Rumunia najdroższa, Polska trzecia. Ranking cen prądu w UE

Robert Kiewlicz
5 maja 2026, godz. 11:35
Opinie (63)
Ceny prądu w UE 2025: gdzie bolało najbardziej, a gdzie spadły najmocniej?

Polacy w europejskiej czołówce... niestety. Nowe dane Eurostatu pokazują, że po uwzględnieniu siły nabywczej prąd w Polsce należy do najdroższych w całej UE. Zobacz, gdzie rachunki szybują, a gdzie topnieją jak śnieg w słońcu.



Obecny poziom cen energii w Polsce:

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2025 r., liczone w standardzie siły nabywczej, należały w Polsce do najwyższych w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Najdrożej płacono w Rumunii (49,52 euro za 100 kWh), następnie w Czechach (38,65 euro) i w Polsce (37,15 euro). Najniższe poziomy odnotowano na Malcie (14,09 euro), na Węgrzech (15,10 euro) oraz w Finlandii (18,77 euro).



Rachunki pod presją podatków. Gdzie w UE płaci się najwięcej za prąd?



Średnio w UE ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2025 r. pozostały stabilne - wzrosły nieznacznie do 28,96 euro z 28,79 euro za 100 kWh w pierwszej połowie roku. Nadal są jednak wyraźnie wyższe niż przed kryzysem energetycznym z 2022 r.

Według Eurostatu niewielki wzrost w 2025 r. wynikał z podwyższonych podatków i opłat. Wzrosły one zarówno w ujęciu bezwzględnym - do 0,0837 euro za kWh z 0,0804 euro w pierwszej połowie 2025 r. - jak i jako udział w rachunku końcowym (28,9 proc. wobec 27,9 proc.). W efekcie spadek cen energii przed opodatkowaniem został więcej niż zniwelowany wyższym poziomem danin, co przełożyło się na umiarkowany wzrost rachunków płaconych przez konsumentów.



Patrząc na ceny nominalne w euro, najwyższe stawki odnotowano w Irlandii (40,42 euro za 100 kWh), Niemczech (38,69 euro) i Belgii (34,99 euro). Najtaniej było na Węgrzech (10,82 euro), Malcie (12,82 euro) i w Bułgarii (13,55 euro).

Opinie (63) 2 zablokowane

  • (1)

    W końcu 20sta gospodarka świata. Stać nas.

    • 15 0

    • Po rządzie 13. grudnia spodziewałem się 1. mijejsca na podium!
      Jestem zawiedziony.

      • 0 1

  • 23% VAT

    do tego oplata sieciowa stala i zmienna, oplata handlowa i oplata mocowa. cena netto 1kwh to 0.55-065zł netto, a po podatkach i oplatach 1.65zl brutto.

    • 19 0

  • W porównaniu do zarobków to mamy najdroższy prąd w UE (3)

    Taki Niemiec za najniższą pensję może kupić dużo więcej prądu czy paliwa niż ubogi Polak

    • 62 5

    • Przecież o tym jest ten artykuł

      I nie najdroższy tylko na 3 miejscu po Rumunii i Czechach...

      • 8 0

    • (1)

      Zacznij więcej zarabiać, albo zostań Niemcem.

      • 1 8

      • to to to drugie

        ale patriotycznie

        • 3 0

  • rządowy Orlen i Energa chwalą się rekordowymi zyskami, to wszystko z naszych kieszeni (5)

    Czy on juz nie pamięta co obiecał???
    Teraz to powtórzył: - Mogę to powtórzyć, dziś benzyna byłaby po 5,19 zł. I mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością. Dzisiaj, gdybym był premierem to rachunki za prąd i za gaz mogłyby wynosić połowę tego co wynoszą teraz - oznajmił polityk.

    • 67 3

    • Bez honoru. Bez wstydu.

      • 11 1

    • A więc daliście się nabrać na sto konkretów.

      • 12 4

    • zapomnieli (2)

      Zapomnieli jacy byli dumni z rekordowych zysków Orlenu za Obajtka.
      Zapomnieli z jaką dumą wlewali do zbiorników samochodu paliwo po 8zł/l ?
      Zapomnieli, ze pis zablokował ustawę wiatrakową ?
      Zapomnieli/nie wiedzą , że prąd byłby tańszy gdyby zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym ?
      Zapomnieli i ujadają .

      • 5 7

      • kiedy to było? (1)

        po 100 dniach miało się wszystko zmienić

        • 7 2

        • No tak

          Przecież Batyr obiecał po 100 dniach prezydentury tańszy prąd o 33 % i co? I nic

          • 2 2

  • To ile w Polsce?

    To jaka jest cena nominalna w Polsce? w standardzie siły nabywczej podali, ale ile się rzeczywiście płaci, już nie.

    • 10 1

  • ja (1)

    • 1 0

    • JA

      To jest chore , tyle w temacie !

      • 3 0

  • Pięknie sie dzieje w Eurokołchozie (1)

    Jeszcze więcej wiatraczków i paneli... Sami sobie kręcimy sznur . Putin się cieszy. Niestety, historia nic Polaków nie nauczyła.

    • 15 6

    • Tak, Rumuni, Czesi i Polacy maja najwięcej turbin

      Dlaczego Dania, Finlandia, Hiszpania czy Niemcy nie maja najdroższego prądu?

      • 3 0

  • jest drogo, nie ma inwestycji, rośnie bezrobocie, służba zdrowia to ruina, deficyt 300 miliardów złotych, okradają nas (3)

    no ale najważniejsze, że nie rządzi pis

    • 20 3

    • Można powiedzieć że obecny rząd nie robi nic. Tylko skąd taka ogromną dziura budżetowa?

      • 4 1

    • Wywalić tych uśmiechniętych na uśmiechnięty pysk

      • 4 1

    • Nie no lepiej jak dług był 250 miliardów, benzyna po 8.50, inflacja 30%, ale za to przekopaliśmy mierzeję, sprzedaliśmy lotos za bezcen i wywaliliśmy miliardy na szczujnie Kurskiego żeby funkcjonariusz rachon mógł jeździć Porsche

      • 1 1

  • Energa, 65gr za kWh... (2)

    A "na końcu" robi się 1,40-1,50pln. Na fakturze kilkanaście pozycji, człowiek głupieje podczas lektury. No ale jak państwo pozwala, to "strzyżemy"...

    • 66 0

    • Czy oby dobrze policzyłeś??? (1)

      Siedzieliśmy z sąsiadem i u niego wliczając w to opłaty stałe to wyszło na jego rachunku niemal 2 zł.
      Teraz oszczędność nie popłaca!
      Jak Nic nie zużyjesz to i tak zapłacisz.
      A powinna być Jedna cena końcowa by było to uczciwie!

      • 4 0

      • To zależy od zużycia.

        Jeśli masz małe zużycie to opłata stała mocno podniesie ostateczną cenę za 1 kWh.

        • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.