• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

 • Kalendarz
  11 - 17 maja 2020
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
  wstęp wolny

Kosmopolis 2020 to temat przewodni zbliżającej się wielkimi krokami XI edycji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Wydarzenie w pierwszym odruchu planowano przenieść na jesień, jednak ostatecznie zapadła decyzja, aby spotkać się, jak co roku, w trzecim tygodniu maja - jedynie w nieco zmienionej formie. Ograniczenia wynikłe z nowej rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, wymusiły na organizatorach przeniesienie festiwalu do innej przestrzeni - czyli do świata wirtualnego.

Kosmopolis 2020 staje się więc czymś zupełnie innym niż dotychczasowe odsłony festiwalu - zapiskiem emocji towarzyszących nam podczas izolacji i próbą interakcji z drugim człowiekiem, która w naszej nowej codzienności nabiera coraz większego znaczenia. Jest sposobem na wspieranie siebie nawzajem w tych trudnych czasach za pośrednictwem kultury, która zarazem sama potrzebuje naszej pomocy. Jesteśmy w stanie jej udzielić w bardzo prosty sposób - nadal z kultury korzystając, wybierając lokalne miejsca związane z kulturą, które obecnie znalazły się w sytuacji kryzysowej i wspierając ich działalność. Jest to możliwe chociażby przez dołączenie do stworzonej przez organizatorów festiwalu akcji "Wspieramy lokalną kulturę".

Celem festiwalu pozostaje niezmiennie chęć dzielenia się z amatorami sztuki przemyśleniami na jej temat - w tym roku za pomocą zgromadzonych filmów, zdjęć, wspomnień, archiwaliów i wszelkiego rodzaju innych form zapisków. Niezmierną satysfakcję sprawia więc możliwość dotarcia do coraz szerszego grona odbiorców. W tym roku festiwal został objęty honorowym patronatem przez International Theatre Institute, działającą pod auspicjami UNESCO organizację koncentrującą swoje wysiłki na angażowaniu się w rozwój sztuk scenicznych i związanych z nimi twórców - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Głównym patronem medialnym festiwalu jest z portal TheTheatreTimes, będący globalnym źródłem wiadomości o teatrze w przestrzeni online. Od początku swojej działalności festiwal stanowi ważną część trójmiejskiego życia kulturalnego, tegoroczna edycja jest więc również częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Festiwal to jednak nie tylko trójmiejska kultura, toteż, jak co roku, do współpracy zaproszeni zostali także przedstawiciele placówek kulturalnych - nie tylko z różnych części Polski, ale i z całego świata. Naszymi parterami są: Uniwersytet Stanowy Goiás w Brazylii, Narodowy Uniwersytet Sztuki "George Enescu" w Jassach w Rumunii, Uniwersytet Stanowy we Florydzie (USA), Beckett Research Group w Gdańsku oraz Ambasada Irlandii w Polsce. Wszystkie wydarzenia charakterystyczne dla zeszłorocznych odsłon festiwalu (spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie) przeniesione zostają do przestrzeni wirtualnej. W ramach programu tegorocznej edycji festiwalu mamy do zaoferowania uczestnikom dwadzieścia jeden paneli łączących ze sobą różne dziedziny sztuki. Składają się z trzech grup tematycznych.

Between.Research - stanowi połączenie prezentacji wizualnych dziedzin sztuki, takich jak kinematografia, fotografia lub malarstwo, z seminariami dotyczącymi twórczości Samuela Becketta (we współpracy z Beckett Research Group in Gdańsk), a także poświęcone jest tematyce związanej z działalnością następujących wydawnictw: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Czarne, Maski; Fundacja Terytoria Książki oraz czasopisma "Konteksty", "Tekstualia" i "Topos".

Work-In-Progress - w największej mierze poświęcone jest literaturze. Podczas paneli będzie możliwość zapoznania się z twórczością takich twórców, jak: Mimi Khalvati, David Constantine, Tatenda Matsvai, Antoni Libera, Piotr Mitzner, Olga Kubińska, David Malcolm i Krzysztof Kuczkowski. Dużą rolę odgrywają w tej części również muzycy, między innymi zespoły Sutari, Maciej & Mateusz Rychły i Brygada Kryzys.

Kosmopolis: Teatr - część dedykowana sztuce scenicznej. Na stronie internetowej festiwalu dostępne będzie po jednym przedstawieniu następujących teatrów: Teatr Pieśń Kozła, OPT Gardzienice, Teatr Wierszalin, Teatr Barakah, Instytut Grotowskiego, Teatr BOTO, Teatr Wybrzeże, Sopocki Teatr Tańca, DzikiStyl Company i Teatr Miniatura. Każda z rejestracji poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem, przygotowanym przez twórców.

Każdego dnia fundacja będzie promować trzy panele, po jednym z każdej grupy tematycznej. Dzięki temu każdy uczestnik festiwalu będzie w stanie znaleźć dziedzinę, która najbardziej go fascynuje, by w ten sposób stać się częścią festiwalu Between.Pomiędzy. Takie wydarzenia, podobnie zresztą jak całe życie kulturalne, w głównej mierze tworzą ludzie. Dlatego tak ważne dla organizatorów jest spotkanie z widzami! W dniach 11-17 maja zostańmy więc w domu, ale spotkajmy się mimo wszystko w sieci. Festiwal organizowany jest przez wykładowców, studentów i absolwentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi i Wiedzy o Teatrze. Wspólnie planujemy otwarcie kierunku na poziomie magisterskim: Zarządzanie i Komunikacja w Sztukach Scenicznych.

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Kąpieliska Morskiego Sopot.

Organizatorzy: Fundacja Between.Pomiędzy i Uniwersytet Gdański
Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Teatr BOTO, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Teatr Miniatura, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo UG, Terytoria Książki, Książka dla Ciebie, Goyki3 Art Inkubator

Opinie 2 zablokowane

Sprawdź się

Z jakim trójmiejskim teatrem związany jest obecnie gdański pisarz Paweł Huelle?