerwalo polaczeni dloni z reszta ciala ale nie przeszkodzilo mu to w zostaniu mistrzem swiata w fechtunku na wozkach
- 8 1
-
2016-12-21 00:24
i zegarmistrzem?
- 2 0
-
2016-12-21 21:08
Jest hokej na sledge'ach w Elblagu.
- 0 0
-
2016-12-20 20:00
ja można pomóc?
Bardzo chcę, aby dziewczyny pojechały do USA. Nie stać mnie, żeby sponsorować wyjazd, ale czy jest prowadzona jakaś zbiórka? Chętnie się dorzucę!
- 6 1
-
2016-12-20 21:30
Super!!! Tak trzymać!!!
To jest coś. Cieszę się że są takie inicjatywy.
Jesteście wspaniałe!!!- 9 0
-
2016-12-25 13:35
Powodzenia!
Fajnie,dziewczyny:)
- 1 0
-
2016-12-26 15:07
Wspaniasle dziewczyny ale dzieki pani monice sa rewelacyjne
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.