Czy pracodawca odprowadza za nas składki?

VIK
11 maja 2026, godz. 15:20
Opinie (9)
Jest kilka sposobów, by sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i prawidłowo odprowadza składki.

Jak można sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i czy odprowadza za nas składki? Weryfikacja pozwala nam monitorować naszą sytuację i zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, w tym brak wpłat.



Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca zgłosił je do ubezpieczeń społecznych i czy płaci za nie składki. Można to sprawdzić przez e-ZUS, w aplikacji mZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Staż pracy liczony na nowo już dla wszystkich Staż pracy liczony na nowo już dla wszystkich

Dlaczego zgłoszenie do ubezpieczeń jest ważne? Jeśli nie jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń, nie ma nas w systemie eWUŚ, który pokazuje, kto może skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Ponadto do ZUS nie wpływają składki na ubezpieczenia społeczne, od których zależą świadczenia, takie jak: emerytura, renta, zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński.


- Jeżeli jesteś zgłoszony i pracodawca przekazuje za nas dokumenty rozliczeniowe, ale nie odprowadza składek, możemy korzystać ze świadczeń. W takiej sytuacji składki nie są jednak przekazywane do OFE, ponieważ nie wpływają do ZUS - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci za mnie składki ZUS?



Jest kilka sposobów, by sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i prawidłowo odprowadza składki. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet na platformie e-ZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS. W zakładce "Ubezpieczony" można sprawdzić:
  • stan swojego konta w ZUS,
  • informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca,
  • dane o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • poprawność zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.


Żeby uzyskać informacje, można też skorzystać z gotowego formularza US-7. Wniosek można wypełnić elektronicznie na e-ZUS i wydrukować. Jest on również dostępny w placówkach ZUS i na stronie internetowej zus.pl. Dzięki niemu można zweryfikować:
  • zgłoszenia i okresy podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  • przerwy w opłacaniu składek,
  • podstawy wymiaru składek,
  • dane o członkostwie w OFE.

Wypełniony i podpisany formularz można dostarczyć do dowolnej placówki ZUS. Należy w nim wskazać sposób odbioru zaświadczenia: w formie papierowej (osobiście bądź przez pełnomocnika albo pocztą) lub elektronicznej (na eZUS).

Nie matura, a chęć szczera zrobi z ciebie milionera? Nie matura, a chęć szczera zrobi z ciebie milionera?

Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek elektronicznie, po zalogowaniu na eZUS z katalogu musimy wybrać usługę "Złożenie dokumentu US-7". W formularzu trzeba uzupełnić dane i wskazać sposób odbioru zaświadczenia. Domyślnie zaznaczona jest opcja elektroniczna. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń wydawane są bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku.



Co jeśli pracodawca nie płacił składek ZUS?



A co zrobić, gdy pracodawca nie płaci składek? Gdy okaże się, że pracodawca nie odprowadza składek, mimo że powinien, rolą ZUS jest odzyskanie należności. Ubezpieczony cały czas może korzystać ze wszystkich świadczeń, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek, nie wpłynie na wysokość jego przyszłej emerytury. Jest ona bowiem obliczana od wysokości składek należnych. Pracownik nie ponosi konsekwencji nierzetelności pracodawcy. W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych.

- Gdy pracodawca nie zarejestrował cię w ZUS, a powinien - zgłoś nam to. Wyjaśnimy to z płatnikiem w twoim imieniu i będziemy egzekwować niezapłacone składki - mówi Krzysztof Cieszyński.
VIK

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

  • Mojej mamie się przydało

    Moja mama podpisała umowę o pracę na cały etat ale sprawdziłem jej stan konta zus i składkach odprawadzanych. I się okazało że menda opłacała tylko połowę etatu. Kiedy spytała się jej osobiście to zrobiła buraka i jeszcze oburzona ze jak ona to sprawdziła że to na pewno pomyłka księgowej

    • 13 0

  • Miłośników całych etatów zapraszamy do....... (3)

    McDold's, KFC, Auchan, Kaufland itp. Nie płacą w Polsce podatków to ich stać :-((

    • 4 6

    • Umowa zlecenie (1)

      Dlaczego myślisz, że zwykłe restauracje płacą wszystkie składki ZUS za swoich pracowników?

      • 3 0

      • Bo muszą geniuszu, nawet na zleceniu.

        • 1 0

    • Januszexy też stać

      Tylko wtedy BMW nie spłaci się w rok tylko w rok i 2 msc.

      • 3 1

  • Niestety jest wielu pseudo pracodawców którzy szukają sposobu na wyhaczenie paru złotych poprzez opłacanie mniejszej ilości składek. Mendy.

    • 8 3

  • System jest super. Człowiek opłaca składki na wypłatę emerytur tym którzy dostali w ramach świadczenia 80% swoich pensji a sam dostanie może ze 30%, tylko dlatego że się później urodził.

    • 6 1

  • Pracodawcy opłacają składki

    A państwo je przejada. Przypomnę tylko rabunek z 3 filaru . Rabują także właścicieli spółek . Dlaczego nie ma paragrafu na piramidy finansowe ? Bo ZUS właśnie pod to by podchodził,a szczują na pracodawców . Tak pod rozwagę.

    • 5 1

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.