- 1 Będzie nowy okręt dla Marynarki Wojennej? (79 opinii)
- 2 "Chiński terminal" w wykazie obiektów infrastruktury krytycznej (32 opinie)
- 3 Petrochemia w Gdańsku to były tylko plany (275 opinii)
- 4 Kurierzy na aplikacje poza prawem pracy (130 opinii)
- 5 Kolejny konkurs na prezesa portowej spółki (54 opinie)
- 6 Szwedzki okręt z wizytą. Tak będą wyglądały nasze "Delfiny" (98 opinii)
Intel stawia na rozwój. Jest szansa na zwiększenie zatrudnienia
Intel chce nadal silnie rozwijać się w Gdańsku. Obecnie zatrudnionych jest tu ok. 4 tys. pracowników, a w niedalekiej przyszłości ich liczba może zwiększyć się o kolejne 2 tys. Centrum w Gdańsku to drugi po USA największy tego typu ośrodek firmy Intel na świecie. Będzie on ściśle współpracował z fabryką mikrochipów, jaka powstaje właśnie pod Wrocławiem.
Gdzie powstanie pomorska fabryka chipów? Znamy jej lokalizację
- Dwa nowe budynki Intel Technology Poland
- Gdański oddział Intela jeszcze zwiększy zatrudnienie
- Gdańsk będzie współpracował z fabryką Intela we Wrocławiu
Dwa nowe budynki Intel Technology Poland
W ekologicznym budynku IGK6 znajduje się laboratorium audio o łącznej powierzchni 800 m kw. oraz przestrzenie biurowe.
IGK6 mieści 1,5 tys. stanowisk pracy. Nie brakuje przyjaznych udogodnień, takich jak siłownia, pokój gier i pokój muzyczny. Na terenie IGK6 można skorzystać z usług lekarza oraz działającego na terenie obiektu SPA.
IGK7 mieści w swoich murach laboratorium graficzne z zapleczem socjalnym. IGK7 został wzniesiony nowoczesną technologią modułową. Wyprodukowane w Barcelonie gotowe fragmenty budynku przetransportowano do Gdańska, gdzie zostały złożone, co ma niebagatelny wpływ na ekologiczne standardy budynku systemie certyfikacji.
Gdański oddział Intela jeszcze zwiększy zatrudnienie
- Nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnych inwestycji w Polsce. Musimy jednak do tego dojrzeć. Jesteśmy ambitni i dotychczas wszystko to, co planowaliśmy, zrealizowaliśmy. Jesteśmy w stanie zbudować wiele rzeczy od zera - mówi Ryszard Dyrga, general manager Intela w Polsce. - Dajemy obecnie pracę ok. 3,8 tys. osobom. Są to zarówno pracownicy stali, jak i zatrudnieni na kontrakty. Nasz profil to inżynieria zaawansowanego oprogramowania, które "ożywia" rozwiązania intelowe. Od dwóch lat rozszerzamy jednak nasze umiejętności o projektowania hardware. Myslę, że mamy potencjał do dalszego wzrostu nawet o kolejne 2 tys. pracowników.
- Obecnie w Gdańsku opracowywanych jest od 150 do 200 patentów rocznie. Zespoły z całego świata chcą właśnie u nas lokować swoje badania - dodaje Bartosz Ciepluch, wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu. - W naszym centrum pracuje ok. 10 proc. obcokrajowców. Zatrudniamy ok. 40 narodowości.
Gdańsk będzie współpracował z fabryką Intela we Wrocławiu
Za 4,6 mld dolarów Intel wybuduje nową fabrykę w Polsce. Zakład nie powstanie jednak w Gdańsku, tylko w Miękini pod Wrocławiem i zajmie się montażem i testowaniem półprzewodników. Nowa fabryka wraz z zakładem produkcji wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii i zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech oraz największym kampusem R&D Intela w Europie, który znajduje się w Gdańsku, ma tworzyć łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie. Zakład ma powstać do 2027 r.
- Gdańsk za trzy lata będzie klientem zakładu we Wrocławiu - mówi Ryszard Dyrga. - Technologie opracowywane obecnie przez gdańskie centrum będą obecne na rynku właśnie za 3 do 5 lat i to wrocławski oddział wyprodukuje gdańskie pomysły.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-21 10:49
Oho, cykl się powtarza. (4)
Najpierw eksodus najlepszych ludzi, którzy bez problemu poradzili sobie na rynku pracy, w tym niektórzy szczęśliwcy załapali się jeszcze na dobre odprawy, a teraz hurrazatrudniamy ponownie...
- 189 2
-
2023-11-22 13:54
Niemcy mają problem......
Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego sprawiło, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 1/6 tej kwoty miała wesprzeć budowę magdeburskiej fabryki Intela, bez której postawienie zakładu we Wrocławiu może stracić sens.Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał za nielegalne przeniesienie przez niemiecki rząd 60 mld euro z funduszu na
Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego sprawiło, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 1/6 tej kwoty miała wesprzeć budowę magdeburskiej fabryki Intela, bez której postawienie zakładu we Wrocławiu może stracić sens.Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał za nielegalne przeniesienie przez niemiecki rząd 60 mld euro z funduszu na walkę z pandemią Covid do tzw. Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF). Wyrok może poważnie utrudnić dopięcie budżetu Niemiec i wywołać reakcję łańcuchową, która uderzy w europejski rynek półprzewodników. Poza energiewende pieniądze z tej puli miały bowiem wesprzeć także budowę zakładów Intela i TSMC. Obiecano im odpowiednio 10 oraz 5 mld euro.Znalezienie 60 mld euro na finiszu prac nad budżetem, będzie dla niemieckich władz dużym wyzwaniem. Dziennik Handelsblatt komentował, że liberalny minister finansów Christian Linder będzie miał do wyboru same złe rozwiązania, to znaczy podniesienie podatków albo zaciągnięcie nowych długów.
- Podwyżki podatków są trucizną w czasach spowolnienia gospodarczego. Nowe długi nie wchodzą w rachubę ze względu na rosnące stopy procentowe. Zwłaszcza gdy pomyślimy o przyszłych pokoleniach, które będą musiały to wszystko spłacić. Pozostaje więc opcja oszczędzania i zmniejszenia subwencji. Kto pamięta wewnętrzny spór koalicyjny dotyczący oszczędności w budżecie na 2024 rok, ma złe uczucia. Wtedy chodziło "tylko" o 15 mld euro, które doprowadziły koalicjantów na skraj załamania nerwowego - pisze Handelsblatt.- 5 0
-
2023-11-21 13:54
Pierwsza taka historia w korpo? (1)
Z Nordeą było podobnie nie tak dawno
- 31 0
-
2023-11-21 20:12
dokladnie. Nordea dlugo po tym cyrku nie mogla ludzi pozyskac. Dopiero od jakiegos czasu retencja jest na ok poziomie
- 15 0
-
2023-11-21 11:45
...w końcu dostali publiczną pomoc ok 1,5 miliarda zł lub więcej
....te pieniadze są z podatków od polskich małych i średnich biznesów , proszę o tym pamiętać
- 48 4
-
2023-11-23 10:45
Pozytywnie
Cieszy ten fakt, że duża firma amerykańska ulokowała w Polsce swoje interesy, dzięki temu są stanowiska pracy i młodzi nie muszą jeździć na zmywaki i szparagi. Ale patenty, zyski z działalności nie powiększają kapitału polskiego. W tej branży nie ma firm konkurencyjnych w Polsce, wszystko padło dzięki panom Lewandowskiemu i Kuczyńskiemu. Może za
Cieszy ten fakt, że duża firma amerykańska ulokowała w Polsce swoje interesy, dzięki temu są stanowiska pracy i młodzi nie muszą jeździć na zmywaki i szparagi. Ale patenty, zyski z działalności nie powiększają kapitału polskiego. W tej branży nie ma firm konkurencyjnych w Polsce, wszystko padło dzięki panom Lewandowskiemu i Kuczyńskiemu. Może za jakiś czas młode pokolenie zrozumie co to jest kapitał i kapitalizm, czemu służą posiadanie i dziedziczenie, z którymi zamierza walczyć lewica dominującą w UE.
- 3 1
-
2023-11-23 08:59
Zwykly "marketing"
2000? 1000 to ci którzy zostali zwolnieni lub zwolnili się w ostatnim roku.
I kolejnych parę setek z przyszłego roku... no myślę że 2000 to dobra estymata zatrudnień tak aby utrzymać te niecałe 4000 pracowników.- 6 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.