- 1 300 mln zł wsparcia dla gdańskiej fabryki (107 opinii)
- 2 Jest nowy prezes w spółce Port Gdański Eksploatacja (75 opinii)
- 3 Mamy już 420 ton złota (227 opinii)
- 4 Wraca spór o przetwórnię szkła na Stogach (166 opinii)
- 5 Satoshi Nakamoto - HBO ujawni kim jest twórca Bitcoina i technologii blockchain? (10 opinii)
- 6 Akcyza na alkohol będzie rosła (250 opinii)
Kto przejmie udziały w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos?
BP, Total, Shell, MOL, a może lokalna firma z branży naftowej wraz z partnerem zagranicznym? Jak na razie nie wiadomo, kto przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. jej stacji paliw. Mamy do czynienia z domysłami, spekulacjami, a czasami ktoś postraszy rosyjskim kapitałem.
Przypomnijmy, że 14 lipca 2020 roku Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zgoda została wydana warunkowo, a warunki nie są łatwe do spełnienia.
Jednym z podstawowych wymogów KE jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z dużym pakietem praw zarządczych. Towarzyszy mu przydział 50 proc. produkcji Lotosu przysługujący nowemu inwestorowi. Dodatkowo sprzedaży ma ulec 80 proc. sieci stacji paliw Lotosu.
Podczas uroczystości związanych z wydaniem zgody przez KE nikt z władz Orlenu ani strony rządowej nie pokusił się o odpowiedzi na pytania dziennikarzy w tej sprawie. Prezes KN Orlen, Daniel Obajtek, w wywiadzie dla PR24 stwierdził jedynie, że Orlen ma parę tysięcy stacji w Polsce, więc jeżeli odstąpimy 380 stacji, mając stosunkowo duży kraj, to naprawdę nie jest rzecz, która się nie obroni ekonomicznie.
Natomiast na antenie Radia Maryja prezes Obajtek odniósł się do kwestii zbycia 30 proc. gdańskiej rafinerii.
- To nie jest wiele, nadal mamy pełną kontrolę. Pragnę zaznaczyć, że Skarb Państwa nie ma tu [w Grupie Lotos - dop. red.] stuprocentowego akcjonariatu. Skarb Państwa ma 53 proc. akcji. Zgodnie z listem intencyjnym mamy wykupić więcej akcji, więc rafineria nadal będzie pod pełną kontrolą PKN Orlen - powiedział Obajtek.
Posłowie pytają o Lotos i inwestorów
W ostatni czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki przekonywał, że przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to korzystne rozwiązanie dla klientów indywidualnych i gospodarki oraz przyszłości dla Lotosu, a podatki płacone przez koncern pozostaną w Gdańsku. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zadali wiceministrowi liczne pytania dotyczące fuzji.
- Czy pozbawienie Grupy Lotos kluczowych aktywów nie narusza strategicznych interesów Skarbu Państwa? Jaka jest łączna wartość pakietu środków zaradczych zaproponowanych przez Orlen i zaakceptowanych przez Komisję Europejską? W jakim trybie odbędzie się zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym pakietem praw zarządczych i czy znany jest już inwestor i jaka jest wartość tej transakcji? Jakie zabezpieczenia zamierza wprowadzić zbywający, aby aktywa Lotosu, w efekcie kolejnych odsprzedaży, nie trafiły w ręce podmiotów, których działalność może być sprzeczna z polską racją stanu? Czy rozważane jest odstąpienie przez Orlen od przejęcia Grupy Lotos - do czego serdecznie namawiam - pytał w sejmie poseł PO Tadeusz Aziewicz.
W odpowiedzi minister Małecki stwierdził, że Polska jest jedynym przypadkiem, gdzie na tym samym, niewielkim rynku rywalizują dwie spółki Skarbu Państwa w sektorze paliw.
- Kiedy słucham pytań posłów Platformy Obywatelskiej, chciałbym wierzyć, że są one podyktowane rzeczywistą troską o Lotos. A mam wrażenie, że tak nie jest. Bo 10 lat temu nie kto inny, tylko Platforma Obywatelska, sprzedała prawie 11 proc. akcji Lotosu. Wtedy nie protestowaliście, państwo. Wasz lider, wasz czempion, Donald Tusk, nie wykluczał sprzedaży Lotosu nawet Rosjanom - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. - Sprzedaż Rosjanom dopuszczaliście, a konsolidacja w ramach potężnej Grupy Orlen jest dla was problemem.
Preferowana będzie wymiana aktywów
- Otrzymał pan pytania wcześniej na piśmie. Dlaczego się pan nie przygotował? Dlaczego opowiada pan jakieś bzdury o tym, co było, o tym, że ktoś chciał coś sprzedawać Rosjanom? Ja się pytam, kto kupi te 80 proc. stacji Lotosu? Czy to nie będą Rosjanie. Ma pan taką gwarancję? Ma pan gwarancję, że to wszystko zostanie w Polsce? Przecież właśnie mówi o tym Komisja Europejska, że ma być dekoncentracja, że ma być wyprzedaż majątku narodowego. Państwo tak często mówią o wyprzedaży majątku narodowego. To gdzie wy teraz jesteście? - pytała posłanka PO Agnieszka Pomaska.
Małecki stwierdził, że pełna ocena jet możliwa dopiero po poznaniu potencjalnych nabywców i warunków transakcji. Preferowana ma być transakcja polegająca na zamianie aktywów w Polsce na aktywa w innym kraju. Finalną zgodę na konsolidację Orlenu i Lotosu podejmie Rada Ministrów.
Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi też analizy, których celem jest wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa po połączeniu.
- Nie mogę w tej chwili przekazać szczegółów, ale wierzę, że to będzie wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa. Dzisiaj ta pozycja jest bardzo różna. W Lotosie posiadamy większościowy pakiet, w Orlenie jest to pakiet mniejszościowy, ale dający kontrolę nad podmiotem. Utrzymanie tej kontroli jest warunkiem koniecznym, by mówić w przyszłości o tej transakcji - poinformował, podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
Pomorscy przedsiębiorcy zaniepokojeni fuzją
Pracodawcy Pomorza wyrażają zaskoczenie i niedowierzanie w związku z komunikatem o zamiarze przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen na skrajnie niekorzystnych, dla rozwoju tej flagowej polskiej firmy, warunkach uzgodnionych z Komisją Europejską. W specjalnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócili się z postulatem rozważenia możliwości ponownej analizy zasadności tej decyzji.
- Analitycy zadają pytanie, czy Orlen jest gotów wyprzedać niemal całą Grupę Lotos w zamian za zgodę KE na fuzję? Już tylko jeden z warunków zbycia 30 proc. udziałów Lotosu wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych budzi ogromny niepokój. Nabywca otrzyma przecież prawo do blisko połowy produkcji ropy naftowej i benzyny, a jednocześnie otrzyma dostęp do istotnej infrastruktury i logistyki. Warto zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę zostanie z całej grupy kapitałowej po spełnieniu kolejnego warunku zbycia 80 proc. stacji benzynowych Lotosu? - czytamy w liście Pracodawców Pomorza. - Wydaje się, że nieposkromiony apetyt PKN Orlen spowoduje, że przez najbliższe kilka lat będzie on miał problemy organizacyjno-rozwojowe, budząc jednocześnie niezadowolenie i wątpliwości co do zasadności takiej polityki gospodarczej rządu i właściwego zarządzania polskimi aktywami państwowymi. Jednym z wielu argumentów będzie utrata kontroli nad kluczowymi polskimi firmami poprzez ich sprzedaż do spółki, w której Skarb Państwa jest tylko akcjonariuszem mniejszościowym.
Miejsca
Opinie (172) ponad 20 zablokowanych
-
2020-07-27 15:49
Opinia wyróżniona
Lotos
Rafinerii o podobnej mocy przerobowej, wystawionych na sprzedaż jest sporo. Niektóre są nieczynne, zakonserwowane, tylko chętnych nie widać. Plany dywersyfikacji zarówno Lotosu jak i Orlenu w kierunku upstream niezbyt się udały. Obie firmy są spółkami Skarbu Państwa, więc w warunkach otwartej konkurencji nie mają wielkich szans. Jedyny praktyczny wynik to przeniesienie podatków z Gdańska do Warszawy. Dla Warszawy przyrost niewielki a dla Gdańska duża strata. Kto to popycha, chyba jest jasne.
- 7 3
-
2020-07-27 10:06
Opinia wyróżniona
(7)
LOTOS należy do najnowocześniejszych rafinerii na świecie. Musi jednak postawić na dywersyfikacje produkcji i przeprowadzać potężne inwestycje, choćby w paliwa alternatywne, które dawałyby szansę na długotrwałe utrzymanie się na rynku. Samodzielnie jednak nie jest w stanie sfinansować projektów z obszaru niskoemisyjnych źródeł energii, petrochemii
LOTOS należy do najnowocześniejszych rafinerii na świecie. Musi jednak postawić na dywersyfikacje produkcji i przeprowadzać potężne inwestycje, choćby w paliwa alternatywne, które dawałyby szansę na długotrwałe utrzymanie się na rynku. Samodzielnie jednak nie jest w stanie sfinansować projektów z obszaru niskoemisyjnych źródeł energii, petrochemii czy energetyki.
Szansą dla lotosu jest wejście do jednej grupy kapitałowej razem z Orlenem, który nastawiony jest na rozbudowę przemysłu petrochemicznego. Rafineria w Gdańsku będzie stanowić cenny wkład dla rozwoju tego obszaru działalności płockiej spółki. Grupa LOTOS nie ma rozbudowanej petrochemii i w pojedynkę trudno byłoby jej ją stworzyć. Natomiast włączenie firmy do dużej grupy multienergetycznej, mającej zdywersyfikowane źródła przychodów, daje gwarancję długoterminowego funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości.
To może Lotos przejmie Orlen, odda 80% stacji paliw Orlenu ( ma ich 1792) , zostawi rafinerie Czechowice i Jasło i tak silna będzie głównym graczem na rynku paliw w Europie ?- 23 94
-
2020-07-27 22:51
jeśli Orlen zmieni taktykę,nazwę i obsade oraz strone polityczną to rzeczywiście stoimy przed szansą
- 0 1
-
2020-07-27 16:20
bla bla bla (1)
Na inwestycję 10+ znaleźli miliardy kasy, a na EFRA jeszcze więcej
Lotos nie musi się z nikim łączyć żeby realizować inwestycje- 9 1
-
2020-07-31 19:19
A wiesz ze to wszystko na kredyt? A efre realizuje lotos asfalt bo lotos nie ma zdolności kredytowej juz
- 0 0
-
2020-07-27 13:02
dziś najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzyć zarządzanie dwoma(!) ściśle współpracującymi firmami, a stawiać na rozwój można
bezpieczniejszą droga, a taką jest pozostawienie dwu dużych podmiotów ściśle współpracujących ze sobą, takie dwa konglomeraty trudniej przejąc na rynku przez jakiś koncern paliwowo- chemiczny o światowym nawet zasięgu, Orlen niech rozwija petrochemię, przejmuje naszą energetykę, a Lotos dalej inwestuje i rozwija rynek paliw konwencjonalnych, i
bezpieczniejszą droga, a taką jest pozostawienie dwu dużych podmiotów ściśle współpracujących ze sobą, takie dwa konglomeraty trudniej przejąc na rynku przez jakiś koncern paliwowo- chemiczny o światowym nawet zasięgu, Orlen niech rozwija petrochemię, przejmuje naszą energetykę, a Lotos dalej inwestuje i rozwija rynek paliw konwencjonalnych, i alternatywne źródła ekologicznej energii, poprzez "fuzję" na warunkach KE utracimy nasz rynek paliwowo energetyczny a w dalszej perspektywie także i petrochemię
- 9 0
-
2020-07-27 12:27
Pranie mózgu działa (1)
Problemem nie są stacje a utrata kontroli nad rynkiem paliwowym.
Obecnie rząd ma pełną kontrolę poprzez zarządzanie 2 koncernami.
Lotos jako najnowoczesniejsza rafineria skupiona jest na produkcji paliw. Ma w swoich strukturach firmę zajmującą się biopaliwami.
Chętnie rozwijałaby się bardziej i szybciej gdyby zarząd miał jaja iProblemem nie są stacje a utrata kontroli nad rynkiem paliwowym.
Obecnie rząd ma pełną kontrolę poprzez zarządzanie 2 koncernami.
Lotos jako najnowoczesniejsza rafineria skupiona jest na produkcji paliw. Ma w swoich strukturach firmę zajmującą się biopaliwami.
Chętnie rozwijałaby się bardziej i szybciej gdyby zarząd miał jaja i pozwolił na to. Niestety przez 15 lat tylko kłody na południu.
Niemniej mając 30% udziałów otrzymuje 50% produkcji - czy naprawdę trzeba kończyć "szkole z TVP" by nie widzieć tutaj nieprawidłowości?
Mało tego. Te 50% nie będzie obarczone marżą co oznacza że oddajemy 50% czystego zysku rafinerii.
Dodajmy do tego wszystkie kontrakty magazynowe Lotosu oddane na rzecz nowego nabywcy przy jednoczesnym zastrzeżeniu że Orlen nie może ich zwiększać.
Tak wygląda w ogromnym skrócie dil Orlenu z KE. Sprzedajemy jeszcze na kredyt i już jest bajobongo.
Za taką umowę powinni zamykać- 16 1
-
2020-07-27 14:37
golym okiem widac ze chodzi o uwlaszczenie
- 2 0
-
2020-07-27 11:31
najnowocześniejszych na świecie :) ha ha ha może w Europie ale do świata to mu daleko
- 3 6
-
2020-07-27 10:27
Opinia wyróżniona
czy ma to wpływ na cokolwiek (3)
dzisiaj na detalicznym rynku paliw istnieje monopol. ..
na rynku kapitałowym.czytaj zyskowności inwestorskiej.. co znaczy ..dochodów budżetu państwa od Firm PKN Orlen..oraz Lotos.. zysk od kapitału jest bliski zeu..
jaką kozryśc ma Polska.lub państwo.
Zysk ma jedynie Panstwo PISowskie..Armia nieudaczników intelektualnych pasożytuje na majątku którego z żadnym stopniu nie budowała..nie przyczyniła się do jego rozwoju.. a tylko obsadza kompletnymi ignorantami .- 50 13
-
2020-07-27 18:00
Jakby Janusze L.
... sprywatyzowały to za złotówkę, to byłoby coś. A tak - pisowskie nieudacznictwo.
- 1 6
-
2020-07-27 13:21
jakie to panstwo pisowskie? (1)
masz cos z głowką?
- 2 13
-
2020-07-27 14:42
chodzi o rak ktory obecnie trawi polske, nie wiedziales?
- 11 3
Wszystkie opinie
-
2020-07-27 08:16
możliwe , że kupią to PIS-owscy oligarchowie (11)
za państwowe pieniądze, tak się budują nowe elity, żona Morawieckiego waży 70 mln, brat Szumowskiego 200 mln, ale oni chcą więcej i więcej, cały ten proces łączenia Lotosu z Orlenem na warunkach praktycznie demontażu połowy Lotosu to jedna wielka skandaliczna afera
- 141 30
-
2020-07-27 08:29
Zobacz jak przebiegały wybory. Ludzi ze wsi h.. interesuje los strategicznego podatnika dla samorządu regionu. No tak, drogi, edukacja(na barkach gminy) to już ich h... obchodzi, ważna jest satysfakcja z tego, że do władzy dorwała się grupa określająca się mianem "prawdziwych polaków" a reszta to "złodzieje" i volksdoicze. Wybory wygrane o włos, a jeśli chodzi o złodziejstwo to już macie pierwszy przykład na bazie tego co zrobią z Lotosem.
- 42 14
-
2020-07-27 08:39
(5)
Głupi jesteś albo ślepy. Fuzja dojdzie do skutku w zamian za zwiększenie wpływów zachodnich koncernów. obstawiam kogoś z czwórki BP/CircleK/Shell/Total.
- 9 3
-
2020-07-27 09:45
a przy tym skapnie sporo do budżetu na te 500+ na które nie ma już z czego dawać (2)
i swoje sadzeniaczki też tam do stołeczków już nóżkami poPiSowo przebierają
- 15 4
-
2020-07-27 11:33
(1)
nic nikomu nie skapnie, ludzie biorą tę sprawę przez pryzmat spraw polskich a tu gra jest o inną świeczkę, Orlen zostanie monopolistą w zamian za udostępnienie szerzej rynku polskiego tuzom z Zachodu, myślisz, że po co Morawiecki teraz poleciał po geld do Brukseli? przyklepali dotacje z UE dla Polski w zamian za kilkaset stacji paliw i udziały w rafinerii
- 2 3
-
2020-07-27 14:48
to rowniez
- 1 1
-
2020-07-27 10:07
I dlatego PO czy PiS to to samo zło (1)
antypolskie!
- 4 10
-
2020-07-28 07:25
Różnica między PO a PiS
jest jak między Stalinem a Chruszczowem.
- 2 0
-
2020-07-27 10:05
Dokładnie, 30 lat to już trwa (1)
zaczęły postkomuchy z SLD, potem różne partie, po drodze też PO, teraz PiS.
- 5 2
-
2020-07-27 14:51
solidarnosc! solidarnosc! solidarnosc! ha, ha, ha
- 3 0
-
2020-07-27 10:52
jakie możliwe- pewne
sprzedają i kupują wszystko co się da a prowizje i "prowizje" wpływają na konta w rajach podatkowych, lub żon. Jeśli nie wiecie jak to działa proszę obejrzeć film MIŚ, tam jest instrukcja jak zgodnie z prawem można wydrukować karty do głosowania za 2,30 pln za sztukę i ciemny lud powiatowy chętnie za to zapłaci. I to dotyczy większości jeśli nie wszystkich działań gospodarczych pis-u
- 10 2
-
2020-07-27 19:36
Pisoligarchia
Decyzja wyłącznie polityczna zarząd lotosu działa na szkodę spółki co udowodnił swoimi decyzjami. Niepohamowane ambicje kabotyna i neokomunistow. Dyzma przy Obajtku był fachowcem. Stawiam na to że PKN Orlen będzie reopolonizowal media
- 1 1
-
2020-07-27 08:18
(6)
Kradzież stulecia. Rozszabrowanie lotosu i wyprzedanie jego dorobku... Macie swoich pawicowych rycerzy prawosci idoci.
- 143 27
-
2020-07-27 08:40
(1)
Pawicowych jak najbardziej, mam nadzieję, że nie mylisz ich z prawicą :)
- 4 6
-
2020-07-27 17:50
po prostu prawactwo
- 0 0
-
2020-07-27 08:46
(1)
Będzie posadka?
- 19 8
-
2020-07-27 09:54
Nie wiem, prezes nie odbiera.
- 12 4
-
2020-07-27 09:28
(1)
Jak można ukraść coś, co do ciebie należy?
- 7 12
-
2020-07-27 09:48
on ma jakis dziwny sposób myslenia - jak troll z UM.
- 8 12
-
2020-07-27 08:20
Akcje (4)
Udziały , obligacje - wszystko by było fajnie jakby mieszkania były dla ludzi. Jeśli młodzi nie mają gdzie mieszkać/ ceny mieszkań jakieś d**ilNE/ to cała reszta to zabawa dla znudzonych bogaczy.
- 17 15
-
2020-07-27 08:40
(3)
ale że w sensie co? mają sprzedać Lotos i za to dać ludziom mieszkania?
- 12 2
-
2020-07-27 08:47
moze chca zamieszkac na terenie rafinerii
pod tymi rurami
- 9 2
-
2020-07-27 11:22
To czym (1)
To czym się władza zajmuje ? Kiedyś chociaż budowali dla ludu czworaki.
- 3 2
-
2020-07-27 11:34
a to władza ma budować czworaki? czworaki się same budują, idź i kup
- 2 2
-
2020-07-27 08:20
Jesli wladze Trojmiasta krzycza to znczy, ze wladze centralne robia dobrze (16)
Niestety ale juz wielokrotnie to sie potwierdzilo. Juz nawet nie sledze czesto tematu ale gdy widze, ze Gdansk i okolica - Sopot i Gdynia krzycza to znaczy, ze rzad robi dobrze. Tutaj mamy tak samo.
Skonczy sie w koncu, mnie tma bardzo cieszy ta decyzja, paliwa to tankuje za 80zl w msc i wiecej nie jezdze takze nawet jak cos podrozeje to mnei to nie dotknie.- 53 158
-
2020-07-27 08:45
dobrze. zgadzam sie
- 6 15
-
2020-07-27 09:32
Jakieś przykłady? (2)
Łatwo jest rzucać takie opinie.
- 13 3
-
2020-07-27 13:23
chocby westerplatte. to tylko z ostatnich spraw. (1)
krzyki prezydentki zastepczyniowej.
- 2 12
-
2020-07-27 17:58
westerplatte dobry przyklad, pisi deweloperzy dostali to czego zadali, teraz kolejne kawalki gdanska beda wyrywac pod byle pretekstem, tereny postoczniowe tez juz zarezerwowane
- 4 1
-
2020-07-27 09:51
zakupione respiratory i maseczki bez atestu od rodziny i przyjaciół królika (5)
wydrukowane bezprawnie za 70 baniek karty do głosowania
czerwone piotrowicze awansowane i misiewicze bez wykształcenia w zarządach sp.państwa i te króliczki NBP+ po 65tys/szt. + korupcja i nepotyzm
uwalenie carakali i zakup samolocików i 100 limuzyn za dubeltową cenę i bez przetargu
i padnięte konie...
... a WiNNyCH brak! ... i ty mi mówisz, że ten rząd robi coś dobrze?- 26 8
-
2020-07-27 10:23
Maseczki bez atestu...
... Pijesz do świeckiego świętego w czerwonych gaciach?
- 5 3
-
2020-07-27 11:34
(2)
elo tu mowa o Lotosie a nie o maseczkach
- 2 6
-
2020-07-27 12:48
jedyne co ten rząd dobrze robi - to sobie dobrze robi (1)
macierewicz rozbija się nadal rządowa limuzyną z obstawą ŻW... szydło kasuje szmal w Brukseli... a czerwony prok stanu wojennego piotrowicz został sędzią trybunału wolnej Polski.
- 12 3
-
2020-07-27 18:00
pisinka na swoim
- 1 0
-
2020-07-27 22:47
Uufff!
Czytajac Twoje uwagi, już myślałem, że o kobylach arabskich zapomniales? Jednak pamietasz. Jestem spokojny, że czuwasz nad dobrami narodowymi.
- 0 1
-
2020-07-27 09:57
Nawet nie wiem jak określić podobnie prymitywną wypowiedź.
- 9 1
-
2020-07-27 10:09
argument d**ila z Podkarpacia chyba. On tankuje za 80, Kaczyński ze swoich daje mu pieniądze, cała Polska skansenem byle starczyło na kiełbachę i gorzałę. Tak władza centralna robi parobasom dobrze
- 14 6
-
2020-07-27 10:11
nie napisałem siusiaku ,mam na myśli krawat ,a to oznacza siusiaku
- 0 0
-
2020-07-27 10:40
Wyprali Ci ten móżdżek w TVP.
- 7 3
-
2020-07-27 10:44
Wiadomo, że Trójmiasto nie głosuje na PIS, więc wszystko co jest na złość Trójmiastu jest 'dobre'. Nawet jeżeli strategicznie jest to i**otyczna decyzja, ze szkodą, dla ogromnej firmy, firm kooperujących, ludzi tu mieszkających. Ale kogo to interesuje, ważne że w tyłek dostanie to 'złe' Trójmiasto, które nie potrafi docenić co 'rząd prawdziwych Polaków' dla nich robi. I wtedy hasła o wyprzedaży polskiego majątku już nie mają znaczenia.
- 13 5
-
2020-08-04 20:30
Annn
A przy tym swoim egoistycznym podejściu pomyślałeś o ludziach, którzy tam pracują, płacą podatki i robią zakupy w GD. To wszystko to naczynia połączone. Praca, brak pracy, bezrobocie, koszty itd. Jedni ludzie żyją dla drugich i dzięki drugim . Ale ty na pewno tego nie zrozumiesz bo tankujesz za 80 dych a resztę masz w nosie!!!
- 0 0
-
2020-07-27 08:33
Lukoil pewnie, przez jakas spółkę córkę, której nikt nie "sprawdzi" (10)
- 53 8
-
2020-07-27 08:33
Morawiecki = Balcerowicz (6)
- 14 26
-
2020-07-27 09:50
dulkiewicz - karierowicz (3)
- 7 11
-
2020-07-27 10:14
(2)
kacperek - nieudacznik
- 7 5
-
2020-07-27 11:35
(1)
ale Was nadal pupa piecze o Kacpra :)
- 4 5
-
2020-07-27 18:06
specjana kasta
- 0 0
-
2020-07-27 10:11
(1)
święty gorszy bo co rusz kłamie
- 1 1
-
2020-07-27 18:07
w ogole porownanie z d...
- 0 0
-
2020-07-27 08:41
(1)
Lukoila już w Polsce nie ma, jest AMIC, nikt na to się nie zgodzi bo na ten rynek czają się zachodnie korporacje
- 3 7
-
2020-07-27 18:10
rozwalenie lotosu to kolejne zlecone zadanie do wykonanie
- 0 0
-
2020-07-27 11:45
Orlen zasugerował z kim może wymienić się aktywami gdańskiej rafinerii. Potencjalnymi kandydatami do takiej transakcji z Orlenem są działające na rynku niemieckim BP, Shell, Total czy OMV - czytamy w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej".
- 3 0
-
2020-07-27 08:41
jak nikt nie chce to ja wezmne
- 10 1
-
2020-07-27 08:57
Pracowalem tak kiedts w lato (2)
moze wiec jakies udzialy dla mnie. zwlaszcza, ze nie placili.
- 2 3
-
2020-07-27 10:30
GL (1)
Musiałeś u jakiegoś podwykonawcy pracowac
- 0 0
-
2020-07-27 13:25
oczywiscie, ze u podwykonawcy
ale na ternie rafinerii.
- 0 0
-
2020-07-27 09:22
i tak pis wyprzedaje nasze (1)
najlepsze aktywa. w 2005 jaworski pis tez zamknął stocznie gda
- 62 16
-
2020-07-27 23:33
W 1996 r. Sąd Rejonowy w Gdansku ogłosił upadłość Stoczni Gdansk S.A.
Kto w owym czasie zarządzał stocznią?
- 1 1
-
2020-07-27 09:31
A niech biorą te nietrafione i przepłacone lokalizacje stacji Lotos
80% stacji Lotosu to nietrafione lokalizacje wiec nawet lepiej, jak je oddadzą w "dobre ręce".
- 6 42
-
2020-07-27 09:33
Fuzja (5)
Fuzja ma sens , ale otwarcie rynku paliw dla dużego gracza np. BP , pozbawia budżet państwa sporych dochodów . Dziwne to wszystko...
- 45 4
-
2020-07-27 10:11
Mocodawcy PiS z moskwy kazali (2)
to pisowska agentura dostarcza
- 9 5
-
2020-07-27 11:37
(1)
prędzej przejmie to Texaco albo Chevron niż Rosjanie, nie masz pojęcia o czym mówisz
- 3 6
-
2020-07-28 10:50
A Ty masz? Chevron i texaco to jedna firma. Wycofała się z Europy wiele lat temu .
- 3 0
-
2020-07-27 11:37
jakim cudem pozbawi to dochodów państwa? czyżby paliwa z BP były nieopodatkowane? a może nieoakcyzowane? :D ponadto BP jest już drugim największym graczem na rynku od dawna
- 1 3
-
2020-07-27 18:13
Znowu zaczyna sie wysprzedaz majatku narodowego
W przeszłości w celu powstrzymania twórczej sprzedaży majątku narodowego za bezcen gdzie brakowało mylne hasła że zakład jest wart tyle ile da za niego rynek lub schładzamy gospodarkę hasło Balcerowicza że kapitał nie ma narodowości nic pergidnego wymyśleć nie można,powstała uchwała o przedsiębiorstw strategicznych dla funkcjonowania państwa.Tam znalazł się i lotos.teraz w imię kolejnej mistyfikacji czyli fuzji chcemy złamać ustawę i pozbyć się kolejnej dużej części firmy.30% udziałów z pakietem zarzadczym 50 % produkcji i 80% stacji paliw ok400 stacji na 508 i pozbyć się pakietów wydobywczych o których się nie mówi.Ktos znowu gra i twierdzi że podatki zostaną na pomorzu tylko ile !!! Takich antypolskich działań się nie robi.Laczenie ma swoje zalety ale nie za srebrniki UE to są warunki anty Polskie
- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.