- 1 Dziś nocny przejazd rowerowy (66 opinii)
- 2 90-latek w tunelu aerodynamicznym (50 opinii)
- 3 Spędź aktywnie pierwszy weekend września (7 opinii)
- 4 Polak zdobywcą jezior potwornych (22 opinie)
- 5 Na rower z Mają Włoszczowską (87 opinii)
- 6 Ranking siłowni w Trójmieście (41 opinii)
Wizyta w Ogrodzie Dendrologicznym Wirty
Trójmiejski Park Krajobrazowy zeszliśmy już wzdłuż i w szerz. Chcąc zmienić nieco klimat, tym razem udaliśmy się w kierunku Kociewia. Głównym celem naszej wędrówki był Ogród Dendrologiczny Wirty bogaty w przepiękne okazy kwiatów, krzewów i drzew. Zaplanowana trasa opierała się o kolej regionalną, co pozwoliło nam zaplanować marszrutę na cały dzień.
Arboretum Wirty to najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. W latach 1875-1880 ówczesny nadleśniczy - Adam Putrich wprowadził na teren szkółki drzew owocowych szpalerowe nasadzenia drzew i krzewów. Panująca wtedy w Europie moda na zakrzewianie gatunkami z innych stref klimatycznych nie ominęła również Wirt. Putrich będąc przyjacielem prof. Adama Schwappacha miał ułatwione zadanie. Nawiązał bezpośredni kontakt z ogrodami botanicznymi w Berlinie i Eberswalde. Wykorzystując wskazówki profesora, w latach 1890-1897 nadleśniczy założył dwadzieścia dziewięć powierzchni doświadczalnych, których celem była naturalizacja i aklimatyzacja drzew obcego pochodzenia oraz badanie przydatności gospodarczej tych gatunków w naszych warunkach klimatycznych. Do tych powierzchni założono specjalne księgi, w których rejestrowano wyniki pomiarów oraz czynności gospodarcze.
Nadleśniczy Adam Putrich założył w Wirtach również powierzchnie doświadczalne dla rodzimych gatunków. Przykładem tego jest 110-letni drzewostan dębowy o powierzchni 1 ha.
Do lat pięćdziesiątych XX w. staraniem nadleśniczych Kazimierza Szulisławskiego i Józefa Pozorskiego wzbogacono kolekcję o nową aleję drzew egzotycznych i zajmujące około 0,44 ha alpinarium. W latach 1984-1988 zasadzono m.in. wiele drzew dalekowschodnich oraz rozpoczęto prace projektowe nowego układu przestrzennego. Obecnie powiększono powierzchnię ogrodu włączając tereny dawnych szkółek i rozbudowano skalny ogród. W utrzymaniu i rozbudowie ogrodu oraz w pracach badawczych czynnie uczestniczy, obok służby leśnej, Instytut Dendrologii PAN.
Obecnie na terenie ogrodu rośnie blisko 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych a także około 150 gatunków runa leśnego. W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Ogród podzielony jest na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Poszczególne części dzielą się na kwatery poprzedzielane drogami i oznaczone cyframi. Kolekcja arboretum dzieli się na dwie części. Część parkowa obejmuje kolekcję drzew iglastych i liściastych wysadzanych rzędami wzdłuż ścieżek. Część leśna przylegająca bezpośrednio do Jeziora Borzechowskiego, poprzecinana jest dolinkami z okazami drzew egzotycznych i blisko dwustuletnich drzew krajowych.
Ogród najlepiej odwiedzić późną wiosną i latem, kiedy to zakwitają tutejsze kwiaty, pięknie jest tu także jesienią, kiedy żółkną już liście przyjmując różnorodne odcienie.
Sprawdź terminy i godziny otwarcia Arboretum Wirty
Nasza wędrówka:
Chcąc odwiedzić Ogród Dendrologiczny Wirty oczywiście moglibyśmy udać się tam samochodem, jednak chcąc zagłębić się w ciekawych kociewskich zakamarkach udaliśmy się w tamte rejony pociągiem. Trasę wędrówki rozpoczęliśmy w Kaliskach, a zakończyliśmy w Pinczynie. Arboretum w Wirtach odwiedziliśmy w ramach odpoczynku od długotrwałego marszu. Pokonana przez nas trasa była dość bogata w różnorodne krajobrazy: mijaliśmy liczne łąki i pastwiska, piękne jeziora a także wsie, w których czas jakby się zatrzymał. W znacznej części naszej marszruty towarzyszyły nam szlaki turystyki pieszej - oznakowany kolorem niebieskim szlak im. I.Gulgowskiego oraz żółty Szlak Kociewski.
Statystyki wędrówki:
-Całkowity dystans: 29 km
-Łączny czas wędrówki: 8,5 godziny
-Miejsce rozpoczęcia wędrówki: stacja kolejowa: Kaliska PKP
-Miejsce rozpoczęcia wędrówki: stacja kolejowa: Pinczyn PKP
-Mapa i ślad gps naszej wędrówki
Na wycieczkę radzimy zabrać ze sobą dobrą mapę:
Wydawnictwa Eko-Kapio, pt. Nadleśnictwo Kaliska o skali: 1:50 000
Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]
Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady.
Pomysł wędrówek weekendowych oraz tych w tygodniu po pracy:
Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, co jakiś czas Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na dłuższe wędrówki. Trasa zwykle oscyluje między 20 a 30 km i trwa cały dzień. Krótsze wypady piesze grupa organizuje głównie w środku tygodnia, po pracy w okresie jesieni i zimy. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości.
Info:
Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto
Opinie (4) 4 zablokowane
-
2015-08-30 10:18
Ekhm....
"Trasę wędrówki rozpoczęliśmy w Kalisce" nie w Kalisce tylko w Kaliskach. Te Kaliska, w tych Kaliskach. Miłośnikom śmisznych nazw polecam nieopodal wieś Złe Mięso :)
A poza tym arboretum jest super, każdy powinien je zobaczyć.Odpowiedź redakcji:
Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.
- 14 3
-
2015-08-30 19:40
Cudne miejsce zwłaszcza jesienią, gdy opadają liście, warto zwiedzić. I wyjść nad czysciutkie, malownicze zejście do jeziora. Nieco dalej jest jeszcze frank raj. Następne cudne ogrody świata. Teraz i wczesną jesienią przepiękne, malownicze miejsca
Spokój. Ukojenie- 2 1
-
2015-08-31 08:25
do GR3miasto (1)
A może moglibyście pociągnąć tam wycieczkę rowerową jesienią?
- 2 0
-
2015-09-01 23:57
Powrót do Witr jeszcze jesienią jest realny
choć na chwilę obecną ciężko mówić o konkretnym terminie, z pewnością rozważymy ten pomysł.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.