- 1 Będzie nowy okręt dla Marynarki Wojennej? (79 opinii)
- 2 "Chiński terminal" w wykazie obiektów infrastruktury krytycznej (31 opinii)
- 3 Petrochemia w Gdańsku to były tylko plany (274 opinie)
- 4 Kurierzy na aplikacje poza prawem pracy (130 opinii)
- 5 Kolejny konkurs na prezesa portowej spółki (54 opinie)
- 6 Szwedzki okręt z wizytą. Tak będą wyglądały nasze "Delfiny" (98 opinii)
Światowi liderzy branży półprzewodników w Trójmieście
Począwszy od 2025 r. przez kolejne dwa lata Trójmiasto stanie się centrum spotkań światowych liderów sektora produkcji półprzewodników oraz branż pokrewnych. Industry Strategy Symposium Europe zostanie zorganizowane w Polsce po raz pierwszy. ISS co roku gromadzi przedsiębiorców i naukowców z całego świata. Jest to również miejsce wyznaczające kierunek rozwoju europejskiego łańcucha dostaw. To wyjątkowa szansa na prezentację potencjału Pomorza.
Gdzie powstanie pomorska fabryka chipów? Znamy jej lokalizację
- Spotkanie światowych liderów sektora produkcji półprzewodników w Trójmieście
- Inwestycja Intela w Polsce to zaledwie początek
- Czy Pomorze ma szansę stać się producentem półprzewodników?
Dotychczas ISS organizowano m.in. w Berlinie, Dublinie, Brukseli i Paryżu. Wybór Sopotu jako gospodarza kolejnej edycji to sukces działań na rzecz przekonania sektora do potencjału krajów Europy Wschodniej. W ich efekcie Polska ma szanse pojawienia się na globalnej mapie branży półprzewodników.
Spotkanie światowych liderów sektora produkcji półprzewodników w Trójmieście
- Konsekwentnie wykorzystujemy wnioski zawarte w raporcie Banku Światowego opracowanego ponad rok temu dla naszego regionu. Branża półprzewodników została wskazana przez niezależnych ekspertów jako szczególnie istotna dla rozwoju Pomorza. Faktem jest, że półprzewodniki są niezbędnym elementem technologii wielu sektorów rozwijanych już w regionie: motoryzacji, medycyny, energii odnawialnej i elektroniki konsumenckiej - przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Liderami sektora półprzewodników są kraje azjatyckie: Tajwan, Chiny i Korea Południowa. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, związane z pandemią COVID-19, sprawiły, że coraz więcej firm chce lokować swoją działalność w Europie. Inwestorzy szukają jednocześnie alternatywy dla tradycyjnie związanych z branżą krajów, takich jak: Niemcy, Holandia, Belgia i Francja. Jednak już podczas ubiegłorocznego ogłoszenia przez TSMC budowy fabryki półprzewodników w Dreźnie Financial Times alarmował o malejącej dostępności kadr dla sektora w zachodniej Europie, szczególnie w Saksonii, nazywanej europejską doliną krzemową.
Inwestycja Intela w Polsce to zaledwie początek
W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję w zakład integracji i testowania półprzewodników o wartości 4,6 mld dolarów. Z kolei w Gdańsku od ponad 20 lat działa największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe amerykańskiego potentata. To jasny sygnał dla rynku, że w Polsce można prowadzić zakrojoną na szeroką skalę kompleksową, zaawansowaną działalność.
- Miałem przyjemność gościć w Gdańsku i byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu inwestycyjnego miasta. Potencjał ludzki i jasny plan zrównoważonego rozwoju dla przyszłych pokoleń Pomorza są niezwykłe i mogą inspirować wszystkich członków SEMI (globalne stowarzyszenie podmiotów zajmujących się produkcją i projektowaniem elektroniki). Nasza branża dąży do osiągania ambitnych celów inwestycyjnych i przezwyciężania kryzysu siły nabywczej. Europejski przemysł mikroelektroniki niezmiennie pracuje na równomierny wzrost gospodarczy kontynentu i w tym kontekście współpraca z pomorskim ekosystemem będzie w najbliższych latach kluczowa - komentuje Laith Altimime, prezydent SEMI Europe.
Czy Pomorze ma szansę stać się producentem półprzewodników?
Aglomeracja Trójmiasta ze swoją dostępnością komunikacyjną (drogową, kolejową, lotniczą i portową), planowanymi potężnymi założeniami energii odnawialnej (potencjalnie nawet 33 GW) i potencjałem kadrowym (ponad 14 tys. pracowników sektora elektronicznego i 2,5 tys. absolwentów kierunków pokrewnych łącznie) stanowi niezwykle atrakcyjną lokalizację dla branży półprzewodników w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
- Nie startujemy w tym wyścigu od zera - mówi Anna Żukowska, odpowiedzialna za promocję sektora półprzewodników w Invest in Pomerania. - Region oferuje doskonałe możliwości synergii między przemysłem półprzewodników a elektromobilnością i IT. Znajdujemy się na drugim miejscu w Europie pod względem STEM talent pool. Przeniesienie ISS do Trójmiasta świadczy o tym, że zostaliśmy w końcu dostrzeżeni przez przemysł półprzewodników, a naszym zadaniem jest doprowadzenie do realizacji konkretnych inwestycji.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-04-09 11:01
trzeba byc naprawde meduzką umysłowa by takie bajki łykac Polska jezn nazywana Indiami europy zaplaczem firm (29)
nie bez powodu bo Polacy przejecli wszystkie zaplecza znajdujace sie w Indiach bo sie okazali tańsi!!
A teraz znowu te bajeczki o nieistniejacej farbyce a kolejne o cetrum którego niema i nie bedzie.
Tajwan który jest liderem strategicznym na swiecie i dzieki temu USA sa gotowe na wojne z Chinami w razie ich ataku na Tajwan .Tajwan nienie bez powodu bo Polacy przejecli wszystkie zaplecza znajdujace sie w Indiach bo sie okazali tańsi!!
A teraz znowu te bajeczki o nieistniejacej farbyce a kolejne o cetrum którego niema i nie bedzie.
Tajwan który jest liderem strategicznym na swiecie i dzieki temu USA sa gotowe na wojne z Chinami w razie ich ataku na Tajwan .Tajwan nie zgadza sie na zadne inwestycje poza własnym krajem!!Dopiero opo wielu latach politycznych nacisków zgodzili sie na jedna farbyke w USA bo produkuja komponenty elektroniczne wykorzystywane w najnowszej broni amerykanskiej i w wypadku wojny musza miec zabezpiecznei.A tutaj raz ze przyjada nie tylko do Polski ale i do zascianka europy Gdańska .choc nawet nie wiedza ze istnieje na swiecie i nagle zrobia tu centrum technologiczne :)
dlaczego a bo nao tak ktos miał taki kaprys wiec bedzie i beda przelatywac pól swiata by sobie tutaj pogadac:)
Normalnie to koń by sie usmiał :)- 39 57
-
2024-04-09 16:39
Widzę obskakujesz dziś wszystkie mozliwe artykuły z tymi swoimi Indiami Europy.
Ile rubli to będzie razem do kupy?
- 12 5
-
2024-04-09 15:44
Tajwan jest wrecz technologicznym monopolista i bardzo chroni swoje rozwiazania które go pozwalaja utrzymac na tym poziomie (1)
z nikim nie dzieli sie technologia !!
- 5 4
-
2024-04-09 15:52
dla Tajwanu to być albo nie być, tylko dzięki TSMC Amerykanie trzymają Chiny z dala od Tajwanu.
Jak TSMC przeniesie swoje fabryki do USA albo Europy, to Chiny zajmą Tajwan.- 4 2
-
2024-04-09 15:41
Dzbanki było wiele reportarzy na temat technologi i tajwanu wiec pełna racja.A teraz ci co im brak wiedzy wyzywaja od troli (1)
zaden z was dzbanki niepotrafił merytorycznie odpowiedziec .Tak Polacy sa tesz nazywani chinczykami eyropy bo zarabiamy najmmniej z całej UE!! I praktycznie tutaj jest wolna amerykanka traktuje sie ludzi jak niewolników,A mamy najwiecej w całej UE umów smieciowych i jednoczesnie kilka milionow ludzi ze wschodu blokujacych wzrost plac!
- 3 3
-
2024-04-11 17:31
Przestań bzdury pisać, w 8 krajach zarabiają gorzej od nas, w 13 lepiej. więc jesteśmy dość daleko od najgorzej.
- 0 0
-
2024-04-09 15:27
W Polsce wielu specjalistów.
Popracuj nad swoimi kompleksami i nie przerzucaj ich na cały naród. Chyba, że jesteś ruskim botem, w takim wypadku po prostu zamilcz.
- 12 4
-
2024-04-09 14:48
Coraz ciekawsze te trolle...
I głupsze...
- 13 2
-
2024-04-09 14:21
(1)
Nie jesteśmy tańsi od Hindusów tylko lepsi. Poczytaj trochę bo się kompromitujesz.
- 15 7
-
2024-04-09 20:55
Jednak nadal jesteśmy hindusami Europy, to fakt
- 6 3
-
2024-04-09 11:12
NIe będzie żadnej wojny USA z Chinami (19)
Bo USA dostało by w d*** tak mocno, że wrócili by do czasów z przed wojny secesyjnej. USA próbuje z każdej strony wpływać na Chiny ale tamta władza na to nie pozwala mając świadomość do czego doprowadzają geszefty ich polityków. Zresztą USA ma tyle do Taiwanu ile my do Madagaskaru, więc niech swoich łap tam nie pchają, bo wszędzie gdzie się kręcą to wywołują wojny na których tylko zarabiają....
- 2 13
-
2024-04-09 15:43
Ruski trol znowu bredzi Chicnczyki niema zadnej technologi a bron maja niewiele nowsza niz ruskie (2)
- 3 2
-
2024-04-09 16:38
(1)
Jedynie mięsem armatnim przewyższają jankesów.
- 4 1
-
2024-04-09 17:05
I to wystarczy
Spróbuj pokonać kraj mający 1,5 mld ludzi. Przykład w ciut mniejszej skali widać doskonale na Wukrainie. Ruscy też nie dorównują technologią Zachodowi, a jednak trzymają się mocno - właśnie ilością w miejsce jakości. Jeśli Chinole przestawią gospodarkę w tryb wojenny, to wyprodukują tyle (gorszego) uzbrojenia, że jankesi będą mieć pozamiatane.
- 6 1
-
2024-04-09 14:14
(15)
Ale Ty śmieszny człowieczku jesteś. Raz - USA przewyższają Chiny technologicznie, wojskowo, gospodarczo. Dwa - Chiny wróciłyby do stanu sprzed rewolucji kulturowej. Trzy - nawet w razie wygranej, kto by ich towary kupował?
- 9 4
-
2024-04-09 20:10
"USA przewyższają Chiny" (4)
technologicznie
Co do topowych technologii i wiedzy, może i tak... Ale to nie one rządzą rynkiem i przynoszą zyski.
wojskowo
Zdecydowanie nie. Co widać po doświadczeniach Ukrainy, Izraela i wszystkich innych wojnach, w których są Amerykanie zaangażowani. Tylko Irak jakoś im wyszedł, ale tam nie było żadnej determinacji wtechnologicznie
Co do topowych technologii i wiedzy, może i tak... Ale to nie one rządzą rynkiem i przynoszą zyski.
wojskowo
Zdecydowanie nie. Co widać po doświadczeniach Ukrainy, Izraela i wszystkich innych wojnach, w których są Amerykanie zaangażowani. Tylko Irak jakoś im wyszedł, ale tam nie było żadnej determinacji w armii.
gospodarczo
Dolarową makulaturą mogą tapetować masowo budowane puste miasta...
kto by ich towary kupował?
Reszta uzależnionego świata. Który szybko zamieni się w kolejną satrapię na wzór chińskich cesarstw. Mają w tym dłuuugie i żywe tradycje, przejęte prze komunistyczną partię.- 1 1
-
2024-04-10 07:52
(3)
A czy na Ukrainie albo w Izraelu są amerykańskie wojska? Nie, jest tylko technologia. Irak im wyszedł, bo byli zaangażowani bezpośrednio, byli żołnierze. Na Ukrainie ich nie ma.
Niby dolary to makulatura, ale jakoś jest walutą światową i rządzi rynkiem finansowym. Wszystkie transakcje są przeliczane i podawane w dolarach, a nie w juanach alboA czy na Ukrainie albo w Izraelu są amerykańskie wojska? Nie, jest tylko technologia. Irak im wyszedł, bo byli zaangażowani bezpośrednio, byli żołnierze. Na Ukrainie ich nie ma.
Niby dolary to makulatura, ale jakoś jest walutą światową i rządzi rynkiem finansowym. Wszystkie transakcje są przeliczane i podawane w dolarach, a nie w juanach albo rublach czy rupiach.
Wydaje mi się, że najwięcej towarów kupuje USA i Europa niż Afryka czy Ameryka Łacińska. Chiny na wojnie stracą, bo stracą duży rynek zbytu- 0 2
-
2024-04-10 12:29
to nie jest siła USA...
to jest słabość UE
Amerykańscy żołnierze byli w pobliżu Syrii, ale na wieść o s400 i zaangażowaniu "wielkiego brata", kręcili się w okolicach Cypru.- 0 0
-
2024-04-10 08:39
zyjesz przeszloscia (1)
A ona ma te wade, ze oslepia.
- 0 0
-
2024-04-10 08:53
Wyciągam wnioski z przeszłości.
- 0 0
-
2024-04-09 16:44
(9)
Cztery, w Chinach jest olbrzymia recesja, która dotyka właściwie każdą branże.
Pięć, występują olbrzymie tarcia wewnątrz partii - tam wręcz śmierdzi przewrotem, stąd takie parcie Xi na pokazywanie siły.
Chiny mają znacznie więcej problemów niż amerykański walec gospodarczy.- 2 3
-
2024-04-09 17:07
kto by ich towary kupował (8)
A teraz kto kupuje? Odpowiedź brzmi - cała reszta świata. Może nie?
- 5 1
-
2024-04-09 19:11
(7)
Nie do końca tak jest jak piszesz. Oprócz tego, że giganci wycofują się z fabrykami z Chin to Europa oraz Stany (znaczna część rynku chińskiego) wolą kupować półprodukty i samodzielnie montować końcowe urządzenia. Najlepszym przykładem jest huawei (i nie mówimy tu o telefonach, a urządzeniach sieciowych - tych do zarządzania ruchem), które są
Nie do końca tak jest jak piszesz. Oprócz tego, że giganci wycofują się z fabrykami z Chin to Europa oraz Stany (znaczna część rynku chińskiego) wolą kupować półprodukty i samodzielnie montować końcowe urządzenia. Najlepszym przykładem jest huawei (i nie mówimy tu o telefonach, a urządzeniach sieciowych - tych do zarządzania ruchem), które są wypierane przez urządzenia produkcji europejskiej lub amerykańskiej. I tak się dzieje z większą częścią rynku, ale to akurat najmniejszy problem chińczyków.
U nich obecnie jest zapaść w budowlance, która była głównym motorem napędowym gospodarki i cóż, nie widać raczej jakiś pozytywów.- 2 2
-
2024-04-09 20:14
"które są wypierane przez urządzenia produkcji europejskiej" (6)
Z powodu amerykańskich sankcji, które zabraniają używania Chińczykom technologii "open source" oraz stosowania chińskiego sprzętu w infrastrukturze krytycznej. Ale to Europie i USA.
W odpowiedzi Chiny kolonizują Afrykę, zagrażając interesom dawnych państw kolonialnych, które na tym kontynencie są nadal obecne...- 1 0
-
2024-04-10 07:54
(3)
"Z powodu amerykańskich sankcji, które zabraniają używania Chińczykom technologii "open source" oraz stosowania chińskiego sprzętu w infrastrukturze krytycznej. Ale to Europie i USA." Właśnie dlatego mogą sobie Amerykanie na to pozwolić, bo są gospodarczym, wojskowym i technologicznym gigantem.
- 0 0
-
2024-04-10 08:45
nie... (2)
Przede wszystkim sa sprawni medialnie i politycznie. A uzaleznienie Chin czy Europy nie polega na przystawianiu pistoletu do glowy, a na mozliwosci wywolania kryzysu w dowolnym czasie i momencie.
A to czysci scene rekoma ofiar...- 0 0
-
2024-04-10 08:52
(1)
Sprawność medialna i polityczna nic nie da, jeśli się nie ma twardych argumentów.
- 0 0
-
2024-04-10 20:57
nowe szaty króla - znasz to
odważy się ktoś krzyknąć?
- 0 0
-
2024-04-10 00:50
(1)
Przypomnij tylko jaki udział ma Europa i Stany w PKB światowym i jak wygląda przy tym rynek afrykański. Oczywiście, długofalowo być może polityka ekspansji Chin na rynek afrykański przyniesie wymierne korzyści, ale czy ich stać na to przy obecnej recesji by czekać dziesięciolecia na jakikolwiek zwrot?
- 0 0
-
2024-04-10 08:51
zwrot jest praktycznie natychmiastowy
Bo raczej nie lokuje sie tam wytworstwa i nie inwestyje w spolecznosci. Afryka placi surowcami.
Pytanie o bilans staje sie dla kapitalizmu coraz bardziej istotne i natarczywe. Chiny potrafia dzialac ideologicznie, wprowadzajac zaburzenie i zmiany regul gry. A przynajmniej nie boja sie rachunku ciagnionego.- 0 0
-
2024-04-09 10:10
Jeśli cenami energii zarżniemy europejski przemysł (16)
to z tego gadania nic nie będzie. Przedsiębiorcy chcą zarabiać, a nie budować fabryki bez odpowiednich zysków. No chyba, że jak zwykle unia dosypie im z naszej kasy w imię zrównoważonego rozwoju.
- 48 14
-
2024-04-10 07:01
Dalej dopłacajmy do węglokopów ze Ślunska, będzie jeszcze drożej.
- 0 4
-
2024-04-09 16:53
(8)
Dlatego potrzebujemy inwestycji. Za jedną idą kolejne. Elektrownie atomowe już mogły działać gdyby nie niektirzy pseudo genialni polscy politycy rządzący od 35 lat. CPK jest konieczny i każdy polityk będący przeciw pokazuje swój poziom.
- 7 1
-
2024-04-09 17:11
Z CPK jest taki problem (7)
Że nie daj Boże w razie "W", ta inwestycja za c.a. 200 mld przestanie istnieć w ciągu pół godziny. Jest rzeczą oczywistą, że tak strategiczny obiekt to będzie pierwszy cel dla iskanderów z Obwodu Kaliningradzkiego.
- 0 11
-
2024-04-10 00:06
(2)
200mld to nie koszt cześci lotniczej. Cześć lotnicza to było ok 40mld a reszta to cześć kolejowa, którą i tak trzeba zrobić.
- 5 0
-
2024-04-10 00:34
(1)
Dodatkowo z 40 mld na cześći lotniczej 8mld miał wyłożyć inwestor Vinci Group za 49% udziałów w cześci lotniczej spółki. Skarb państwa miał wyłożyc drugie 8mld za 51% zachowując pakiet kontrolny. Reszta miała być sfinansowana z kredytu, który miał być spłacany przez spółkę z zysków. Zarządzaniem lotniskiem miało być odpowiedzelne Vinci Group czyli współwłaściel cześci lotniczej CPK.
- 3 0
-
2024-04-10 00:48
Dzięki za wyjaśnienie
W takim układzie pomysł z CPK brzmi już dużo lepiej.
- 3 0
-
2024-04-09 17:47
Powtarzasz bzdury z TV. (2)
Takim tokiem myślenia, to niczego nie powiniśmy budować. Ta inwestycja jest kluczowa dla naszego rozwoju, dochodów, bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego, co milion razy zostało już uzasadnione przez wielu niezależnych ekspertów.
- 7 0
-
2024-04-10 00:45
Ale ja nie jestem przeciwnikiem CPK (1)
Jedynie zwracam uwagę na zagrożenia mogące wystąpić i tu akurat przytaczam słowa jednego z generałów, który tak właśnie widzi tę kwestię.
- 0 3
-
2024-04-10 07:49
A co, w Berlinie takie zagrożenie nie istnieje?
Tam już można budować duży węzeł lotniczy, a tu nie?
A rekiet z ZSRR nie można zestrzelić, tak jak to robią Ukraińcy?- 2 0
-
2024-04-09 17:42
POwtarzasz
- 4 0
-
2024-04-09 11:26
znowu jakiś troll z solpolu (5)
W Polsce obecnie mamy najdroższą energię w Europie i nie dość że to wina PIS a w szczególności solpolu broniącego węgla. Przespaliśmy ostatnie 8 lat i nawet w Niemczech jest tańszy prąd, nie mówiąc już o zielonych duńczykach czy szwedach.
Po co wsciskacie ludziom mit że to wina EU, że prąd jest drogi?
Jakbyśmy 8 lat temu postawili na oze to prąd byłby znacząco tańszy.- 17 8
-
2024-04-09 18:53
Kłamiesz.
Polska nie ma najdroższej energii w Europie i nigdy wcześniej też nie miała.
- 4 0
-
2024-04-09 14:39
(1)
Popatrz na ceny prądu w EU. Niemcy mają obecnie problem z droga energią. Europa za kilka lat będzie skansenem, gdzie ludzie będą chodzić piesz, jeść robaki, marznąć w ziemie,- wszystko w imię ekologii. A w tym czasie Chińczycy będą dalej stabilnie rozwijać swoją dominację nad światem. Idealnym przykładem jest elektromobilność. Europejski przemysł
Popatrz na ceny prądu w EU. Niemcy mają obecnie problem z droga energią. Europa za kilka lat będzie skansenem, gdzie ludzie będą chodzić piesz, jeść robaki, marznąć w ziemie,- wszystko w imię ekologii. A w tym czasie Chińczycy będą dalej stabilnie rozwijać swoją dominację nad światem. Idealnym przykładem jest elektromobilność. Europejski przemysł samochodowy myślał, że zostanie potentatem w produkcji. A tu nagle okazuje się że Chińczycy robią lepsze, tańsze samochody elektryczne z zasięgiem nie gorszym niż spalinowe. Xiomi produkuje samochód i w 24h ma prawie 90 tys. zamówień. Cała roczna produkcja na rynek europejski elektyków jest mniejsza.
- 5 7
-
2024-04-09 16:55
Ostatnio moda na fascynacje chinami za mocno weszła
Jak UE produkuje elektryki to źle. Ekologiczni wariaci.
Jak Chiny produkuja elektryki to potęga światowa.- 3 2
-
2024-04-09 14:16
(1)
ETS kto wymyślił i nałożył? Niemcy spalają o wiele więcej węgla od nas, otwierają nowe kopalnie i bloki węglowe i dlatego niedługo ETS zostanie zniesiony.
- 4 4
-
2024-04-09 14:33
Tak bardzo "otwierają nowe kopalnie", że dopiero co zamknęli siedem kolejnych.
Poza tym, dostaliśmy od UE 50 miliardów na adaptację i tak duży kapitał emisji, że Morawiecki opychał go za granicę...
- 4 3
-
2024-04-09 13:12
Szczerze (13)
Kiedy polskie firmy zaczną ogarniać takie sprawy? Na razie widzę tylko inwestycje zagraniczne... Tanio jest i w Europie... Co się dziwić. Trzeba robić biznes kiedy się da.
Ja bym chciał polskie technologie! Polski kapitał, polscy właściciele!- 32 5
-
2024-04-09 20:17
polski kapitał, polscy właściciele
podsufitki do samochodów i euro-palety...
To jest poziom polskiego wytwórstwa...
No i spożywka, tu się dzięki determinacji Ściany Wschodniej nieco się wybiliśmy na widok...
Na Zachodzie ziemia została przejęta przez obcy kapitał...- 3 0
-
2024-04-09 17:20
To dlaczego
Nie działasz w tym kierunku? To nie firmy państwowe tyłko prywatne więc czas na ciebie.
- 2 3
-
2024-04-09 17:15
W Tczewie była taka firma (2)
Chyba Flextronics czy jakoś, która produkowała półprzewodniki. Pamiętam, że miała problemy. Ktoś wie czy jeszcze istnieje?
- 1 3
-
2024-04-09 17:23
Flex (1)
Przemianowali się na Flexa i to jest międzynarodowe korpo z siedzibą główną w USA.
- 3 0
-
2024-04-10 09:14
Skadaja
Cos. Tak aptiv.
- 0 0
-
2024-04-09 16:36
obwody drukowane to podstawa elektroniki (4)
W Gdańsku funkcjonuje od około 40 lat obecnie największy producent PCB w Polsce, w marcu obchodzili zdaje się rocznicę. Techno-Service czy też ts pcb. podobno ponad połowa produkcji idzie na eksport. Kapitał w 100% polski.
No ale kto wie, co to PCB, rzecz mało medialna, więc i nikt o tym na trójmieście nie pisze.- 5 0
-
2024-04-10 09:16
Kolega ma konkurencyjna do nich (2)
Firme w Kokoszkach. Trzepie smd az milo
- 0 1
-
2024-04-10 19:29
Ehe (1)
Proponuję najpierw sprawdzić w Google, czym różni się produkcja pcb od montażu elementów na pcb, i potem udawać, że coś się wie.
- 0 0
-
2024-04-11 08:30
Nie ucz ojca dzieci robic
Nie pisalem o technologii produkcji ukl wielowarstwowych tylko o tym ze mamy swietne lokalne firmy
- 0 0
-
2024-04-09 23:48
" ponad połowa produkcji idzie na eksport"
I to pokazuje płytkość rynku.
- 2 0
-
2024-04-09 15:25
To załóż polską firmę i rób. Wkład na taką fabrykę to jedyne kilkanaście-kilkadziesiąt miliardów zł, (2)
do tej fabryki projekt procesora sobie zrób, podciągnij dużo prądu i wody (nie mamy jednego ani drugiego) i z 500 wyspecjalizowanych pracowników, a potentaci technologiczni robiący to samo od 50lat i tak będą z przodu.
No dalej, do dzieła. Jak myślisz skąd się biorą firmy?- 11 1
-
2024-04-09 16:21
z kapitału państwowego (1)
ale państwowe pieniądze są "dla swoich" i zagranicznych koncernów
- 2 4
-
2024-04-09 17:21
Zgłoś chęć
Przedstaw pomysł, biznes plan to może częściowo dostaniesz dofinansowanie.
- 3 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.