• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, czyli ekologiczna forma doskonalenia biznesu

13 sierpnia 2024 
Dzięki alternatywom dla energetyki konwencjonalnej, firmy mogą redukować ślad węglowy, a to działanie jest ważnym elementem gospodarki cyrkularnej. Dzięki alternatywom dla energetyki konwencjonalnej, firmy mogą redukować ślad węglowy, a to działanie jest ważnym elementem gospodarki cyrkularnej.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (zwana w skrócie GOZ) to jeden z najgorętszych tematów współczesnego świata. Zarówno w wymiarze społecznym, naukowym, politycznym, jak i gospodarczym zagadnienia ekologii i ochrony środowiska stanowią przedmiot nieustającej dyskusji. U wielu budzą emocje, dla innych stanowią element filozofii życiowej. Dodatkowo, regulatorzy (instytucje, państwa, rządy), tworząc dyrektywy i wytyczne na rzecz ochrony środowiska, powodują, że problematyka GOZ jest zagadnieniem, którego nie da się pominąć także w biznesie. Czy jednak działanie firmy zgodne z ideą GOZ może być nie tylko wyzwaniem czy trendem, ale formą poprawy funkcjonowania biznesu?



Zarówno w strategiach globalnych przedsiębiorstw, jak i małych czy średnich przedsiębiorstw, aspekty proekologicznego projektowania produktów, dbania o recykling produktów czy analizy śladu węglowego w całym cyklu życia produktów stały się nieodzownym komponentem strategii rozwojowych. Tym samym jedną z coraz popularniejszych form kompleksowego doskonalenia firm w zakresie rozwiązań proekologicznych i przyjaznych środowisku jest tzw. transformacja w kierunku GOZ.

Obecnie świadome oraz nowoczesne firmy traktują aspekty środowiskowe zgodne z ideą GOZ jako szansę na doskonalenie swoich procesów oraz poszukiwanie oszczędności i wymiernych korzyści finansowych. GOZ dotyczy bowiem nie tylko aspektów wykorzystania odpadów w produkcji (choć z tym jest kojarzony najczęściej), ale także redukcji zużycia surowców, tworzenia nowych, przyjaznych środowisku produktów czy tworzenia symbioz przemysłowych, w obrębie których kooperujące przedsiębiorstwa poprawiają swoją efektywność ekonomiczną.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to jeden z najgorętszych tematów współczesnego świata. Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to jeden z najgorętszych tematów współczesnego świata.
Jedną z niewielu firm w Polsce, która zbudowała kompetencje do przeprowadzania złożonych, trudnych i kompleksowych audytów na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, jest firma Design and Business Sp z o.o., dobrze znana w północno-wschodniej Polsce z kompleksowych usług na rzecz strategicznego rozwoju przedsiębiorstw.

- Od ośmiu lat budujemy w naszej firmie interdyscyplinarne zespoły ekspertów, dzięki którym możliwe jest tworzenie strategii rozwojowych dla dowolnych branż sektora MŚP. Doskonalimy i specjalizujemy się w zakresie strategii wzorniczych, strategii transformacji cyfrowych, strategii internacjonalizacji a ostatnio także właśnie w zakresie strategii zgodnych z założeniami GOZ. W ciągu trzech ostatnich lat zbudowaliśmy zespół ekspertów od gospodarki cyrkularnej, których praca przekłada się na wymierne korzyści naszych klientów. Posiadamy w zespole doświadczonych analityków śladu węglowego oraz inżynierów produkcji, którzy potrafią analizować procesy pod kątem redukcji odpadów.

Mamy również specjalistów od inżynierii materiałowej, poszukujących nowych metod zagospodarowywania odpadów, jak i projektantów wzorniczych, potrafiących opracowywać nowe produkty na bazie np. odpadów. Efektem prowadzonych audytów oraz prac badawczych są często wielomilionowe oszczędności naszych klientów dzięki redukcji odpadowości produkcji czy zużycia surowców. Nasi klienci uzyskują nowe przychody z tytułu wprowadzenia na rynek produktów na bazie odpadów produkcyjnych, poprawiają ogólną rentowność minimalizując ilość odpadów oraz wprowadzają nowe technologie produkcji. Często opracowane przez nas strategie są podstawą do uzyskania wielomilionowych grantów, które pozwalają na szybszy rozwój całych przedsiębiorstw - tak o doświadczeniu firmy w budowaniu strategii rozwojowych zgodnych z GOZ mówi Dominika Czechowska, prezes Design and Business Sp z o.o..

Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z dofinansowania na transformację zgodną z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będą mogli wdrażać innowacyjne rozwiązania proekologiczne. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z dofinansowania na transformację zgodną z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będą mogli wdrażać innowacyjne rozwiązania proekologiczne.
Należy zaznaczyć, że obecnie działania z zakresu GOZ są szczególnie wspierane przez instytucje finansujące rozwój przedsiębiorstw (jak np. PARP). Wiele konkursów umożliwia sfinansowanie zarówno audytu i planu transformacji zgodnej z GOZ, jak również sfinansowanie realizacji takiej transformacji (np. w zakresie modernizacji parku maszynowego na bardziej przyjazny środowisku, zakupu urządzeń, modyfikacji technologii produkcji czy wprowadzenia proekologicznych produktów na rynek).

- Strategie transformacji GOZ to działania interdyscyplinarne. Często wiążą się nie tylko ze zmianą w parku maszynowym czy poprawą procesu produkcyjnego, ale również z ogólną zmianą modelu biznesowego czy zmianami w kulturze organizacji. Naszym zadaniem jest dobrać model biznesowy odpowiedni do możliwości klienta, uwzględniając zarówno jego aktualny park maszynowy, jak i tempo rozwoju w horyzoncie z reguły dwu-trzyletnim. Dzięki temu opracowane strategie pozwalają się zmieniać firmom w sposób zrównoważony, zbalansowany, a jednocześnie zgodny z oczekiwaniami klientów czy partnerów biznesowych. Nasze doświadczenia pozwalają nam tworzyć strategie GOZ dla firm z różnych branż. Tylko w zeszłym roku opracowaliśmy audyty i strategie transformacji zgodnej z GOZ dla firm meblarskich, jachtowych, przetwórstwa stali, przemysłu spożywczego czy przetwórstwa tworzyw sztucznych (w tym firm produkujących opakowania) - podkreśla dr inż. Artur Ziółkowski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Design and Business Sp z o.o..
Energia odnawialna to filar gospodarki obiegu zamkniętego, ponieważ przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Energia odnawialna to filar gospodarki obiegu zamkniętego, ponieważ przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
- Współcześnie ciężko jest realizować transformacje bez zaangażowania nowoczesnych technologii informatycznych. Naszym klientom oferujemy zarówno narzędzia wspierające zarządzanie procesami pod kątem GOZ (np. do analizowania śladu węglowego), jak i bardziej zaawansowane systemy sterowania produkcją czy optymalizacji zużycia surowców. Ale nie można zapominać także o konieczności wdrażania całych firm w model funkcjonowania zgodny z GOZ, stąd opracowujemy innowacyjne edukacyjne aplikacje, które pozwalają wdrożyć i nauczyć pracowników poprawiania efektywności procesów zgodnych z GOZ. Dzięki temu transformacje GOZ mogą szybko przygotować firmę do zmian - na ten ważny wymiar zmian zgodnych z ideą GOZ, zwraca uwagę Marcin Płocki, dyrektor ds. rozwoju produktów cyfrowych w Design and Business Sp z o.o..
Eko-opakowania z recyklingowanych materiałów to przykład zastosowania zasad GOZ w projektowaniu produktów, które są zarówno funkcjonalne, jak i przyjazne dla środowiska. Eko-opakowania z recyklingowanych materiałów to przykład zastosowania zasad GOZ w projektowaniu produktów, które są zarówno funkcjonalne, jak i przyjazne dla środowiska.
- Współpraca z firmą Design and Business Sp z o.o. zaowocowała już kilkoma projektami zgodnymi z ideą GOZ. Dzięki współpracy z ekspertami od inżynierii materiałowej udało się wdrożyć w naszej firmie metodę produkcji. Pozwoliło to odzyskiwać znaczną część odpadów laminatowych pochodzących z produkcji, rozdrabniać je i ponownie używać przy tworzeniu elementów konstrukcyjnych naszych produktów. Ponadto współpraca zaowocowała wdrożeniem zasad ekoprojektowania, dzięki czemu stale pracujemy nad produktami proekologicznymi, łatwymi w recyklingu. To, co wyróżnia firmę Design and Business Sp z o.o., to na pewno niesamowite doświadczenie i zdolność syntezy wiedzy z różnych obszarów (inżynierii materiałowej, produkcji, zarządzania), ale także nieszablonowe myślenie, umiejętność inspirowania do zmian czy kreowania nowych produktów - tak o realizowanych pracach na rzecz GOZ z ekspertami firmy Design and Business Sp z o.o. wypowiada się Jan Sowa, właściciel firmy SOFIC działającej w branży jachtowej.
Zapraszamy do skorzystania z możliwości, jakie oferują nadchodzące dotowane programy GOZ, aby razem z naszymi ekspertami tworzyć bardziej zrównoważoną i ekologiczną przyszłość. Działania te nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także przyniosą wymierne korzyści finansowe i operacyjne przedsiębiorcom.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy firmy Invena. Zajmuje się ona dystrybucją armatury i urządzeń przeznaczonych do wewnętrznych instalacji grzewczych i sanitarnych. Kamiński jest też założycielem Instytutu Marka Kamińskiego, Fundacji Marka Kamińskiego. Włada ośmioma językami obcymi: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim i japońskim.

Najczęściej czytane