- 1 Wyjątkowa konstrukcja powstała w Gdyni (63 opinie)
- 2 WUŻ wciąż kupuje. Będzie kolejny holownik (47 opinii)
- 3 Czołgi, haubice i wyrzutnie w Porcie Gdynia (223 opinie)
- 4 Northvolt szuka inwestora i oszczędności (211 opinii)
- 5 Płaca minimalna w 2025 r. wyniesie 4666 zł (244 opinie)
- 6 Ćwiczenia policji w Rafinerii Gdańskiej (34 opinie)
Trzy spółki portowe na liście ważnych podmiotów dla obronności
Do listy podmiotów o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym dla Polski dołączyły dwie portowe straże i przedsiębiorstwo usług portowych z Gdańska. W zestawieniu figurują obok firm zajmujących się nawigacją wykorzystywaną przez wojsko, spadochronami, transporterami opancerzonymi oraz sprzętem potrzebnym armii, jak baterie czy akumulatory.
Trzy nowe firmy z Gdańska ważne dla państwa
- Ministerstwo zwróciło się do nas z zapytaniem, czy wyrażamy zgodę - usłyszeliśmy w spółce Straż Ochrony Portu Gdańsk, która należy do Zarządu Portu Morskiego Gdańsk SA. - Zarząd taką zgodę wyraził.
Rezerwa, druga firma, która trafiła na listę, zajmuje się różnymi pracami, od utrzymania zieleni zaczynając, a na odśnieżaniu dachów kończąc, ale także przeładunkami, robotami ziemnymi i remontami torów. Przedsiębiorstwo jest związane z gospodarką morską jako spółka zależna gdańskiego portu.
Trzecią, nową na liście firmą, jest Portowa Straż Pożarna "Florian" w Gdańsku.
- To nobilitacja i prestiż, że ktoś zauważył nasz rozwój i powiedział "weźmy tę spółkę" - mówi zastępca dyrektora Karol Madej. - Posiadamy umowę na zabezpieczenie operacyjne i prewencyjne w zakresie ochrony przeciwpożarowej terenów administrowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, ale jako portowa straż "Florian" jesteśmy niezależną spółką. To nas wyróżnia od innych straży - dodaje.
Lista firm najważniejszych dla państwa
Na liście umieszczona może być każda firma, która działa w dużej skali i jest związana z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, portami morskimi, lotniskami, paliwami i obrotem specjalnym (który podlega ograniczeniom), ale także telewizją oraz usługami pocztowymi albo telekomunikacyjnymi. W praktyce chodzi o to, aby w sytuacji kryzysowej, do stanu "W" włącznie, struktury państwa mogły dzięki nim dalej funkcjonować.
Procedura wpisywania na listę trwa kilka miesięcy, a wszystkie firmy znajdują się teraz pod wspólnym szyldem szczególnego znaczenia gospodarczo-obronnego. Przekrój jest więc spory: od stoczni, przez przedsiębiorstwo, które produkuje pojazdy m.in. dla wojska, po firmę AM Technologies, zajmującą się m.in. rozpoznaniem radioelektronicznym i współpracującą z Marynarką Wojenną RP. W poszczególnych przypadkach "nadzorcami" są konkretne resorty.
Obecni na liście mają obowiązki oraz przywileje
Co w praktyce oznacza umieszczenie w spisie? Zgodnie z prawem wszystkich obowiązuje lista ewentualnych zadań, do których trzeba się włączyć w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, a także w ostateczności, podczas wojny. Prace mogą być zlecone nie tylko na rzecz Wojska Polskiego, ale również innych sojuszniczych armii, a być związane z mobilizacją gospodarczą albo i szkoleniem.
Dodajmy, że lista nie jest "wymysłem" obecnych władz. W tym roku została zaktualizowana i poszerzona o kolejne firmy. Rozporządzenie zostało wprowadzone w 2015 r. Wśród dziesiątek przedsiębiorstw znalazły się na niej np. Stocznia Marynarki Wojennej SA w upadłości likwidacyjnej w Gdyni (według ówczesnej nazwy), Stocznia Remontowa Nauta SA w Gdyni, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni, Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Wcześniej, przed 2015 r., też obowiązywało analogicznie rozporządzenie.
Z drugiej strony wpisanie na listę może oznaczać dodatkowe pieniądze. Za obowiązkami idą bowiem środki pochodzące z budżetu państwa (choć część prac z założenia ma być finansowania "ze środków własnych przedsiębiorcy").
- Musimy myśleć, żeby zachować nasz sprzęt w odpowiednim stanie, ale faktycznie możemy starać się o to, aby minister wspomógł nas finansowo w utrzymaniu pełnej gotowości bojowej sprzętu - mówi zastępca dyrektora "Floriana".
Ta straż oprócz operacyjnego i prewencyjnego zabezpieczenia portu posiada również autoryzowany serwis sprzętu pożarniczego, który serwisuje w budynkach oraz na statkach. Zajmuje się także szkoleniami dla marynarzy w ramach ośrodka kształcenia i doskonalenia zawodowego i posiada poligon pożarowy.
- Dzięki temu, że się tak rozwijamy, zostaliśmy zauważeni i wpisani na tę listę - dodaje Karol Madej.
Miejsca
Opinie (15) 3 zablokowane
-
2019-11-20 10:07
A Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych (!!!) (3)
Można było beztrosko sprywatyzować "za złotówkę"...
Której również nie zapłacono.- 6 2
-
2019-11-20 14:51
(1)
PRCiP można podciągnąć pod Marynarkę Wojenną jako okręty podwodne.
- 0 0
-
2019-11-20 20:24
Szalandy
Nawet troche podobne...
- 0 0
-
2019-11-27 14:07
prcip uklad grubymi nicmi uszyty
nigdy nie wyszlo inie wyjdzie na jaw kto za prywatyzacja prcipu stoi wiem jedno uklad nie do ruszenia
- 0 0
-
2019-11-20 12:02
Rezerwa (1)
Rezerwa firma ważnym podmiotem obronnosci hahaha
Obronności przed lisciami na parkingu chyba.czyli można czuć się bezpiecznie- 27 2
-
2019-11-20 12:43
Naciągane to jest
- 8 0
-
2019-11-20 14:50
były bojowe kropidła i długopisy, a teraz to.
- 6 3
-
2019-11-20 15:15
Stocznia Marynarki Wojennej w upadłości ma szczególne znaczenie militarno-gospodarcze... (2)
Słyszycie to Państwo? Upadły podmiot ma szczególne znaczenie dla obronności Państwa! To jaki musi być stan tej obronności, jeśli firma w upadłości ma tak duże dla niego znaczenie? Ta władza nie widzi nawet, jak jest śmieszna...
- 11 5
-
2019-11-20 16:32
Zgadzam się z Tobą. Pisowcy tworzą z naszego państwa karykaturę. Także te nowo wpisane podmioty nie mają większego znaczenia dla państwa.
- 4 2
-
2019-11-20 19:57
Oczywiście że ma znaczenie:
-militarne; będą bronić stołków jak niepodległości,
-gospodarcze; będziemy ich finansować jak wszystkie pis+!- 3 0
-
2019-11-20 16:18
a po co komu gumowe ryby?
dmuchane sumy i takie "psssss"
- 4 2
-
2019-11-20 18:37
Brawo Florian !
- 6 6
-
2019-11-20 20:19
Gratulacje florian!
Od jakiegoś czasu przyglądam się szkoleniom praktycznym organizowanym we florianie i przyznał ze w Polsce konkurencji nie maja. Poziom szkoleń światowy !
- 9 7
-
2019-11-20 22:22
Straż Florian (1)
Widać że od paru lat jest w Florianie pęd na rozwój. Jeszcze tylko gdyby mniej życzliwi nie rzucali kamieni pod nogi to bylo jeszcze lepiej Brawo Florian tak dalej.
- 8 6
-
2019-11-21 12:13
SOPG
Tak na prawdę to Florian konkuruje z SOPG. Nie trzeba dużych inwestycji, wystarczyła by wola Zarządu ZMPG i większość zadań mogłaby przejąć SOPG.
- 3 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.