- 1 Dziś nocny przejazd rowerowy (174 opinie)
- 2 Gra parkowa - rozrywka rodzinna (2 opinie)
- 3 Spędź aktywnie pierwszy weekend września (7 opinii)
- 4 Polak zdobywcą jezior potwornych (22 opinie)
- 5 90-latek w tunelu aerodynamicznym (54 opinie)
- 6 Są miejsca w Chodzie i Biegu (3 opinie)
Rodzinnie wśród głazów narzutowych w Lasach Oliwskich
Trasa drugiej rodzinnej wędrówki, zorganizowanej w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku", pokazała uczestnikom głazy narzutowe skrywające się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W spacerze wzięło udział 56 osób, a najmłodszy uczestnik miał 5 lat. Główną ideą zajęć jest aktywny wypoczynek oraz poznanie ciekawostek przyrodniczych i krajoznawczych Nadleśnictwa Gdańsk. To także świetna okazja do poszerzenia wiedzy o szlakach turystycznych i innych oznakowaniach w lesie.
Idea rodzinnych wędrówek w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku"
Organizatorem pieszych wędrówek dla rodzin z dziećmi jest Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu. Kadrę edukacyjną tworzą przewodnicy, instruktorzy i animatorzy z GR3miasto.
Celem jest propagowanie aktywnego wypoczynku poprzez poznanie ciekawych miejsc w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Przez cały rok kalendarzowy uczestnicy spacerów będą mieli okazję zaznajomić się z walorami krajoznawczymi i historycznymi leśnych obszarów Gdańska. Każda z dziewiętnastu wędrówek ma swój temat i niepowtarzalną trasę. Wędrówki skierowane są do rodzin z dziećmi, a także tych wszystkich, którzy gustują w spokojnych marszach na dystansie do 12 km.
Zapowiedzi najbliższych wycieczek znaleźć można na stronie GR3miasto.
Temat drugiej wędrówki: "Głazy narzutowe w Lasach Oliwskich"
Lasy Oliwskie to miejsce spotkań trójmiejskich sportowców oraz miłośników rekreacji i turystyki. Mnóstwo tu ciekawych szlaków turystycznych oraz ścieżek i leśnych duktów, którymi ułożyć można własną trasę czy to pod kątem biegania, wędrówki, spaceru, czy np. jazdy na rowerze. Zimą, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć skrywające się w leśnej gęstwinie głazy i kamienie. Cześć z nich została sklasyfikowana i objęta ochroną jako pomniki przyrody nieożywionej. Na naszej trasie najciekawsze przykłady głazów, które można zobaczyć w obrębie czterech oliwskich dolin: Radości, Zajączkowskiego Potoku, Czystej Wody oraz Ewy.
Pomnikowe głazy narzutowe na trasie wędrówki:
1. Głaz w Wykopie: spoczywa w gęstym zagajniku u stóp Czarciej Góry. Jak sama nazwa mówi - znajduje się w dole, poniżej poziomu gruntu i jest mało widoczny nawet z bliska. Tytułowy wykop powstał ręką człowieka, niestety brak danych kiedy to się stało - szacuje się na połowę XX wieku, może nawet wcześniej - na czasy Wolnego Miasta Gdańsk. W środku głazu wmurowana jest plakietka z kaszubskim gryfem.
2. Diabelski Kamień: znajduje się po przeciwnej stronie Czarciej Góry, powyżej leśnej drogi wiodącej nad Potokiem Zajączkowskim. Jest on pamiątką po lądolodzie skandynawskim, co oznacza, że ma już dobre kilkanaście tysięcy lat. Głaz rozłupany jest na trzy części. Obwód największego kawałka wynosi 12,3 m, wysokość 2 m, przy czym zagłębiony jest na 1 m w ziemi. Mniejszy ma 8 m obwodu, wysokości ok. 1,75 m, licząc z częścią leżącą w gruncie. Najmniej widoczna jest część zagłębiona w glebie, trudno też określić jej wymiary.
O Diabelskim Kamieniu spisana została legenda, zapraszamy do lektury.
3. Głaz na Wzgórzu: za dużo o nim nie wiemy, tylko tyle, że zbudowany jest z czerwonego granitu skandynawskiego. Obwód głazu wynosi 8,85 m, długość 3 m, szerokość 2,5 m, a wysokość 1,6 m.
4. Głaz przy obwodnicy: podobno został wykopany przy pracach budowlanych drogi. Głaz ma 7,1 m obwodu. Odnaleźć go można niedaleko lewego, północnego brzegu Potoku Klukowskiego. To jednak najmniej ciekawa część lasu, zanieczyszczona przez kierowców poruszających się obwodnicą. Jest tu też bardzo głośno, przez co spacer traci swój urok.
5. Głazy rozrzucone przy Drodze Węglowej: to nieskatalogowane głazy w wielkości od 0,5 do 1,5 m wysokości najprawdopodobniej wydobyte z ziemi podczas remontu leśnej drogi.
6. Głaz przy Gliniastej Drodze: spoczywa na skraju leśnego duktu i nie sposób go pominąć bez krótkiej refleksji. Jak dotąd, nie został jeszcze skatalogowany.
7. Kamienna Twarz: to niewielki głaz narzutowy leżący na jednym ze zboczy Wzniesienia Marii. Wyraźnie widoczne są na nim rysy ludzkiej twarzy, stąd też jego nazwa. Nie wiadomo jednak, czy jest to dzieło i przedmiot religijnego kultu przodków, czy może przypadkowo stworzony przez przyrodę kształt.
O Kamiennej Twarzy spisana została legenda, zapraszamy do lektury.
GALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz i Marek Zięba
Statystyki wędrówki:
- miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki: Gdańsk Oliwa, Dolina Radości,
- czas marszu wraz z postojami: 4 godziny,
- dystans: 12,5 km,
- poziom trudności: średnia, po drodze kilka stromych wzniesień.
>>>Mapa naszej trasy, pobierz ślad GPS
Proponowana przez nas mapa:
- Trójmiejski Park Krajobrazowy, skala 1:20 000 wyd. EkoKapio.pl
Wędrówkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Marek Zięba [GR3miasto]
Zobacz także inne nasze relacje z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego:
- Rodzinnie po sopockich szlakach spacerowych
- Zimowa wędrówka Szlakiem Wejherowskim
- Jesienny wypoczynek wśród Bieszkowidzkich Moczarów
- Zimowa wędrówka wśród trójmiejskich okazów przyrody
- Wędrówka przez najwyższe wzniesienia i najgłębsze wąwozy Oliwy
Zapowiedzi najbliższych wycieczek znaleźć można na stronie GR3miasto.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (11) 3 zablokowane
-
2019-02-24 15:43
Ekstra! Lasy wokół Tójmiasta są świetne, teraz bardzo zróżnicowany i urozmaicony.
- 21 0
-
2019-02-24 19:01
chyba po karczowiskach i porębach
a drogi rozjeżdżone przez maszyny drwali
- 10 8
-
2019-02-24 19:10
Bardzo dobrze!
Każda aktywność fizyczna jest ok!
- 19 0
-
2019-02-24 19:26
fajna sprawa
Muszę się kiedyś z wami też wybrac
- 19 1
-
2019-02-24 20:17
O nie (1)
Stąd te wrzaski w lesie i śmieci wszędzie. Jednak szkoda, że sklepy zamknielęte. Jak sobota to do Liedla, a w niedziele leczyć kaca, a nie las zadeptywać.
- 5 16
-
2019-02-24 21:03
Wypij piwo na kaca trollu
- 7 0
-
2019-02-24 22:42
(2)
Te ciągłe machanie łapkami jest irytujące.Normalnie jak wyćwiczone małpki w cyrku.Co to ma symbolizować te machanie niech mnie ktoś oświeci.
- 1 15
-
2019-02-25 08:40
Jak miło, że Pani to zauważyła. Przesyłam Pani moją machającą łapkę prosto z zamieszczonego powyżej filmu i pozdrawiam serdecznie. Wspaniała wycieczka w towarzystwie wspaniałych ludzi.
- 7 0
-
2019-02-26 10:21
Basia
Co za zgorzknienie, przeszkadza Pani to, że grupa macha do obiektywu podczas nagrywania filmu? Może czas zrobić coś ze swoim życiem, zmienić je o ile nie jest za późno. Bo w końcu siebie samą Pani wykończy od tej goryczy i malkontenctwa. Chyba, że narzekanie przynosi ulgę, są też tacy którzy lubią się na innych wyżywać. Ale ja jestem zdania że to co robimy do nas wraca.
- 4 0
-
2019-02-26 14:13
Jaaa!!! A nie baliście się wilków? (1)
- 0 1
-
2019-02-26 19:18
Oj, tam zaraz wilki. Wystarczą DZIKI
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.