- 1 Dwa wodowania w gdańskiej stoczni Karstensen (50 opinii)
- 2 Rząd zakłada wzrost cen pądu i gazu (163 opinie)
- 3 Skażona mąka z Gdańskich Młynów wycofana z Lidla (134 opinie)
- 4 Tylko milioner mógł napisać taką książkę (13 opinii)
- 5 Nowy terminal paliwowy w Gdańsku (40 opinii)
- 6 Nowe połączenie kolejowe i biuro (40 opinii)
Cyfrowa złotówka. Kryptowaluta zastąpi gotówkę
Narodowy Bank Polski cały czas analizuje możliwość wprowadzenia cyfrowego pieniądza. Choć podchodzi do tego sceptycznie i raczej woli promować płatności gotówkowe, to według ekspertów wprowadzenie cyfrowej złotówki jest nieuniknione. Cyfrowy pieniądz i technologia blockchain to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności, a nad wprowadzeniem cyfrowej waluty pracują: amerykański Fed, Europejski Bank Centralny czy Ludowy Bank Chin.
Cyfrowy pieniądz banku centralnego
W 2020 r. wyraźnie wzrosło zaangażowanie banków centralnych na świecie w badania nad możliwością emisji pieniądza cyfrowego banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC), w większości jako cyfrowego odpowiednika gotówki. Badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że pod koniec 2020 r. 86 proc. spośród 65 ankietowanych banków centralnych na świecie zaangażowanych było w badanie koncepcji emisji CBDC.
Obowiązkowa płatność gotówką. NBP chce ustawowych gwarancji
- NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby - w razie zaistnienia takiej potrzeby - móc podjąć stosowne działania także w Polsce. W warunkach polskich aktualnie nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego - twierdzi Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Koncepcja cyfrowej złotówki jest martwa
- Wprowadzenie do obiegu pieniądza cyfrowego jest bardzo prawdopodobne. Wiele banków centralnych na całym świecie już pracuje nad wdrożeniem waluty cyfrowej. W obliczu rosnącej popularności "prywatnych" kryptowalut banki centralne chcą zapobiec utracie monopolu na emisję pieniądza. Powszechne wprowadzenie cyfrowych dolarów lub jenów zajmie jednak lata - mówi dr Michał Pronobis z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Jak wyjaśnia dr Pronobis, cyfrowy pieniądz i technologia blockchain to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności.
Bitcoin - bańka spekulacyjna czy pieniądz przyszłości?
- Płacąc walutą cyfrową, nie potrzebujemy pośrednika do zawierania transakcji. W Polsce jesteśmy jednak daleko od rozwijania nowych systemów płatniczych opartych o technologię blockchain. Koncepcja cyfrowej złotówki pozostaje martwa ze względu na brak zaangażowania NBP w ten proces. Paradoksalnie, w przeciwieństwie do globalnych trendów, NBP zajmuje się obecnie promowaniem archaicznego środka płatności, jakim jest gotówka - dodaje Michał Pronobis.
NBP promuje płatności gotówkowe
Jeszcze w kwietniu 2021 r. Narodowy Bank Polski poinformował, że chce na poziomie ustawy zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce. W niektórych sklepach czy punktach handlowych można spotkać się z akceptowaniem płatności tylko kartą. NBP chce, by taki zakaz był nielegalny, a prawo do płacenia gotówką było zapisane w ustawie.
Bitcomat w centrum handlowym. Moda czy znak czasu?
Jak wyjaśniają przedstawiciele NBP, celem proponowanej regulacji jest zapewnienie generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania przez konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę. Konsumenci uzyskaliby prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności (w przypadku zawierania umowy sprzedaży z przedsiębiorcą akceptującym bezgotówkowe transakcje płatnicze).
Cyfrowy jen, euro i dolar
NBP zakłada, że wprowadzenie cyfrowej złotówki nie zmieniłoby ogólnych zasad prowadzenia polityki pieniężnej przez bank centralny. Jej emisja oznaczałaby raczej udostępnienie nowej formy pieniądza banku centralnego, na którego popyt wymagałby podejmowania działań stabilizacyjnych. Cyfrowy pieniądz mógłby stać się dodatkowym narzędziem polityki pieniężnej banku centralnego, które - pod pewnymi warunkami - mogłoby zwiększyć efektywność transmisji impulsów monetarnych do gospodarki.
Oszuści wykorzystują modę na kryptowaluty
Czy istnieje ryzyko, że do naszego obiegu trafią cyfrowe: jen, euro lub dolar i czy wprowadzenie cyfrowej złotówki wyeliminuje całkowicie pieniądz fizyczny?
- Cyfrowa waluta nie ma wypierać z obiegu tradycyjnego pieniądza. Obie formy mają funkcjonować równolegle. Główne banki centralne (amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Ludowy Bank Chin) intensywnie pracują nad projektem wprowadzenia u siebie cyfrowej waluty - tłumaczy dr Pronobis. - Nie wszystkie kwestie organizacyjne związane z jego przyszłym funkcjonowaniem są rozstrzygnięte. Polska na tym tle stoi z boku i przygląda się tym trendom. Aktualnie Narodowy Bank Polski wyraża sceptycyzm i nie spieszy się z wprowadzeniem do obiegu cyfrowej wersji złotego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-06-04 08:06
Szkoda, ze niema nic wspomniane o zdecentralizowanych stablecoinach np. DAI albo o defi (9)
Banki juz czuja oddech konkurencji ze strony defi... Juz teraz mozna oszczedzac np. w USD z w miare bezpiecznym oprocentowwaniem 5-10%/rok. Nie bede wrzucal linkow, ale wystarczy w google wyszukac haslo defi i zobaczyc co sie dzieje.
Tylko polecam poszukac osoby, ktora ma w tym doswiadczenie, zeby nie wladowac sie w jakis scam i zrozumiec jak to dziala.- 17 11
-
2021-06-04 09:46
(4)
Czyli linków nie podasz i liczysz na to, że przeciętny Kowalski odsieje ziarno od plew w kompletnie dla niego niezrozumiałym temacie.
- 4 0
-
2021-06-04 09:48
Celsius (3)
kropka network
- 1 1
-
2021-06-04 19:31
(2)
hehehe to jest dopiero walek.
- 1 2
-
2021-06-04 22:33
DeFi is King (1)
Głupiś jak but. Mam lokatę w Celsius na Etc i Eth i lepiej byc nie moze.
- 0 2
-
2021-06-07 13:47
W Amber Gold też miało być pięknie. Głupich nie sieją.
- 1 1
-
2021-06-04 09:33
(3)
Caly swiat krytowalut to jest banka spekulacyjna, gdzie kurs mozna wywindowac albo obnizyc o 1000% w ciagu kilku dni za pomoca Tweeta.
- 15 2
-
2021-06-04 09:59
dokladnie tak dzisiaj ogłaszam ze mam działke na której jest złoto i zbieram kase na wydobycie i sprzedaje udziały
odpowiednia reklama i chętni się znajdą
- 6 1
-
2021-06-04 09:45
Się nie znasz (1)
Są krypto, które 1:1 odpowiadają ceną np.dolarowi albo uncji złota. Na tych stebel coinach tak jak w cyfrowej złotówce nie będzie żadnej banki, to są waluty które regulują FIAT-y no i przede wszystkim te waluty nie są zdecentralizowane
- 4 5
-
2021-06-04 10:32
Poszukajcie sobie
"RE:SET 1 (CBDC) czyli jeśli nie wiesz o co chodzi to.". B.ciekawy dokument który to wszystko pieknie podsumowuje. Wpisujac haslo
- 1 2
-
2021-06-04 10:33
(4)
Kryptowaluty tak ale nigdy w życiu cyfrowa waluta narodowa - to był by koniec wolności jednostki. Trzeba robić wszystko aby fizyczna gotówka została z nami jak najdłużej. Nawet jak ktoś używa na co dzień tylko bezgotówkowych sposobów to w interesie każdego z nas jest aby gotówka była równoprawnym środkiem płatności.
- 197 5
-
2021-06-07 00:18
koniec wolności? (1)
a to jakąś wolość finansową mamy obecnie, bo nie dostrzegłem
- 1 6
-
2021-06-07 10:35
Zobaczysz jak ci jej zabraknie
To tak samo jak z otwartymi granicami, przed covidem luz a teraz koniec
- 5 0
-
2021-06-04 10:52
(1)
przecież o to chodzi w tej masakrze co zafundowały gady
- 21 3
-
2021-06-09 06:30
Jako foliarz od 2019r pisałem że elity planują digitalne paszporty zdrowia i likwidacje gotówki
Ale do dzis wiekszosc gawiedzi nie wierzy że wkrótce beda wszczepiać cyfrowe paszporty zdrowia i to mimo że naczelnym foliarzem okazał się sam Klaus Schwab (szef Swiatowego Forum Ekonomicznego) tu link z jego wywiadem z 2016 jak na wizji zapowiada paszporty zdrowia które będą mieć formę wszczepianych czipów, link: wolnemedia(kropka)net/schwab-chce-zaczipowac-ludzkosc-przepustkami-zdrowia/ Dacie wiarę? Człowiek przed którym w Davos klekała Merkel i liderzy światowi bredzi o czipowaniu ludzi...
- 3 0
-
2021-06-04 08:42
Bitcoin to sposób na utrzymanie kapitału (25)
Średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 200%
Co raz więcej instytucji światowych wchodzi w to. Dużo miliarderów inwestuje- a oni raczej znają się na pieniądzach. Blockchain to przyszłość. Dzięki takiej technologii mogą zniknąć takie archaizmy jak notariusz. Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji przemysłowej. Warto skorzystać z tej okazji.Średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 200%
Co raz więcej instytucji światowych wchodzi w to. Dużo miliarderów inwestuje- a oni raczej znają się na pieniądzach. Blockchain to przyszłość. Dzięki takiej technologii mogą zniknąć takie archaizmy jak notariusz. Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji przemysłowej. Warto skorzystać z tej okazji. Tylko radzę spędzić kilka miesięcy na edukacji zanim włożycie kasę w jakikolwiek projekt. Dla leniwych polecam zerknąć na appke Celcius i porównać ją z lokatami bankowymi- 32 121
-
2021-06-04 21:26
Taka waluta że jedna wypowiedź bubka
I kasa leci w dół galopem. Bardzo stabilna.
- 10 0
-
2021-06-04 19:03
To brzmi dokładnie, jak prymitywna nagonka na amłeja, czy inną piramidę. Np. "argumenty", że inni bogatsi w to wchodzą są, że to przyszłość... A coś konkretnie?
- 14 1
-
2021-06-04 10:45
Michaś
Miliarder to może wejść i zarobi.
Ale zwykły zjadacz chleba będzie właśnie dopływem gotówki dla owego miliardera .
Czyli prościej , dojną krową- 21 2
-
2021-06-04 10:12
Powiedz to tym co kupili Bitcoina po 220000 na początku maja (1)
A teraz mają połowę.
- 13 2
-
2021-06-04 11:14
Powiedz to tym co kupili mieszkanie w 2007 i dopiero po 12 latach mogli wyjść na zero (w złotówkach, których wartość w tym czasie sporo spadła). Każda inwestycja zrobiona w złym momencie kończy się w ten sposób. Jak ktoś kupił po 220k to będzie teraz poczekać kilka lat żeby wyjść na plus, tak samo jak ci co kupili po 80k w 2017.
- 10 7
-
2021-06-04 09:57
Dzbankudzisiaj ta waluta instenie tylko wirtualni i jest niekontolowana banką spekulacyjną moze zniknac z dnia na dzien
I nikt nie poniesie odpowiedzialności ,równie dobrze możesz inwestować w kopalnie złota na marsie !!
- 14 3
-
2021-06-04 09:37
Od kiedy Musk siebwycofal (1)
To stopa zwrotu ostro spadła...
- 16 1
-
2021-06-04 09:41
Zarobił na jeleniach i do usłyszenia
- 26 1
-
2021-06-04 09:37
(2)
"duzo miliarderow" brzmi jak "grupa niezaleznych lekarzy" negujacych istnienie covid-19 czy szczepionki. Kryptowaluta to spekulacja, gdzie Musk najpierw kupil taniej, pozniej "zatweetowal", ze bedzie mozna kupic Tesle za BTC kurs oszalal, Musk sprzedal swoje BTC, a nastepnie oglosil, ze jednak BTC jest zle.
- 24 1
-
2021-06-07 12:20
czy zawsze spieniezanie BTC innym bedzie sie kojarzyło z wycofaniem? (1)
a nie przyszło wam do głowy miernoty, ze Musk potrzebował kasę do spłacenia długoterminowych umów producentów jego satelitów w liczbie ponad 500sztuk, które docelowo maja pojawic sie na niebie? To jest wycofanie sie? Zgadnijcie, gdzie Musk ulokuje zyski z satelitów, gdy cały system zacznie działac głownie dzieki jego sieci internetowej. Jakim trzeba byc ciołkiem bez wyobrazni by głosic takie farmazony o człowieku, który dopiero wtedy pokaze jaki jest bitcoin.
- 1 3
-
2021-06-07 12:24
pewnie ulokuje w obligacjach rządowych USA z dywidendą 1,5% przy inflacji 5 i wiecej %
:-)))
- 0 0
-
2021-06-04 09:03
Amber Gold też tak się reklamował ;-)
- 32 3
-
2021-06-04 08:44
(12)
Ale Bitcoin nie ma pokrycia w niczym. Jak zakończy się inwestycyjny boom na niego, to natychmiast straci wartość.
- 36 11
-
2021-06-07 11:44
popatrzmy tak zupełnie lokalnie na BTC
BTC zalezny od ceny pradu (takze innych bzdetów, ale rpąd jakby najwazniejszy). Ile w ostatnim roku wzrosła cena prądu w Polandii? Ile w Europie? Ile na swiecie? Teraz sobie odpowiedzmy: BTC pęknie czy pojdzie wyzej? Odpowiedz wydaje sie byc prosta, ale jak widac nie dla wszystkich.
- 2 0
-
2021-06-04 18:59
Ma pokrycie
W kokainie
- 12 2
-
2021-06-04 09:36
Jego wartość jest to użyteczność...
Ale czy ta użyteczność tak rośnie, że wartość rośnie o 200%w skali roku ???? ...mam wątpliwości...
Dla kryptowalut Bitcoin są dwa scenariusze. Pierwszy, że Bitcoin zostanie umocowany prawnie i zostanie zaakceptowany. Druga że Bitcoin zniknie tak jak się pojawił.- 17 2
-
2021-06-04 09:33
(8)
Ma pokrycie dokładnie w tym samym co dolar, euro, złotówka, rubel itd... w wierze. Nie ma już pieniądza opartego na złocie.
- 24 27
-
2021-06-04 14:16
obrońca hazardu :-)
- 1 3
-
2021-06-04 11:54
wystarczy ze rzad oglosi zakaz handlu tym (w zaleznosci ktory kraj owczysiwcie) i w ciagu paru sekund wartosc zleci na leb na szyje.
- 7 1
-
2021-06-04 11:53
no ciekawe, stoi za nim jakis rzad i organy panstwowe ktore pilnuja zeby wartosc byla wzdglednie stala?
- 3 1
-
2021-06-04 10:26
Waluty mają oparcie w gospodarkach danych krajów. (3)
Bitcoin to tylko spekulacja i opierające się na wierze, że to waluta przyszłości.
Prawda jest taka, że nikt tym nie będzie płacił jak gotówką bo transakcje trwają strasznie długo i są drogie.
Poza tym koniec bitcoina nastąpi w momencie kiedy wejdą komputery kwantowe. Wątpie, aby powstał jakiś fork który zmieniałbym SHA256 na coś bardziej wyrafinowego. Zresztą kto miałby to zrobić? Bitcoin nie ma właściciela.- 13 7
-
2021-06-04 11:10
(2)
Komputery kwantowe to jest S-F i jeszcze przez dekady tym pozostanie.
A transakcje trwają pojedyncze sekundy, BTC to nie jest jedyna kryptowaluta.- 7 7
-
2021-06-04 19:37
To ciekawe, bo i IBM i Google maja juz dzialajace prototypy. (1)
A zapewne to co pokazali publicznie nie odzwierciedla tego co moga zaoferowac na poziomie sluzb panstwowych.
- 1 4
-
2021-06-06 22:28
Co oni mają? Jakieś prototypy złożone z kilku kubitów, to można porównać do pierwszych tranzystorów które powstały osiemdziesiąt lat temu, do wydajnych procesorów minęło kilka dekad. A komputery kwantowe to setki razy bardziej skomplikowane urządzenia.
- 0 1
-
2021-06-04 09:39
Zgrana gadka naganiaczy. Jedno zdanie o regulacji BTC i spadek wartości o 50%.
Ale tak tak. Rynek krypto to wahania więc trzeba brać to na klatę. Tylko dziś stać mnie na Teslę a jutro na dwa koła i pół silnika. A nie, sorry już nie można kupić Tesli za BTC.
- 28 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.