- 1 Morskie połączenie kolejowe z Trójmiasta (44 opinie)
- 2 Znamy oceny policjantów z "WF-u" (96 opinii)
- 3 Szwedzki okręt z wizytą. Tak będą wyglądały nasze "Delfiny" (92 opinie)
- 4 Wyjątkowa konstrukcja powstała w Gdyni (74 opinie)
- 5 Czołgi, haubice i wyrzutnie w Porcie Gdynia (230 opinii)
- 6 WUŻ wciąż kupuje. Będzie kolejny holownik (51 opinii)
Trójmiejskie stocznie budują konsorcjum, aby walczyć o polski udział w energetyce wiatrowej
Grupa Przemysłowa Baltic i stocznia Crist właśnie ogłosiły, że rozpoczęły budowę konsorcjum. Chcą wspólnie budować w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej. Z kolei PGZ Stocznia Wojenna powierzyła stoczni Crist budowę bloków dziobowych oraz rufowych dla trzech okrętów w ramach programu Miecznik. Trójmiejska branża stoczniowa łączy siły.
Umowa o współpracy pomiędzy państwową Grupą Przemysłową Baltic a stocznią Crist pozwoli na połączenie kompetencji, zasobów i doświadczeń obu partnerów. Do zadań powstającego konsorcjum będzie należeć wspólne rozwijanie i wprowadzanie na rynek zaawansowanych technologicznie produktów na potrzeby obsługi morskiej energetyki wiatrowej (MEW), przemysłu offshore i przemysłu stoczniowego. Współpraca firm pozwoli stworzyć efektywny łańcuch dostaw dla sektora offshore oraz zwiększyć udział polskich firm w realizacji ambitnych celów rozwoju MEW w Polsce i za granicą.
Państwowe firmy z branży morskiej wymieniają zarządy
- Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski jest ambitny program budowy morskich farm wiatrowych. To ogromna szansa dla polskich firm, aby zbudować w tym obszarze kompetencje i wzmocnić swoją innowacyjność. Wspólnie z Grupą Przemysłową Baltic chcemy pokazać, że krajowy przemysł potrafi współpracować i ma niezbędny potencjał i wiedzę, aby w znaczący sposób włączyć się w realizację trwających i planowanych inwestycji w MEW - deklaruje Irenusz Ćwirko, prezes zarządu Crist.
Firmy chcą m.in. razem opracować i wprowadzić na rynek podstację transformatorową dla morskich farm wiatrowych, oferując w pełni wyposażone i gotowe do użytku produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości.
- Morska energetyka wiatrowa to jeden z filarów działalności Grupy Przemysłowej Baltic. Dążymy do poszerzenia bazy klientów, którym chcemy oferować nowe, bardziej kompleksowe produkty i usługi. Wierzymy, że połączenie sił z tak doświadczonym partnerem jak Crist pozwoli na wzmocnienie naszych kompetencji i pozycji rynkowej oraz pomoże awansować w łańcuchu wartości polskich i międzynarodowych projektów przemysłowych i energetycznych. Wraz z naszymi partnerami jesteśmy otwarci na współpracę z innymi polskimi podmiotami dysponującymi niezbędnymi kompetencjami i potencjałem produkcyjnym, bo wierzymy, że na takiej pogłębionej współpracy mogą skorzystać nie tylko nasze firmy, ale też cała polska gospodarka - mówi Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.
Strony podkreślają, że konsorcjum będzie operować na zasadach partnerskiej współpracy, dążąc do jak największego zaangażowania w realizację polskich projektów MEW, co przyczyni się do wzmocnienia krajowej gospodarki i zapewni konsorcjantom dogodne warunki do rozwoju. Grupę Przemysłową Baltic oraz stocznię Crist łączy unikatowe doświadczenie w realizacji projektów dla branży stoczniowej i offshore.
GPB to państwowy holding skupiający spółki Baltic Operator, Stocznia Gdańska oraz Energomontaż-Północ Gdynia, których podstawową działalnością jest produkcja konstrukcji stalowych dla polskich i zagranicznych klientów w zakresie energetyki wiatrowej, projektów offshore i onshore oraz przemysłu stoczniowego.
Stocznia Crist specjalizuje się w budowie statków, konstrukcji offshore, inżynierii morskiej, lądowej i cywilnej. Może się poszczycić, że jest jedyną stocznią w Europie, która zbudowała już 3 jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych.
Wicher nabiera kształtów. Stępka pod pierwszą fregatę
To niejedyna kooperacja, jakiej podjął się gdyński zakład. W poniedziałek, 12 sierpnia, stocznia Crist jako podwykonawca PGZ Stoczni Wojennej rozpoczęła palenie blach na pierwszą wielozadaniową fregatę w ramach programu Miecznik. Podano, że wybuduje częściowo wyposażone i pomalowane bloki dziobowe oraz rufowe dla trzech okrętów.
Przypomnijmy, że stępkę pod pierwszą fregatę typu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej położono pod koniec stycznia tego roku. Okręt będzie się nazywał Wicher i już w 2026 r. ma być zwodowany. To jeden z trzech, jakie powstaną w ramach tego programu. Okręty buduje konsorcjum, czyli Polska Grupa Zbrojeniowa i PGZ Stocznia Wojenna.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-08-13 09:42
Gpb i tak nie da rady (6)
Tylko piar...w GPB wielomiesięczne opóźnienia na trafostacjach już jest. Nie radzą sobie z produkcją. Wieczne problemy z jakością...a z tego kary za które zapłacą podatnicy czyli my. Crist odstrzeli gpb...poczekajmy tylko chwilę.
- 27 5
-
2024-08-14 10:43
PRL /nie da rady
Niestety nie da się zrobić w krótkim czasie (a i pewnie w dłuższym) z PRL organizacji firmę która dorówna wysokorozwiniętym firmą pod względem technicznym, jakościowym, etc. to jest kwestia mentalności ludzi (czy się stoi czy się lezyversus pracy na wynik i świadomości ze jesli nie to, to firmę zamknąć..). Wygaszaj cały interes i tyle...
- 2 1
-
2024-08-14 07:09
pamiec jest zawodna!,w kwietniu 2015roku w Stczni Gdanskiej zwiekszono linie budowy wiez wiatrowych!,co sie ztym projektem stało przez osiem lat?,cytuje,,wegla mamy na 200lat"podaj autorow tego projektu!,nie pomin bloku II elektrowni Ostrołeka z szerokimi torami do Rasiji!!
- 1 0
-
2024-08-13 19:57
Waldek (1)
Ale własnie o to chodzi. GPB bedzie zaorana na rzeczy nowej fabryki (kapitał ludzki)...
- 0 1
-
2024-08-14 14:06
Sprzedać Gpb
Obecny prezes Gpb za swoj największy sukces uważa zaoranie ST3 w Szczecinie...i sprzedaż tego zakładu. Może też tu ma tak być.
- 1 1
-
2024-08-13 11:00
jakże może bycinaczej, skoro doświadczenj pracownc dostajątaka sama kase (1)
Jak początkujący np chinczycy,ukraincy, czy inni. Muszą przysposobic nowychpracwnikow do obowiązków, wyszkolić ich, są odpowiedzialni za jakość, a oprocztego musza obrobić swoją prace. Niedostajążadnych bonusow za to. Podstawowa placa minimalna,resza w gotowce. Czyli nic się nie zmieniło. Za te same produkty za które w polsce doświadczony spawacz wstoczni dostaje 5-6 k, w Norwegii dostaje 30k. Zostawićrodzine nakontrakt? Krótkowzroczne.
- 3 0
-
2024-08-13 17:10
hahah
chyba dawno w Norwegii nie byłeś skoro piszesz takie bzdury
- 1 1
-
2024-08-15 17:51
Witam .Mnie osobiście rozbawiła część o niezbędnym potencjale i wiedzy.Gdzie Ci fachowcy są w stoczni za 30 zł za roboczogodzinę.Przeciez to jest jawna kpina.Wystarczy na remontowa wejść i już wszystko jasne kto buduje te jednostki.Jeden ogarnięty prowadzący i 20 pomagierów z łapanki.Taka to fachowość i płynność projektów.Za byle grosze ciąć koszta i do przodu taka dewiza tych konsorcjów.Dramat
- 4 0
-
2024-08-13 09:47
NIe poto POwcy głosowali nad ustawa wiatrakową przesłana przez Niemcy by teraz Polskie firmy na niej skorzystały!! (5)
Beda walczyc o Polski udział w POlsce hhahaha Taki cyrk tylko dzieki POKOlewakom!!
- 58 71
-
2024-08-23 17:49
Ja
No właśnie chyba po to, albo przy okazji po to
- 0 0
-
2024-08-13 21:39
Zbytek
Dla fajnopolakow sa szparagi i truskawki do zbierania, a nie jakiś konsorcja
- 4 2
-
2024-08-13 16:40
Różni ludzie mają różne problemy z sobą, chorują umysłowo, tracą zmysły z powodu przejęcia się chorą ideologią - a że dużo do stracenia nie mają to powstają takie potworki umysłowe jak ty. Nie wiem, nie umiem, nie znam się, ale Wuc wyznaczył kierunek więc się wykażę wiernością
- 11 5
-
2024-08-13 10:50
No tak, wiatraki sprawiały że potrzebowaliśmy mniej ruskiego węgla, więc PiS ich praktycznie zabronił stawiać. (1)
- 20 8
-
2024-08-13 10:56
O to to
Przyjaciele Rosjanie
- 6 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.