- 1 To nie dzieło AI. Było salto na Motławie (63 opinie)
- 2 W jakich butach biegać zimą? (23 opinie)
- 3 Przeszedł 10 km po zamarzniętej Zatoce (120 opinii)
- 4 Rekordowy bieg na 100-lecie Gdyni (29 opinii)
- 5 Przejechał rowerem przez lód na zatoce (206 opinii)
- 6 Spędź aktywnie walentynkowy weekend (1 opinia)
Las, który leczy. Kąpiele leśne zyskują popularność także w Trójmieście
Pochodząca z Japonii sztuka kąpieli leśnych - shinrin-yoku - zyskuje na popularności jako skuteczne antidotum na współczesny pośpiech. Ta forma uważnego spacerowania wśród drzew to doskonały sposób na głęboki relaks i redukcję stresu. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega i w jaki sposób przekłada się na nasze codzienne samopoczucie.
- Czym są kąpiele leśne?
- Wpływ na ciało i umysł: co mówią badania?
- Cyfrowy detoks i regeneracja uwagi
- Jak prawidłowo zażywać kąpieli leśnej?
- Jak się przygotować do spaceru po lesie?
- Jakie trasy wybrać?
Czym są kąpiele leśne?
Dlaczego warto zacząć ją praktykować i jak konkretnie przekłada się na nasze codzienne funkcjonowanie?
- Kąpiel leśna to spacer, podczas którego poruszamy się bardzo powoli, przez większość czasu w ciszy i uważności, nie chodzimy "po" lesie, tylko "z" lasem. Zwalniamy tak bardzo, że zaczynamy zauważać rzeczy, które zazwyczaj omijamy: zapach, fakturę kory, dźwięk ciszy zimą. Nie ma presji, wyznaczonego tempa. To nie sport - to głęboki odpoczynek - tłumaczy Anna Pilarska-Cherek, trójmiejska przewodniczka kąpieli leśnych.
Wpływ na ciało i umysł: co mówią badania?
Istnieją liczne badania naukowe potwierdzające dobroczynny wpływ kąpieli leśnych na funkcjonowanie człowieka, zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym.
- W wyniku regularnego praktykowania kąpieli leśnych obserwuje się m.in. obniżenie poziomu
stresu, co znajduje potwierdzenie zarówno w spadku stężenia kortyzolu, jak i w subiektywnym odczuciu uczestników. Towarzyszy temu poprawa jakości snu, redukcja napięcia mięśniowego oraz obniżenie ciśnienia tętniczego - mówi Ewa Kruchowska, psycholożka, pasjonatka natury i kąpieli leśnych. - Osoby uczestniczące w leśnych praktykach często opisują to doświadczenie jako wyciszenie, poczucie zatrzymania czy "złapanie oddechu" w codziennym pośpiechu.
W kontekście odporności najczęściej wskazuje się na dobroczynną rolę fitoncydów - naturalnych substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny, które mogą wspierać aktywność układu immunologicznego. Równie istotne pozostaje zwolnienie tempa ruchu, praktyki uważnościowe oraz wielozmysłowe doświadczanie chwili obecnej. Najważniejszym czynnikiem wydaje się jednak sam kontakt z naturą, który działa regulująco na nasz układ nerwowy i sprzyja przywracaniu wewnętrznej równowagi organizmu.
- W swoich praktykach podkreślam, że kąpiele leśne mogą mieć dobroczynny wpływ
nie tylko na człowieka, lecz także na jego relację z naturą. Poprzez zatrzymanie, zwolnienie i
czułą uważność możliwe staje się odbudowywanie relacji opartej na trosce i
odpowiedzialności. W tej perspektywie nie tyle "korzystamy" z natury, ile uczymy się
postawy wzajemności i współzależności - relacji, w której dobrostan człowieka i środowiska
są ze sobą nierozerwalnie powiązane - mówi Ewa Kruchowska.
Regularne kąpiele leśne to:
- mniej stresu: badania pokazują, że kontakt z lasem obniża poziom kortyzolu już w ciągu kilkudziesięciu minut spaceru.
- większa odporność: wdychane podczas spaceru fitoncydy zwiększają aktywność komórek NK (natural killers), które zwalczają komórki nowotworowe, naszą odporność wspierają również glebowe bakterie Mycobacterium vaccae.
- zdrowsze serce: pobyt w środowisku leśnym obniża ciśnienie krwi i tętno.
- wsparcie układu nerwowego: badania neurologiczne pokazują, że kąpiele leśne zwiększają aktywność parasympatyczną (odpoczynek i regeneracja), a zmniejszają sympatyczną (reakcja "walcz albo uciekaj").
- lepszy sen i nastrój: przebywanie w lesie poprawia jakość snu, redukuje odczucie zmęczenia i negatywne nastroje, jak lęk czy złość.
- mniej lęku i depresji: testy psychologiczne pokazują, że osoby, które spędziły czas w lesie, mają niższe wyniki lęku, depresji czy zmęczenia.
Aktualna prognoza pogody w Trójmieście
Cyfrowy detoks i regeneracja uwagi
W psychologii mówi się o tzw. uwadze mimowolnej. Nasza uwaga - szczególnie gdy mieszkamy w mieście - jest nieustannie atakowana przez światła, hałas, smartfony, co ma negatywny wpływ na układ nerwowy. Las angażuje zmysły w sposób łagodny, pozwalając mózgowi odpocząć. Dzięki praktykowaniu leśnych kąpieli wraca nam jasność myślenia, poprawia się koncentracja w pracy, rośnie kreatywność, a także zdolność rozwiązywania problemów.
Dziś Światowy Dzień Lasów. Wykorzystaj to!
Jak prawidłowo zażywać kąpieli leśnej?
Aby shinrin-yoku zadziałało, warto w pierwszej kolejności zmienić podejście, pamiętając o tym, że nie jest to trekking ani wyścig na czas, lecz powolne zanurzanie się w leśnej przestrzeni. Można to robić w pojedynkę, w grupie znajomych lub z przewodnikiem.
- Przewodniczka nie prowadzi ludzi przez las, tylko pomaga im się w nim zatrzymać - opowiada Anna Pilarska-Cherek. - Jako przewodniczka wybieram bezpieczną trasę spaceru, pilnuję czasu i bezpieczeństwa uczestników. Podczas takiej kąpieli zapraszam do subtelnych aktywności, które pogłębiają kontakt z przyrodą. Kolejność i charakter takich aktywności nie są przypadkowe, delikatnie i powoli pomagam odłączyć się na chwilę od codziennych spraw, zanurzyć w atmosferze lasu i w końcu odpocząć.
Pomocne zasady:
- Zwolnij: celem nie jest przejście 10 km, możesz przejść 500 m w godzinę - chodzi o bycie "tu i teraz".
- Wyłącz telefon: jest to konieczne, aby układ nerwowy mógł w pełni odpocząć - zero powiadomień, zero zdjęć na media społecznościowe.
- Uruchom zmysły: dostrzegaj odcienie zieleni, grę światła w liściach; nasłuchuj szumu wiatru i śpiewu ptaków (to dźwięki o częstotliwościach, które nas uspokajają); poczuj zapach mchu, żywicy, wilgotnej ziemi; dotknij kory drzewa, zanurz dłonie w strumieniu, zdejmij buty i stań na mchu; poczuj świeżość leśnego powietrza.
Jak się przygotować do spaceru po lesie?
Jak zachęca Anna Pilarska-Cherek, las warto odwiedzać regularnie i obserwować jego cykliczność, która dzieje się na naszych oczach. To jedna z ważniejszych lekcji, jakich uczy nas kontakt z przyrodą. Kiedy wybieramy się do lasu, zawsze ubieramy się adekwatnie do panujących warunków pogodowych, ma być nam przede wszystkim wygodnie:
- W lesie warto nawet latem ubrać długi rękaw i długie spodnie z zakrytymi kostkami.
- Podczas spaceru zdarza nam się usiąść, warto więc mieć podkładkę.
- Polecam zabrać ze sobą plecak z termosem i przekąską. Zawsze jest okazja do przerwy na posiłek.
- Zimą moje kąpiele są zdecydowanie szybsze i chwile skupienia przeplatamy podejściami pod górkę z obowiązkowym przystankiem na ciepłą herbatę. Podczas zimowych kąpieli ubieramy się bardzo ciepło, polecam kilka warstw. Zimą kąpiele leśne mają inny charakter - bardziej wyciszający, surowy, kojący dla układu nerwowego.
- Polecam leśne kąpiele o każdej porze roku! Wiosna to wybuch zieleni i ptasie koncerty.
Lato to błogość i leniwe zapachy głębi lasu. Jesień czaruje feerią barw i nostalgii.
Zima to cisza, zatrzymanie i wyczekiwanie - zachęca leśna przewodniczka.
Przyrodnicze spacery w Trójmieście - botaniczne śledztwa, ogrody i Ptasi Raj
Jakie trasy wybrać?
Mieszkańcy Trójmiasta są pod tym względem niezwykle uprzywilejowani, ponieważ są otoczeni pięknym i rozległym Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym
- okolice Doliny Oliwskiej (dalej od głównych traktów)
- doliny strumieni w TPK
- główne szlaki w Matemblewie
- okolice gdyńskiego Bernadowa, wzdłuż Sweliny, aż do jej ujścia w Sopocie
- trasy za Sanatorium Leśnik w Sopocie
Na pierwszą samodzielną kąpiel najlepiej wybrać fragment lasu, który nie jest zatłoczony i nie wymusza tempa - boczne ścieżki, doliny potoków, miejsca z naturalnym rytmem będą idealne.
Opinie wybrane
-
2026-02-03 11:38
(7)
Nie ma to jak wymyślić sobie ideologię do zwykłego spaceru. Ale jeśli komuś to potrzebne to niech sobie wymyśla.
Ważne jest, żeby co jakiś czas wybrać się na spacer w naturę. Człowiek jest ściśle zależny od przyrody i nie jest żadną tajemnicą, że lepiej czujemy się w jej otoczeniu. Dlatego potrzebne nam są takie przestrzenie w miastach. Na szczęście w Gdańsku mamy dobry dostęp do lasów, parków, zatoki, jezior.- 138 5
-
2026-02-04 12:00
"ideologie"
przekaz z rosspubliki żeby wszystko, czego nie rozumiesz nazywac idologią?
- 0 5
-
2026-02-04 07:08
jakieś 3-4 lata temu zalecił mi to psycholog , trochę się zdziwiłam
- 1 0
-
2026-02-03 14:11
(4)
Obecność to nie ideologia, to bycie z tym co jest i akceptacja. To zauważenie, że nie ma różnicy między spacerujacym a lasem. Znika ego, pozostaje tylko rzeczywistość.
- 5 10
-
2026-02-04 13:17
" nie ma różnicy między spacerującym a lasem" - no tak, to wiele wyjaśnia. Nie wszystko, ale sporo.
- 0 0
-
2026-02-04 11:34
Jaśniej?
Co mam zaakceptować? Fakt, że jesteśmy z tej samej materii, istniejemy na tej samej planecie, w tym samym wszechświecie, czy że ja mam ręce a drzewo gałęzie? W zależności co autor ma dokładnie na myśli są różnice lub ich nie ma...
- 0 0
-
2026-02-03 23:10
ludzie żyjący bez Boga (1)
muszą sobie coś wymyślić, żeby wypełnić powstałą pustkę, a że to wszystko to jakieś bzdury, to dorabiają ideologię do wszystkiego, albo wymyślają świeckie obrzędy zastępujące obrzędy wiary.
zamiast sobie po prostu pochodzić po lesie, posłuchać ptaszków, popływać w morzu i po prostu cieszyć się życiem- 5 13
-
2026-02-04 14:10
ludzie żyjący z Bogiem
muszą sobie go wymyślić, żeby wypełnić powstałą pustkę, brak zainteresowań, a że to wszystko to jakieś bzdury, to dorabiają ideologię do wszystkiego, albo wymyślają katolickie obrzędy zastępujące realne życie i naukowe, udowodnione prawidła.
zamiast sobie po prostu pochodzić po lesie, posłuchać ptaszków, popływać w morzu i po prostu cieszyć się życiem- 1 0
-
2026-02-04 12:35
Reklama (1)
Nie ma jak reklama kolejnego mało sensownego biznesu. Ale skoro są ludzie chcący płacić za chodzenie po lesie a w sumie to może aż tylu chętnych jednak nie ma i potrzebny jest artykuł reklamowy
- 17 2
-
2026-02-04 15:48
kobiety
- 1 0
-
2026-02-03 11:57
Kąpiele leśne xD (7)
Ludzie chodzą do lasów o tak po prostu żeby pospacerować po lesie, a oni piszą o jakimś "trendzie" który pochodzi "z Japonii" jakby to było jakieś odkrycie dekady albo stulecia. Śmiesznie to w ogóle brzmi. Mieszkam koło lasów na Chyloni i ludzie sobie po prostu tam zawsze spacerowali.
- 131 7
-
2026-02-04 15:19
taka tendencja
niedawno na tym portalu był artykuł o modzie jedzenia bulionu kolagenowego (normalni ludzie od wieków nazywają to rosołem)
- 1 0
-
2026-02-04 13:06
a teraz się dowiedzieli, że się tam kąpią ;-)
- 3 0
-
2026-02-04 11:20
Widzisz od lat kapiesz się w lesie nawet o tym nie wiedziałeś XD (1)
- 7 0
-
2026-02-04 13:01
czekam na kapiele autobusowe
jezdzenie po miescie na trasach powyzej 10 km
- 2 0
-
2026-02-04 07:36
Od lat chodziłem z psem na spacer, żeby się psiur... no wiadomo co. I dopiero jeden artykuł otworzył mi oczy i sprawił, że jestem innym człowiekiem: ja i mój kundel uprawiamy dogging! Od razu poczułem się tak nowocześnie i miastowo.
- 13 0
-
2026-02-03 16:25
I cyk, w budżecie obywatelskim będą zaraz "kąpiele leśne" za 20 tysięcy (1)
- 19 1
-
2026-02-04 12:20
Jak sobie wygooglujesz
To jest już projekt BO na "kąpiele leśne" w Orłowie za 10 klocków. To znaczy był w 2023 roku.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
