- 1 Krok w stronę przetwórni szkła na Stogach (97 opinii)
- 2 300 mln zł wsparcia dla gdańskiej fabryki (68 opinii)
- 3 Mniej za cebulę, więcej za winogrona (66 opinii)
- 4 Mamy już 420 ton złota (219 opinii)
- 5 Akcyza na alkohol będzie rosła (232 opinie)
- 6 Skażona mąka z Gdańskich Młynów wycofana z Lidla (140 opinii)
Intel wybuduje fabrykę za 4,6 mld dolarów. Produkcja chipów w Europie
Za 4,6 mld dolarów Intel wybuduje nową fabrykę w Polsce. Zakład nie powstanie jednak w Gdańsku, tylko w Miękini pod Wrocławiem i zajmie się montażem i testowaniem półprzewodników. Nowa fabryka wraz z zakładem produkcji wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii i zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech oraz największym kampusem R&D Intela w Europie, który znajduje się w Gdańsku, ma tworzyć łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie. Zakład ma powstać do 2027 r.
- Polska stanie się nową Doliną Krzemową właśnie dzięki takim inwestycjom - stwierdził Mark Brzeziński, ambasador USA.
- Wrocław to silny ośrodek związany z inżynierią i przemysłem posiadający znakomite zaplecze naukowe. Dodatkowo po stronie Wrocławia stała lokalizacja. Nowy zakład znajdzie się ok. 500 km od naszego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku oraz ok. 500 km od Magdeburga, gdzie będą powstawały płytki krzemowe, które następnie będą trafiały do Miękini - stwierdził Pat Gelsinger, prezes Intela.
Inwestycja za 4,5 mld dolarów w Polsce
Intel ogłosił, że zainwestuje w Polsce blisko 20 mld zł w ciągu 10 lat oraz stworzy do 2 tys. miejsc pracy. Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.
Nowa fabryka będzie współpracować z zakładem produkcji wafli krzemowych, działającymi w Irlandii, oraz zakładem powstającym w niemieckim Magdeburgu. Wyprodukowane w tych zakładach wafle trafią do dolnośląskich zakładów integracji i testowania, w których będą rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach docelowych produktów (np. procesorów wykorzystywanych w komputerach osobistych) oraz testowane przed dostarczeniem do klientów.
Nowa fabryka chipów częścią łańcucha produkcji chipów w Europie
Intel jest jednym z prekursorów zaawansowanych technologii w Dolinie Krzemowej w USA. Od ponad 50 lat projektuje i produkuje najnowocześniejsze produkty półprzewodnikowe. Zatrudnia ponad 120 tys. pracowników na całym świecie. W Polsce Intel działa od 30 lat. W Gdańsku prowadzi największe centrum badawczo-rozwojowe firmy w Europie, które zatrudnia prawie 4 tys. pracowników.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-06-16 21:58
Słuszna decyzja.
Należy odchodzić od produkcji w Chinach - lepiej późno niż wcale - i produkować w Ameryce i Europie.
- 57 4
-
2023-06-18 10:36
Nie rozumiem jaki ma sens budowanie siedzib firm, tak daleko od siebie oddalonych.
- 0 1
-
2023-06-17 09:52
Szkoda , (3)
bo obecna nadprodukcja inżynierów lub nie do końca inżynierów przez pg robi duże szkody na rynku pracy. Absolwenci pochodzący z Lublina, Białegostoku czy włocławka nie wracają w swoje strony , przez co oferty pracy dla inż. w pomorskiem są słabsze nawet niż w podkarpackiem....
- 25 10
-
2023-06-19 08:21
nadrpodukcja? Jaka nadrodukcja? Nigdy nie było w Polsce za dużo inżynierów
na odwrót, jest ich krytycznie za mało
- 1 0
-
2023-06-17 10:34
Teraz ich tak dobrze kształcą ze podstaw nie znają (1)
- 12 1
-
2023-07-13 09:19
np tabliczki mnożenia
co nie testerzy z IGK-1?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.