• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rząd wycofuje się z budowy elektrowni jądrowej

Wioletta Kakowska-Mehring
25 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Wszystko wskazuje na to, że druga próba wybudowania w Polsce elektrowni jądrowej również spali na panewce. Tymczasem energię pochodzącą z rozszczepienia jąder atomów pozyskuje się od wielu lat w większości krajów Europy. Na zdjęciu uruchomiona w 2002 roku elektrownia Temelín w Czechach. Wszystko wskazuje na to, że druga próba wybudowania w Polsce elektrowni jądrowej również spali na panewce. Tymczasem energię pochodzącą z rozszczepienia jąder atomów pozyskuje się od wielu lat w większości krajów Europy. Na zdjęciu uruchomiona w 2002 roku elektrownia Temelín w Czechach.

Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został zawieszony, a może zostać ostatecznie porzucony - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w radiu RMF FM. Polska wydała na ten projekt już ok. 200 milionów złotych.



Wszystko wskazuje na to, że rząd szykuje grunt nie pod elektrownię jądrową, a pod ogłoszenie decyzji o wycofaniu się państwa z jej budowy. Wprawdzie minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w radiu RMF FM, że decyzja ostateczna ma zapaść do końca tego roku, ale projekt na razie zawieszono.

Jaki jest powód tej decyzji? Minister przekonuje, że nie ideologia, ale pieniądze. Jego zdaniem, budowa jednego bloku w elektrowni atomowej kosztuje tyle, ile budowa trzech bloków w tradycyjnej elektrowni węglowej.

- Z punktu widzenia efektywności ekonomicznej, jednoznacznie wygrywają bloki tradycyjne. Z punktu widzenia wymogów klimatycznych, wyraźnie sytuację w kraju by nam poprawiła elektrownia jądrowa. Tu ja muszę podjąć decyzję. Tu nie ma ideologii - podkreśla minister Krzysztof Tchórzewski.
Według zapowiedzi pierwsza elektrownia jądrowa ma - choć może już "miała" - powstać w województwie pomorskim. Po przeprowadzeniu badań i analiz rozpatrywane są dwie lokalizacje - "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa). Ostateczny wybór miał nastąpić w tym roku.

Kiedy rok temu pytaliśmy naszych czytelników w ankiecie o to, czy elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższych lat, to aż 74 proc. odpowiedziało, że "nie" i że przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Czy wszystko na to wskazuje, że większość miała rację? Warto również wspomnieć, że prawie 69 proc. czytelników w innej z naszych ankiet popierało pomysł budowy elektrowni.

Projekt ten od samego początku nie miał szczęścia. Harmonogram stale się sypał, a i poparcie rządowe było różne. Przypomnijmy. Na początku 2009 roku polski rząd zobowiązał spółkę PGE Polska Grupa Energetyczna do udziału w przygotowaniu programu polskiej energetyki jądrowej i jego realizacji. W planach PGE była budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda. W styczniu 2010 roku zarejestrowana została spółka celowa PGE EJ1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę elektrowni jądrowej.

W 2011 roku Sejm przyjął rządowy "pakiet atomowy". Była to nowelizacja ustawy Prawo atomowe oraz tzw. ustawy inwestycyjnej, które miały od strony prawnej umożliwić budowę. W 2014 roku do projektu włączono spółkę Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia.

Na początku uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej zaplanowano na 2020 rok, potem już mówiło się o 2022 roku. Ostatecznie ogłoszono, że uzyskanie decyzji lokalizacyjnej nastąpi na przełomie 2017 i 2018 roku, a do 2020 przedsięwzięcie powinno uzyskać pozwolenie na budowę, która potrwa... ok. 5 lat.

Harmonogram się sypał, a poparcie poprzedniej ekipy rządzącej malało. Po chwilowym zachwycie atomem, jego miejsce zajął gaz łupkowy. Teraz zajmie węgiel.

Według ministra energii, Polska potrzebuje 10 tysięcy megawatów. Teraz - jak mówi Tchórzewski - trzeba rozważyć, czy uzyskać taką moc, inwestując w 2-3 bloki tradycyjne, czy jeden jądrowy. Jednak nawet jeśli elektrownia jądrowa powstanie, to nie ma szans, by finansował ją budżet państwa. Pieniądze muszą znaleźć państwowe spółki.

- Budżet nie może tego finansować. To jest działalność gospodarcza, typowo biznesowa. I musi to być inwestycja biznesowa - powiedział minister.
Koszt wybudowania elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. MW szacuje się dziś na 40-60 mld zł. O takie środki będzie trudno, zwłaszcza że inwestorzy obecnie niechętnie lokują kapitał w energetyce jądrowej. Na wsparcie Unii też nie ma co liczyć, ponieważ dla niej priorytetem są OZE (odnawialne źródła energii).

A polskie spółki energetyczne znów stawiają na węgiel. Pod koniec ub. roku EnergaEnea ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MW.

- Inwestycja ma wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisuje się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla - podano w komunikacie.
Decyzja o ostatecznym pogrzebaniu projektu budowy polskiej elektrowni jądrowej lub jego ożywieniu ma zapaść do końca roku.

Opinie (494) ponad 10 zablokowanych

  • super informacja (69)

    zupelnie zbedny pomysl pozostaly po rzadach PO

    • 237 625

    • Jasneee (27)

      Ciekawe, czy będziesz tak mówił jak wzrosną rachunki za prąd.
      Polsce jest potrzebne nowe źródło energii elektrycznej inaczej będziemy skazani na kupowanie energii za granicą.
      Polski węgiel się kiedyś skończy. A nawet nie będę wspominał, że energia z węgla jest "najbrudniejszą" z możliwych.

      • 115 30

      • Gdyby polska energetyka została wmanewrowana w tą inwestycję, to dopiero byś (20)

        zobaczył co to znaczy wysoki rachunek. Oni już i tak kiepsko przędą, a ostatnie dofinansowania górnictwa nie poprawiły sytuacji. Tu nie ma kasy na atomowe technologie, z których o dziwo kraje, które były prekursorami się wycofują. Za chwilę to będzie przestarzała technologia dla krajów Trzeciego Świata. Nie sądzę, aby warto było iść akurat tą drogą.

        • 35 57

        • A węgiel lepszy? (10)

          A podążanie ścieżką uzyskiwania energii z węgla nie stawia nas w jednym rzędzie z krajami Trzeciego Świata?
          Obawiam się, że obecny rząd swoimi działaniami cofnie nas o kilka epok do tyłu.
          Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem była by dywersyfikacja źródeł energii. Skoro jeszcze mamy węgiel to z niego korzystajmy, ale z rozwagą. Do tego warto jednak się zastanowić nad atomem i inwestować w OZE.
          Stawianie wszystkiego na jedną kartę jest nierozsądne jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne kraju.

          • 52 19

          • Nie za wszelką cenę, a z pewnością nie za gigantyczną cenę technologii atomowych w (9)

            kraju z tak ogromnym deficytem budżetowym. W najlepszym wypadku dostałbyś jakąś eksperymentalną niesprawdzoną technologię chińską, bo tańsza. Zdecydowanie lepiej dać sobie z tym spokój. Za kilkanaście lat okaże się z dużym prawdopodobieństwem, że pojawi się jakieś nowe obiecujące źródło energii, a tu byłoby już pozamiatane i masakryczne kredyty do spłaty za archaiczną technologię na dekady.

            • 32 29

            • tak oczywiście. może w końcu będzie to pozyskiwanie energii z powietrza co wymyślił Polak ale go zabili i uciekł.

              • 19 11

            • Kolejne bzdury (1)

              Technologie w obecnych czasach są praktycznie takie same, czy to w Chinach czy w USA, różnica może być co najwyżej w wykonaniu. Nikt nie buduje nowych elektrowni jądrowych na podstawie archaicznych technologii, nawet Ruscy.

              • 22 3

              • i to wlasnie o te wykonanie chodzi

                • 6 16

            • I jescze co do terminologii (3)

              Elektrownia atomowa to np. elektrownia węglowa czy gazowa gdzie do reakcji dochodzi na poziomie atomu. Elektrownia, w której dochodzi do reakcji na poziomie jądra atomowego to elektrownia jądrowa.

              • 15 1

              • Elektrownie (2)

                atomowa i jądrowa to w jęz. polskim synonimy - czy się to komuś podoba, czy nie.

                • 7 6

              • To nie są synonimy nawet w języku polskim

                To tak samo jakbyś stwierdził, że nie ma różnicy między bakterią a wirusem bo dla większości Polaków to po prostu wywołujące choroby zarazki.

                • 9 3

              • tylko dla idiotów i ignorantów

                • 0 1

            • nie pojawi się, póki jest węgiel i ropa

              • 1 1

            • "niesprawdzoną technologię"

              Chiny dysponują bronią atomową, latają w kosmos,zbudowali najszybsza kolej na świecie ...trochę szacunku dla chińskiej jakości i technologi. To nie tylko bazarowa taniocha.

              • 1 1

        • Jakie to niby kraje się wycofują z energii jądrowej? (6)

          Masz chyba ździebko nieaktualne informacje. Plany wycofywania się z tej technologii to lata 80-90 ubiegłego wieku. Jedynym krajem w Europie, który to wycofanie się "zrealizował" są Włochy. Francja właśnie wybudowała nową elektrownię w Flamanville a Wielka Brytania (czyli kraj gdzie powstała pierwsza elektrownia atomowa w Europie Zachodniej), Holandia, Szwecja, a nawet Czechy, Węgry, Rumunia i Bułgaria planują wybudować nowe!!! Nawet na Białorusi w Ostrowcu (w państwie w którym podobno jest bieda i dyktatura) budowana jest obecnie elektrownia jądrowa żeby się bardziej uniezależnić od gazu z Rosji!!!

          • 32 9

          • To ciekawe (4)

            aby wyprodukować prąd zamiast gazu. Co tam jeszcze mądrego napiszesz?

            • 1 29

            • A słyszałeś jełopku (3)

              o elektrowniach gazowych w których się produkuje prąd z gazu czy uważasz, że takie nie istnieją? Czadu powstałego ze spalania węgla żeś się chyba w dzieciństwie za dużo nawdychał i takie są obecnie skutki w postaci niskiej inteligencji. Zabrakło merytorycznych argumentów w dyskusji to próbujesz wymyślać dziwne teorie???

              • 25 0

              • (1)

                Samym prądem będą żyli? Bez gazu? Nie zrozumiałeś sedna.
                Do d. z takim ałtorem.

                • 0 24

              • Nie próbuj się tłumaczyć

                bo i tak Ci nie wychodzi. Jakbyś nie zrozumiał - bardziej uniezależnić od gazu oznacza kupować go mniej a nie odciąć się od dostaw w ogóle.

                • 10 0

              • Gaz znajduje też zastosowanie w rozmaitych gałęziach produkcji przemysłowej. Wykorzystanie gazu na przykład w znacznym stopniu ułatwia i usprawnia wytwarzanie produktów hutniczych. Ponadto hale przemysłowe i większe zakłady także powszechnie ogrzewa się z wykorzystaniem instalacji gazowej. Używany jest on przykładowo w nagrzewnicach gazowych. Poza ogrzewaniem powietrza stosuje się go też do klimatyzacji.

                • 3 5

          • Niemcy się wycofują

            • 5 3

        • Koszt budowy kosmiczny, ale eksploatacja to już koszt symboliczny (1)

          • 9 2

          • Ta a Polska to zagłębie uranowe

            Ruscy jak nam symbolicznie podniosą cenę za paliwo do reaktorów to dopiero będzie kosmos.
            Trzeba korzystać z tych źródeł energii jakie się posiada. W Polsce to woda, wiatr, biopaliiwa i oczywiście węgiel i na to trzeba stawiać. I rozwijać najnowsze technologie.

            • 4 8

      • Spoko Simon, wymieniłem żarówki na ledy, wywaliłem TV, mam nową lodówkę i rachunki spadłym mi o 30% (2)

        • 16 1

        • Ty chyba z Osram jesteś ;-) Guzik te banialuki i wymiany dają. No chyba, że wyrzuciłeś jakąś wypasioną plazmę 100 cali. (1)

          • 9 7

          • Spoko, i tak za przesył go skasują.

            • 21 0

      • a smog z czego się m.in. bierze? Z palenia węglem. średniowiecze wraca (2)

        • 15 3

        • 80% przyczyn powstawania smogu, to tzw. emisja niska

          Czyli pochodząca od gospodarstw domowych - chodzi głównie o palenie w piecach/kominkach śmieciami, ale też węglem a nawet drewnem (które wbrew obiegowej wierze wcale nie jest ekologicznym paliwem) - tak więc do tematu smogu elektrowni bym nie mieszał. Nie zmienia to jednak faktu, że elektrownie węglowe zanieczyszczają atmosferę i produkują tony odpadów.

          • 3 1

        • Smog bierze się ze źle docieplonych budynków.

          • 0 0

    • Właśnie

      Super 200 ml poszło na...

      • 8 0

    • Nawet Tchórzewski tak tego nie ujął (2)

      Powiedział raczej coś w stylu: "Dobrze by było, żeby była elektrownia atomowa, ale prawdopodobnie nas na nią nie stać".

      • 9 1

      • Ale co to oznacza "prawdopodobnie"? (1)

        Takie zdanie nie powinno istnieć dla urzędników państwowych. Przecież to się wszystko da policzyć, pewnie nie co do złotówki ale choćby w ogólnym zarysie. Elektrownia to nie tylko koszt wybudowania a z tej wypowiedzi wynika, że na tej podstawie się głównie oparto. Mnie bardziej by interesowało żeby obliczono cenę prądu produkowaną w obu ewentualnych opcjach. Budowa po taniości nie zawsze oznacza najlepszy wybór. Dla rządu to prosty wybór bo to nie oni będą płacili rachunki za prąd a po co się męczyć i szukać inwestora na droższą opcję budowniczą, łatwiej pójść po najmniejszej linii oporu.

        • 8 0

        • Ciężko to policzyć, chyba

          Bo jądrówka to przede wszystkim korzyści dla środowiska naturalnego, a te są praktycznie niemożliwe do oszacowania. Również z tą ceną produkcji energii to nie jest takie pojedyncze: węglówka byłaby zaopatrywana głównie w surowiec krajowy - więc sporo z kosztów jej funkcjonowania zostawałoby w naszej gospodarce. Domyślam się, także że również problemem jest to, że mamy spore zapotrzebowanie na energię elektryczną i pilną potrzebą jego zaspokojenia (a dochodzi problem, że nasze elektrownie są przestarzałe i wiele z nich powinno zostać zamkniętych). Nie dziwię się, że dają sobie czas na decyzję do końca roku.

          • 1 0

    • (17)

      Rzeczywiście idiotyczny pomysł, tylko różnica między nami polega na zrozumieniu dlaczego pomysł jest zły ;)

      Energia jądrowa jest SUPER!
      Po pierwsze nie żyjemy w czasach Czernobyla i przestarzałej technologii...
      Dodatkowo radzieckiej "technologii"...

      Energia atomowa to aktualnie bezpieczne i najlepsze oraz najtańsze źródło energii które można stosować na taką skalę.

      Ale...

      W dzisiejszych czasach ludzie kombinują żeby dobrać się do teoretycznie niewyczerpalnej energii geotermalnej. Polska akurat jest w bardzo korzystnym regionie do tego typu przedsięwzięcia. To jest do zrobienia bez problemu, tylko trzeba zainwestować.

      Dodatkowo... W dzisiejszych czasach jest mowa i pomysł, żeby wybudować windy orbitalne żeby obniżyć koszt wyniesienia czegokolwiek na orbitę ~stu-krotnie a także ogarnąć PRAKTYCZNIE niewyczerpalną energię słoneczną z elektrowni na orbicie geostacjonarnej (znaczy takiej, że elektrownia jest zawsze nad jakimś obszarem na ziemi, np. zawsze nad Gdańskiem - praktycznie, bo jak się Słońce wypali za ~5 mld lat to ziemia już będzie węgielkiem ;) Więc mało to będzie ludzkość interesowało ;) Ta energia i tak 'leci w kosmos' więc jeśli zaczniemy ją nawet bardzo łapczywie eksploatować to nie wpłynie to w żaden sposób na Słońce.
      Energia słoneczna nawet w pochmurny dzień jest w stanie na luzie zasilić gospodarstwo domowe z paneli zamontowanych na dachu - trzeba zauważyć, że owa energia przy powierzchni Ziemi to około 200Wat na metr kwadratowy na równiku - na orbicie jest to ~7x więcej i można to ~prawie bez strat przesłać na powierzchnię.

      Ale spoko...
      Kopćmy węglem wbrew nakazom UE żeby ich wszystkich wnerwić i budujmy wiatraki... Dużo wiatraków ;))) Będzie jak w kreskówce... Kraj qr*a absurdu....

      • 20 6

      • takie małe sprostowanie... (3)

        Orbity geostacjonarnej nie uświadczysz nad Gdańskiem. Musielibyśmy być tak gdzieś w okolicach równika :)
        Z resztą się zgadzam. Musimy iść do przodu jeśli chodzi o energetykę.
        Pzdr.

        • 1 2

        • (1)

          Chodziło oczywiście o orbitę geo-synchroniczną - mój błąd.
          Energia byłaby przesyłana do najbliższego odbiornika nad którym aktualnie jest satelita.

          • 1 1

          • Tylko polski wengiel od polskiego robotnika!

            a jakby taka elektrownia spadła z tej orbity na Gdańsk ? -ty wiesz co by było ? -by cie zabiło!

            • 1 0

        • A nie dałoby się wykorzystywać odnawialnych źródeł energii to produkcji paliwa z wodoru?

          Albo łączyć np. elektrownie wiatrowe/słoneczne ze szczytowo-pompowymi?

          • 0 0

      • Kolejne sprostowania (9)

        1. Jak zamierzasz przesyłać przesyłać energię z orbity?
        2. Ok załóżmy, że w słoneczny dzień mamy 200 Wat na m^2 na równiku... czyli jakieś 140W/m^2 u nas, jeden blok elektrowni atomowej produkuje ok 1600MW (Flamenville ma tyle, ale w zależności od typu reaktora moce mogą się różnić), czyli żeby zrównoważyć jeden blok (a w jednej elektrowni bloków może być np.5), potrzeba jakieś 11400000m^2 paneli słonecznych, przy czym z biegiem czasu ulegają one degradacji i trzeba je np. wymieniać.

        Ale po części się zgadzam, elektrownie węglowe są.... kiepskim rozwiązaniem

        • 4 0

        • (5)

          ad1. Japończycy pracują nad przesyłaniem energii przez mikrofale. To tylko kwestia czasu.

          ad2. Już w 2012 roku chyba również Japończycy rozkminiali i ogłosili rozpoczęcie prac nad elektrownią na orbicie o mocy 1GW... Tzn wtedy zaczynali testy naziemne z przesyłaniem energii laserem, potem okazało się, że lepiej mikrofale - i mają budować testową wersję o małej mocy w kosmosie.
          Te "140W" jest produkowane na powierzchni w naszym rejonie.
          W kosmosie masz 1,4kW z metra kwadratowego i jest "czynne" z 23.5 godziny w ciągu doby (szacuję w ciemno*). A więc 1 140 000m^2 ~= 1km^2 = 100ha - a pewnie wydajność takowych ogniw jeszcze wzrośnie...
          Problem z energią jądrową jest taki, że 1. kiedyś się skończy; 2. jest mimo wszystko niebezpieczna i zostają odpady.

          • 2 0

          • (4)

            Przy założeniu, że Słońce jest nieruchomym punktem w odległości od Ziemi takiej samej jak odległość satelity od Ziemi

            • 0 0

            • (3)

              *)
              Zgadywałem, że pół godziny...
              Przy ABSURDALNYCH założeniach Pomyliłbym się o 33 minuty... A przy założeniu orbity geo-synch. o ~100 minut "ciemności" - o ile ziemia zakryje satelitę 2x na dobę.

              7x to 42 000 km
              zamiast 7x wstawmy y = faktyczną odległość od słońca

              y = 150 000 000 km

              wtedy:
              tg = 6 / 150 000
              arctg = 0,0023°

              Więc z 16° zrobi się łuk o długości kątowej 0,0023° xD
              Przy takiej różnicy można liczyć na pałę i pominąć błąd...
              A więc z 64 minut zrobi się:
              t = 64 * 0,0023 / 16 = 0,0092min = 0.55s

              Ziemia zasłoni satelitę na ~1,1s w ciągu 24h - także najwyraźniej pomyliłem się 30x.
              Na szczęście na moją korzyść ;)

              • 2 0

              • (2)

                A jeszcze jedno ;)
                W próżni CHYBA nie ulegają degradacji...
                Z drugiej strony koszt wyprodukowania sprzętu działającego w próżni jest znacznie większy...
                Trzeba je budować w hermetycznie sterylnych pomieszczeniach bez nawet drobinek kurzu - nie pamiętam dlaczego.
                Muszą też działać w zakresie temperatur -200 / +200C - w tym wypadku raczej stałe +200 ;)

                • 0 0

              • (1)

                mądrego to aż miło posłuchać...

                • 0 0

              • "mądry" pomylił się - zapomniał o lewej połowie Ziemi ;)
                Więc będzie ~2.2s na 24h cienia.

                Przy okazji:

                x - to promień Ziemi = 6 tys km
                6x - to od powierzchni do orbity geo stac. = ~36 tys km

                14x - to średnica orbity

                jeśli x to promień Ziemi, to przedłużenie przeciwprostokątnej c trójkąta
                "promieńZiemi promieńOrbity c" przetnie okrąg w odległości ~2x od średnicyOrbity

                Bo między dwiema prostymi tworzących jakiś kąt odległości odcinków prostopadłych do jednej z prostych są proporcjonalne do odległości od wierzchołka kąta.

                Więc w przybliżeniu długość wycinka orbity "l" to 2x
                A faktycznie i dokładnie 1.95x
                liczymy:
                tg (fi) = 2/7 więc tg^(-1) (fi) = ~16 stopni
                l = 2 pi 7x 16 / 360
                l = x * pi * 14*16 / 360 = 3,1415 * 14 * 2 / 45 x = 1,9547(1)x

                orbita L = 2 * 3,1415 * 7x ~= 44x
                Jeśli l to 1.95x to

                l / L = t / (24 *60 * 60)
                t = 24 * 60 * 60s * 1,95x / 44x = 3829s = 60*60 + 3*60 + 49s = 1h 3m 49s

                2t (bo powyższe jest od powierzchni Ziemi do jej środka - o tym zapomniałem)
                2t = 2h 7m 38s

                Przy absurdalnym założeniu, że Słońce to nieruchomy punkt na orbicie satelity.

                Promień orbity to 7x
                A realne i prawdziwe odległość do Słońca to 25 000x
                A więc:
                tg ( sri ) = x / 25000x = 1/25000

                dlaczego x? bo przy takiej dysproporcji cień rzucany przez Ziemie będzie ~równy 2x (a nie ~3,8x jak w przypadku modelu który mieści się w paincie :D) więc przyprostokątna "b" będzie równa połowie tego cienia - w przybliżeniu - więc x.

                tg ( sri ) = 1 / 25000
                arctg (sri) = 0,0023°

                Wyżej było 16° czyli ~128 minut cienia a tutaj jest 0,0023° i X cienia

                16 / 0,0023 = 128 / x
                x = 128 / 16 * 0,0023 = 0,0184 minuty = 1,104 sekundy cienia (do połowy Ziemi)

                Czyli 2.2s w ciągu doby jeśli satelita będzie zasłonięty 1x

                Tak?

                Obrazek załatwiał sprawę ale skoro nie można wklejać...

                ps. Tak, nudzę się ;)

                • 1 0

        • kabel z orbity (2)

          Jak to jak przesłać energię z orbity?
          Przecież można spuścić z satelity gruby kabel i po problemie::-)).
          Oby tylko nie wyrwał się z gniazdka, jak w samochodzie elektrycznym Prezesa.

          • 4 1

          • (1)

            Jakkolwiek absurdalne Ci się to wydaje: można i nie wyrwie się z gniazdka.

            Weź sobie jeden koniec skakanki i kręć w pionie - czy jak rączka jest w szczytowym punkcie to spada na dół?
            Siła dośrodkowa cokolwiek Ci mówi? ;)

            To teraz pomyśl dokładnie czym jest orbita wokółziemska i dlaczego satelity nie spadają ;) Tak, to praktycznie to samo co ze skakanką! Tylko rączkę skakanki trzyma linka, a na orbicie trzyma Cię grawitacja.

            Wiesz co to jest moment siły?
            Chodziłeś kiedyś na dwór, na pewno pamiętasz, ze jak się bujasz z kolegą na huśtawce, to im bardziej do tyłu się odchylisz tym łatwiej jest kolegę przeciążyć.
            A siedząc blisko środka huśtawki jest to praktycznie niemożliwe jeśli kolega siedzi na końcu.
            To tak jak by był na końcu huśtawki...
            A w zasadzie na końcu obrotowej karuzeli - siedząc na środku takiej karuzeli prawie nic nie czujesz - im dalej od środka tym bardziej wypycha Cię do zewnątrz.

            Odpowiednio długi Kabel też by nie spadł ;)
            Taki kabel prędzej by się rozerwał od naprężeń i wiatru - niż spadł :D
            Dlatego jest to niewykonalne... Ale windę da się zrobić!

            Winda orbitalna też nie spadnie.

            • 1 0

            • po pierwsze

              jak taka satelita będzie nad Gdańskiem to wtedy będzie tu ciemno i rośliny nie bendom rosły, bo cały czas będzie cień!

              • 1 1

      • Ale co wy macie do tej radzieckiej technologii?

        W Czarnobylu zawiodły procedury, a nie technologia. Zresztą, nieuszkodzone bloki tej elektrowni funkcjonowały jeszcze do niedawna.

        • 4 0

      • BWR to nie jest technologia sowiecka.

        • 0 0

      • zyjemy w czasach fukushimy - dobrze, ze zrezygnowano

        za to kocham pisiaków.

        • 0 0

    • Odpady Atomowe (4)

      Oczywiście nie składowane w bogatych krajach UE ale w u Nas w Polsce!
      W kraju sąogromne połacie węgla i starczy nam tego surowca na bardzo długo. Kto i skąd i za ile!>???? te dziadostwo promieniotworcze by sciagał do zasilania tych wadliwych przestarzałych elektrowni. Odawialne to jest to. Tego się trzeba trzymać.

      • 6 22

      • Węgla mamy na jakieś 70lat

        • 7 2

      • Popioły po spalaniu węgla... (1)

        też są radioaktywne.

        • 12 1

        • co gorsza, latają sobie w powietrzu

          • 5 0

      • "Odpady atomowe" - radioaktywnych odpadów jest o wiele... wiele mniej niż w przypadku elektrowni węglowych i potrafimy dobrze sobie z nimi radzić. Róznica polega na tym, że na skutek produkcji prądu w EJ do atmosfery emitowana jest para wodna, a w przypadku węgla cała tablica Mendelejewa. Spalanie węgla na obecną skalę, to zbrodnia na naszej planecie i na nas samych. Zresztą: to dobrze, że mamy zasoby węgla na powiedzmy 100 lat, bo nie zmodernizujemy naszego sektora energetycznego ad hoc. Spalajmy mniej, to zasobów wystarczy i na 1000 lat.

        • 5 0

    • PO kolepletnie nic niezrobiła wkierunku budowy atomówki!! (2)

      ale stworzyli fikcyjne stanowiska dla kolesiów i POlityków!!

      • 12 7

      • no ok, a co to wnosi do dyskusji? (1)

        powinna byc budowana czy nie?

        Jesli nie, to czy ktos stanie przed sadem za niegospodarnosc?

        Jesli nie, to czy byla niegospodarnosc?

        Jesli nie, to czego jeczysz?

        Jesli byla, czemu PiS nie postawi nikogo przed sadem?

        • 5 0

        • Jesli byla, czemu PiS nie postawi nikogo przed sadem?

          niezłe! "nikogo przed sądem"

          • 1 0

    • Otóż kochany elektrownię atomową

      do rządowej strategii wpisał PiS w 2006 roku z decyzją, że powstanie po 2020 roku!!! Poza tym nie zrobił nic innego a PO-PSL, które przejęło po nich władzę jedynie wprowadziło tą strategię w życie.

      • 7 4

    • O atomie pierwszy mówił...

      Jarek w swoim słynnym expose, w którym mówił też o swoim widzeniu rzeczy czarnych i białych. PO po prostu zaczęła wcielać ten pomysł w życie.

      • 8 1

    • ty pisowcu tepy (1)

      • 7 3

      • typowy inteligentny leming :)

        • 3 7

    • Pomysł powstał za PZPR!

      • 4 0

    • Lubisz SMOG między zębami prawda?

      • 5 0

    • pod Warszawa niech buduja a nie tu u nas

      • 2 4

    • trolle z Pisu zawsze pierwsze w komentarzach, 2 minuty po publikacji artykułu :) (1)

      • 8 0

      • nawet nie wiesz jak oni są zorganizowani.

        najciekawszy był moment gdy niektórzy z nich zauważyli że na portalu można umieszczać swoboidne opinie i że ludzie mówią wprost co myślą o pis d ach i aż pani tzw. profesor interweniowała. haha niezłe.

        na oko siedzi ich około 3-4 w pokoju i piszą. ale mają zarachowane godzinowo dyżury bo idzie to falami.

        ciekawe ile misiewicz z dyskoteki płaci.

        • 5 2

    • Głupcy z PIS będą zasilać się z kościoła może moc z nieba przyjdzie

      kraj biedaków i głupców

      • 6 0

    • Pomorze straciło inwestycje pakietu "jądrowego" za ponad miliard !

      Co za średniowiecze intelektualne! Przecież od 2019 opłaty za emisję CO2 zeżrą Polski budżet! Atom był jedynym sensownym rozwiązaniem w dodatku nowoczesną technologią nad którą Polską w badaniach wiedzie prym na świecie... To druga śmierć polskiego atomu, po tej pierwszej w Żarnowcu w 1990 roku!

      Na pomorzu wraz z elektrownią miały powstać inwestycje towarzyszące na ponad mliard zł!

      Oto szczegóły pakietu jądrowego.
      I. Dostępność transportowa:

      a) odbudowa linii kolejowej nr 230 wraz z budową drugiego toru i wydłużeniem jej do miejsca lokalizacji EJ1 (w przypadku wyboru lokalizacji w Żarnowcu konieczna może być odbudowa linii kolejowej 230A: Rybno - EJ1) (termin realizacji do IV kw. 2023 r.);

      b) dostosowanie obecnej drogi wojewódzkiej nr 214 na odcinku Lębork - Łeba do klasy technicznej G i zaliczenie jej do kategorii dróg krajowych (termin realizacji do IV kw. 2023 r.);

      c) modernizacja DW nr 213 na odcinku Wicko - Celbowo (skrzyżowanie z DW nr 216) oraz budowa nowej drogi łącznika między EJ1 a DW nr 213 (termin realizacji do IV kw. 2023 r.);

      d) modernizacja DW nr 218 wraz z budową obwodnicy zachodniej Wejherowa jako nowego przebiegu DW nr 218 (termin realizacji do IV kw. 2023 r.);

      e) modernizacja DW nr 215 wraz z budową obwodnicy Władysławowa;

      f) modernizacja wybranych dróg powiatowych (termin realizacji do IV kw. 2023 r.);

      g) dostosowanie istniejącej infrastruktury morskiej bądź budowa nowej służącej do rozładunku materiałów i urządzeń niezbędnych do budowy elektrowni jądrowej i przyszłych inwestycji offshore (termin realizacji do I kw. 2025 r.).

      II. Rozwój gospodarczy:

      a) stworzenie nad Jeziorem Żarnowieckim kompleksu turystycznego o znaczeniu regionalnym z całoroczną ofertą turystyczną, w tym rozbudowa infrastruktury konferencyjnej, pobytowej i szkoleniowej (termin realizacji do 2026 r.);

      b) budowa żeglownego szlaku wodnego pomiędzy Jeziorem Żarnowieckim a Morzem Bałtyckim, wraz budową mariny jachtowej przy ujściu Piaśnicy z infrastrukturą techniczną ("Kanał Cysterski");

      c) dokończenie budowy sieci szlaków rowerowych;

      d) stworzenie lokalnego systemu wsparcia przedsiębiorczości (m.in. w zakresie produkcji zdrowej żywności).

      III. Warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza

      a) budowa i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej (termin realizacji do II kw. 2021 r.);

      b) rozwój lokalnej infrastruktury ochrony zdrowia (termin realizacji do II kw. 2021 r.);

      c) uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe (termin realizacji do II kw. 2021 r.);

      d) modernizacja infrastruktury sportowo-rekreacyjnej;

      e) modernizacja oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem OZE;

      f) termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowych;

      g) modernizacja infrastruktury edukacyjnej szczebla podstawowego i gimnazjalnego.

      IV. Aktywność zawodowa i społeczna:

      a) budowa, wyposażenie i uruchomienie Centrum Szkoleniowego Energetyki Jądrowej (termin realizacji do I kw. 2021 r.);

      b) program szkoleń zawodowych dla osób ubiegających się o pracę przy budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej (termin realizacji do IV kw. 2022 r.);

      c) program wsparcia lokalnych organizacji pozarządowych działających na rzecz wzrostu kompetencji mieszkańców, ich aktywności zawodowej i społecznej, a także na rzecz aktywności i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.

      V. Kształcenie zawodowe i rozwój sektora badań i rozwoju

      a) powołanie Centrum Badawczego Energetyki Jądrowej (współpraca m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Maszyn Przepływowych PAN) (termin realizacji do I kw. 2021 r.);

      b) pakiet projektów dotyczący oferty kształcenia oraz agendy badawczej ukierunkowujących sektor akademicki i badawczo-rozwojowy na zapewnienie w regionie wysoko wykwalifikowanej kadry odpowiadającej potrzebom związanym z budową i eksploatacją elektrowni jądrowej (termin realizacji do IV kw. 2022 r.).

      • 1 0

  • Europa już dawno się wycofuje z tej śmiercionośnej technologii. (53)

    Brawo!

    • 216 497

    • Ta niedoszła elektrownia atomowa

      zawsze się kojarzyła z gwiazdą śmierci i jej widowiskowym końcem.

      • 16 34

    • właśnie w tym momencie w Europie buduje się 6 nowych bloków jądrowych (26)

      we Francji, w Rumunii i na Słowacji.

      • 72 9

      • Bo stare im przeciekają... (8)

        • 12 44

        • (7)

          Racja, wystarczy wejść w Net i poczytać ile z tym kłopotów mają te kraje.

          • 15 21

          • Wystarczy wejść w net i poczytać, (5)

            jak to Tusk odpalał rakietę ziemia-powietrze z centrum dowodzenia Reptilian, a Komorowski przebrany za niedźwiedzia dobijał rannych w Smoleńsku. Jak to w końcu mawiał sam Aleksander Macedoński - "jest w internecie, znaczy, że to prawda".

            • 59 8

            • Aleś zabłysnął, że hej! Normalnie jak rozbłysk atomowy ;)

              • 12 18

            • a skąd pan czerpiesz te " mondrości"- internet? ( nie) ksiązka, gazeta, radio.... (3)

              ciekawym

              • 4 5

              • (2)

                Gazeta Wyborcza jest obecnie jedynym medium godnym zaufania.

                • 11 18

              • (1)

                To był oczywiście żart.

                • 10 3

              • Ha ha, błyskotliwy jak Waszczykowski

                • 6 0

          • W necie piszą też,

            że globalne ocieplenie to żydowski spisek, ewolucja to ściema wymyślona przez masonów, szczepienie dzieci to masowe morderstwo, a ziemia jest płaska. Rozumiem, że elektrownie węglowe nie wiążą się z żadnymi problemami?

            • 10 0

      • Nie szanują tam własnych obywateli - ich sprawa.

        • 3 11

      • We Francji to mają aktualnie taką sytuację z atomem - (10)

        "Problemy EDF i współpracującej z koncernem również dużej i znanej spółki Areva specjalizującej się w budowie elektrowni atomowych zaczęły się już w 2015 roku. Inspektorzy francuskiego Urzędu Bezpieczeństwa Jądrowego (fr. Autorité de Sûreté Nucléaire- ASN) wykryli, że niektóre części nowo budowanego reaktora EPR najnowszej III generacji w elektrowni Flamanville 3 pod Cherbourgiem, głównie w generatorze pary to jedna z najważniejszych części całego reaktora, są wykonane prawdopodobnie z niewłaściwej stali. Zawiera ona za dużo węgla jest go o ponad 50 proc. więcej niż dopuszczają normy, przez co wykonane z niej części mogą pęknąć. Zwłaszcza, że mają pracować w bardzo wysokiej temperaturze".

        Czasem warto wiedzieć co się dzieje na świecie zwłaszcza po Fukushimie, atakach hakerskich na systemy w elektrowniach atomowych na terenie Europy (na szczęście póki co jeszcze nieudanych) i takie tam drobnostki z bezpiecznym atomem w tle.

        • 16 8

        • Może nie sam węgiel, ale na pewno nie uran i pluton! (4)

          Nie chcę kupować dozymetrów, pod ręką trzymać Płyn Lugola i drżeć przed promieniowaniem. Były dwie katastrofy i będzie ich więcej. To tylko kwestia czasu. Skutki: pustynia na kilkaset lat i liczne mutanty.

          • 13 17

          • "Nie chcę kupować dozymetrów, pod ręką trzymać płyn Lugola i drżeć przed promieniowaniem"

            Nikt nie chce, ale inne narody albo nie myślą, albo są odważniejsze...

            • 5 4

          • W imię bezpieczeństwa zrezygnujmy też z elektrowni węglowych, gazowych i innych (1)

            w których się coś pali bo produkty spalania trują nas codziennie. Zrezygnujmy z samochodów bo ludzie giną w wypadkach, na koniu się jeździ znacznie bezpiecznie, a najlepiej na piechotę jak ktoś mocno zaniepokojony swoim zdrowiem i życiem.

            • 17 4

            • dokładnie, kto nie ryzykuje ten nie ma. Ja bym nie miał nic przeciwko gdyby w naszym mieście powstała... Jakby przetarg był zrobiony, że ma być dobrze a nie najtaniej jak się da... to by to miało ręce i nogi.

              • 9 1

          • a zdajesz sobie sprawę, że jak radioaktywny jest popiół powstały ze spalania wegla?

            który wdychasz codziennie?

            • 6 1

        • (2)

          Nie wytłumaczysz - dla większości nowoczesna eletrownia węglowa wygląda tak samo jako relikt z lat 50 pracuje jak wielki kominek/ognisko a wszystko leci w górę robiąc ten wstrętny smog- niedługo zaczną się polowania na czarownice.
          Powtarzam, nowoczesna elektrownia węglowa ze smogiem praktycznie nie ma nic wspólnego, odpady z niej nie wymagają tak wielkich środków pieniężnych. Jest bezpieczna dla środowiska.

          • 10 4

          • (1)

            Proponuję porównać kaloryczność węgla i uranu, następnie cenę jednostki każdego z surowców. Nikt nie mówi o tym, żeby wybudować teraz 10 elektrowni jądrowych i zburzyć węglówki. Obecny układ elektrowni zaśilimy węglem pewnie jeszcze z pół wieku. Biorąc pod uwagę, że jądrówkę "buduje" się od prawie 30 lat z przerwami, to zastanawiam się jak w ciągu 50 lat zamierzamy zastąpić elektrownie węglowe?

            • 12 0

            • I kojlejne 30 lat burzy, a odpady są reakcuyjne jeszcze kolejne 1000 lat.

              jw.

              • 0 7

        • co do tego francuskiego szczescia ...

          W przepieknej Alzacji straszy najstarsza 40-letnia francuska atomowa buda : Fessenheim.
          Straszy i dymi. Mieli juz ja zamykac w 2017 r., ale "Jollande" przedluzyl do 2018, mimo ze ludzie protestowali i protestuja nadal !
          Albo Cattenom zbudowane na samej granicy z Luxemburgiem, niedaleko Schengen...
          Co i rusz cos im sie tam psuje, jakies zwarcia w kabelkach, a Luksemburczycy, to sie za kazdym razem tak boja, ze az profilaktycznie porozdawali wszystkim swoim obywatelom pastylki z jodem w razie czego,jak francuski elektryk nie zdazy.
          40 km dalej mieszkajacy Belgowie zazdroszcza, bo ich kraj bidniutki i im nikt dropsow na jodynie zafundowac nie chce ....
          Myslicie, ze zachod to zaraz tak wszystko OK i takie cacy ?.... Oj, cieszcie sie, ze u was takich rupieci nie ma !
          Lepiej spedzac wieczory przy swieczce, niz spac na atomie !

          • 8 11

        • Fukushima jest akurat dowodem na to, jak bezpieczne są te elektrownie

          Biorąc pod uwagę ilość ofiar oraz to, że to druga największa awaria w historii energetyki jądrowej.

          • 5 0

      • No i Białoruś chce budować - doborowe towarzystwo

        • 0 3

      • Niemcy zamykaja wszystkie.

        • 2 5

      • Dla biedoty

        biedota nie ma nic do gadania.

        • 0 0

      • Francja, Romunia i Słowacja to nie Europa. (1)

        To po pierwsze po drugie zobaczcie jacy oni są nierozgarnięci budują elektrownie która daje najtańszy prąd i porusza gospodarkę i wzrost PKB. Jakby dali 500 + to nic nie zbudowali. My Polacy to mamy tęgie umysły stawiamy na wygięl jako jedni w europie i my wygramy taaak. Wezmy taką Anglię która odeszła od węgla za rządów Margaret i co jak teraz wygląda zobaczcie sami. Taki Londyn centrum finasowe świata rozpasanie zarobki po milion funtów ferrari, wycieczki,samoloty i inne odloty i gdzie oni dążą. A my skromnie do kościaoła familiada i rosół w niedzielę prawdziwy katolicyzm. A oni rozpasanie taaak. Polska jest zbawiona na wieki. Tak naprawdę to ja to pier....lę znam jezyk a bilet do londynu to tylko 15o zico i jestem i przenoszę się w czasie o 150 lat. Pozdrowienia tej tępej Polski.

        • 7 2

        • I będziesz...

          ...żebrał na Piccadilly Circus jak "romowie" dopóki brexit nie kopnie Cię
          w cztery litery i wylądujesz 200 la t wstecz.

          • 2 1

    • Niemcy zamykają wszystkie elektrownie do 2020 roku (15)

      A Polacy się w to chcą pchać. Jestem za Brawo.

      • 22 24

      • Serio? (10)

        Wszystkie? I będą żyć bez prądu?

        • 14 8

        • No jasne, bo bez atomu nie ma prądu. (9)

          • 9 8

          • Dobre ;)

            • 3 2

          • A co w zamian? (7)

            Jest napisane, że Niemcy zamykają wszystkie elektrownie.
            Rozumiem, że chodziło o atomowe.
            Ale teraz się pojawia pytanie skąd w takim razie uzyskają energię elektryczną jeżeli nie będzie elektrowni atomowych?

            • 10 2

            • Jaśnie oświeconym "łekologom" energia elektryczna nie jest potrzebna, będą pili zimną latte i zagryzali kiełkami...

              • 9 7

            • Niemcy akurat mają pierdylion wiatraków i sobie poradzą. Ostatnio z nadmiarem energii nie mieli wręcz co robić (5)

              i spowodowali, że ceny energii na giełdzie były ujemne.

              • 10 8

              • a co zrobią, gdy się skończy wiatr? (1)

                • 5 2

              • Będzie grochówka

                Będą pierdzieli w te wiatraki. To se nadmuchają. A może i złego jaką energię zrobią

                • 6 3

              • wytlumaczcie (2)

                O k... o czyms takim jak ceny ujemne to jeszcze nie slyszalem chyba za krotko zyje na tym swiecie, prosze czy moglbys wytlumaczyc? Jak? Czyli co? Dostaja prad za darmo i jeszcze ci co go daja dokladaja troche extra kasy w prezencie?

                • 6 2

              • Tak dokładnie. Płacą tobie za odbiór energii. (1)

                Elektrowni węglowej czy atomowej nie możesz sobie ot tak wyłączyć. Minimalna moc z którą może pracować to 50% mocy maksymalnej, mniej się nie da. A wyłączenie i rozruch trwa nawet 6 godzin i jest kosztowny. A zatem w momencie nadwyżki energii w sieci, elektrowni opłaca się zapłacić tobie za odbiór prądu niż zatrzymywać generatory. Ciekawostka: w Polsce w swięta Bożego Narodzenia była podobna sytuacja - wiał orkan i z wiatraków mieliśmy aż 30% całej energii, wszystkie elektrownie węglowe pracowały z minimalną mocą, a za odbiór 1Mwh dawali ok 250 zł.

                • 2 1

              • Spojrzałem na swoje konto na stronie Energi

                Jednak nie. Nikt mi nic nie dał.

                • 0 0

      • istotnie, byłem zaskoczony, kiedy Niemcy po uszkodzeniu atomówki (1)

        w Japonii wpadli w popłoch i chcą zamykać (Merkel to ogłosiła w chwili zaskoczenia), ale czy to możliwe, że mogą oni zastąpić atom węglem? Przecież mają biura i wykonawców oraz producentów i oni nie protestowali? Budują już nowe e. węglowe?

        • 4 0

        • Niemcy mają OZE

          Z wiatraków mają tyle prądu że nie mają co z nim robić.

          • 3 0

      • A Polska je odkupi i postawi u siebie. Tak po znajomosci.Z tramwajami sie udalo.

        • 1 0

      • Jak zaczną zamykać, to pogadamy

        Na razie na gadce się skończyło.

        • 1 0

    • Śmiercionośna jest Twoja głupota (2)

      • 10 1

      • (1)

        ale i tak mniej szkodliwa od twojej

        • 1 2

        • Taaaaak...

          To poczytaj niżej o samych Niemczech, do tego dodaj Fukushimę, czy Czarnobyl.

          • 2 1

    • (2)

      04 maja 1986
      Hamm-Uentrop, Niemcy

      Działania operatora mające na celu pozbycie się uszkodzonych elementów paliwowych doprowadzają do uwolnienia nadmiernego promieniowania do 4 km wokół obiektu


      17 grudnia 1987
      Hesja, Niemcy

      Zawór bezpieczeństwa zawodzi i doprowadza do zanieczyszczenia okolicy.


      07 grudnia 1975
      Greifswald, Niemcy Wschodnie

      Awaria instalacji elektrycznej powoduje pożar i odcina zasilanie elektryczne dla pięciu z sześciu pomp chłodzących co doprowadza do częściowego stopienia rdzenia w bloku 1.

      Incydent został podany do publicznej wiadomości dopiero 14 lat po fakcie.


      24 listopada 1989
      Greifswald, Niemcy Wschodnie

      Dochodzi niemal do stopienia rdzenia. To już piąty niebezpieczny incydent w elektrowni. Trzy z sześciu pomp wodnych chłodzącej zostały wyłączone w ramach testu. Czwarty pompa zepsuła się i utracono kontrolę nad reaktorem, 10 elementów paliwowych zostało uszkodzonych.

      • 4 4

      • Pitu pitu. A wskutek pracy elektrowni węglowych ginie MILION ludzi rocznie (głównie w wypadkach w kopalniach węgla). Jak dotąd z powodu awarii atomowej nikt nie zginął - nawet w Fukushimie nie było ofiar.

        • 4 1

      • wszystkie wypadki sprzed prawie 30 lat. Technologia stoi w miejscu?

        • 4 0

    • SMOG i kary CO2

      Nie można też mowić, że jest to śmieciowa energia. Z 1 kg uranu U-235 mamy o 120 000 wiecej energi wytworzonej. + to, że wymiana paliwa atomowego jest bardzo rzadko. Kolejna sprawa 90% paliwa zużytego można wykorzystać w kolejnej kampanii paliwowej. Wiadomo Polska gospodarka węgiel. - Ale mowienie że EJ jest śmieciową technologią... gruba przesada przez niedoinformowanie społeczeństwa.

      • 13 1

    • za to napewno europa inwestuje w ekologiczny polski wegiel

      • 2 0

    • qwer

      Nikt nie wycofuję się z elektrowni atomowych. Francja produkuje 80% energii z elektrowni jądrowych i chcę zmniejszyć ten udział na rzecz OZE to normalne. Elektrownia węglowa to najgorsze rozwiązanie dla naszej atmosfery i bardziej 100 razy bardziej promieniotwórcze niż w przypadku elektrowni jądrowej o tej samej mocy. W dodatku jest ono bardziej rozproszone w miejscach gdzie znajdują się ludzie

      • 1 0

  • ) (25)

    Brawo.Cały świat się z tego wycofuje.Tylko energia naturalna/ węgiel i niezależność.Poza tym kraj się niestety wyludnia to i energii mniej potrzeba(przewiduję 30mln za 20 lat).I do tego jesteśmy otoczeni jądrówkami to zbyteczne u nas.Poza tym kolejna dobra decyzja rządzących.500+,pracujemy do 60 tki,likwidacja patologicznych gimnazjów-same dobre decyzje.

    • 172 433

    • mała poprawka: cały świat gada, że się z tego wycofuje (3)

      ale elektrownie jądrowe mają się dobrze. Angela się odgrażała że pozamyka, a nic nie zamknęła. wszystko się kręci jak dawniej, a my ciągle 50 lat za murzynami

      • 44 11

      • (1)

        To pakuj się i jedź do makreli.

        • 8 43

        • a ty zakładaj onuce i spiżdżaj w podskokach na wschód, tam gdzie mentalnie pasujesz.

          • 34 4

      • Mylisz się, Merkel będzie zamykać najstarsze elektrownie jądrowe, ale w ich miejsce powstaną nowe wg najnowszej generacji

        • 13 1

    • Wyludnia to nie oznacza, że potrzeba mniej energii... Dowód na to jest nawet nie dawno, 9 stycznia, było rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Polska potrzebuje na wczoraj nowych elektrowni (9 stycznia polskie elektrownie zaspokoiły jedynie 63% zapotrzebowania). Kraj się rozwija, a więc będzie coraz większe zużycie prądu. Na szczęście są nowe inwestycje (Kozienice, Ostrołęka), ale to ciągle za mało.

      • 13 3

    • (7)

      wegiel sie konczy
      Niedlugo w Polsce bedziemy mieli wiele wylaczen pradu, bo wegiel bedzie coraz bardziej nieoplacalny, wydobycie coraz drozsze. Obecnie elektrownie sa przestarzale i energochlonne.
      Taka to niezaleznosc... bardzo krotkookresowa.

      • 21 5

      • (6)

        "Węgiel się kończy" Mogę prosić o źródło wiedzy?

        • 4 5

        • (1)

          Jest mnostwo na ten temat. Tak naprawde to kazdy to wie, ale kolejne rzady po prostu biora gornictwo na przeczekanie. Co roku kolejni sie zwalniaja itd. DZieki temu nie ma nagle na rynku kilkudziesieciu tysiecy bezrobotnych. Wegiel nie czeka swietlana przyszlosc. A raczej taka co juz sie stalo na Zachodzie z 30 lat temu. Jedyne co powinno sie robic to zroznicowanie zrodel energii.
          A nie pakowanie wszystkiego w nierentowny wegiel, tylko po to, zeby slupki wyborcze rosly.
          Jesli nic sie nie zmieni to czekaja nas czasowe wylaczenia pradu....

          • 8 1

          • No ale podaj choć trzy przykłady tego mnóstwa, bo same slogany piszesz

            • 0 3

        • (3)

          Węgla mamy maksymalnie na 100 lat (http://www.rp.pl/artykul/765838-Na-ile-lat-wystarczy-wegla-w-kopalniach-.html#ap-1), złóż uranu (obecnie eksploatowanych) starczy na około 500. Z energetyki jądrowej nikt się nie wycofuje, w wielu miejscach buduje się nowe reaktory (Rumunia, Słowacja, Białoruś).

          Do tej pory (ponad 50 lat) doszło do 4 awarii, w których uszkodzeniu uległy reaktory, w dwóch doszło do skażenia środowiska - Czarnobyl i błędy proceduralne oraz Fukushima i zniszczenie linii elektroenergetycznej, w związku z czym nie było zasilania dla układów chłodzenia i bezpieczeństwa.

          Elektrownia jądrowa byłaby ogromną szansą dla gmin w woj. pomorskim, problemem jest jedynie mentalność i strach przed de facto nieznanym.

          • 19 2

          • Wiesz ile to jest 100 lat? Porównaj sobie jak wyglądał świat 100 lat temu i obecnie. (1)

            Za 100 lat rozwój technologiczny ( o ile ktoś nie zafunduje nam postapo) wyruguje i węgiel i atom i twój brak wyobraźni.

            • 0 8

            • Wiesz, że cena wydobycia wzrasta wraz z eksploatacją złóż?
              Wiesz, że 100 lat dotyczy całkowitego wyczerpania zasobów?
              Wiesz, że wydobycie zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem zasobów?
              Wiesz, że węgla brunatnego mamy na jakieś 30 lat i po tym czasie odpadnie nam Bełchatów?
              Wiesz, że elektrownie mają stałe zapotrzebowanie na dostarczane surowce?
              Rozwój technologiczny... W kraju, gdzie "rząd" będzie odbudowywał przemysł stoczniowy.

              • 18 1

          • Buduj sobie tą elektrownie u siebie w mieście...

            • 0 5

    • Nie masz pojęcia o czym mówisz

      • 1 0

    • Spalanie węgla to masakra dla klimatu (2)

      • 7 2

      • poczytaj erupcji wulkanu ilosci co2 uwalnianego (1)

        • 0 4

        • myślę, że lepiej, żebyś ty o tym poczytał - po powtarzasz bzdurę.

          • 1 0

    • znikaj trolu

      twój komentarz idealnie pasuje do 3 GROSZE ZA WPIS....

      brednie piszesz okropne i propagande szerzysz niczym w Korei Północnej

      • 1 0

    • sprawdź proszę mapę aktywnych elektrowni jądrowych

      zobacz ile aktywnych elektrowni jądrowych działa wokół samej Polski to może zmienisz zdanie ;) Nikt z atomu się "nie wycofuje". Jedynie dokłada OZE jako dodatek (wyjątek Skandynawia z ich super mocnymi prądami we fiordach).

      • 4 0

    • Według twojej teorii to za 60-70 lat naród polski zniknie z Ziemi. Więc po co się wysilać.

      • 0 0

    • dobra...

      jak czytam zdania: "Tylko energia naturalna/ węgiel" - pora stąd spadać. Dobrze, że przynajmniej minister nie żongluje takimi głupotami.

      • 1 0

    • co ty gadasz!!!

      Gościu waniliowy co ty gadasz kraj się wyludnia i nie potrzeba zasobu energii. Brałeś coś to może zacznij. Kraj ma coraz większe parcie i braki energetyczne co roku zwiększają się zapotrzebowanie. A węgiel jest przeżytkiem będziemy płacić słoną kasę za zatruwanie środowiska bo nie idziemy w energie odnawialną. Ps: nie jestem zwolennikiem jądrówek. Ale powinniśmy zainwestować w tamę na Wiśle plus specjalne obwody dla ryb i ssaków pływających by ominęły tamę. Pozdo

      • 1 0

    • Uwaga,uwaga kmiot thebill przewiduje : ) co ty chlopino ciemny mozesz przewidywac....co najwyzej czy na wino ci smarku starczy

      • 1 0

    • Tak, zwłaszcza 500+ to świetny pomysł - dzięki temu "programowi" brakuje rąk do pracy, bo się nie opłaca. Lepiej zająć się "produkcją" kolejnych darmozjadów. Brawo.

      • 1 1

    • Energetyka jądrowa

      Trwają prace nad reaktorami IV generacji, o wysokim stopniu bezpieczeństwa i większej sprawności.
      Świat się nie wycofuje tylko czeka na nowoczesne technologie.
      A u nas jak za króla Ćwieczka :-(
      W dodatku ignoranci wrzeszczą coś w typie: "atom to śmierć". Ręce opadają...

      • 1 0

  • Precz z górnikami (15)

    Zagłosuję na dowolna partię polityczną, która zlikwiduje wszelakie przywileje górnicze i przestanie dotować nierentowne kopalnie z moich podatków!!

    • 586 57

    • Taka partia niestety nigdy nie wygra u nas wyborów.

      • 29 4

    • (3)

      Ja tez, ale mysle, ze tak sie nigdy nie stanie. Trzesa portkami przed gornikami, musza dotowac Slazakow, zeby ci przypadkiem nie uznali, ze jednak daleko im do Polaka :)
      Za 20 lat i tak juz praktycznie wegla nie bedzie, wiec kazdy rzad czeka, az gornicy po prostu sami sie wykoncza

      • 24 3

      • uuuuu (2)

        Ty się tam znasz. Ciebie już nie będzie a wyngiel dalej będzie.
        Nie wiesz ile mamy tego surowca.

        • 5 19

        • (1)

          Surowca jest duzo, ale tak umiejscowionych, ze wydobywanie jest niemozliwe i nieoplacalne.
          Czeka nas to samo co Zachod przerabial juz 20-30 lat temu.
          Czas sie obudzic, w przeciwnym razie przygotuj sie na czasowe wylaczenia pradu. Juz niedlugo :)

          • 21 2

          • "...ale tak umiejscowionych, ze wydobywanie jest niemozliwe i nieoplacalne."

            Nie szkodzi. Grunt że będzie praca dla górnika. Będzie wydobywać nieopłacalne
            Zresztą kto powiedział że kopalnia ma wydobywać węgiel? Kopalnia ma zapewnić pracę górnikom. Plus przywileje (te już płatne w większości z budżetu państwa)

            • 10 2

    • ojojoj

      Od kiedy Ty płacisz podatki. Potwierdzone w US

      • 2 7

    • (3)

      Górnicy to jedno ale są jeszcze nauczyciele, profesorowie, sędziowie, policjanci itd. Każda z tych grup ma swoje przywileje jak jakieś kasty, a normalny człowiek pracuje na innych warunkach.

      I gdzie tu wolny rynek jak nawet warunków nie ma tych samych, powinni wszystkim zrównać do zwykłego pracownika.

      • 15 2

      • ??

        trzeba było zostać nauczycielem, lub sędzią, górnikiem itp. Inni by pracowali na Ciebie.

        • 5 12

      • (1)

        A może zrównać zwykłego pracownika z wymienionymi przez Ciebie profesjami? Czy nie bulo to lepsze? Czemu zazdroszcząc ciągniesz innych w dół niż siebie do góry?

        • 5 3

        • ok. Nauczyciel 8 godzin i do domu. Brak wywiadówek, rad pedagogicznych, zakęć wyrównawczych, wycieczek, sprawdzania klasówek, przygotowywania zajęć itp. Wojskowi praca do 65 roku życia Proponuje również panom posłom 40 godzin pracy tygodniowo.

          • 2 0

    • problem górnictwa mozna łatwo rozwiazac.Zwolnic górników i zatródnic wieżniów przymusowo do placy w kopalni! (1)

      Wiezienia przeniesc podziemie do kopalni.Pracowac beda przymusowo i zadarmo na utrzymanie swoje i wyzywienie.A Polska bedzie miała najtańszy wegiel w Europie!

      • 13 4