- 1 300 mln zł wsparcia dla gdańskiej fabryki (107 opinii)
- 2 Jest nowy prezes w spółce Port Gdański Eksploatacja (76 opinii)
- 3 Mamy już 420 ton złota (227 opinii)
- 4 Wraca spór o przetwórnię szkła na Stogach (166 opinii)
- 5 Satoshi Nakamoto - HBO ujawni kim jest twórca Bitcoina i technologii blockchain? (10 opinii)
- 6 Rząd zakłada wzrost cen pądu i gazu (280 opinii)
Rozpoczęła się budowa fabryki na Wyspie Ostrów
Aż 500 miejsc pracy i 150 wież rocznie - w Gdańsku rozpoczęła się budowa zapowiadanej już półtora roku temu fabryki wież wiatrowych dla morskiej energetyki wiatrowej. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2025.
Agencja Rozwoju Przemysłu oraz hiszpańska spółka GRI Renewable Industries, S.L. rozpoczynają budowę wytwórni wież wiatrowych. Przedsięwzięcie realizuje specjalnie powołana spółka Baltic Towers. Zakład powstanie na Wyspie Ostrów, w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej.
Uniwersytet Morski otwiera Centrum Offshore. Rusza nowoczesne laboratorium badawcze
O tym, że prowadzone są rozmowy w sprawie fabryki, ARP informowała już w marcu 2022 roku. Potem na wiele miesięcy zapadła cisza, w końcu w styczniu 2023, w Warszawie, w obecności wiceministra klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, umowę podpisano.
- W ramach tej nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie - poinformował Cezariusz Lesisz, prezes ARP.
Utworzone zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy w nowoczesnej i perspektywicznej branży energetyki wiatrowej offshore.
- GRI z dumą bierze udział w tym ważnym projekcie energii wiatrowej w Polsce, dążąc do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Wspólne przedsięwzięcie w Polsce stworzy światowego lidera na rynku energetyki offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów dotyczących zainstalowanej energii odnawialnej w przyszłej dekadzie - powiedział Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries, S.L.
GRI Renewable Industries, S.L. od 2008 roku rozwija działalność produkcyjną wież wiatrowych i kołnierzy w sektorze energii wiatrowej. Obecnie posiada 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i RPA dostarczających wysokiej jakości wieże wiatrowe i kołnierze dla przemysłu energetyki wiatrowej na całym świecie.
- Efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój miejscowych zasobów oraz przyczyniając się do tworzenia trwałego dziedzictwa dla społeczności gdańskiej i nie tylko. To inwestycja, która wpiszę się na lata w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca Wyspy Ostrów - napisano w komunikacie.
- Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore. Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki - mówi Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
Opinie wybrane
-
2023-09-01 10:10
Swietne wieści! I oby jak najwięcej wiatraków w Polsce
- 10 6
-
2023-09-01 10:23
Hmm (2)
Ostatnio czytałem artykuł, gdzie było napisane, że energia odnawialna w Anglii się nie opłaca. Nie zarabia na siebie i fotowoltaika i turbiny wiatrowe, więc czy aby na pewno " perspektywiczna branża energetyki wiatrowej"?
- 11 9
-
2023-09-01 13:52
Hmm
To może poczytaj o najnowszej i największej na świecie Dogger Bank Wind Farm która już niedługo zasili masę brytyjskich odbiorców.
- 2 0
-
2023-09-01 12:48
U Angoli
To pewnie turbiny kręcą się w lewą stronę i dlatego nie działają ;)
- 3 0
-
2023-09-01 23:17
Most i drogi na wyspę.
Jestem ciekawy czy i jak zostanie rozwiązany temat dojazdu do tej inwestycji... czy planuje sie remont ulicy Swojskiej i Na Ostrowiu, które są w fatalnym stanie i wąskie? Teraz gdy wiozą maszty i inne większe gabaryty, to tylko nocą i wtedy jest zamykany odcinek od stoczni do ul. Marynarki Polskiej. Do tego jedyny most w fatalnym stanie o nośności
Jestem ciekawy czy i jak zostanie rozwiązany temat dojazdu do tej inwestycji... czy planuje sie remont ulicy Swojskiej i Na Ostrowiu, które są w fatalnym stanie i wąskie? Teraz gdy wiozą maszty i inne większe gabaryty, to tylko nocą i wtedy jest zamykany odcinek od stoczni do ul. Marynarki Polskiej. Do tego jedyny most w fatalnym stanie o nośności do 30 ton (drugi most to zwodzony ). Każdy tir jadący do stoczni z blachami, czy do młynów ze zbożem wazy ponad 40 ton. Czy inwestorzy maja w planach remonty tych obiektów lub budowę nowych? Droga do stoczni i tak jest już zawsze zablokowana rano i popołudniu gdy jadą pracownicy.
- 9 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.