- 1 SK hynix otwiera Centrum Badawczo-Rozwojowe (92 opinie)
- 2 Tubki z alkoholem zostaną wycofane (306 opinii)
- 3 KNF cofa zezwolenie właścicielowi Cinkciarza (87 opinii)
- 4 Umowa na falochrony w Porcie Gdynia podpisana (66 opinii)
- 5 Cztery kolosy w drodze do Gdańska (125 opinii)
- 6 Nietypowa stacja ORLEN w Nowym Stawie (27 opinii)
PGE Energia Ciepła rozpoczyna dekarbonizację. Nowe inwestycje w Gdyni
Nowoczesna kotłownia rezerwowo-szczytowa w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni
PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, rozpoczęła w gdyńskiej elektrociepłowni proces odchodzenia od węgla i przejścia na paliwo niskoemisyjne, czyli gaz. W miejscu najstarszego budynku produkcyjnego elektrociepłowni, w którym pracowały kotły mazutowe z lat 70. XX w., powstaje nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 z trzema kotłami wodnymi - olejowo-gazowymi, o mocy 30 MW każdy. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.
Nowa Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 zastąpi największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który przepracował od końca lat 70. ok. 100 tys. godzin. Jego trwałe wycofanie z eksploatacji przyniesie wymierne efekty ekologiczne: emisja tlenków siarki obniży się ponad 40-krotnie, tlenków azotu 10-krotnie, a pyłów 20-krotnie. Zużycie paliwa węglowego zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie, w wyniku czego do Gdyni nie będzie już wjeżdżać 330 wagonów z węglem. Docelowe dla tej inwestycji paliwo gazowe przewidziane jest w Elektrociepłowni Gdyńskiej w 2026 r.
Jedna z najważniejszych inwestycji ciepłowniczych na Pomorzu
- Rozpoczynamy jedną z najważniejszych inwestycji niskoemisyjnych na Pomorzu. To kolejny krok w modernizacji polskiego ciepłownictwa. To także przejaw konsekwentnej realizacji Strategii PGE, która zakłada neutralność klimatyczną Grupy do 2050 r. Transformacja źródeł wytwórczych w Elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o ponad 40 proc., czyli tyle, ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku. Docelowo inwestycja ta nie tylko zapewni to ciepło odbiorcom, ale również pozwoli na ograniczanie wpływu naszej działalności na środowisko i pozytywnie wpłynie na poprawę powietrza w regionie - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
- PGE Energia Ciepła jest największym producentem ciepła w Polsce. Naszym priorytetem jest realizowanie inwestycji, które przybliżą Grupę PGE do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r. I to się już dzieje. Budowa nowych źródeł wytwórczych i wycofanie z eksploatacji najstarszego ciepłowniczego kotła węglowego w Gdyni rozpoczyna dekarbonizację w tej elektrociepłowni, ale takie inwestycje prowadzimy także w innych miastach, m.in. w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim - powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne
Pracownicy Elektrociepłowni Gdyńskiej oraz dyrekcja i zarząd PGE Energia Ciepła podpisali też Deklarację ekologiczną - zobowiązanie wobec samorządów i społeczności lokalnej, że inwestycją w budowę nowych źródeł wytwórczych rozpoczyna realizację Planu Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej.
- Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w Gdyni
w latach 70-90-tych XX wieku i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj realizujemy już nowe wyzwania, dla kolejnych pokoleń mieszkańców Gdyni i okolic - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. - Dzięki zastosowaniu w perspektywie 2030 r. miksu paliwowego: biomasy, gazu, oleju lekkiego i węgla oraz dywersyfikacji kierunków dostaw paliwa, zapewnimy mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne - dodała.
Plan Dekarbonizacji w Elektrociepłowni Gdyńskiej zakłada, że do 2030 r. 70 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do 2050 r. Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-02-23 13:24
Modernizacja, zmiana rodzaju paliwa na gazowe - super. Ale zeroemisyjność? (3)
Przy produkcji energii z paliw kopalnych ???? :) Bez jaj.
- 27 6
-
2023-02-26 10:11
Nie zeroemisyjność tylko wysokocenowość - to strategia PGE dla Gdyni
- 0 0
-
2023-02-23 17:52
Tylko co innego, skoro Niemcy z tvnem zabronili węgla, bo jest brzydki i powoduje smog? Spalin z gazu i oleju nie widać, chociaż to ten sam syf...
- 2 0
-
2023-02-23 16:24
Co ma jedno do drugiego ?
- 0 0
-
2023-02-26 06:27
Takie deklaracje to mogę osobiście na xero robić i rozdawać
Taka mają moc prawną i sprawczą. Cieszę się mimo wszystko ze cokolwiek ludzie robią by oszczędzić środowisko. Popieram.
- 0 0
-
2023-02-24 06:53
Dywersyfikacja - oby (1)
Dywersyfikacja jest ważna, ale zrobiona z sensem. Czyli, tańszy mazut, grzejemy nim, opłaca się gazem - włączamy piec gazowy. Ale boję się, żebyśmy nie zostali z ręką w nocniku, w sumie czymś grzać i tak trzeba.
- 3 1
-
2023-02-24 08:51
Gdynianie
Dzięki słusznej ideowej propagandzie pisowskiej, zapłacicie z własnej kieszeni, za sukces grzania - Hip, hip, hura, dzięki słusznej idei czynsz wzrośnie o 100%, a mieszkania stanieją o 50%.
- 0 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.