• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyńskie laboratorium pierwsze w Polsce

VIK
31 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (33)
Siedziba firmy J.S. Hamilton jest w Gdyni, a w Gdańsku i Gdyni działają dwa laboratoria, m.in. laboratorium testowania kosmetyków i pracownia zbożowa. Siedziba firmy J.S. Hamilton jest w Gdyni, a w Gdańsku i Gdyni działają dwa laboratoria, m.in. laboratorium testowania kosmetyków i pracownia zbożowa.

Pizza prosto z pieca, ulubiony napój gazowany, ciasto jak z osiedlowej cukierni - wystarczy tylko pójść do supermarketu i wybrać ulubiony produkt. Mało kto zastanawia się nad tym, czy potencjalnie szkodliwe substancje z etykiet czy opakowań nie przenikają do naszego ulubionego jedzenia. Gdyńska firma J.S. Hamilton jako pierwsza firma w Polsce ma sprzęt, który może to dokładnie sprawdzić.



J.S. Hamilton to firma, która powstała na bazie laboratorium badawczego w strukturach Przedsiębiorstwa Państwowego Polcargo. Siedziba jest w Gdyni, a w Gdańsku i Gdyni działają dwa laboratoria, m.in. laboratorium testowania kosmetyków i pracownia zbożowa. Firma zajmuje się usługami rzeczoznawczo-kontrolnymi oraz badaniami laboratoryjnymi na rzecz podmiotów z różnych branż. Dziś ma oddziały w Tychach, Poznaniu, Warszawie, Sokółce, Szczecinie, Makowie Mazowieckim i Małaszewiczach. Grupa J.S. Hamilton obecna jest na rynku rumuńskim, łotewskim, chorwackim, litewskim i słoweńskim.



Wart 2 mln złotych chromatograf cieczowy sprzężony z detektorem mas analizatora czasu przelotu (LC-QTOF-MS) to urządzenie, które nie było do tej pory wykorzystywane komercyjnie w naszym kraju. Firmy, które chciałyby zweryfikować, jakie substancje dodane w sposób niezamierzony (NIAS), np. składniki farb i lakierów, znajdują się w spożywanych przez nas produktach, musiały zwracać się do nielicznych laboratoriów badawczych na Zachodzie, przeprowadzających takie analizy.

Ta niepozorna maszyna to chromatograf cieczowy wart 2 mln zł. Ta niepozorna maszyna to chromatograf cieczowy wart 2 mln zł.
- Jako lider w zakresie badań opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością dajemy unikalną w skali naszego kraju możliwość zweryfikowania obecności substancji, które do tej pory były trudne do wykrycia. Dla naszych klientów, jak również zwykłych konsumentów, to bardzo dobra wiadomość - mówi Michał Pestka, consumer product testing director, J.S. Hamilton Poland.
Substancje dodane w sposób niezamierzony (NIAS), np. składniki farb i lakierów, to problem, z którym zmaga się coraz więcej producentów żywności. Wymagania są tutaj narzucane prawnie, jak Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004, Rozporządzenie (UE) nr 10/2011 - dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością wprowadzanych do obrotu na terenie UE, ale coraz większą rolę spełnia tu również rosnąca świadomość społeczna.



- Mówiąc o żywności i normach, które muszą spełniać opakowania, pamiętajmy, że nie chodzi tylko o wymogi prawne. Docelowy konsument z roku na rok jest coraz bardziej świadomy wpływu, jakie mają na nasze zdrowie np. składniki farb i lakierów przenikające do żywności, i coraz częściej wybierają opakowania, które gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych w nich produktów. Tym ważniejsze jest, że aparat pozwalający na dokładną analizę substancji (NIAS) znajduje się w naszym kraju - dodaje Michał Pestka.
- Nasz aparat pozwala na ilościową i jakościową analizę zawartości i migracji związków organicznych w szerokim zakresie mas cząsteczkowych. Najważniejszą zaletą zakupionego urządzenia (LC-QTOF-MS) jest znacznie wyższa rozdzielczość w porównaniu do już stosowanego LC-MS/MS. Obecnie jest to najnowocześniejsza technika analityczna wykorzystywana do badań komercyjnych. Poza badaniami migracji stosuje się ją w badaniach biologicznych i medycznych - przekonuje Adam Fotek, ekspert ds. badań w laboratorium badawczym J.S. Hamilton Poland.
VIK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jan Zarębski

Działalność gospodarczą rozpoczął już na początku lat 80. Stworzył firmy takie jak Lonzę i Natę, które od lat 90. należą do głównych producentów napojów bezalkoholowych w Polsce. Związane z nim przedsiębiorstwa zajmują się również m.in. wytwarzaniem maszyn i oprzyrządowanie do produkcji opakowań. Kieruje Gdańskim Związkiem Pracodawców, działa też w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Najczęściej czytane